Skocz do zawartości
MagicMike

Monitor do gier 34" zakrzywiony

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim dawno mnie tu nie było. Szukam monitora do gier. Głównie strzelanki i wyścigi. Zależy mi na płynności ale bardziej na dobrych kolorach i czerni. Uwagę przykuła iiyama G-Master GB3467WQSU Red Eagle z racji na dużą jasność. Fajnie by było poczuć HDR w Forzie ale właśnie jak z obsługą HDR w tym monitorze bo nie obsługuje żadnej technologii typu HDR10? 

Co innego polecacie w okolicach 2000 zł. Jestem otwarty na propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam ten wcześniejszy model i złego słowa powiedzieć nie mogę. HDR ? Niby jest, ale cudów się nie spodziewaj. Osobiście mam włączony cały czas w Windows, tak się już przyzwyczaiłem. W Forze też gram i jest git :) Nie wiem czy jest jakiś monitor z dobrym HDR-em :hmm: Pewnie coś by się znalazło z tych nowych OLED-ów, ale one kosztują miliony monet 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, maras2574 napisał:

Mam ten wcześniejszy model i złego słowa powiedzieć nie mogę. HDR ? Niby jest, ale cudów się nie spodziewaj. Osobiście mam włączony cały czas w Windows, tak się już przyzwyczaiłem. W Forze też gram i jest git :) Nie wiem czy jest jakiś monitor z dobrym HDR-em :hmm: Pewnie coś by się znalazło z tych nowych OLED-ów, ale one kosztują miliony monet 

Nie no cudów się nie spodziewam z tym HDR ale dużo monitorów teraz w słoneczny dzień średnio sobie daję radę :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
7 minut temu, MagicMike napisał:

Nie no cudów się nie spodziewam z tym HDR ale dużo monitorów teraz w słoneczny dzień średnio sobie daję radę :)

Widzę w specyfikacji że ten nowszy ma trochę większą jasność 550 vs 400, więc teoretycznie powinno być ciut lepiej z HDR. Nie powiem Ci jak jest w słońcu, bo stanowisko mam w kącie gdzie słońce nie dochodzi :)

Monitor mam od dwóch lat. Właśnie sprawdziłem w sklepie i kupiłem go dokładnie 16.09.2020 ;) 

Edytowane przez maras2574

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nic innego wartego rozważenia? Może być tak z jasnością 400cd nawet 

Edytowane przez MagicMike

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest jeszcze z hdr400, ten się wydaje spoko bo kolory 120% srgb i 90% dcpi i 550 jasność, hdr400, minus smużenie szybkich ciemnych elementów

https://www.komputronik.pl/product/711007/asus-tuf-gaming-vg34vql1b-curved-wqhd-165hz-extreme-low-motion-blur-freesync-premium-displayhdr-400-.html

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie przesiadłem się na LG C2 42 z GB3466WQSU Red Eagle ( na sell jak ktoś chce ).

Niestety, ale na VA nie poczujesz HDR, OLED zjada inne matryce w przedbiegach -aczkolwiek ponad rok leciałem na 34 i złego  słowa powiedzieć o nie mogę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, zozolek napisał:

Właśnie przesiadłem się na LG C2 42 z GB3466WQSU Red Eagle ( na sell jak ktoś chce ).

Niestety, ale na VA nie poczujesz HDR, OLED zjada inne matryce w przedbiegach -aczkolwiek ponad rok leciałem na 34 i złego  słowa powiedzieć o nie mogę.

