Skocz do zawartości
Paladyn85

Modernizacja komputera do 4500zł - proszę o opinię

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuję modernizować mój obecny komputer poprzez wymianę procesora. W kartę graficzną (NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB) na ten moment nie zamierzam inwestować, ponieważ jest wystarczająca do moich potrzeb.

Zależy mi, żeby wirtualizacja - Docker postawiony na WSL2 działał sprawnie. Jeśli chodzi o gry to gram głównie w takie w stylu Crusader Kings.

Proszę również o podpowiedź czy dana konfiguracja zostanie uciągnięta przez 500W zasilacz (OCZ500SXS2).

Oto co udało mi się sklecić na szybko:
https://www.x-kom.pl/lista/33623sk3a

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Chłodzenie do zmiany na Fortis 5.

Zastanowiłbym się czy jest sens przepłacać za DDR5.

32GB DDR4 to koszt 730 zł za przyzwoite pamięci, do tego śmiało można posadzić tego i5 12600KF na płycie np. Gigabyte B660 Gaming X, bo pewnie podkręcania CPU w planach i tak nie masz - to po co przepłacać za Z690? Tym sposobem chowasz 800 (!) zł do kieszeni.

Zasilacz da radę, ale rozważyłbym wymianę w niedalekiej przyszłości bo to wiekowa jednostka która przepracowała pewnie u ciebie już dobrych kilka lat.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za opinię Dirian.

DDR5 wybrałem ze względu na, że łatwiej będzie w przyszłości przesiąść się na nowszą platformę bez wymiany pamięci. Pytanie jak długo DDR4 będą jeszcze używane, czy np. za te 3-4 lata przy kolejnej modyfikacji sprzętu nie będę musiał przesiąść się na nowsze pamięci ze względu na brak płyt głównych do DDR4?

Rzeczywiście zasilacz pracuje już dobre 7 lat. Dodałem do listy taki - SilentiumPC Vero L3 700W 80 Plus Bronze - czy jest ok?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Problem w tym, że za 3-4 lata będą na rynku dużo szybsze pamięci DDR5 i to co dziś kupiłeś będzie po prostu wolne. Nikt nie używa dziś pamięci DDR4 typu 2400 MHz CL15, no chyba że w jakichś starych konfiguracjach. Więc tak czy siak czeka cię wymiana.

W kwestii zasilacza myślę, że warto byłoby dorzucić do czegoś lepszego, bo Vero to totalna budżetówka. 

Np. https://www.x-kom.pl/p/662277-zasilacz-do-komputera-thermaltake-toughpower-gf-650w-80-plus-gold.html - z 10-letnią gwarancją.

Ewentualnie jeśli nie musisz kupować teraz to ostatnio dość regularnie są promocje w różnych sklepach na Corsair RM650X lub RM650 - to już zasilacze z górnej półki. Nawet dziś był na Xkom za 299 zł, ale już się skończyło promo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Racja z tymi pamięciami. Idąc za radami skleciłem taki zestaw - https://www.x-kom.pl/lista/33623sk3a

Tylko pytanie czy Gigabyte B660 GAMING X DDR4 obsłuży mi Kingston FURY 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 Renegade Black skoro ma w opisie obsługiwanie pamięci do taktowania 3200MHz. To by znaczyło, że będą działać na OC czy trzeba jednak wybrać takie z taktowaniem 3200MHz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Obsłuży ale jako OC. To OC polega na wczytaniu profilu XMP w BIOS, więc kilka kliknięć i po sprawie.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi