Skocz do zawartości
Frey

Tani NAS do domu pod backup zdjęć

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

rozglądam się za tanim i dobrym rozwiązaniem pod backup zdjęć. Założenie jest takie, że zdjęcia z kilku telefonów mają się w tle synchronizować z NAS. Skończy się miejsce na telefonie to tylko je szybko usuwam, a one zostają na NAS. Dokładnie tak, jak za starych dobrych czasów, gdy kopie zdjęć leciały do nielimitowanych zdjęć google. Pojemność jaka powinna mi wystarczyć na ładnych kilka lat to 4 TB.

NAS może być nawet jednodyskowy, bo raz w miesiącu będą z niego robione ręcznie kopie zapasowe, jedna na PC oraz jedna na dysk zewnętrzny. Także typowego 3-2-1 nie będzie ale myślę, że tyle wystarczy. Jak NAS padnie w ciągu tego miesiąca między kopiami to jakoś to zniosę.

Zastanawiam się nad dwoma opcjami:

- nowy Synology DS118 - około 800 zł

- używany Asustor AS6102T - tutaj mam lekkie opory, bo to jednak sprzęt który już ładnych kilka lat pracował 24/7 i z aktualizacjami softu też może być powoli gorzej - około 600 zł

Asustor jest na Celeronie więc pewnie wydajnościowo wypada mimo wieku lepiej niż Realtek w Synology. Z drugiej strony pewnie soft i apki na telefon są dużo lepsze w Synology.

Podsumowując. Czy wydajnościowo taki Synology DS118 wystarczy do moich prostych potrzeb? Jak radzi sobie z indeksowaniem setek GB zdjęć? Czy oprogramowanie działa płynnie? Mam alergię na "zamulanie" więc pomimo moich małych wymagań wolałbym tego uniknąć. Synology na Intelu to w zasadzie cena razy dwa czyli około 1500 zł. Robi się już naprawdę sporo.

Z góry dzięki za porady ekspertów!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę ciężko powiedzieć. Z indeksowaniem setek GB zdjęć lekko nie będzie, ale to się w sumie robi raz. Jako punkt zrzutu powinien styknąć. Aplikacja Synology Photo jest ok, choć żaden szał, nie jest powiedziane, że od Asusa nie bedzie lepsza. 

Osobiście wolałbym NASa na celeronie i zdecydowanie lepiej mieć dwie zatoki niż jedną - nawet jeśli nie zamierzasz stawiać macierzy. DS118 vs AS6102T to wybrałbym to drugie zwłaszcza że tańsze. 

Jakimś rozwiązaniem może być też zrobienie NASa z terminala możesz kupić za 300 zł np. Dell WYSE 5070 i do tego kieszeń USB 3.0 na dysk lub po prostu droższy dysk m.2 SATA (bo nie ma tam zwykłego sata tylko m.2) i tam zainstalować UNraid/OpenMediavalut/Xpenology i do tego jakiegoś Nextclouda w Dockerze lub w przypadku Xpenology korzystać z apek Synology (ja tak robię).

Masz wtedy wydajny sprzęt (bo J4105 to gniecie zarówno starego Braswella jak i tym bardziej Realteka) z 4GB wbudowaną 16GB pamięcią na system. Do tego jak Ci nie podejdzie rozwiazanie to najwyżej sprzedasz terminal w cenie za którą go kupiłeś.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lenovo Tiny na SkyLyke od pentiuma po i7 :) 

Do środka dysk 4-5TB 2,5" i jakiś dysk NVME też tam się mieści a nawet dwa. Zalezy jaki model.

Mój Tiny wciąga jakieś 7 wat z NVME i HDD w idle. Ale bez zatrzymanych tależy. Kilka chwil po odpaleniu kompa jak się ustabilizuje. Teraz jest moda na Dell WYSE na jutubach co jest totalnym bezsensem.

Przy okazji Dell też ma serię Tiny. HP ma serię ProDesk .

Standard to dwa sloty na ram, wymienne procesory, NVME + 2,5"SATA. Max co mieści taka puszeczka to nawet 2xNVME + port PCIE na jakąś kartę czy tam kolejnego HDD :) W Tiny tak jest ale w droższych nieco modelach.

 

https://allegro.pl/oferta/hp-prodesk-600-g3-i3-6100t-128ssd-4-gb-pro-gw12-11884943246

https://allegro.pl/oferta/hp-600-g2-mini-i3-6100t-8g-500g-usb-c-win-10-p-12467154863

 

Nie wiem skad hype na jakiegoś Wyse :D  https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Pentium-Silver-J5005-vs-Intel-Core-i3-6100T/m487063vsm40317

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 wat z włączonym dyskiem? Kogoś tu poniosła fantazja...

