Skocz do zawartości
szffagier

Programowanie + Gry za ok 5000 PLN

Rekomendowane odpowiedzi

Hej forumowicze!

Chcialbym zlozyc komputer glownie do programowania (.NET - np. kilka solucji Visual Studio na raz / Python - to samo z PyCharm / VSCode), Docker, Virtual Machines... Nie jestem jakims zapalonym graczem, ale zdarzy mi sie pograc takze chcialbym miec ta opcje.

Idealnie gdyby sprzet byl w stanie obsluzyc monitor ultra wide (mam 1080p ale 4K byloby dobrze, bo chetnie bym upgradowal), a moze nawet 2 takie.

Monitor juz mam, takze potrzeba bude i bebechy :)

Budzet ok 5000 PLN ale nie znam aktualnych cen, takze jak trzeba doplacic to jestem otwarty na sugestie

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chciałbyś pograć w 4K no to sama karta to wydatek ok 4k zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz Dirian. Mialem raczej na mysli support 4k do pracy. Granie w 4k nie jest musem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile jesteś w stanie przekroczyć budżet, ale uderzyłbym w coś takiego:

https://www.x-kom.pl/lista/9z3q8qnar

Mocny procek z wydajnym chłodzeniem, 32 GB RAM, dobra płyta, szybki SSD PCI-e 4.0, zasilacz z zapasem mocy, przewiewna buda.

 

Wyjechaliśmy dość mocno poza zakładany budżet, ale zapewne przyda ci się mocny CPU i 32 GB RAM. 

Do tego zestaw z potencjałem do rozbudowy w przyszłości, szczególnie mam na myśli GPU gdybyś chciał jednak pograć w 4K jak nie dziś to za rok-dwa.


Tańsza opcja:

https://www.x-kom.pl/lista/8gus4sgbr

Słabszy CPU (mniej rdzeni fizycznych), tańszy cooler (spokojnie starczy pod to CPU), tańsza płyta (też wystarczy pod 12400F). Z 32 GB RAM raczej bym nie rezygnował przy twoich zastosowaniach. Jak nie ma planu wymiany GPU to można jeszcze coś na zasilaczu urwać.

 

Alternatywna obudowa do jednego i drugiego zestawu: https://www.x-kom.pl/p/671983-obudowa-do-komputera-modecom-amirani-czarna.html

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki raz jeszcze. to za 6500 (pierwsze) wyglada lepiej. Tak jak wspominalem, jestem dosyc elastyczny, takze taki zestaw tez wchodzi w gre.

i5 da rade? zwykle mialem do czynienia z prockami mobilnymi do lapkow i wszystkie moje laptopy mialy i7, ktore zreszta nadal pozostawialy wiele do zyczenia (mam xps 13 z i7 11 gen i performance jest nie do przyjecia, ale to moze byc wynik slabego coolingu itp...) :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co nawet porównywać tych CPU, i7 z twojego Della to 4c/8t z TDP 28W

Tu w i5 masz łącznie 10 rdzeni fizycznych i 16 wątków, gdzie TDP to 125W plus nie ograniczają cię temperatury i wahania taktowań, gdzie laptop boostuje taktowanie na kilka sekund i zaraz je zrzuca bo się zaczyna gotować CPU.

Te procki dzieli przepaść wydajnościowa. 

Niemniej gdybyś chciał jeszcze mocniejsze CPU to można rozważyć dalszą dopłatę w stronę i7 12700F / i7 12700, gdzie masz kolejne 2 rdzenie więcej.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wyjasnienie! czy przy zakupie i7 12700F dodatkowo zmienia sie potrzeba na inne podzespoly (np mocniejszy zasilacz czy chlodzenie?) pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, szffagier napisał:

dzieki za wyjasnienie! czy przy zakupie i7 12700F dodatkowo zmienia sie potrzeba na inne podzespoly (np mocniejszy zasilacz czy chlodzenie?) pozdro

Zasilacz zawsze trzeba kupić dobry z 10 letnią gwarancją, chyba że kupujesz budżetowo jakąś i3, to wtedy można lekko odpuścić. i7-12700 potrzebuje dobrego chłodzenia i płyty z dobrymi VRM jak zdejmujesz limity mocy.

 

Najlepszy CPU jaki możesz kupić to 12700 tak naprawdę, wszystko powyżej nie ma sensu dla przeciętnego użytkownika. Jak z AMD to 5900X, różnicy żadnej nie będziesz odczuwał, ale Intel ma iGPU, które może ci się przydać. Ceny będą praktycznie takie same jak doliczysz płytę.

Najlepsze GPU jakie możesz kupić za 2500 PLN +/- 150 PLN to albo RX6700XT, albo RTX3060 Ti. 1080p uciągną, na RX6700XT w 2K dasz radę pograć, RTX3060 Ti nie mam pojęcia. NVIDIA ma lepszy soft niż AMD obecnie, ale też nie będziesz odczuwał żadnej różnicy zapewne. Więcej bym nie wydawał.

Jeszcze możesz się zastanowić nad DDR5, bo w programowaniu jest wydajniejsze niż DDR4, ale to w ostatniej kolejności jak już zdecydujesz się na CPU i GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, szffagier napisał:

dzieki za wyjasnienie! czy przy zakupie i7 12700F dodatkowo zmienia sie potrzeba na inne podzespoly (np mocniejszy zasilacz czy chlodzenie?) pozdro

Przy i7 warto rozważyć chłodzenie wodne, np. Navis F240.

Reszta zostaje tak jak wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki Nokiafokia i Dirian.

Chwile poczytalem i zdaje sie ze DDR5 jest troche zbyt swieze i do tego cenowo nieoplacalne, poprawcie mnie jesli sie myle! Z ofert na x-kom wyglada ze nie ma jednostki z dobra srednia ocen wzgledem tej ktora podal Dirian.

 

Koszyk aktualnie wyglada nastepujaco: https://www.x-kom.pl/lista/e4qhq9jks

Jest ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, szffagier napisał:

Jest ok?

Można dać Fortisa 5, można dać na spokojnie zasilacz 650W w niższej cenie. 

https://proline.pl/koszyk/4d10dbbb 500 zł piechotą nie chodzi, ewentualnie jeszcze https://proline.pl/zasilacz-modularny-xpg-core-reactor-750w-80-gold-corereactor750g-bkceu-p1394473

Fortis 5 Dual czy nawet zwykły z limitem MTP na 180W spokojnie sobie poradzi, bo radzi sobie i na 200W. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Caps napisał:

Można dać Fortisa 5, można dać na spokojnie zasilacz 650W w niższej cenie. 

https://proline.pl/koszyk/4d10dbbb 500 zł piechotą nie chodzi, ewentualnie jeszcze https://proline.pl/zasilacz-modularny-xpg-core-reactor-750w-80-gold-corereactor750g-bkceu-p1394473

Fortis 5 Dual czy nawet zwykły z limitem MTP na 180W spokojnie sobie poradzi, bo radzi sobie i na 200W. 

 

Osobiście nie oszczędzałbym tak bardzo na SSD skoro to zestaw do pracy, to trochę bez sensu dawać jeden z najtańszych dysków jeśli budżet pozwala na coś lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No można dać bo jest budżet, ale z drugiej strony ... czy przełoży się to na jakiekolwiek odczuwalne różnice? To zestaw pod programowanie a nie do przewalania dziesiątek czy setek GB dziennie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nieszczególnie, ale lepsze komponenty, m.in. kontroler, plus wyższa deklarowana trwałość w przypadku zestawu do pracy zawsze są na plus.

Zasilacz też można dać jakiś Vero i zestaw pociągnie i odczuwalnych rożnic nie będzie, no ale chyba warto dorzucić do czegoś lepszego jak już składamy bardziej przyzwoitego kompa, niż jadąc na wszystkim po taniości byle działało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc! odkurzam temat :-) komp sprawia sie wysmienicie, ale! gram troche wiecej niz myslalem i zastanawiam sie nad upgradem karty graficznej :) tutaj jak widac 3060 i mysle o 3090 lub 4070. Tylko zasnanawiam sie czy:

1. do mojej obudowy wejdzie karta serii 4? obilo mi sie o uszy ze sa wieksze

2. czy jest sens upgradu GPU nie upgradujac innych podzespolow? czy cos jeszcze wypadaloby dokupic?

3. dorzucilbym jeszcze 32gb ramu, jaki polecacie? ten sam co jest? kosci 2x16 ?

prosilbym o porady, jak zwykle dziekuje z gory!

pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie będzie problemu w większości przypadków.

2. Oczywiście, że jest. Kwestia tylko w jakiej rozdzielczości chcesz grać i jaki jest budżet?

3. Ten sam będzie ok, choć przy 4 obsadzonych slotach może być problem z uzyskaniem 3600 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

budzet max 4k za karte, rozdzialka - monitor mam 3440x1440, TV 4k, choc zakladam ze 4k to moze byc ponad moj budzet

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć sobie RTX 4070 Ti i będzie spoko: https://www.ceneo.pl/151410084

Pod 4K fajnie by dać RTX 4080, no ale to ~ 5.5k minimum.

 

Na dziś 4070 Ti nawet nieźle ogarnia 4K, na przyszłość lekkie obawy mogą wynikać z 12GB VRAM, no ale zawsze można zjechac trochę z tekstur. Nie powinno być źle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu dokładać do 64GB DDR4. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Caps napisał:

Nie ma sensu dokładać do 64GB DDR4. 

Pod takie zastosowania to może i warto:

W dniu 18.08.2022 o 08:17, szffagier napisał:

Chcialbym zlozyc komputer glownie do programowania (.NET - np. kilka solucji Visual Studio na raz / Python - to samo z PyCharm / VSCode), Docker, Virtual Machines... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To najlepiej sprawdzić jak to jest teraz podczas pracy z tym wykorzystaniem pamięci podczas pracy i wtedy podjąć decyzję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • To akurat wiemy. Liniowy wzrost stężenia gazów cieplarnianych powoduje wykładniczy wzrost przeciętnych temperatur a także wariancji temperatur. Termodynamika i nic poza tym. A jak rośnie wariancja temperatur to i rośnie szybkość wiatrów itd.
    • To zobacz która karta jest najchętniej kupowana i nie patrz na forum gdzie masz jednak miłośników sprzętu z zasobnym portfelem  
    • nieprawda - także, i w późniejszym okresie nawet głównie, żeby mieć rynki zbytu - np GB w 19 wieku produkowała już tyle tkanin, głównie bawełnianych, że rynek europejski i amerykański był dla nich zbyt ciasny, i głównym rynkiem zbytu stały się Indie - i w zasadzie zniszczyły głównie chałupniczy przemysł tekstylny w Indiach, za pomocą ceł, ale i samych cen, bo ręczni tkacze w Indiach nie byli w stanie konkurować z  fabrycznym przemysłem w GB - jest o tym mnóstwo materiałów, a niejaki Marks napisał np że równiny Bengalu pokryły się kośćmi zmarłych z głodu tkaczy indyjskich (o ile pamiętam w artykule z 1857) - raczej przesada, ale w zasadzie zgodne z rozwojem historycznym; dodam, że bawełna na tkaniny z GB pochodziła z USA, choć Indie same były wielkim producentem bawełny, i że Indie już wtedy liczyły ponad  200 mln ludności, gdy np USA ok 50 - więc nie rabowanie z bogactw, których Indie zresztą dużo nie miały (głównym importem z Indii do GB była herbata), było decydującym bodźcem rozwoju krajów przemysłowych, tylko pozyskiwanie dużych rynków zbytu i wykorzystywanie przewagi produkcji maszynowej nad ręczną; czyli potęgi gospodarcze dorobiły się na postępie technicznym, tzn produkcji maszynowej, nie ręcznej, a rabowanie tzw bogactw, które wtedy z reguły były produktami rolniczymi, odgrywało drugorzędną rolę; jeśli już rabowanie, to przede wszystkim niewolników z Afryki do produkcji bawełny w USA i cukru w Brazylii i na Karaibach, bo oba te produkty stały się podstawą masowej konsumpcji w Europie, która napędzała wzrost i umaszynowienie produkcji, itd
    • Właśnie jestem w tym kotle Skończę go i zapoluję na alfę. Dz.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...