I jak znosisz powrót na 16:9 ? Bo ja sobie nie wyobrażam 

9 godzin temu, zozolek napisał:

Niestety, ale na VA nie poczujesz HDR, OLED zjada inne matryce w przedbiegach

Wiadoma sprawa ;)

@severall Daj znać jak się spisuje

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, maras2574 napisał:

Niestety jest to połowiczny minus "upgerjdu" + problemy z białym tłem w przeglądarce, ale zdawałem sobie z tego sprawę.
Sumarycznie, więcej "+":
- obraz żyleta, po odpaleniu gier - rogal i mały opad szczeny, ciężko to opisać, trzeba to zobaczyć ;)
  Kto ma OLEDA ten wie, nie znaczy to że 3440:1440 VA jest teraz blee - jest nadal bardzo dobre ! (OLED jest po prostu w innej lidze)
- mogę podpiąć w końcu PS5, choć na 65 również gra się świetnie,
- apka LGCAMPANION pozwala na turn OFF/ON jak w przypadku zwykłego monitora,
- wielkość idelana, obsługa i dodatki dla graczy (G-Sync, VRR..itp) extra,

Każdy ma inne wymagania z obu monitorów jestem zadowolony, tak samo jak kilka lat temu wskoczyłem na IPS 27 z G-SYNC ;)
Wszędzie są plusy, minusy. Każdy jest inny, ma inne wymagania.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dokładnie jak @zozolek napisał. Też się przesiadłem z ultrawide i pomimo że format 21:9 leży mi najbardziej to wszystkie te plusy sprawiają że więcej przyjemności jest po prostu z oleda. Z drugiej strony wciąż dosyć często korzystam w funkcji ultrawide w C2 i gram w 3840x1600. W kwestii wyświetlanego obrazu, hdr i kontrastu jest po prostu miazga. No i pomimo pewnych drobnych obaw rozmiar bardzo szybko staje się idealny - u mnie głębokość biurka to ok 105cm :)

Mam jeszcze S3422dwg i tam jasność w HDR jest na poziomie 550 nitów - certyfikat hdr600. Porównywałem z Samsung Odyssey G7 jak go jeszcze miałem i na obu wygląda bardzo podobnie, może ciutke lepiej na Dellu w niektórych tytułach jak np. AC Valhalla. Na S3422dwg nie mogę złego słowa powiedzieć, bardzo fajny panel VA. 

Edytowane przez Fenrir_14

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mam już od paru dni tą iiyame. Pomimo, że to największy monitor jaki kiedykolwiek miałem to back light bleeding praktycznie nie zauważalny i bardzo równe podświetlenie. Wiadomo kolory mogłyby być lepsze no ale to w końcu VA. Smużenia jak na moje oko nie ma. Jestem zadowolony. Poprzedni monitor jaki miałem to jakiś płaski LG 27" i back light bleeding mnie irytował, to samo mam na TV Sony matryca VA.

Co do LG C2 42" to chyba 4800 zł kosztuje? To już inna półka cenowa, do tego na standardowe biurko już średnio się nadaje. Ja zamiast dopłacać do monitora OLED wolę dołożyć do lepszego TV OLED bo w przyszłym roku będę musiał zmienić TV. A i też chodzą za mnie google VR.

Wracając do tematu iiyama. Fabrycznie ustawienia to dramat, kolory sprane jak przez mgłę.

Edytowane przez MagicMike

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
26 minut temu, MagicMike napisał:

Mam już od paru dni tą iiyame. Pomimo, że to największy monitor jaki kiedykolwiek miałem to back light bleeding praktycznie nie zauważalny i bardzo równe podświetlenie. Wiadomo kolory mogłyby być lepsze no ale to w końcu VA. Smużenia jak na moje oko nie ma. Jestem zadowolony. Poprzedni monitor jaki miałem to jakiś płaski LG 27" i back light bleeding mnie irytował, to samo mam na TV Sony matryca VA.

Co do LG C2 42" to chyba 4800 zł kosztuje? To już inna półka cenowa, do tego na standardowe biurko już średnio się nadaje. Ja zamiast dopłacać do monitora OLED wolę dołożyć do lepszego TV OLED bo w przyszłym roku będę musiał zmienić TV. A i też chodzą za mnie google VR.

Wracając do tematu iiyama. Fabrycznie ustawienia to dramat, kolory sprane jak przez mgłę.

Tzn jak chcesz lepsze kolory i zależy Ci na szybkości matrycy to raczej idź w IPS tylko wtedy czerń będzie tak sobie. No i z długimi monitorami tez będzie problem bo takich IPSów wiele nie ma i są drogie.
HDR na lcd bez dobrego strefowego podświetlenia to możesz z góry odpuścić. To będzie tylko proteza której i tak pewnie nie będziesz używał.
Z 16:9 32 cale i pewnym gsyncem z tanich to jest Dell G3223D.
A z dobrą czernią i szybki to samsung G7 32 cale tylko jest mocno zakrzywiony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Keken napisał:

Tzn jak chcesz lepsze kolory i zależy Ci na szybkości matrycy to raczej idź w IPS tylko wtedy czerń będzie tak sobie. No i z długimi monitorami tez będzie problem bo takich IPSów wiele nie ma i są drogie.
HDR na lcd bez dobrego strefowego podświetlenia to możesz z góry odpuścić. To będzie tylko proteza której i tak pewnie nie będziesz używał.
Z 16:9 32 cale i pewnym gsyncem z tanich to jest Dell G3223D.
A z dobrą czernią i szybki to samsung G7 32 cale tylko jest mocno zakrzywiony.

Nie no już kupiłem iiyama GB3467WQSU-B1 tylko teraz szukam jak skonfigurować. Ewentualnie znacie jakieś poradniki dotyczące kalibracji ekranu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
38 minut temu, MagicMike napisał:

Nie no już kupiłem iiyama GB3467WQSU-B1 tylko teraz szukam jak skonfigurować. Ewentualnie znacie jakieś poradniki dotyczące kalibracji ekranu?

Z kolorów za dużo nie wyczarujesz. Po prostu tak jest. Po czasie się przyzwyczaisz do nich.

A co do ustawień to poszukaj jakichś testów w necie i tam pewnie będzie jak ktoś sobie poustawiał kolory RGB.

np.

Cytat

Przy obniżeniu jasności do 33 punktów, modyfikacji temperatury barw R,G,B do wartości 48, 48 oraz 49 i przy zachowaniu gammy na wartości 2.2, udało się zmniejszyć błąd deltaE do 1,17 punktu.

Edytowane przez Keken
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Keken napisał:

Z kolorów za dużo nie wyczarujesz. Po prostu tak jest. Po czasie się przyzwyczaisz do nich.

A co do ustawień to poszukaj jakichś testów w necie i tam pewnie będzie jak ktoś sobie poustawiał kolory RGB.

np.

Nie no tam na standardowych ustawieniach jest tragedia. Chyba po to żeby po włączeniu opcji HDR w monitorze był efekt wow 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 11.09.2022 o 13:47, MagicMike napisał:

Swoją jak odpaliłem pierwszy raz, to myślałem że mi gały wypali, musiałem pozjeżdżać z ustawieniami bo głowa mnie bolała. Choć nie jestem pewien czy od tego kontrastu, nasycenia kolorów, czy po prostu od krzywizny :hmm:  

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 9.09.2022 o 06:17, maras2574 napisał:

Wiadoma sprawa ;)

@severall Daj znać jak się spisuje

Monitor jest  super.  Przesiadłem się z szybkiego IPSa więc ghosting jest widoczny w ciemnych scenach, więc jak to dla kogoś ważne to warto to mieć na uwadze. Natomiast na plus czerń jak i kontrast dużo lepsze jak na IPSie.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po dłuższych testach zdecydowałem jednak zwrócić monitor Gigabyte G34WQC. Smużenie, black smearing i ghosting są dla mnie nie do zaakceptowania. Jak ktoś gra głownie w wolne gierki i ogląda filmy to może spasować. Do FPSów nie polecam. Na razie zmieniam na IPSa HP X34 

• Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dostałem już HP i ten monitor ze mną zostanie. Oczywiście kontrast i czerń typowa dla IPSa czyli gorsza jak VA, ale to co najważniejsze dla mnie czyli czas reakcji pikseli świetny i na poziomie 27GL83A który miałem wcześniej. Backlight bleeding na dobrym poziomie, trochę widać srebrzenie na czarnym tle w lewym rogu ekranu. Poza tym kolory bardzo dobre jak to na IPS, ostrość tekstu bez zarzutu (parę osób się na to  skarżyło na reddicie). FreeSync działa poprawnie (bez migotania które zdarza się na VA). Z subiektyenych wad to tylko po jednym złączu DP i HDMI, na czums musieli zaoszczędzić (dla mnie bez znaczenia).

