Skocz do zawartości
SABUR

NVME w obudowie - limity usb?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

od kilku dni mam obudowę FIDECO M203CP rzekomo obsługującą 10Gb/s ( https://www.amazon.pl/FIDECO-Obudowa-Szybkością-Transferu-Kompatybilna/dp/B07TSBR114#customerReviews

Laptop to Matebook 14 z ryzen7 4800H. Wg specyfikacji jest usb C obsługujące 10Gb/s oraz dwa usb A ...no i tutaj jest mieszanie nazewnictwem ale powinno też być 10Gb/s.

Dysk w obudowie to WD sn530 512, w lapku wykręcał wyniki odczyt ok 2GB/s zapis coś ok 1700MB/s. 

Męczą mnie wartości kopiowania: zapis ok 250MB/s a odczyt ok 340MB/s . 

Pytanie, czy to są ograniczenia USB? W sensie z jakiegoś powodu ciągle dysk pracuje na przesyle 5Gb/s? Miałem nadzieję na wartości przekraczające 500MB/s ;)

image.png.d2466bb01de64513e9f9d62ef896bb5c.png

 

Trafiłem w komentarzach Amazon taki wpis dla WD sn530:

5 Gbps SEQ1M Read 443 MB/s, Write 408 MB/s
10 Gbps SEQ1M Read 974 MB/s, Write 889 MB/s
M2 SEQ1M Read 2474 MB/s, Write 967 MB/s

 

Jak widać, ja nie dobijam do tych wartości. Co może ograniczać transfery? 

 

Edytowane przez SABUR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzales w HWInfo64 szybkosc polaczenia oraz protokol po jakim laczy sie dysk w tej obudowie z Twoim PC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@amsztel niestety nie ma info - jest tylko wzmianka IDE-USB i tyle. Jest jeszcze opcja w innym miejscu sprawdzić typ połączenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, SABUR napisał:

@amsztel niestety nie ma info - jest tylko wzmianka IDE-USB i tyle. Jest jeszcze opcja w innym miejscu sprawdzić typ połączenia?

Jak to nie ma? :E Sprawdzales w Main--> drives? Bo to zly adres ;) 

Rozwin Main-->Ports-->USB i tam masz rozwijalna liste wszystkich kontrolerow i hubow USB. Poszukaj tam - musi byc :)

Edytowane przez amsztel
uzupelnienie informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś mam: 

image.png.52f066689596df0d1a77c1f3299d8927.png

 

 

Czyli jak widać nie jest wykorzystana pełna prędkość złącza. Ciekawi mnie dlaczego. Niestety nie mam innego kabla do transmisji danych usc c - usb c/a , posiadane kable to głównie do ładowania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wyglada jakbys albo podlaczyl dysk pod kontroler USB 3.0. Jaka szybkosc zglaszaja kontrolery hosta USB w HWinfo (te, do ktorych podpinasz dysk)?

Edytowane przez amsztel
uzupelnienie informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@amsztel

image.png.b396c8e842bd17eab7dcde6d5071be7c.png

 

Przeklinałem chyba już wszystko, takie coś widać czyli usb 3.10. 
Niezależnie do którego portu podepnę, ciągle taka sama sytuacja. Obawiam się czy to nie jest kwestia kabla.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry upal na mnie zle dziala i pomieszalem sobie i Tobie wazne informacje. poprawilem juz w poprzednich postach.

Obslugiwana wersja USB to taka jaka wspiera dany port USB

Szybkosc urzadzenia USB to szybkosc jaka wspiera dane urzadzenie.

Zatem ta kieszen wspiera jedynie USB 3.0 (5Gb/s)

Edytowane przez amsztel
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@amsztel Szukam po zagranicznym forach i temat jest ciekawszy. Ogólnie ilość narzekań na kieszenie pod nvme jest olbrzymia :)
Jak się okazuje, mam mega nowy soft w kieszeni, więc to nie kwestia aktualizacji. 

Napisałem do sprzedawcy, zobaczymy jak się odniesie. Jednym z rozwiązań jest format całego dysku ( mam na nim partycje rozruchowe dla windows jakby główny kiedyś padł ) a reszta jest jako pendrive na dane. Prędkości kopiowania mam jak na starym dell e7470 - to samo wykręca. 

 

Testowałem jeszcze na Lenovo x13 na i7 10th, to samo - odczyt 350MB/s na porcie usb-c. 
Czekam na odpowiedź sprzedawcy 

 

Edytowane przez SABUR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje to ta kieszen wspiera jedynie USB 3.0 i tyle. Jesli sprzedawca/producent deklarowal, ze 3.1 to pewnie sciemnial :E Kontrolery USB 3.1 sa drozsze niz do 3.0 - przy dziesiatkach tysiecy produkowanych kieszeni to robi roznice (finansowa dla producenta rzecz jasna ;)).

EDIT. Ja bym z czystej ciekawosci poswiecil jedna sztuke takiej kieszeni w imie nauki, kompletnie ja rozmontowal i sprawdzil dokladnie to tam w srodku siedzi :D 

Edytowane przez amsztel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, SABUR napisał:

Pytanie, czy to są ograniczenia USB?

