Skocz do zawartości
Mazurkowy

Telewizor do PS5/XSX + Netflix itp. do 4000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym kupić telewizor, głównie pod konsole PS5/XSX, ale również pod różne Netflixy, Youtuby itp., w cenie do 4000 zł.

Przeglądałem różne sklepy, wybór jest duży. Znalazłem jednak telewizor trochę przekraczający określony budżet (4200 zł):

https://www.x-kom.pl/p/635941-telewizor-55-59-lg-oled55b13la.html

https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/telewizory/telewizor-lg-oled-55b13la-tv-4k-100hz-a7-gen4-dolby-vision-dolby-atmos

Czy w cenie do 4000 znajdę coś lepszego czy warto dołożyć te dwie stówki do tego LG-ka? Podkreślam, że ekspertem w tej dziedzinie nie jestem :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto dołożyć do 55 C1 za około 4400-4700. Ma dużo lepszą jasność HDR i to robi różnicę. Jak nie masz dołożyć, to za niecałe 4k jest bardzo dobry, jasny tv z dużym kontrastem Sony x90j 55". Moim zdaniem najlepszym LEDem w tej cenie był tcl c825 ale już trudno go znaleźć w sklepie. 

Jak masz kasę, to dołóż do c1, warto, to jest świetny tv. 

  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tego Lg tylko 65" i jest bardzo w porządku.
Oczywiście c1 to wyższy model i ma jaśniejszą matrycę, ale ja już przy 65" nie widziałem powodu dopłacać więcej niż
500-600zł. 
Co nie kupisz będziesz zadowolony ale już b13 jest bardzo fajny i do Netflixa i do konsoli. Jesli to max naciągnięciu budżetu to go kup ;)

@henryk nowak
Mam u rodziców 65"  Sony x90j i to fajny tv, ale ja bym się za swojego oleda b13 jednak nie zamienił, mimo że miedzy 65" była różnica prawie tysiaka na korzyść Sony.. (5300 65" b13 vs 4400 sony a90j)

Edytowane przez Tomcat
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, henryk nowak napisał:

Warto dołożyć do 55 C1 za około 4400-4700. Ma dużo lepszą jasność HDR i to robi różnicę.

Chodzi o ten model https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/telewizory/telewizor-lg-oled-55c11lb-tv-4k-100hz-a9-gen4-dolby-vision-dolby-atmos czy o ten https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/telewizory/telewizor-lg-oled-55c12la-tv-4k-100hz-a9-gen4-dolby-vision-dolby-atmos? Jest jakaś różnica między tymi modelami (poza kolorem obudowy)?

Jeżeli chodzi o ten telewizor Sony, czy jest jakaś znacząca różnica między nim a tymi LG-kami?

Pozdrawiam.

Edytowane przez TheMazur1993

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są te same telewizory, różnica polega tylko na kolorze. 12 ma chyba biały tył. 

Największa różnica między Sony a LG to rodzaj matrycy. 

OLED podświetla każdy piksel, więc czerń jest idealna. Po prostu jeśli masz czarne elementy na ekranie, to piksel się nie zapala. W Sony masz strefy, chyba 32, zobacz jak wygląda local dimming na Sony, w skrócie - czerń nie jest idealna. Oprócz tego na OLED jest znacznie mniejsze dse - dirty screen effect, w zasadzie może być niezauważalne, bo jakieś zawsze będzie. Widać to głównie na jasnych tłach, np na niebie w grach czy podczas oglądania piłki nożnej. 

A w czym Sony jest lepsze? X90j jest jaśniejszy zarówno w sdr jak i HDR, znacznie lepiej radzi sobie w jasnych pomieszczeniach, np OLED w dzień przy oknie będzie nieczytelny i bez zasłon czy żaluzji nie da się nic na nim oglądać. No i na Sony nie ma ryzyka Burn in, czyli wypalania. O tym musisz sobie sam poczytać, bo to dość rozległy temat. 

Moim zdaniem OLED oferuje obraz w dużo lepszej jakości, ale tylko w dość ciemnym pomieszczeniu. Do wieczornych seansów filmowych jest znacznie lepszy. Do oglądania telewizji czy korzystania w dzień przy odsłoniętych oknach x90j będzie dużo lepszy. Ja mam dwa tv, jeden LED do telewizji i OLED w sypialni do filmów. Jakbym miał wybrać uniwersalny tv, to jednak bym kupił LED. Ma gorszy obraz, ale można z niego korzystać nawet w słoneczny dzień i się nie wypali. OLED jest idealny do filmów, świetnie nadaje się do gier jeśli nie grasz po 5h dziennie, bo po dłuższym czasie nawet HUD z gry może się wypalić. Mówimy tu o tysiącach godzin ale jednak ryzyko jest.

Z led moim zdaniem lepszy jest tcl 825, ma naprawdę powalający HDR, ale nie wiem czy da się go jeszcze gdzie kupić. 

Poczytaj o oledach zanim zdecydujesz się na zakup takiego tv, bo obraz jest naprawdę wspaniały, ale dla niektórych użytkowników LED będzie po prostu lepszym wyborem. 

3 godziny temu, Tomcat napisał:

"Jesli to max naciągnięciu budżetu to go kup ;)
"

Ja bym tak nie pisał. Kupując oleda trzeba być świadomym jego ograniczeń. Nie wiemy, czy telewizor nie będzie stać w słonecznym salonie itp. Ja już miałem oleda c9 który był głównym tv do konsoli i się okropnie wypalił, HUD z gier i celownik już były permanentnie wypalone i nawet manualne czyszczenie nie pomagało. Teraz mam cx i służy tylko do filmów oraz do grania, ale już nie tak intensywnego. Po prawie dwóch latach zero wypaleń:)

Edytowane przez henryk nowak
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w OLED-ach wypalanie pikseli jest dość częstym przypadkiem, to chyba jednak podziękuję. Jakość obrazu jest dla mnie ważna, ale nie jest bardzo ważna.

Obejrzałem sobie właśnie kilka filmików o tym Sony X90J (w wersji 65 cali) i chyba skuszę się jednak na ten telewizor (XR-55X90J). Zwłaszcza, że znalazłem go w małej promocji.

Rozumiem, że w cenie do 4000 zł, oprócz Sony i tego TCL-a, nic bardziej sensownego nie znajdę?

Pozdrawiam.

Edytowane przez TheMazur1993

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak piszesz Yt, Nteflix i gry, tu Oled jednak ma zdecydowanie przewagę, wypalanie to raczej przy oglądaniu tv po 8h dziennie tvn 24/tvp info z paskiem gdzie jest stayczny pasek w jednym miejscu cały czas. Wypalanie dotyczy także innych matryc, jendak na va jest praktczynie zerowe:

https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

Tu jest ekstremalny test Oledów:

https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test

Edytowane przez wrobel_krk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, wrobel_krk napisał:

Jak piszesz Yt, Nteflix i gry, tu Oled jednak ma zdecydowanie przewagę, wypalanie to raczej przy oglądaniu tv po 8h dziennie tvn 24/tvp info z paskiem gdzie jest stayczny pasek w jednym miejscu cały czas.

No i wracamy do punktu wyjścia :)

Nie będę oglądał telewizji na tym TV (ani naziemnej, ani żadnej innej), tylko PS5/XSX i platformy streamingowe (od czasu do czasu podłączenie laptopa). Czyli raczej żadnych statycznych rzeczy (oprócz HUD-a w grach) raczej nie będzie.

Pytanie, co będzie lepszym wyborem na lata?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już kolega tam pisze o jasnym pomieszczeniu, jak tv nie będzie stał w nasłonecznoinym miejscu to nie ma lepszej matryc na dziś niż OLED pod gry i tv plus HDR i eksperci mają takie same zdanie:

LG c1 vs sony 90j:

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-c1-oled-vs-sony-x90j/21421/21562?usage=1&threshold=0.10

Idealna czerń, idealny kontrast ze względu na to że każdy piksel świeci osobno. W grach ma szybszy czas reakcji.

Nawet ten b1 LG nie jest zły, po za dużo gorśza jasnością, ja mam b48 w sypialni i mi to nie przeszkadza bo oglądam wieczorem plus rolety mam, jak masz dużo miejsca i nie za jasno to bym brał większe cale b1 niż mniejszy c1:) 120hz niby wspierają konsole ale tylko w teorii, bo to skalowanie w górę z mniejszych rozdziałek, lepiej wygląda 4k 60hz:)

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/lg-b1-oled-vs-sony-x90j/21420/21562?usage=1&threshold=0.10

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, wrobel_krk napisał:

Już kolega tam pisze o jasnym pomieszczeniu, jak tv nie będzie stał w nasłonecznoinym miejscu to nie ma lepszej matryc na dziś niż OLED pod gry i tv plus HDR i eksperci mają takie same zdanie

Mam rolety w pokoju, także z tym nie będzie problemu.

Trochę niepokoi mnie różnica w poborze prądu, ale to pewnie kwestia zastosowanej matrycy. No i oczywiście "Permanent Burn-In Risk".

Chyba trzeba będzie pojechać do miasta, obejrzeć sobie te telewizory, posłuchać rad "ekspertów" i dopiero wtedy podjąć decyzję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, wrobel_krk napisał:

Na ekspertów w sklepach uważaj, często mają premię za sprzedaż konkretnej marki/telewizora.

Właśnie dlatego dałem ekspertów w cudzysłów :)

Dzięki za linki do testów. Co raz bardziej idę w stronę OLED-a. Ale tak jak pisałem wcześniej:

33 minuty temu, TheMazur1993 napisał:

Chyba trzeba będzie pojechać do miasta, obejrzeć sobie te telewizory, posłuchać rad "ekspertów" i dopiero wtedy podjąć decyzję.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, wrobel_krk napisał:

Jak piszesz Yt, Nteflix i gry, tu Oled jednak ma zdecydowanie przewagę, wypalanie to raczej przy oglądaniu tv po 8h dziennie tvn 24/tvp info z paskiem gdzie jest stayczny pasek w jednym miejscu cały czas. Wypalanie dotyczy także innych matryc, jendak na va jest praktczynie zerowe:

A jak to się ma z grami ? statyczny HUD jak by się grało po 8 godzin dziennie jest w stanie wypalić OLEDy czy nie ? Obecnie używam QLEDA od Samsunga. Flagowiec z 2018 i zarówno w filmach: DBD, BD, UHD jak i streamingu oraz w grach, jestem z niego mega zadowolony. Nawet po 4 latach wciąż potrafi mnie czymś zaskoczyć. OLEDY są dla mnie za ciemne. Bardzo słabo wyglądają biele. A ja preferuję mocny obraz. Ale do gier OLED mógłby być rzeczywiście najlepszy tylko co z tym wypalaniem.

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jasność nie będzie problemem to już punkt dla OLED. Moim zdaniem seria B1 jest za ciemna, ale to kwestia gustu. Jeśli będziesz bardzo dużo grać, to HUD w końcu się wypali, ale to jest kwestia tysięcy godzin. No pewnie szybciej jeśli będziesz grać tylko w Fifę albo w kółko w jakiegoś fpsa multi. Ja nie odradzam oleda, tylko zachęcam do dokonania świadomego zakupu.

Ekspertów w sklepach nie słuchaj. Ostatnio byłem w Media kupić tv, bo zmieniałem x90h na x95k. Od razu podchodzi do mnie typ i pyta czego szukam, mówię, że tv i że sobie poradzę. Polecił mi oleda philipsa który nie dobija w HDR do 500nitów. Pytam go, czy LG c1 nie byłby lepszy, on mi na to, że nie, bo Philips mi ambilight. Geniusz. Sam wybierz, zobacz co lepiej wygląda. 

Obraz jest lepszy na OLED ale mi nawet nie chodzi o czerń i kontrast. Sony ma te parametry gorsze, ale wciąż ma bardzo ładny obraz, piękne kolory i naprawdę dobrą czerń. Ja pomimo tego, że już miałem oleda który się wypalił kupiłem następnego mimo tego, że wiem, że ten też się w końcu wypali. Dlaczego? Bo nie znoszę dse, irytuje mnie i przeszkadza w oglądaniu tv. Lubię gry wyścigowe gdzie widać dse na niebie, oglądam futbol z kumplami, na zielonym tle też jest to widoczne. Na oledzie dse jest znacznie mniej upierdliwe a na moim cx jest praktycznie niewidoczne. Każdy ma swoje preferencje i każdy dobiera tv do swoich upodobań. 

Z led w tej cenie nie znajdziesz nic lepszego od x90j i tcl c825, oba są świetne, tcl ma lepszy HDR, Sony lepszego smarta. Z OLED do 5k moim zdaniem C1 55 jest zdecydowanie najlepszy. 

 

4 minuty temu, hubio napisał:

A jak to się ma z grami ? statyczny HUD jak by się grało po 8 godzin dziennie jest w stanie wypalić OLEDy czy nie ? Obecnie używam QLEDA od Samsunga. Flagowiec z 2018 i zarówno w filmach: DBD, BD, UHD jak i streamingu oraz w grach, jestem z niego mega zadowolony. Nawet po 4 latach wciąż potrafi mnie czymś zaskoczyć. OLEDY są dla mnie za ciemne. Bardzo słabo wyglądają biele. A ja preferuję mocny obraz. Ale do gier OLED mógłby być rzeczywiście najlepszy tylko co z tym wypalaniem.

Każdy OLED się w końcu wypali, tak samo jak podświetlenie w ledach. W oledach niestety nastąpi to szybciej (z reguły, nie mówię o wadliwych egzemplarzach). Mimo to jeśli ktoś nie szuka tv na 10 lat, to warto rozważyć oleda. Oczywiście jeśli ciągle będzie lecieć tv z logiem to w miejscu loga wypali się szybciej. Co do jasności to już C1, nie mówiąc o C2 czy Samsungu 95 są pod tym względem całkiem dobre. Nie jest to poziom x95k czy qn90 ale HDR już ładnie daje po oczach i jasne detale są bardzo mocno podświetlone. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, henryk nowak napisał:

Jeśli będziesz bardzo dużo grać, to HUD w końcu się wypali, ale to jest kwestia tysięcy godzin. No pewnie szybciej jeśli będziesz grać tylko w Fifę albo w kółko w jakiegoś fpsa multi.

Jeśli chodzi o gry, to głównie gry fabularne, Forza, FIFA (ale to dopiero 23). Głównie będą dominować gry wyścigowe.

46 minut temu, henryk nowak napisał:

Mimo to jeśli ktoś nie szuka tv na 10 lat, to warto rozważyć oleda.

No właśnie szukam telewizora na jak najdłużej. Wiem, to zależy od użytkowania.

Powiem tak, telewizor będzie używany głównie 6-7 godzin dziennie (raczej z mniejszymi przerwami), pewnie na zmianę oglądanie/granie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

test wypalania trwał 10'000h(4 lata jak 7h dziennie 365 dni w roku), mieszany kontent zaczyna mieć minimalne oznaki wypalenia. Jak planujesz tv na 7-8 lat nie brałbym Oleda, na 4-5 lat już tak:)

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić uwagę na to, że to była starsza generacja i może okazać się, że nowsze modele będą wypalać się wolniej (a może nie). Poza tym C1 może mieć matrycę Evo z deuterem, tylko trzeba szukać odpowiednich odznaczeń na pudle. To jest loteria, tak jak dse i banding na LED. Jednak jeśli chodzi o żywotność, to LED na pewno będzie bardziej wytrzymały. 

Generalnie dse bardzo przypomina wypalenia, tylko dse jest już od początku. Z kolei wypalenia z czasem stają się coraz bardziej widoczne i niestety przeszkadzają bardziej niż dse. Obie technologie mają swoje wady i zalety i trzeba być tego świadomym, a nie brać OLED, bo #oledlepszy czy decydować się na zakup LED bo wypalenia. To wszystko zależy od oczekiwań i tego do czego tv będzie służyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem tego OLED-a od LG. Wieczorem odbieram i zobaczymy, jak się będzie sprawował. Najwyżej zwrot i wybiorę inny.

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, TheMazur1993 napisał:

Zamówiłem tego OLED-a od LG. Wieczorem odbieram i zobaczymy, jak się będzie sprawował. Najwyżej zwrot i wybiorę inny.

Z jakości obrazu będziesz zadowolony:) Jak możesz, to podrzuć tutaj zdjęcie naklejki z modelem i numerem seryjnym, to zobaczymy czy masz matrycę Evo czy zwykłą. Jest na boku pudła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mojemu oledowi stuknęło 14 miesięcy eksploatacji i na razie 0 problemów- dużo netflixa, hbo , youtube i sporo grania na ps4 pro.
Wypaleń nie ma nawet interfejs z gier jak widać nie zaszkodził.
Fakt faktem nie oglądam prawie tvn24 czy innych kanałów informacyjnych z pakami.
Wczoraj odpaliło się pierwszy raz godzinne czyszczenie matrycy (to jest zdaje się po 2000 godzin pracy?).
Jak pisałem jestem bardzo zadowolony. 
c1 jest jeszcze lepszy bo trochę jaśniejszy wiec będziesz zadowolony 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, wrobel_krk napisał:

test wypalania trwał 10'000h(4 lata jak 7h dziennie 365 dni w roku), mieszany kontent zaczyna mieć minimalne oznaki wypalenia. Jak planujesz tv na 7-8 lat nie brałbym Oleda, na 4-5 lat już tak:)

 

Myślisz, że Ci 7-8lat LCD wytrzyma? Podświetlenie będzie rzeżbione to wytrzyma od 2lat do 4lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, sideband napisał:

Myślisz, że Ci 7-8lat LCD wytrzyma? Podświetlenie będzie rzeżbione to wytrzyma od 2lat do 4lat.

Na podstawie testów zakładam tak. Sam kupiłem OLEDA i liczę się z wymiana za 4-5 lat:)

W testach po 12,000h(5.5 roku po 6h dzieniie) na lcd z matryca VA jak w tym Sony x90j problemów nie było:

https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

Wiec zakładam te 7-8 lat. Wiadomo może paść po 3 latach każdy. Takie uroki elektroniki.

Moje stare tv przeżyły (Samsung/Sony) 8+ lat bez większych oznak utraty jakości obrazu. Wiadomo to jeszcze nie 4k

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci piszę z doświadczenia ile wytrzymują. To ile wytrzyma to kwestia rzeczywistego przepracowanego czasu i ustawień podświetlenia czy matrycy(OLED). Jeden śmiga 2h dziennie z podświetleniem 20-30%,a drugi 12h z 90% podświetleniem ;)

Do tego dochodzi kwestia czy ktoś mocno molestuje TV  YT, Netflix etc to wtedy dochodzi zajechanie eMMC na płycie głównej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, sideband napisał:

Ja Ci piszę z doświadczenia ile wytrzymują.

2-4 lata? Ale po ile używane dziennie, na ile to się różni w porównaniu tych testów na rtings?

Tam testowali na rożnych ustawieniach/ gry/CNN/200 nitów/ jasność lub maks itp.

 

Jakie to tv, więcej info bym chciał, każda wiedza się przyda:)

Ja autorowi liczyłem z 7h na dobę 365 dni w roku, co mi się wydaje już b.dużo czasu:)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno Ci mogę powiedzieć, że podświetlenie w takich wypadkach jest blisko max-a lub max.

Wiele Samsungów nie wytrzymuje nawet 2lat lub pada podświetlenie max kilka msc po gwarze :szczerbaty:

Do tego Samsungi nie mają dobrego zabezpieczenia w zasilaczu na podświetleniu jeżeli płynie nieprawidłowy prąd w obwodzie dlatego zmęczone podświetlenie krawędziowe potrafi podsmażyć plexi, które rozprowadza podświetlenie, ale często kończy się pęknięciami i wyciekami podświetlenia. Także pomimo da się ogarnąć taki TV to obraz już nie będzie jak powinien.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...