Wolałbym zakrzywienie przy tej przekątnej ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia. Gdy go postawilem po kilku dniach obcowania z zakrzywionym to miałem wrażenie że jest wykrzywiony w drugą stronę ;)

Jak zauważę jakieś problemy to dam znać. 

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
29 minut temu, severall napisał:

Dostałem już HP i ten monitor ze mną zostanie. Oczywiście kontrast i czerń typowa dla IPSa czyli gorsza jak VA, ale to co najważniejsze dla mnie czyli czas reakcji pikseli świetny i na poziomie 27GL83A który miałem wcześniej. Backlight bleeding na dobrym poziomie, trochę widać srebrzenie na czarnym tle w lewym rogu ekranu. Poza tym kolory bardzo dobre jak to na IPS, ostrość tekstu bez zarzutu (parę osób się na to  skarżyło na reddicie). FreeSync działa poprawnie (bez migotania które zdarza się na VA). Z subiektyenych wad to tylko po jednym złączu DP i HDMI, na czums musieli zaoszczędzić (dla mnie bez znaczenia).

Wolałbym zakrzywienie przy tej przekątnej ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia. Gdy go postawilem po kilku dniach obcowania z zakrzywionym to miałem wrażenie że jest wykrzywiony w drugą stronę ;)

Jak zauważę jakieś problemy to dam znać. 

Zakrzywionych IPSów chyba nie ma. Może to być tragiczne w skutkach przy ciemnych scenach :D

Był lub dalej jest ciekawy monitor w proporcjach które chciałeś. 40 calowy 21:9
https://www.amazon.pl/INNOCN-Monitor-FreeSync-Speaker-40C1R/dp/B09P1G2Q76

Jakbyś chciał wrócić do zwykłego VA to może być ciężko ze względu na smużenie jeżeli zależy Ci na graniu.  Na IPSach szybkość matrycy jest zdecydowanie większa.
Jedynie samsung g7 z VA ma szybką matrycę ale tutaj też podobno widać lekkie smugi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
6 minut temu, Keken napisał:

Zakrzywionych IPSów chyba nie ma. Może to być tragiczne w skutkach przy ciemnych scenach :D

LG ma zakrzywione IPSy;) ale trochę zbyt drogię dla mnie (nie jestem szczególnie wymagający).

Moją podstawowa gra to Call Of Duty więc do VA na pewno nie wrócę ;) To po prostu całkiem inna gra, VA się do tego nie nadaje, chociaż jak widzę testy UFO na G7 to faktycznie wygląda nieźle.

A ta 40" wygląda ciekawie, jednak to za duży na moje biurko.

Edytowane przez severall

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Minus G7 to duże zakrzywienie. Ty pewnie miałeś standardowe 1800R a na G7 jest 1000R czyli prawie 2x większe i to zakrzywienie nie jest w kształcie okręgu tylko jest zgięty na środku :D

Przegięli w tym samsungu i tyle.
Z takich co Ty chcesz to nie wiem za bardzo ale 32 cale 16:9 1440p to jest kilka monitorów.

Z zakrzywionych IPSów do grania widzę coś takiego
34GP950G-B ale to 4700zł.

Edytowane przez Keken

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Keken napisał:

Z takich co Ty chcesz to nie wiem za bardzo ale 32 cale 16:9 1440p to jest kilka monitorów.

W 16:9 jest spoty wybór. 21:9 (a taki chciałem) to większość VA. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi