Skocz do zawartości
TonnyJack

Zestaw komputerowy za 11000 PLN

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.11.2022 o 22:46, TonnyJack napisał:

(W Afterze siedzę praktycznie tyle co nic, dlatego wezmę sobie Twoje rady do serca. Głównie ma to wszystko śmigać w Premierze na timelinie).

 

14 godzin temu, TonnyJack napisał:

Ostateczna, poprawiona lista bez GPU (jakiś RTX 4080)

 

W dniu 18.11.2022 o 23:16, TonnyJack napisał:

Czyli Panowie reasumując - GPU do zmiany i przy tym budżecie śmiało celować w 4080. 

 

W dniu 18.11.2022 o 23:23, kalderon napisał:

Zdecydowanie tak, 4080 odstawia 3090ti za drobne 500zł więcej.

Zdecydowanie możesz schodzić z karty graficznej jak chcesz. Premiere Pro to nie Resolve czy After i tam nie ma aż takiego parcia na GPU. Druga sprawa, wydajność samego układu graficznego też nie jest tutaj aż tak mocno istotna, bo całość i tak przejmują kodeki NVENC i CPU a nie samo GPU.

Pomiędzy RTX 3080 a 3090 Ti praktycznie nie ma różnicy. Mocniejsza GPU zrobi Ci jakąś różnicę przy efektach akcelerowanych przez GPU ale to i tak mówimy tutaj o czymś takim, że jak weźmiesz nawet słabszą GPU za połowę ceny, to na tej tańszej karcie i tak wszystko będzie od strzała. 

Chcesz to bierz 4080, ale jak dasz 3080 10 czy 12GB to to i tak do Premiere Pro - no nie ma nawet co mówić, to będzie i tak top na lata. 

Z budżetu 11-12 000 zrobiłeś już budżet 18000 - 19000 zł. Czy potrzebnie do Premiere Pro? Można pompować w przypadku Aftera czy Resolva, bo to softy które wyciskają maksa z tego co mają, ale jak siedzisz w PP to moim zdaniem zdecydowanie nie warto tak szaleć z budżetem. 

Trzymając się budżetu 13 000 wiec bardziej zbliżonego do zakładanego masz i9 13900K, B660 Gaming, 2 x SSD KC3000, GX 850, Lian Li III, RTX 3080 i AiO 360 wraz z 64 GB DDR4 3600 MHz

Dokładanie 5000 - 6000 zł do tego dla mnie będzie wręcz podchodzić pod wywalanie kasy w błoto. 

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Caps napisał:

 

Zdecydowanie możesz schodzić z karty graficznej jak chcesz. Premiere Pro to nie Resolve czy After i tam nie ma aż takiego parcia na GPU. Druga sprawa, wydajność samego układu graficznego też nie jest tutaj aż tak mocno istotna, bo całość i tak przejmują kodeki NVENC i CPU a nie samo GPU.

Pomiędzy RTX 3080 a 3090 Ti praktycznie nie ma różnicy. Mocniejsza GPU zrobi Ci jakąś różnicę przy efektach akcelerowanych przez GPU ale to i tak mówimy tutaj o czymś takim, że jak weźmiesz nawet słabszą GPU za połowę ceny, to na tej tańszej karcie i tak wszystko będzie od strzała. 

Chcesz to bierz 4080, ale jak dasz 3080 10 czy 12GB to to i tak do Premiere Pro - no nie ma nawet co mówić, to będzie i tak top na lata. 

Z budżetu 11-12 000 zrobiłeś już budżet 18000 - 19000 zł. Czy potrzebnie do Premiere Pro? Można pompować w przypadku Aftera czy Resolva, bo to softy które wyciskają maksa z tego co mają, ale jak siedzisz w PP to moim zdaniem zdecydowanie nie warto tak szaleć z budżetem. 

Trzymając się budżetu 13 000 wiec bardziej zbliżonego do zakładanego masz i9 13900K, B660 Gaming, 2 x SSD KC3000, GX 850, Lian Li III, RTX 3080 i AiO 360 wraz z 64 GB DDR4 3600 MHz

Dokładanie 5000 - 6000 zł do tego dla mnie będzie wręcz podchodzić pod wywalanie kasy w błoto. 

 

Generalnie sprawa wygląda tak, że nie wiem dokładnie co przyniesie przyszłość. Na dzień dzisiejszy jest to Premier, ale miałem też myśli czy nie przesiąść sie na DaVinci. Drugą kwestią jest to, że posiadając lepszą maszynę, na pewno będe więcej i częściej korzystać z Aftera ze względu na nowe możliwości, dlatego też nie chce żeby przyszłościowo mnie coś ograniczało. Jestem z tych co wolą przełknąć ten kosz, ale mieć już ten spokój na te dobre kilka lat. Pytanie teraz jaka 4080? Jak obecnie wygląda rynek z tymi kartami po niedawnej premierze? Są jakies modele na które warto zapolować, które unikać? Na co zwracać uwagę przy szukaniu i ewentualnym zakupie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment dostępność jest tak słaba, ze nie ma co wybrzydzać i trzeba po prostu brać co jest.

przy czym większość modeli jest raczej przynajmniej przyzwoita wiec nie ma jakiegoś strachu.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przeciwieństwie do 4090, 4080 nie zniknęła ze sklepów, niektóre modele da się nawet kupić za cenę sugerowaną czyli 7k (przynajmniej wczoraj się dało).

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklepach niby są ale już piszą czy to w komentarzach czy w necie, że kart sklepy fizycznie nie mają często na stanie - gdzieś widziałem wysyp odnośnie x-kom

Jak coś to GPU bierz osobno gdzieś za pobraniem żeby nie wpakować się na minę. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po Waszych radach i poprawkach ostatewcznie wyszło coś takiego*: https://www.x-kom.pl/lista/erpulkybc

*Będzie zasilacz od be quiet jak na liście albo Corsair HX1000i w zalezności od dostępności. Cała reszta jak w liście.

Jest z Waszej strony ostatecznie zielone światło na montaż takiego setupa czy jeszcze coś podmienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, kalderon napisał:

Dzięki za mega rady i fatygę. Co do Windowsa na DVD, to stwierdziłem, że wezmę na płycie bo zawsze bezpieczniej, a bootowalnego pendrive'a i tak chciałem tworzyć.

Jeszcze pytanie co do socketu 1700. Wyginający się CPU to jest przypadłość wszystkich mobo Z690 i muszę się z tym liczyć czy są już jakieś poprawione wersje płyt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wyginające się procesory to raczej pojedyncze przypadki.

Osobiście dałbym ten zasilacz - https://www.x-kom.pl/p/708122-zasilacz-do-komputera-fortron-hydro-g-pro-1000w-80-plus-gold.html - niewiele droższy od BQ a w środku lepsza elektronika, min japońskie kondensatory. A przede wszystkim to 2x dłuższą gwarancja.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, TonnyJack napisał:

Jeszcze pytanie co do socketu 1700. Wyginający się CPU to jest przypadłość wszystkich mobo Z690 i muszę się z tym liczyć czy są już jakieś poprawione wersje płyt?

Jeżeli chcesz tego uniknąć to ramka się kłania albo podkładki - walka o kilka stopni mniej. 

 

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wszystkie odpowiedźi. Jeszcze pytanie co do mobo. Zastanawiam sie jednak czy nie wybrać karty z WiFi. Komp będzię podłączony do neta przez kabel, ale zawsze fajnie w razie czego mieć WiFi/Bluetooth na pokładzie. Pytanie teraz czy wybór jakieś karty z Wifi typu np: Gigabyte Z690 UD AX DDR4, MSI PRO Z690-A WIFI DDR4 lub Gigabyte Z690M A ELITE AX DDR4 wiązał by się z gorszą wydajnością typu sekcja zasliania lub gorsze audio względem Gigabyte Z690 GAMING X DDR4? Czy może lepszym wyborem będzie zostanie przy Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 i ewentualnie dokupienie karty sieciowej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sekcje w tych płytach są bardzo podobne. UD to praktycznie ta sama płyta tylko z gorszym kodekiem audio.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, sprzęt zakupiony, dzisiaj pojawił się u mnie. Chciałbym podziękować wszystkim osobom udzielających się w tym wątku za mega pomoc, a w szególności podziękowania dla takich osób jak Kalderon, Dirian i Caps. Ostateczny setup wygląda tak jak w ostatnich założeniach: https://www.x-kom.pl/lista/erpulkybc

Póki co przejrzałem wszystkie części i wszystko wydaje sie ok. Pierwszy problem pojawił się przy odbiorze mobo gdzie sprzedawca poinformował mnie, że nie zrobili aktualizacji BIOSu tak jak prosiłem, bo generalnie robią to tylko jak jest to konieczne i zapierał się ze mój mobas uruchomi bezproblemu 13 gen na starym BIOSie. No nic, trzeba będzie zrobić to samemu dlatego parę pytań:

1. Czy mogę śmiało złożyć całość i wtedy przez Q-Flasha zaaktualizować BIOSa czy lepiej zrobić to najpierw na samej "gołej" płycie głównej i dopiero wtedy złożyć resztę?

2. Składając kompa 15-20 lat temu trzeba było podłączyć PSU pod płytę, zasilanie procka, wentylatory i przedni panel i tyle. Teraz widząc wszystkie przewody zasilania, wszystkich wentylatorów, podświetleń itp można dostać bólu głowu. Czy da się coś na tyle skopać przy błędnym podłączaniu że dojdzie do jakiegoś zwarcia/przepięcia/uszkodzenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta nie powinna ruszyć na starym BIOSie, chyba że dostali jakąś najnowszą partię która w fabryce dostałą nowy BIOS wspierający 13 generację. Wątpię ale możesz spróbować.

Przejrzyj instrukcję płyty czy zalecają aktualizowac BIOS z prockiem czy bez procka w gnieździe.

Jeśli będziesz postępował zgodnie z instrukcją to trudno cokolwiek skopać, gniazda/wtyczki większości przewodów różnią się fizycznie i po prostu nie da się ich źle podłączyć. Uważaj na gniazdo procesora na płycie głównej, jak podniesiesz klapkę żeby wsadzic procesor to tam będą małe piny, wygięcie jednego wystarczy żeby wszystko się zesrało.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, sprzęt złożony, trochę mi to zajęło, ale na szczęście bez większych problemów. BIOS tak jak myśleliśmy musiał dostać update'a. Zostało mi tylko ogarnięcie kabli żeby jakoś to wyglądało. Jedyne co mnie zmartwiło, to to, że niestety dosyć mocno słychać piszczące cewki na GPU. Właśnie pytanie odnoścnie tego RTX'a od Asusa:

1. Czy przy wyłączym PC, palące czerwona dioda na GPU to normale czy jest to jakieś info sygnalizujące stan karty?

2. Co warto zrobić po złożeniu? XMP w biosie włączone, UV procka będę robić na dniach.

3. Jakimi programami sprawdzić ogólną wydajność kompa, temperatury w stresie, diagnostykę itp. czy wszystko śmiga tak jak powinno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OCCT, Prime95, Furmark no i to z czego będziesz używał podczas eksploatacji kompa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.11.2022 o 22:17, TonnyJack napisał:

Ok, sprzęt złożony, trochę mi to zajęło, ale na szczęście bez większych problemów. BIOS tak jak myśleliśmy musiał dostać update'a. Zostało mi tylko ogarnięcie kabli żeby jakoś to wyglądało. Jedyne co mnie zmartwiło, to to, że niestety dosyć mocno słychać piszczące cewki na GPU. Właśnie pytanie odnoścnie tego RTX'a od Asusa:

1. Czy przy wyłączym PC, palące czerwona dioda na GPU to normale czy jest to jakieś info sygnalizujące stan karty?

2. Co warto zrobić po złożeniu? XMP w biosie włączone, UV procka będę robić na dniach.

3. Jakimi programami sprawdzić ogólną wydajność kompa, temperatury w stresie, diagnostykę itp. czy wszystko śmiga tak jak powinno?

ponoc ta czerwona dioda to jest normalna rzecz, pytanie jak to u ciebie wyglada ;)

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Jigsaw00 napisał:

ponoc ta czerwona dioda to jest normalna rzecz, pytanie jak to u ciebie wyglada ;)

 

Tak, wygląda to tak samo jak na pierwszym zdjęciu, ale przypominam, że tylko przy wyłączonym PC. Po odpaleniu dioda przestaje świecić.

@Caps Zabrałem sie za UV tak jak w filmie który podlinkowałeś, jednak są pewne problemy. Pierwszy problem pojawił sie przy próbie uruchomienia Intel XTU, mianowicie wyskoczył komunikat, że jest niezgodność z BIOS/Windowsem. Problem rozwiązałem wyłączając w BIOSie Undevolting Protection. Program wystartował jednak pojawił się kolejny problem, przy ustawianiu Core Voltage Offset przykładowo na wartość -0,050 V, po akceptacji ustawień wszystko powraca do wartości domyslnych czyli do 0,000 V. Idzie jakoś rozwiązać ten problem? Jest to jakies zabezpieczeniem? Może w BIOSie trzeba coś ustawić żeby mieć możliwość ręcznej konfiguracji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...