Skocz do zawartości
dzonki

Najlepsza grafika do i5 9400f

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Tak jak w temacie, zapatruje się na zmianę grafiki w swoim PC.

Chciałbym zasięgnąć porady kogoś, kto zna temat i doradziłby. Niestety nie mam możliwości robienia u "kogoś" ponieważ jestem zagranicą.

A więc środek wygląda tak -

procesor - Intel Core i5-9400F 6 rdzeni

płyta główna - GIGABYTE H310M S2V 2.0

ram - DDR4 SDRAM 16GB 2 kości 8GB

karta - NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4gb

zasilacz - oryginalny HP 300W (bardzo dobrze daje radę)

 

Zaopatruję się na kartę w granicach 1500-2000zł. Czy może zmienić też np płytę? Nie chciałbym za dużo zmieniać, a ulepszyć grafikę bo w niektórych grach np Valhalla mam ok 30-40fps. Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie RTX 3060 lub jeśli nie boisz się Radeonów RX 6600 może znajdziesz nawet RX6600 XT :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zasilacz musisz zmienić na jakiś porządny, bo 300W to do komputerów biurowych dobre.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja z tym zasilaczem, jeśli nie zwiększy budżetu to niech kupi RTX 3050 lub RX 6600 i zasilacz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3050 lub 6600 ale z Radeonami różnie bywa

np. programów typu "sztuczna inteligencja" na Radeonach łatwo nie odpalisz

nawet 3050 da znaczącego boosta

oczywiście trzeba też zmienić zasilacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Kynareth napisał:

3050 lub 6600 ale z Radeonami różnie bywa

np. programów typu "sztuczna inteligencja" na Radeonach łatwo nie odpalisz

nawet 3050 da znaczącego boosta

3050 potrzebuje ponad 120W z wtyczki ktorej zapewne auto nie ma w zasialczu ... aczkolwiek jest to gorsza wydajnosc anizeli tansze RTX 2060 ktore znow wiecej pradu pobiera nieco...

RX 6600 tez ok 100-120W

3060 juz mus na wymiane zasialcza bo to tez  jakies okolice 2060= 150W

tak czy siak ja bym wymienil tez zasilacz bo jak juz ladowac 3060 to na ultra detale co sila rzeczy pobor pradu na maksa wykreci

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RX 6600 bierze max 100W bez UV więc może wystarczy. Pewnie będzie potrzebna przejściówka zasilania  z molexów bo ten HP raczej nie ma 8pin PEG. Niemniej trzeba się liczyć z wymianą zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, jurekk napisał:

RTX 3060

1. Zasilacz wystarczy? To jest 300W jednak.

2. Nie będzie overkill do tego procesora?

Czo myślicie o GTX 1660S, albo RTX 2060 (ale tu też ponoć potrzeba 500W)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama Nvidia do 3060 rekomenduje zasilacz 550W, więc masz odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, nalewator napisał:

RX 6600 bierze max 100W bez UV więc może wystarczy. Pewnie będzie potrzebna przejściówka zasilania  z molexów bo ten HP raczej nie ma 8pin PEG. Niemniej trzeba się liczyć z wymianą zasilacza.

To co pokazuje oprogramowanie nie jest pełnym poborem karty – np. stary RX570 mógł teoretycznie dobić do 120W fabrycznie, tyle pokazywał monitoring, ale potrafił wcinać do ~150W (bo inne elementy karty też swoje biorą np. pamięci. Nie wiem jak dokładny jest ten monitoring na NAVI, czy coś zmienili czy nie). RX6600 ma TGP 132W i fakt to możliwy szczytowy pobór, ale nowe karty w porównaniu do starszych mają większą tendencje do kilku milisekundowych skoków poboru – to potrafi robić problem ze starszymi lub słabszymi zasilaczami, bo zaczynają w nich działać zabezpieczenia i wyłączają komputer. Taki przykład dla RX6600XT (tak wiem model wyżej), według igorslab bierze ona maksymalnie zwykle 150-160W (ma TGP 160W właśnie), ale ma piki 5-10ms do 200W, krótsze nawet wyżej... Więc ja tutaj też bym polecał zmianę zasilacza, mimo że wersja bez XT jest bardziej energooszczędna.

Edytowane przez Mastero100g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Flik napisał:

1. Zasilacz wystarczy?

pewnie nie.Jak to na oryginalnych.Sprawdz choć co masz za wtyczki.Jeśli 6 pin to sa przejściówki z 6 na 8 pin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Mastero100g napisał:

To co pokazuje oprogramowanie nie jest pełnym poborem karty – np. stary RX570 mógł teoretycznie dobić do 120W fabrycznie, tyle pokazywał monitoring, ale potrafił wcinać do ~150W (bo inne elementy karty też swoje biorą np. pamięci. Nie wiem jak dokładny jest ten monitoring na NAVI, czy coś zmienili czy nie). RX6600 ma TGP 132W i fakt to możliwy szczytowy pobór, ale nowe karty w porównaniu do starszych mają większą tendencje do kilku milisekundowych skoków poboru – to potrafi robić problem ze starszymi lub słabszymi zasilaczami, bo zaczynają w nich działać zabezpieczenia i wyłączają komputer. Taki przykład dla RX6600XT (tak wiem model wyżej), według igorslab bierze ona maksymalnie zwykle 150-160W (ma TGP 160W właśnie), ale ma piki 5-10ms do 200W, krótsze nawet wyżej... Więc ja tutaj też bym polecał zmianę zasilacza, mimo że wersja bez XT jest bardziej energooszczędna.

A to nie wiedziałem ,że soft zaniża pobór. Ja sprawdzam MSI AB i tam max co pokazuje to 100W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapodaj OCCT , 3D standard ( adaptive po dotacji ) i potem zakładka moc i zjedź na kartę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, nalewator napisał:

A to nie wiedziałem ,że soft zaniża pobór. Ja sprawdzam MSI AB i tam max co pokazuje to 100W

Sterownik od AMD na przykład na polarisach pokazuje tylko – jak rozumiem – pobór samego rdzenia. U mnie limit jest na 120W ustawiony (RX570) i więcej sterownik czy MSI AB nie pokazuje (chyba, że dam większy limit oczywiście), ale inne elementy też swoje biorą np. podkręcenie pamięci powoduje wzrost temperatury (mam marną wersję ITX) i poboru z gniazdka, a monitoring stoi na tych samych wartościach (tak jakby nie obejmował pamięci i/lub kontrolera). Temu podałem TGP. bo to pobór całej płytki w teorii. Co do RX6600 sapphire podaje nawet 140W poboru maksymalnej w ich wersji tej karty 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiar softowy nie pokazuje strat na zasilaczu

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, mimuszek napisał:

zapodaj OCCT , 3D standard ( adaptive po dotacji ) i potem zakładka moc i zjedź na kartę.

 

grafa waty res.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i to jest to co chłopaki piszą wyżej, nie pokazuje strat na zasilaczu itd, u mnie na 6600XT ok 140W cały czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, jurekk napisał:

pewnie nie.Jak to na oryginalnych.Sprawdz choć co masz za wtyczki.Jeśli 6 pin to sa przejściówki z 6 na 8 pin

Ale ja pytałem o zasilacz autora, a nie swój i nie miałem na myśli żadnych wtyczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.08.2022 o 21:03, dzonki napisał:

zasilacz - oryginalny HP 300W (bardzo dobrze daje radę)

Zaopatruję się na kartę w granicach 1500-2000zł. Czy może zmienić też np płytę?

 

W dniu 19.08.2022 o 12:22, Flik napisał:

1. Zasilacz wystarczy? To jest 300W jednak.

2. Nie będzie overkill do tego procesora?

Czo myślicie o GTX 1660S, albo RTX 2060 (ale tu też ponoć potrzeba 500W)?


Nie wiem jak na def ustawieniach + wygrzewacze (furmark itp), ale po uv 1660s/Ti/2060/3050 czy RX6600 będą normalnie i poprawnie działać na dobrym zasilaczu 300W.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, rzymo napisał:

Nie wiem jak na def ustawieniach + wygrzewacze (furmark itp), ale po uv 1660s/Ti/2060/3050 czy RX6600 będą normalnie i poprawnie działać na dobrym zasilaczu 300W.

Jest to możliwe, choć z drugiej strony nowsze karty potrafią przez ułamek sekundy pobrać nawet 2x więcej energii, niż ten w miarę uśredniony np. 130W dla RTX3050, a wówczas  może być tak "na krawędzi" przy zasilaczu 300W (może się po prostu w takiej chwili wyłączyć, bo zadziałają zabezpieczenia OCP)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9400F + płyta + ram wezmą ze 100W maks.

Nawet jak karta łyknie te 150W, to jest jeszcze zapas na sprawnym zasilaczu 300W.

-----------------------------

Mam do was pytanie. Jeśli producent zasilacza podaje moc np. 300W i sprawność 90%, to to oznacza, że:

a) zasilacz może nakarmić sprzęt o zapotrzebowaniu 300W pobierając z gniazdka 300/0,9= 333W ?
czy

b) zasilacz może nakarmić sprzęt o zapotrzebowaniu do 300*0,9= 270W ?

Edytowane przez wamak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, wamak napisał:

Nawet jak karta łyknie te 150W, to jest jeszcze zapas na sprawnym zasilaczu 300W.

Problem w tym, że karta 130W, może przez 100 mikro-sekund, pociągnąć np. 260W. Popatrz na wyższe modele i proporcje:

 

 

2 minuty temu, wamak napisał:

Mam do was pytanie. Jeśli producent zasilacza podaje moc np. 300W

To znaczy, że ten zasilacz, jest w stanie dostarczyć do bebechów 300W mocy, niezależnie od sprawności.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...