Skocz do zawartości
glubisz

Thermal Grizzly Conductonaut w notebooku

Rekomendowane odpowiedzi

Zamówiłem ciekły metal, który będę jutro aplikował na procesor w laptopie i mam kilka pytań żeby niczego nie zepsuć. 

To jest zdjęcie mojego procesora: https://i.imgur.com/wqbQ0kV.jpg i z tego co rozumiem to nie widać tutaj żadnych mikro elementów które trzeba by pokrywać lakierem do paznokci? Jeśli jednak byłoby to konieczne to czy wystarczy zrobić coś takiego https://i.imgur.com/NozSjeL.jpg ? Czyli izolacja wokół socketu i na około samego procka nałożyć jeszcze cienką warstwę zwykłej pasty termoprzewodzącej? 

Druga sprawa to rodzaj radiatora. Mój wygląda tak https://i.imgur.com/DusMJ2S.jpg i jest to chyba miedź. Nic się nie stanie przy kontakcie z ciekłym metalem? 

I trzecia ostatnia rzecz: czy ciekły metal może się weżreć w sam procesor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku nic nie trzeba izolować, nakładasz cienką warstwę metalu na rdzeń i cieńką na chłodzenie w przypadku tego typu "pasty" to że radiator jest miedziany to akurat lepiej.

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. I rozumiem że samego procesora mi taki ciekły metal nie wyżre? Tzn. nie uszkodzi w żaden sposób? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj sobie spokój.Sa szanse ze uwalisz zwarciem

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, jurekk napisał:

daj sobie spokój.Sa szanse ze uwalisz zwarciem

Ale dlaczego miałoby nastąpić zwarcie? Przecież procesor z tego co zostało ustalone nie ma żadnych elementów bo bokach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zycie jest zyciem.Jak sama nazwa wskazuje płynny metal

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jurekk napisał:

Zycie jest zyciem.Jak sama nazwa wskazuje płynny metal

Ale w jaki sposób miałby się on znaleźć gdzieś indziej niż na rdzeniu cpu i radiatorze? Przecież nie zamierzam tym chlapać na prawo i lewo tylko wszystko przed całą operacją odpowiednio zabezpieczyć. Do pokrycia nim mam tylko procesor o wymiarach 1x1,5cm. 

Pytam głównie o to czy sam ciekły metal może się w jakiś sposób weżreć w rdzeń procesora? Czy jedynie wejdzie w reakcje z miedzią (radiator).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się rozchlapac przy dociskaniu. Ciekły metal wżera się w miedź a nie krzem

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, jurekk napisał:

Może się rozchlapac przy dociskaniu. Ciekły metal wżera się w miedź a nie krzem

Nie jest to prawda. Conductonaut nie wyzera miedzi a jedynie aluminium albo stopy na jego bazie. 

2 godziny temu, glubisz napisał:

Ale dlaczego miałoby nastąpić zwarcie? Przecież procesor z tego co zostało ustalone nie ma żadnych elementów bo bokach

Nie chodzi tylko o to. Przede wszystkim laptop jest ze swojej natury urzadzeniem mobilnym oraz goracym. A takie warunki, zwlaszcza potrzasanie nim czy generalnie przenoszenie + wysokie temp nie beda sprzyjac temu, zeby ciekly metal sie nie przemieszczal. Pomijajac juz fakt, ze ciekly metal pokazuje pazur dopiero wtedy kiedy chip, ktory nim chlodzisz wydziela duzo Watow. W laptopach taka sytuacja nie zachodzi + do tego schladzacz jest malutkich rozmiarow. W takim przypadku ciekly metal moze zrobic wiecej szkod niz korzysci. W stacjonarce mam ciekly metal od dlugiego czasu ale w laptopie bym sie w to nie bawil tylko postawil na dobra i sprawdzona paste jak NT-H1 albo GC-Extreme. To oczywiscie tylko moja skromna opinia (ale jednak poparta doswiadczeniem).

PS. Tak, wiem ze producenci laptopow gamingowych chwala sie, ze ciekly metal itd. To chwyt marketingowy, oh well...

11 godzin temu, Send1N napisał:

[...] w przypadku tego typu "pasty" to że radiator jest miedziany to akurat lepiej.

No nie do konca. Lepiej to bylo gdyby byla to miedz pokryta niklem ;) 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, amsztel napisał:

Pomijajac juz fakt, ze ciekly metal pokazuje pazur dopiero wtedy kiedy chip, ktory nim chlodzisz wydziela duzo Watow. W laptopach taka sytuacja nie zachodzi

Jak nie, coraz więcej laptopów wychodzi na rynku fabrycznie z ciekłym metalem zamiast standardowej pasty aby uniknąć gotowania :] ja bym polecił autorowi honeywell 7950 według tego co testowali chłopaki z laba nie degraduje się tak samo jak metal a jest bezinwazyjny ;) minus taki że trzeba z chin ściągać :/ 

Edytowane przez Send1N
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, ciekły metal już dotarł ale zastanawiam się w takim razie czy go w ogóle aplikować. Nie wiedziałem że może on po prostu "spłynąć" z cpu. Cały czas wydawało mi się, że trzyma się on równie dobrze co pasta. Laptop faktycznie będzie często przenoszony, a czasami nawet będzie używany pod kątem 90 stopni kiedy będę oglądał jakiś film leżąc na łóżku. 

Procesor w stresie potrafi mi pobrać 47W. Oczywiście wtedy i tak mocno zbija zegary żeby nie przekraczać 90 stopni. No cóż, w weekend pomyślę czy odesłać tego thermal grizzly póki nie jest otwarty, czy jednak go użyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Send1N napisał:

Jak nie, coraz więcej laptopów wychodzi na rynku fabrycznie z ciekłym metalem zamiast standardowej pasty aby uniknąć gotowania :] ja bym polecił autorowi honeywell 7950 według tego co testowali chłopaki z laba nie degraduje się tak samo jak metal a jest bezinwazyjny ;) minus taki że trzeba z chin ściągać :/ 

No normalnie nie :E Jesli chodzi o chlodzenie laptopow to kluczowym problemem nie jest przekazanie ciepla z procesora do radiatora ale wlasnie schlodzenie tegoz radiatora. Rzecz jasna mozna ciekly metal zalozyc ale przy TDP procesora powiedzmy takim jak dla serii P 12th gen czyli 28W to nawet jesli podniesiemi PL1 i PL2 to roznica miedzy standardowa Noctua a takim liquid metalem bedzie niewielka jesli chodzi o finalne temp CPU. 

3 minuty temu, glubisz napisał:

Kurde, ciekły metal już dotarł ale zastanawiam się w takim razie czy go w ogóle aplikować. Nie wiedziałem że może on po prostu "spłynąć" z cpu. Cały czas wydawało mi się, że trzyma się on równie dobrze co pasta. Laptop faktycznie będzie często przenoszony, a czasami nawet będzie używany pod kątem 90 stopni kiedy będę oglądał jakiś film leżąc na łóżku. 

Procesor w stresie potrafi mi pobrać 47W. Oczywiście wtedy i tak mocno zbija zegary żeby nie przekraczać 90 stopni. No cóż, w weekend pomyślę czy odesłać tego thermal grizzly póki nie jest otwarty, czy jednak go użyć.

Sam z siebie splynac to nie splynie :E Jednak jak pisalem wczesniej o warunkach termicznych panujacych w laptopach czyli duza delta miedzy Tmin a Tmax + czeste przenoszenie, potrzasanie itd - to nie sa optymalne warunku dla cieklego metalu :) 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Razzim napisał:

Przyklej Honeywella

to jest na grafenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, amsztel napisał:

No normalnie nie :E Jesli chodzi o chlodzenie laptopow to kluczowym problemem nie jest przekazanie ciepla z procesora do radiatora ale wlasnie schlodzenie tegoz radiatora

A co powiesz o lapkach gamingowych i efekcie degradacji 99% past po 2 dniach? :) ktoś aplikuje świeżą paste zbija temp o 15c nagle za dzien dwa ma znów 100c i throttling :/ i do tej pory jedynie metal sobie z tym radził aż do momentu odkrycia honeya https://www.forumpc.pl/topic/512250-test-honeywell-ptm7950-pasta-termoprzewodząca-jakiej-nie-znacie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ktoś uzywa mx2 to tak ma choć pare dni dluzej jak 2 dni.

Generalnie w laptopach temp są wysokie.Nieraz w minipc widzi sie termopad zamiast past

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być mx2 lapki z wysokim tdp z problemem throttlingu maja tak na wszystkich normalnych pastach, jest temat o tym tu na forum + testy seby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Send1N napisał:

jest temat o tym tu na forum + testy seby.

tzn gdzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam za ciebie szukać jeszcze? :P przecież to jest popularny problem w lapkach które się grzeją, wymieniasz pastę jest ok a za kilkanaście godzin masz to samo co przed wymianą bo się degraduje, dlatego honeywell ostatnio jest polecany bo nie ma tego efektu i nie jest cieklym metalem :] można zbic 10c temperaturę niż na fabrycznej paście i uniknąć throttlingu

@seba84_2005

przywołuje cię może przypomnisz w którym temacie o ty było sporo pisane :> :) 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N Poczytalem troche o tym Honeywell i wydaje sie to bardzo fajna i nieinwazyjna rzecza :) Czlowiek cale zycie sie uczy.

Edytowane przez amsztel
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...