To jest fajne rozwiązanie jak ktoś nie potrzebuje tego rozbudować. Dołóż tam 3 dyski w tym momencie, nie ma nawet PCI a trzymanie wszystkiego na 1 dysku to lepiej kieszeń na USB kupić z zasilaczem i jakiś dysk 3,5".

NAS nie potrzebuje wydajnego CPU, platforma musi być energooszczędna bo ciągle pracuje a jak dużo pracuje to ma oszczędzać. Do tego są dedykowane procesory Atom, Celeron, Pentium.

 

Dla autora to rozwiązanie jest idealne bo postawi sobie FreeNas czy OMV, podepnie dysk pod USB a w telefonach zainstaluje Folder Sync. Będzie 2x taniej niż jakikolwiek Qnap, Synology, Asus.

Edytowane przez zakk87

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zakk87 napisał:

7 wat z włączonym dyskiem? Kogoś tu poniosła fantazja...

To jest fajne rozwiązanie jak ktoś nie potrzebuje tego rozbudować. Dołóż tam 3 dyski w tym momencie, nie ma nawet PCI a trzymanie wszystkiego na 1 dysku to lepiej kieszeń na USB kupić z zasilaczem i jakiś dysk 3,5".

NAS nie potrzebuje wydajnego CPU, platforma musi być energooszczędna bo ciągle pracuje a jak dużo pracuje to ma oszczędzać. Do tego są dedykowane procesory Atom, Celeron, Pentium.

 

Dla autora to rozwiązanie jest idealne bo postawi sobie FreeNas czy OMV, podepnie dysk pod USB a w telefonach zainstaluje Folder Sync. Będzie 2x taniej niż jakikolwiek Qnap, Synology, Asus.

7 dysków 3.5" USB + 9 dysków 2.5" USb  + w środku 2.5" plus NVME kręci się w okolicy 60+/-10wat. Bez dysków na USB 7wat. Ze ściany na watomierzu.. 

To nie mokre sny. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Qwinto napisał:

Bo urządzenie z J5005 będzie fanless...

ale fan w tiny jest dead silent i fan stop :D 

Żeby było ciekawie, mam jeszcze obok Lenovo stacjonarkę ThinkCentre. Z SSD + i7 7700 2x8GB ddr4 beż żadnego UV itp + dodatkowa karta LAN PCIE zjada w idle 14wat. Pełno wymiarowy PC. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zakk87 napisał:

nie ma nawet PCI

Zależy kto w co celuje ;) Jak np 10GBe to fakt, karta lan zabierze miejsce gdzie normalnie siedzi HDD 2.5" Ale moża dalej puścić zewnętrzne dyski. 

W każdym razie, to co kolega planuje, że jeden HDD i lan 1gbe starczy, to tini robi robotę i nie ogranicza. A watowo śmiesznie mało bierze, względem nawet dedykowanych nasów na gówno prockach.

lpthxox.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:
2 godziny temu, Qwinto napisał:

Bo urządzenie z J5005 będzie fanless...

ale fan w tiny jest dead silent i fan stop :D

Mam w domu dwa cienkie klienty, jeden na Intel Atom D525, drugi na J1900. Nie robią za NAS, ale utrzymują kilka usług. I one są fanless(wentylacja grawitacyjna). Z dyskiem SSD są bezgłośne. Jak masz coś z wentylatorem, to oznacza że po coś on tam jest i lepiej go nie odłączać.

D525 ma uptime 619 days, J1900 ma 192 days ale tylko dlatego że podłączyłem go pod miernik zużycia energii.

J1900_power_consumtion.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator Tiny sam się włącza i wyłacza jak potrzebuje. Fan Stop tak działa :) Przecież nie mówię o wyrywaniu wentyla.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Minciu napisał:

Wentylator Tiny sam się włącza i wyłacza jak potrzebuje. Fan Stop tak działa :) Przecież nie mówię o wyrywaniu wentyla.

No właśnie, u mnie się nic nie włącza... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Qwinto napisał:

No właśnie, u mnie się nic nie włącza... :)

I co to zmienia? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każde rozwiązanie dobre

Wiec powiem to zależy 

Ja mam omv i aplikacja synthing

Synchronizuje pliki 

Robię tak ze jak mam pełny telefon to robię kopie plików na serwerze z datą. A resztę usuwam z tel. I tak w kółko i mam spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.09.2022 o 08:51, iwanme napisał:

 

Jakimś rozwiązaniem może być też zrobienie NASa z terminala możesz kupić za 300 zł np. Dell WYSE 5070 i do tego kieszeń USB 3.0 na dysk lub po prostu droższy dysk m.2 SATA (bo nie ma tam zwykłego sata tylko m.2) i tam zainstalować 

 

 

 

Dyski Sata m.2 raczej odpadają. Około 900 zł za 2TB zabija sensowność takiego rozwiązania.

Co do dysku podpiętego pod USB to chyba ze stabilnością takiego rozwiązania może nie być najlepiej? Na mój gust to nie jest pewne połączenie pod pracę 24/7?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie działają z USB gdzieś od roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

USB powinien śmigać ok. 

Z M.2 SATA można użyć przejściówki, ale nie wiem czy się wszystko zmieści w obudowie

https://shopee.pl/M-2-NGFF-SATA-to-7-Pin-SATA3-Card-7Pin-SATA3-0-SSD-Adapter-Converter-Card-for-NGFF-2242-2260-2280-SSD--A-i.545196402.16214237766

Tu bez zasilania pewnie z USB wtedy najprościej przejściówkę

https://pl.aliexpress.com/item/1005002782760270.html

 

Jeśli są takie USFF które faktycznie pobierają kilka W i mają 2.5 to wtedy lepiej coś takiego. Aczkolwiek w testach które ja widziałem to raczej 20-30W dla tych wersji z intelami T. 

Dalej nie bardzo chce mi się wierzyć, że 16 dysków USB z czego 7 3.5 cala z zewnętrznymi zasilaczami plus komputerek z i3 bierze 50-70W. Ja mam co prawda tylko 14TB WD My Booki, ale ich pobór dochodzi do 8-10W czasem. Na pewno Ci ten miernik energii dobrze działa?  

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, iwanme napisał:

Dalej nie bardzo chce mi się wierzyć, że 16 dysków USB z czego 7 3.5 cala z zewnętrznymi zasilaczami plus komputerek z i3 bierze 50-70W.

Około 50W: 5x 3,5"HDD + NVME na PCI
Server #1: LIAN LI PC-Q08B | GA-Z97N-WIFI | i5-4460T (low power) 1,90 GHz LGA1150 TDP 35W | 2x4GB RAM | 5x HDD, 10TB | PLEXTOR PX-512M9PeY | Total power consumption: 52W |

power_srv.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, iwanme napisał:

..

Jeśli są takie USFF które faktycznie pobierają kilka W i mają 2.5 to wtedy lepiej coś takiego. Aczkolwiek w testach które ja widziałem to raczej 20-30W dla tych wersji z intelami T. 

Dalej nie bardzo chce mi się wierzyć, że 16 dysków USB z czego 7 3.5 cala z zewnętrznymi zasilaczami plus komputerek z i3 bierze 50-70W. Ja mam co prawda tylko 14TB WD My Booki, ale ich pobór dochodzi do 8-10W czasem. Na pewno Ci ten miernik energii dobrze działa?  

Uwież ;) Leży obok mnie multimetr. Niby mogę zrobić fotkę, ale wlasnie podpiąłem GPU z serwisu i nie chce restartowac wszystkiego teraz. Jutro to zrobie teraz musze sie nacieszyć po miesiąc u głodu :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.09.2022 o 08:51, iwanme napisał:

Jakimś rozwiązaniem może być też zrobienie NASa z terminala możesz kupić za 300 zł np. Dell WYSE 5070 i do tego kieszeń USB 3.0 na dysk lub po prostu droższy dysk m.2 SATA (bo nie ma tam zwykłego sata tylko m.2) i tam zainstalować UNraid/OpenMediavalut/Xpenology i do tego jakiegoś Nextclouda w Dockerze lub w przypadku Xpenology korzystać z apek Synology (ja tak robię).

Po co Xpenology+Nextcloud?

Pytam z ciekawości bo też mi po głowie chodzi NAS, a Nextcloud już w Docker mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.09.2022 o 23:31, Caporeira napisał:

Po co Xpenology+Nextcloud?

Pytam z ciekawości bo też mi po głowie chodzi NAS, a Nextcloud już w Docker mam.

Dlatego napisałem lub. Synology ma w sumie spoko zestaw aplikacji do synchronizowania różnych rzeczy. Nextcloud bardziej w przypadku jakiegoś OMV czy Unraid, którym trochę brakuje takich aplikacji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.09.2022 o 08:15, iwanme napisał:

 

 

Jeśli są takie USFF które faktycznie pobierają kilka W i mają 2.5 to wtedy lepiej coś takiego. Aczkolwiek w testach które ja widziałem to raczej 20-30W dla tych wersji z intelami T. 

Dalej nie bardzo chce mi się wierzyć, że 16 dysków USB z czego 7 3.5 cala z zewnętrznymi zasilaczami plus komputerek z i3 bierze 50-70W. Ja mam co prawda tylko 14TB WD My Booki, ale ich pobór dochodzi do 8-10W czasem. Na pewno Ci ten miernik energii dobrze działa?  

 

Mam teraz drugi, inny miernik. Ale teraz do Tiny podpięte są dyski 3.5" na USB z hubami i do nich kolejne maluszki 2.5". Więc to nie jest czysty pobór Tiny.

Przepne go później pod całość. Żeby liczył dyski + Tiny, ale bez routera.

 

39d39c526e5ee.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow, całe życie w błędzie...  ?

Aż sobie kupię samemu do zabawy... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.09.2022 o 10:17, Minciu napisał:

7 dysków 3.5" USB + 9 dysków 2.5" USb  + w środku 2.5" plus NVME kręci się w okolicy 60+/-10wat. Bez dysków na USB 7wat. Ze ściany na watomierzu.. 

To nie mokre sny. 

Zdradzisz konfig swojego serwera? Jaka baza, gdzie kupiłeś, jaki system.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to siedzi na dyskach Seagate 4tb 2.5" i 6tb Seagate HUB 3.5".

9 małych, 7 dużych na USB plus jakaś 512GB  WD w środku Tiny.

Oczywiście normalnie nie ma to sensu. Lepiej puścić w jednej zewnętrznej kieszeni 4-5szt z usb 10gbit HDD 14-18tb jak chcemy na Helu. Toshiba najmniej chyba bierze watów. 

Albo 5-6 sztuk 5TB 2.5" jak ma być mniejszy gabaryt a ciągle jakiś RAID5 czy coś w tym stylu. 

2,5" w IDLE ale kręcące się zjadają chyba ze 3 waty.

3,5" Toshiba 14tb to chyba coś koło 5-6wat. 

U mnie Tiny ma chyba 6x USB 3.0 akurat. Ale są różne konfiguracje. Ja mam model Lenovo Tiny m900 bo akurat taki się trafił do wzięcia za 200zl z firmy po leasingu. Siedzi to na windowsie PRO bo taki jest dodany w komputer i choduje chia na Hpool. Nie mam na razie weny na przejście tym na flexpool, tam są klienty pod linuxy więc możnaby coś bardziej masowego postawić. 

W każdym razie 20-30wat spokojnie można ogarnąć na takiej konfiguracji z dyskami bez uśpienia. 

NVME to 2TB phision e12 od silicon power jak dobrze pamiętam. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Minciu napisał:

U mnie to siedzi na dyskach Seagate 4tb 2.5" i 6tb Seagate HUB 3.5".

9 małych, 7 dużych na USB plus jakaś 512GB  WD w środku Tiny.

Oczywiście normalnie nie ma to sensu. Lepiej puścić w jednej zewnętrznej kieszeni 4-5szt z usb 10gbit HDD 14-18tb jak chcemy na Helu. Toshiba najmniej chyba bierze watów. 

Albo 5-6 sztuk 5TB 2.5" jak ma być mniejszy gabaryt a ciągle jakiś RAID5 czy coś w tym stylu. 

2,5" w IDLE ale kręcące się zjadają chyba ze 3 waty.

3,5" Toshiba 14tb to chyba coś koło 5-6wat. 

U mnie Tiny ma chyba 6x USB 3.0 akurat. Ale są różne konfiguracje. Ja mam model Lenovo Tiny m900 bo akurat taki się trafił do wzięcia za 200zl z firmy po leasingu. Siedzi to na windowsie PRO bo taki jest dodany w komputer i choduje chia na Hpool. Nie mam na razie weny na przejście tym na flexpool, tam są klienty pod linuxy więc możnaby coś bardziej masowego postawić. 

W każdym razie 20-30wat spokojnie można ogarnąć na takiej konfiguracji z dyskami bez uśpienia. 

NVME to 2TB phision e12 od silicon power jak dobrze pamiętam. 

Mega tanio kupiłeś m900, gdzie tak znalazłeś?
Ja kupiłem polecany wyżej HP 600 G3, wrzuciłem Xpenology i mam problem z nim, otóż jest tylko 1 port sata, więc xpenology działa tylko na jednym dysku, dysk nvme może być używany tylko jako bufor, dyski po usb nie da się podpiąć w radi1 z dyskiem po sata, mało tego ustawiam w panelu, aby komputer starował o danej godzinie, a on nie reaguje. Komp z dyskiem nvme i hdd pobiera 10W w idle, więc byłby git gdyby dało się upchać 2 dyski i działały automatyczne starty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...