Skocz do zawartości
TonnyJack

Zestaw komputerowy za 11000 PLN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam panowie,

potrzebuję złożyć sprzęt (widełki cenowe ok. 11-12k zł) w głównej mierze przeznaczony do obróbki i montażu video w 4k. Problem w tym, że swojego ostateniego PCta składałem 15 lat temu i moja wiedza na tym etapie się skończyła. Ostatnie kilka dni studiowałem co w trawie piszczy i udało mi się złożyć coś takiego:

https://www.x-kom.pl/lista/ugcupf62m

Fundusz został lekko przekroczony, ale pewnie nie potrzebnie popłynąłem z niektórymi elementami. Pamiętam, że kiedyś jeśli chodziło o montaż (Premiere Pro) głownie górowały procesory od AMD, ale postawiłem setup na i7 12700k.

Pytanie jest następujące: co byście polecili zmienić w tej konfiguracji? Może 64gb RAMu to przerost formy nad treścią? Zależy mi tez na tym, aby był to już sprzęt na te parę lat, z ewentalną możliwością lekkiego upgrade'u.

Wszelkie odpowiedzi i sugestie są mile widziane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też bym brał cichszą kartę, z lepszym chłodzeniem - skoro na CPU chcesz dać wodę, to raczej oczekujesz ciszy przy niskich temperaturach. Królem moim zdaniem, z kart z tradycyjnym chłodzniem, z modeli RTX 3080 jest ASUS Noctua RTX3080. Ciekawe chłodzenia mają też AORUS Master i AORUS XTREME, z komorą parową.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odzew. Jeśli chodzi o ciszę to priorytetem dla mnie jest zdecydowanie wydajność.  Co do chłodzenia wodnego na CPU, czytałem dużo opini że i7 pod obciążeniem potrafi sie dosyć mocno grzać, dlatego wolałem dmuchać na zimne. Jeśli wystarczyło by zwykłe chłodzenie powietrzne, które zadba o ten procesor to jak najbardziej mogę się na takie zdecydować (jakie będzie odpowiednie?). Co do karty, to widzę że KFA2 ma 10GB, gdzie ta od Gigabye'a 12GB. Jest to różnica na tyle mała, że nie warto sie bić o te dodatkowe 2GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja 12GB jest tez wydajniejsza wiec w taka celuj.

Cooler zdecydowanie AIO pod render na i7. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Dirian napisał:

Wersja 12GB jest tez wydajniejsza wiec w taka celuj.

Cooler zdecydowanie AIO pod render na i7. 

Czyli rozumiem, że w tej sytuacji w/w Gigabyte GeForce RTX 3080 GAMING OC 12GB GDDR6X będzie najrozsądniejszym wyborem pod ten setup? Nie będę ukrywać, że mając takiego PC od czasu do czasu będę też chciał opdalić jakąś gierkę AAA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozsądniejszą opcją będzie: https://www.krsystem.pl/karta_graficzna_geforce_rtx_3080_12gb_xlr8_triple_fan_lhr-item-68460.html

5 stów w kieszeni.

 

A w kwestii CPU i płyty głównej to możesz śmiało wziąć i7 12700 (bez K) i płytkę np. Gigabyte B660 Gaming X.

Dopłata do modelu "K" nie ma sensu bo tych procków i tak nie warto podkręcać, więc i płyta Z690 nie ma wielkiego sensu.

Sporo kasy zostaje w kieszeni a nic nie tracisz na wydajności. Tym sposobem kupując kartę z linka i 12700 + B660 masz ponad 1000 zł zaoszczędzone bez straty na wydajności / jakości.

Edytowane przez Dirian
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Dirian napisał:

Rozsądniejszą opcją będzie: https://www.krsystem.pl/karta_graficzna_geforce_rtx_3080_12gb_xlr8_triple_fan_lhr-item-68460.html

5 stów w kieszeni.

 

A w kwestii CPU i płyty głównej to możesz śmiało wziąć i7 12700 (bez K) i płytkę np. Gigabyte B660 Gaming X.

Dopłata do modelu "K" nie ma sensu bo tych procków i tak nie warto podkręcać, więc i płyta Z690 nie ma wielkiego sensu.

Sporo kasy zostaje w kieszeni a nic nie tracisz na wydajności. Tym sposobem kupując kartę z linka i 12700 + B660 masz ponad 1000 zł zaoszczędzone bez straty na wydajności / jakości.

Wielkie dzięki za odpowiedź. Też mi to chodziło po głowie, czy warto brać odblokowaną wersję co się jednocześnie wiążę z Z690, kiedy się nię bedzie miało zamiaru podkręcać tego procka, bo akurat na tym to się absolutnie nie znam. Pozostaje jeszcze kwestia RAMu. Może warto by było jednak zainwestować w płytę obsługującą DDR5, i na początek wsadzić w nią jakieś 32GB, za to spać ze spokojną głową, że ma się już sprzęt na lata bez konieczności wymiany mobo za 1-2 lata?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej zabawa w DDR5 ma mało sensu z uwagi na wciąż bardzo wysokie ceny tych pamięci. W cenie 32GB DDR5 masz 64GB DDR4, które jak podejrzewam spokojnie ci wystarczy do twoich zastosowań. 

Plus jak wrzucisz teraz 2x16GB DDR5 i będziesz chciał dorzucić drugie dwie kości, to kontroler pamięci raczej będzie się buntować jeśli chodzi o obsługę wysokich taktowań przy 4 kościach. Niestety w tej generacji jest z tym sporo problemów.

Edytowane przez Dirian
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć. To chyba wszystko powoli staje się jasne. Jeśli chodzi o pozostałe komponenty z mojej listy takie jak zasilacz, chłodzenia wodne i obudowa która to wszystko pomieści to wszystko będzie śmigać? Może warto coś z tego wymienić na tańsze bądź lepsze? 

Pozostaje jeszcze takie pytanie, czy może zestaw który podałem w liście, może być w tym zakresie cenowym 11-12k zbudowany lepszy na całkowicie innych komponentach? Tak jak wspominałem, moja obecna wiedza jest daleko w tyle, dlatego jeśli są jakieś inne alternatywy to chętnie je usłyszę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można wziąć bardziej opłacalne dyski - https://www.x-kom.pl/p/691100-dysk-ssd-kingston-1tb-m2-pcie-gen4-nvme-kc3000.html 

Dwie stówy oszczędzić na zasilaczu (o ile nie przeszkadza "tylko" 5 lat gwarancji zamiast 10) - https://www.x-kom.pl/p/672054-zasilacz-do-komputera-cooler-master-mwe-gold-v2-850w-80-plus-gold.html

I ew. dorzucić do lepiej wykonanej obudowy - https://www.x-kom.pl/p/1058919-obudowa-do-komputera-be-quiet-pure-base-500-fx.html // https://www.x-kom.pl/p/682938-obudowa-do-komputera-lian-li-lancool-205-mesh-tg-czarna.html - ale jak SPC bardziej podchodzi wizualnie to może zostać.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Dirian napisał:

Dwie stówy oszczędzić na zasilaczu (o ile nie przeszkadza "tylko" 5 lat gwarancji zamiast 10) - https://www.x-kom.pl/p/672054-zasilacz-do-komputera-cooler-master-mwe-gold-v2-850w-80-plus-gold.html

Jest jeszcze opcja 100zł tańsza i nadal 10 lat gwarancji:

https://www.x-kom.pl/p/524453-zasilacz-do-komputera-xpg-core-reactor-850w-80-plus-gold.html

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się mnie posłuchasz to trochę zabulisz, ale jak ja bym wydawał ponad 10k na PC, to wolałbym zabulić i mieć spokój. Ja miałem najpierw złożyć za 4500 (bez GPU), potem stwierdziłem, że nie będę oszczędzał na podzespołach, trochę promocji dorwałem i zrobiło się 8500 (wraz z GPU), ale jak ma być to wydatek na lata (5+ lat) to jak ktoś jest skąpy to straci 2 razy, jakbyś zmieniał co generację/2 to bez znaczenia.

 

22 godziny temu, TonnyJack napisał:

Dzięki Panowie za odzew. Jeśli chodzi o ciszę to priorytetem dla mnie jest zdecydowanie wydajność.  Co do chłodzenia wodnego na CPU, czytałem dużo opini że i7 pod obciążeniem potrafi sie dosyć mocno grzać, dlatego wolałem dmuchać na zimne. Jeśli wystarczyło by zwykłe chłodzenie powietrzne, które zadba o ten procesor to jak najbardziej mogę się na takie zdecydować (jakie będzie odpowiednie?). 

Grzeje się tylko jak robisz ekstremalne OC. Jest to spowodowane źle zrobionym mechanizmem zamykającym socket, nie ma dobrego kontaktu coolera z CPU, po prostu Intel zaoszczędził na sockecie i jest jak jest. Jakakolwiek Noctua z górnej półki tak naprawdę da radę ochłodzić nawet i9, ale to też zależy od sekcji zasilania twojej płyty i cyrkulacji powietrza w obudowie. Możesz kupić ramkę Thermalright z AliExpress jak chcesz niższe temperatury, bo to koszt to góra 50 PLN a ludzie odnotowują nawet do -10 stopni. Do tego undervolt proca i masz dobrą wydajność, niskie temperatury i rozsądny pobór prądu. Tak swoją drogą to nawet Threadrippera można ochłodzić 1 wiatrakiem NF-A14 od Noctua. Chłodzenie powietrzne jest o tyle dobre, że tak naprawdę wymienić musisz tylko pastę i nic ci się nie wyleje.

Do tego ja bym brał procesor ze zintegrowaną grafiką jak chcesz obrabiać wideo. 12700 spokojnie wystarczy, tak naprawdę ma 90% mocy 12700K bez OC.

 

21 godzin temu, TonnyJack napisał:

Czyli rozumiem, że w tej sytuacji w/w Gigabyte GeForce RTX 3080 GAMING OC 12GB GDDR6X będzie najrozsądniejszym wyborem pod ten setup? Nie będę ukrywać, że mając takiego PC od czasu do czasu będę też chciał opdalić jakąś gierkę AAA.

Minimum 12GB, więc albo RTX 3060 albo RTX 3080 12GB. 3090 nie ma sensu brać. Najlepiej jak już się płaci tyle kasy za 3080 to brać albo ASUS, albo EVGA. ASUS TUF/STRIX i EVGA FTW ma najlepsze PCB, jak nie te modele to zwykła EVGA, bo ma dobrą gwarancję, nic innego bym nie brał osobiście. Koniecznie nvidie musisz wziąć, więc i tak trzeba zabulić. Jakbyś tylko grał to bym ci polecił Radeona (też tak +/-, bo jest kilka problemów), ale w tym przypadku jest to bez sensu póki AMD nie zrobi lepszego softa. Też zrób undervolt GPU i będzie śmigało.

Płytę masz dobrą tą z MSI. Czasami widywałem Tomahawka za 100 PLN więcej, więc jak też gdzieś znajdziesz to lepiej dopłać. MSI ma średni serwis, ale za bardzo wyboru nie ma, jest jeszcze ASUS, serwis na pewno lepszy mają. Jeżeli chodzi o ASRock i Gigabyte to bym wolał to 1 niż to 2, a najlepiej dopłacić i nie brać żadnego. Jest jeszcze EVGA, ale nie będziesz chyba płacił 2.5-3k za płytę, bo to się już w ogóle nie opłaca.

Pytanie, czy potrzebne ci 64GB RAM ? Jak nie i nadal chcesz wydać ponad 1k na ram to bierz jakieś hynixy 32GB DDR5 (tylko koniecznie 2x16GB, kostki po 8GB są gorsze niż kostki po 16GB w DDR5, nie bierz też żadnych zestawów 4x, najlepiej 2x) albo 32GB b die DDR4 (4x8GB , 2x16GB bez znaczenia), ale na tym etapie DDR4 nie ma sensu, bo hynix DDR5 jest lepszy niż b die DDR4 po OC, bo DDR5 ma większą przepustowość pamięci, a to pomaga przy edytowaniu filmów i innych produktywnych czynnościach, przy grach to kilka %/fps różnicy. Każdy ci będzie polecał DDR4, ale ja i tak uważam, że DDR5 jest lepsze do PC typu workstation, nawet jak trafisz na samsungi, bo przepustowość jest większa, a jakbyś trafił na hynixy to wygrałeś loterię. Do tego DDR5 pobiera mniej prądu, ale to bez większego znaczenia.

Obudowę weź jakąkolwiek najbardziej polecaną typu airflow za +/- 500-600 PLN i będzie gitara. Weź pod uwagę wielkość, żeby wszystko łatwo i przyjemnie się składało. Np. 4000D Airflow, Lancool 2 Mesh Performance, 500DX.

Na zasilaczu bym nie oszczędzał, szczególnie jak masz w planach upgrade. Nie że ci wybuchnie, bo to zasadniczo nierealne, ale najlepiej brać coś z 10 letnią gwarancją, certyfikat najlepiej platinum (niektóre platynowe zasilacze są lepiej zrobione niż odpowiedniki gold, przez co mają lepszą wydajność, czasami jest też odwrotnie, czyli zasilacz gold, który jest lepszy niż nie jeden platinum, Super Flower ma/miał takie modele), moc 2x większa niż potrzebujesz i wtedy jest cichy zasilacz i możesz przez 10 lat mieć spokój. Nie bierz tylko nic na styk.

Do tego dorzuć kilka budżetowych wiatraków Arctic P12 ( za +/- 100PLN) do obudowy i w zasadzie to wszystko, chyba że chcesz coś premium to NF-A12x25 albo Silent Wings Pro 4, Noctua lepsza, ale bierz co tańsze, bo nie odczujesz różnicy. Potem wszystko złożysz, poustawiasz co chcesz w biosie itd. i masz sprzęt na kilka następnych generacji conajmniej. Tak naprawdę co pół roku wszystko jest szybsze niż to co wyszło pół roku wcześniej, więc nie da się za bardzo temu zapobiec kupując lepsze podzespoły teraz.

Nie bierz tego, co ci napisałem jako wyznacznika. Zawsze sam powinieneś zdecydować, bo wtedy nie będziesz sobie pluł w brodę, że kogoś posłuchałeś i jest coś nie tak jak chciałeś.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za tak obszerną pomoc, dużo rzeczy jest teraz dla mnie sporo jaśniejsze. Postaram teraz te informacje jakoś sobie poukładać i zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeszcze takie pytanie przyszło mi do głowy, spotkałem się z wieloma opiniami że kupno Windowsa 10 za te +/- 600 zł to wyrzucenie kasy w błoto, bo są jakieś legalne sposoby żeby ogarnąć to dużo taniej? Chyba nie mowa o kupowaniu jakiś używanych kluczy z Allegro? Bo jak tak to podziękuję za taką "legalność"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Nokiafokia napisał:

Grzeje się tylko jak robisz ekstremalne OC. Jest to spowodowane źle zrobionym mechanizmem zamykającym socket,

To nie jest prawda!

Po pierwsze, tylko część zamknięć do socketów LGA1700 jest źle wykonana i za mocno naciska w środkowej części krawędzi CPU, co prowadzi do wykrzywienia IHS i gorszego kontaktu. Oznacza to, że części socketów to zupełnie nie dotyczy. Natomiast jak już trafimy na zbyt mocne zapięcie (rozpoznać można po tym, że ciężko się zapina), to jak sam już wspomniałeś dalej, są ramki rozwiązujące problem, ew. można luzować śruby/dawać podkładki pod nie by mniej były dokręcone co też rozwiązuje problem - to już zabawa, ale jednak rozwiązanie problemu.

Po drugie, i7 i i9, 12 generacji, po OC, będzie Ci się grzał niezależnie od tego, czy zapięcie trafi się dobre, czy złe (przy złym po prostu bardziej). Te procesory najzwyczajniej w świecie żłopią ponad 200W bez PowerLimitów po OC (nawet nie ekstremalnym) i to po prostu jest ciężko odprowadzić.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, TonnyJack napisał:

Dzięki Panowie za tak obszerną pomoc, dużo rzeczy jest teraz dla mnie sporo jaśniejsze. Postaram teraz te informacje jakoś sobie poukładać i zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeszcze takie pytanie przyszło mi do głowy, spotkałem się z wieloma opiniami że kupno Windowsa 10 za te +/- 600 zł to wyrzucenie kasy w błoto, bo są jakieś legalne sposoby żeby ogarnąć to dużo taniej? Chyba nie mowa o kupowaniu jakiś używanych kluczy z Allegro? Bo jak tak to podziękuję za taką "legalność"

Z tym Windowsem to temat rzeka. Moim zdaniem nie ma co kombinować, wydasz raz 500 zł na system i masz go na x-lat.

Swoją drogą to szedłbym już w Windows 11.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Dirian napisał:

Z tym Windowsem to temat rzeka. Moim zdaniem nie ma co kombinować, wydasz raz 500 zł na system i masz go na x-lat.

Swoją drogą to szedłbym już w Windows 11.

Też jestem tego zdania, że lepiej wydać raz i mieć spokojną głowę. Pytanie tylko co z tym W11. Opinie są takie, że nadal nie jest to do końca taki system jakiego oczekiwali by użytkownicy. Wiadomo że z biegiem czasu będzie dopracowany, ale może warto pracować na 10? (Jeśli nadal jest darmowa funkcja/możliwość aktualizacji systemu z 10 do 11, to nie ma tematu. Wezmę 10 i jak będzie odpowiedni czas to będzie upgrade do 11, pytanie tylko czy jest/będzie to nadal możliwe?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak będzie to dalej możliwe. Ja siedzę na Win 11 od premiery i nie narzekam, ale jak pewniej się czujesz na Win 10 no to możesz zostać póki co na Win 10 a jak cię najdzie ochota to sobie zaktualizować do Win 11.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.08.2022 o 14:32, TonnyJack napisał:

Też jestem tego zdania, że lepiej wydać raz i mieć spokojną głowę. Pytanie tylko co z tym W11. Opinie są takie, że nadal nie jest to do końca taki system jakiego oczekiwali by użytkownicy. Wiadomo że z biegiem czasu będzie dopracowany, ale może warto pracować na 10? (Jeśli nadal jest darmowa funkcja/możliwość aktualizacji systemu z 10 do 11, to nie ma tematu. Wezmę 10 i jak będzie odpowiedni czas to będzie upgrade do 11, pytanie tylko czy jest/będzie to nadal możliwe?)

Mozesz nadal uzywac W10, a jak skonczy sie wsparcie to za darmo zaktualizujesz do W11.

Jest jeszcze opcja, zebys uzywal systemu bez aktywacji i po jakims czasie jak zgromadzisz fundusze to kupisz klucz i aktywujesz. Sa na pewno strony, na ktorych taki klucz jest duzo tanszy, ale to trzeba poszukac jezeli chcesz legit, na pewno z 250zl trzeba conajmniej wydac. Sa jeszcze rozne sposoby aktywacji bez klucza, ale z doswiadczenia wiem, ze lepiej po prostu kupic klucz z dobrego zrodla. Skoro juz uzywa sie czegos, nad czyms ktos pracuje, bez znaczenia jakie by to nie bylo, zle czy dobre, to nalezy mu sie jakis pieniadz. Celuj w wersje Pro.

Czasami klucz OEM z jakiegos laptopa itd. moze zadzialac, wiec jak posiadasz to nie zaszkodzi sprobowac.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.08.2022 o 20:56, TonnyJack napisał:

Fundusz został lekko przekroczony, ale pewnie nie potrzebnie popłynąłem z niektórymi elementami. Pamiętam, że kiedyś jeśli chodziło o montaż (Premiere Pro) głownie górowały procesory od AMD, ale postawiłem setup na i7 12700k.

 

Czy ten zestaw będzie do Premier Pro? Wiesz, że tam nie potrzeba aż tak wydajnej karty graficznej i często RTX 3060 z 12GB ogarnia temat? No chyba że walisz pierdylion efektów akcelerowanych przez GPU i jeżeli naprawdę jesteś mocno niecierpliwy i patrzysz na czasy renderowania H.264/HEVC
32GB w większości przypadków podobnie wystarcza, to nie After Effects. 

Odblokowane mnożniki pod OC, Z690 raczej sobie daruj, bo w takim zestawie akurat tego nie potrzebujesz. 

Jak już jednak chcesz top, to za 7600 zł masz https://proline.pl/koszyk/cd64fa12

CPU i9 12900 z MTP zbliżonym do i7 więc spokojnie, F240 sobie bez problemu poradzi. Dwa dyski NVMe z czego 2TB trzymasz czysto na magazyn, cache, temp itp. No już masz też tam 64 GB.

Zostaje Ci 4700 zł na GPU by być w tym samym budżecie co Twój koszyk. No i tutaj kwestia tego czy chcesz wydać całość czy może mniej, kwestia tego ile wyciągniesz faktycznie z mocniejszej karty w Premiere Pro. Jak robisz w 4K, parcia na 12GB vram też raczej nie trzeba mieć, ale nawet jak dasz już tutaj 3080 12GB to i tak jesteś w budżet z i9 i z dyskami 1TB + 2TB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Caps napisał:

Czy ten zestaw będzie do Premier Pro? Wiesz, że tam nie potrzeba aż tak wydajnej karty graficznej i często RTX 3060 z 12GB ogarnia temat? No chyba że walisz pierdylion efektów akcelerowanych przez GPU i jeżeli naprawdę jesteś mocno niecierpliwy i patrzysz na czasy renderowania H.264/HEVC
32GB w większości przypadków podobnie wystarcza, to nie After Effects. 

Odblokowane mnożniki pod OC, Z690 raczej sobie daruj, bo w takim zestawie akurat tego nie potrzebujesz. 

Jak już jednak chcesz top, to za 7600 zł masz https://proline.pl/koszyk/cd64fa12

CPU i9 12900 z MTP zbliżonym do i7 więc spokojnie, F240 sobie bez problemu poradzi. Dwa dyski NVMe z czego 2TB trzymasz czysto na magazyn, cache, temp itp. No już masz też tam 64 GB.

Zostaje Ci 4700 zł na GPU by być w tym samym budżecie co Twój koszyk. No i tutaj kwestia tego czy chcesz wydać całość czy może mniej, kwestia tego ile wyciągniesz faktycznie z mocniejszej karty w Premiere Pro. Jak robisz w 4K, parcia na 12GB vram też raczej nie trzeba mieć, ale nawet jak dasz już tutaj 3080 12GB to i tak jesteś w budżet z i9 i z dyskami 1TB + 2TB

Tak, zestaw ten będzie do Premier Pro i reszty programów ze stajni Adobe (Lightroom, PS, After Effects). Co do Twojej konfiguracji, to faktycznie jest to bardzo ciekawa alternatywa. Tak jak już wyżej wspominałem w żadne OC bawić się nie będę, to mogę jak najbardzie zostać przy CPU non-k, jeśli nie ma to wpływu na wydajność w porównaniu z K. Bardzo fajna konfiguracja dysków, Samsung na system i programy, Adata jako magazyn. Jeśli chodzi o kartę graficzną i RAMy, to jestem raczej z tych ludzi, że jak już wydawać większe pieniądzę to kupić lepiej, a mieć spokój na lata. Nie będe też ukrywać, że mając taką maszynę chętnie wypróbuje ją na jakieś tytuły AAA, bo od dobrych kilku lat w nic nie grałem, właśnie ze względu na słaby sprzęt, którego żywot powoli dobiega końca. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli do tego dochodzi AE, to możesz jak najbardziej myśleć o mocniejszej karcie. 

Podczas pracy wielkich różnic nie odczujesz, podczas rendering o ile będziesz jechać na Mercury z NVENC, to już odczujesz, ale sam rendering to zazwyczaj znacznie krótszy czas niż sama praca na timeline. 

Zestaw wyżej + https://www.krsystem.pl/karta_graficzna_geforce_rtx_3080_12gb_xlr8_triple_fan_lhr-item-68460.html daje Ci kwotę ciut ponad 11 000 i jesteś ustawiony pod wszystko. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie, po blisko 2 miesiącach przyszła pora na finalne skompletowanie sprzętu.  Zamówienie będzie składane w przeciągu 1-2 tygodni. Ostateczna kwota jaką mogę przeznaczyć to max 15k zł. Przeznaczenie PC: głównie montaż 4k i granie w gry AAA w wolnych chwilach. Postanowiłem ostatecznie złożyć taki oto zestaw (bez chłodzenia i obudowy):  https://www.x-kom.pl/lista/ucd7lyumc

Jak widać wybór padł na i9-12900 i co najważniejsze, DDR5. Czy to dobry wybór patrząc przyszłościowo? Jak ten zestaw wygląda całościowo w Waszej opini? Co do zmiany? Jakie wydajne chłodzenie pod to CPU i jaka obudowa? Z góry dzięki za wszelkie wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zły wybór, 13 generacja właśnie zmiotła 12, 13600K jest równie szybki co 12700K, 13700K powinien być szybszy od 12900K a kosztuje parę stówek mniej.

Wolny RAM.

Chłodzenie Arctic Liquid Freezer 360 (niedostępny w X-komie)

Wszystko będzie zamawiane z X-komu ze składaniem czy lista jest tylko poglądowa i kompa złożysz samodzielnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...