Wygląda jak USB 3.0 ewidentnie. Także też obstawiam kontroler w kieszeni 3.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, amsztel napisał:

Na moje to ta kieszen wspiera jedynie USB 3.0 i tyle. Jesli sprzedawca/producent deklarowal, ze 3.1 to pewnie sciemnial :E Kontrolery USB 3.1 sa drozsze niz do 3.0 - przy dziesiatkach tysiecy produkowanych kieszeni to robi roznice (finansowa dla producenta rzecz jasna ;)).

EDIT. Ja bym z czystej ciekawosci poswiecil jedna sztuke takiej kieszeni w imie nauki, kompletnie ja rozmontowal i sprawdzil dokladnie to tam w srodku siedzi :D 

Siedzi tam chip RTL9210B - typowo pod nvme czyli ogarnia transfery o wiele większe niż widzimy. 
Albo jakaś wadliwa sztuka lub może kabel ogranicza? Czekam co sprzedawca odpowie.

 

Rozkręcenie jest dziecinnie proste a wręcz konieczne aby włożyć dysk do tego :)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

autorze jaki chip ma pcb ?

 OK za pozno

ja mam JMS583  gorszy ? w ICY BOX za 129zl i smiga ok.. btw jak usb c kabel masz grubszy sporo niz zwykle to powinien byc ok

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, AdRjiaN napisał:

autorze jaki chip ma pcb ?

 OK za pozno

ja mam JMS583  gorszy ? w ICY BOX za 129zl i smiga ok

Przed kupnem czytałem dużo komentarzy i u większości śmiga normalnie z transferami dla łącza 10Gb/s na poziomie 750MB/s i na takie coś liczę. Więcej nie potrzebuję ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, SABUR napisał:

Siedzi tam chip RTL9210B - typowo pod nvme czyli ogarnia transfery o wiele większe niż widzimy. 
Albo jakaś wadliwa sztuka lub może kabel ogranicza? Czekam co sprzedawca odpowie.

Kontroler znany i lubiany. Posiada auto switching miedzy USB-SATA a USB-PCIe. Powinien inicjalizowac polaczenie USB 3.1 przy kablu USB-C do USB-A w Twoim laptopie (jednak nie bo lapek ma tylko USB 3.0 przy wtyczkach USB-A) oraz USB 3.2 przy podlaczeniu kablem USB-C do USB-C. Ciekawa sprawa :E 

PS. Probwales podlaczyc kablem USB-C do USB-C?

Edytowane przez amsztel
uzupelnienie informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.08.2022 o 10:24, SABUR napisał:

Wg specyfikacji jest usb C obsługujące 10Gb/s oraz dwa usb A ...no i tutaj jest mieszanie nazewnictwem ale powinno też być 10Gb/s.

Nie jest:

https://consumer.huawei.com/pl/laptops/matebook-14-amd-2020/specs/

2 x USB 3.2 Gen 1
1 x USB-C

---

USB 3.2 Gen 1 to to samo co USB 3.0, szybciej nie będzie. Prędkością USB-C się nie chwalą, ale to dla Ciebie jedyna szansa na osiągnięcie wyższych transferów. 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, someI napisał:

Nie jest:

https://consumer.huawei.com/pl/laptops/matebook-14-amd-2020/specs/

2 x USB 3.2 Gen 1
1 x USB-C

---

USB 3.2 Gen 1 to to samo co USB 3.0, szybciej nie będzie. Prędkością USB-C się nie chwalą, ale to dla Ciebie jedyna szansa na osiągnięcie wyższych transferów. 

No i zagadka rozwiazana :) A jedyne czego nie sprawdzilem to specyfikacji laptopa na stronie producenta :E Dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, amsztel napisał:

No i zagadka rozwiazana :) A jedyne czego nie sprawdzilem to specyfikacji laptopa na stronie producenta :E Dzieki.

Ale ze jak ? podlaczyles kabelkiem usbC-usbC i dalej slabo?

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@amsztel @AdRjiaN

Panowie, 
nie robiłbym całego zamieszania gdym nie tłukł piany o przepustowość głównie tego usb-c :)
Dwa porty USB-A skazałem na porażkę - tak czułem, że to są wersje 5Gb/s, chociaż gdzieś trafiłem na info o przepustowości 10Gb/s. 

Urządzenie było podłączane kablem usb c- usb c i tak klinują się transfery na poziomie 350MB/s odczytu max - jak od linijki. 

Odpisał mi sprzedawca i zaznaczył, że wrzuca najnowsze softy do obudów i jednocześnie testuje dla pewności - wyniki mocno przekraczały moje wartości, więc wychodzi na to, że jednak i USB C jest na 5Gb/s. Dobrze wiedzieć, że jeden jedyny port do podłączania huba, ładowania, przesyłania obrazu będzie zamulał jak dostanie kilka urządzeń na siebie :)

 

ROZWIĄZANIE!

Wspomniałem wcześniej o Lenovo x13. Tam są dwa porty, jeden TB3 a drugi zwykłe usb 3.2 gen1 i do tego podpinałem wcześniej sprawdzając. 

USB 3.2 daje te same wartości co u mnie, czyli odczyt do 350MB/s

TB3 - blokadą jest dysk w x13 - wyniki przez chwilę 550MB/s później ok 400MB/s czyli jak się okazuje mój Matebook 14 ma d*piaste usb nawet usb c ;) 

Mogłem od razu sprawdzić ale zupełnie zapomniałem o X13. 

 

Obudowę polecam, fajnie wykonana, nie sprawdzę max transferów bo nie mam na czym. Dzięki za pomoc! :)

Edytowane przez SABUR
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...