Skocz do zawartości
kosmitagt

Jaka płyta pod długotrwałe obciążenie i9 12900k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wiem że niebawem premiera nowych procesorów Intela i AMD, ale widząc ceny nowych podzespołów zastanawiam się jakiej sekcji zasilania potrzebuję aby długotrwale obciążyć i9 12900k możliwe że małe oc , chłodzenie które chciałbym wykorzystać to Noctua d15 i DDR 5. Komputer będzie głównie wykorzystywany do edycji i renderingu video. Wolał bym coś od MSI ale nie koniecznie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... czyli kolega musi brać albo wodę, albo ograniczyć się do 12700K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo zbierać na wodę ? a może coś z tańszych płyt czy ta to takie minimum do 12900k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki może źle zadałem pytanie, jakiej sekcji zasilania potrzebuje i9 12900k aby nie była zbyt obciążona ? 16+1+1 70A poradzi sobie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kosmitagt napisał:

Oki może źle zadałem pytanie, jakiej sekcji zasilania potrzebuje i9 12900k aby nie była zbyt obciążona ? 16+1+1 70A poradzi sobie?

Z paluszkiem we .... starczy ,a propozycja jednej z ciekawszych i tanszych jezeli qr... można tak w ogóle powiedziec to asus tuf gaming z690  ,kilka testów na youtube masz  i tam z tego co pamietam pod obciązeniem z 12900k ok 70c ma więc to śmieszna temp. i to chyba nawet z jakims tam oc ,jednym słowem świetne mobo :P miałem osobiście ale do mojego 12400 to przerost formy nad treścią więc poszła w ręce które je wykorzystają :-) świetnie prowadziła pamięci :P

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.09.2022 o 22:23, Phill76 napisał:

Pod ten CPU Noctua wymięknie

Pytanie - czy Prime 95 służy do edycji video? Raczej nie, przykład - i7 12700 ze zniesionymi limitami na płycie z B660 w Prime 95 HWinfo pokazywał z tego co pamiętam 197W, a podczas obrabiania materiału video 4K w DaVinci Resolve (filtry, kolory, jakieś bzdety) na spółę z 3060Ti było już tylko ok 120W, gdzie NH-D15 działała wzorowo, ba, nawet coś czuję, że przepłaciłem 100zł, bo i Fortis 5 z taką mocą by sobie poradził. Przy okazji - darowałbym sobie 12900K na rzecz 12900, chociaż tutaj cena 12900K jest świetna - https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-i9-12900k-16-x-3-2-ghz-12375564256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, JDM napisał:

 i7 12700 ze zniesionymi limitami na płycie z B660 w Prime 95 HWinfo pokazywał z tego co pamiętam 197W

Ktoś tu dawał kiedyś ile to ciągnie bez limitów, i nie wiem czy nie przekroczył 200W i to nawet nie w Prime, ale chyba Cinebench R23. No tak czy inaczej, zawsze można ustawić fabryczne limity mocy (strata wydajności w Cinebench R23 multicore to 3%, wiec można pominąć)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na i5 12500 Prime 95 pokazywał mi mi 144W, Cinebench R23 - 80W. Więc Obstawiam, że 12900K w Cinebench R23 weźmie ~ 160W.
EDIT: Hm...a może i nie? Tak, czy inaczej w programie do edycji video powinien brać sporo mniej.
power-multithread.png

Edytowane przez JDM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, JDM napisał:

Na i5 12500 Prime 95 pokazywał mi mi 144W, Cinebench R23 - 80W.

Hmmm. Mi w Prime 95 smallFFT model i5 12400f zjadał niecałe 96W. W Cinebench R23 niecałe 76W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po aktualizacji biosu pokazuje teraz ok. 104W, wydajność w R23 trochę spadła w multi, za to w single podskoczyła. Ustawiałem w biosie wszystko od nowa, może o czymś zapomniałem, ale ten mój 12500 wydaje się być pozbawiony limitów. Niżej screen na starym biosie, Dark Rock 4 Pro nie wyrabiał, teraz jest git. Nie wiem, co ten bios wniósł, ale spadek mocy o 40W i nieznaczny spadek w benchmarku to chyba dobrze.
EDIT: Zmiana biosu sprawiła też, że przestał mi znikać jeden dysk na m.2 :)

164f463828372.bmp

Edytowane przez JDM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Ktoś tu dawał kiedyś ile to ciągnie bez limitów, i nie wiem czy nie przekroczył 200W i to nawet nie w Prime, ale chyba Cinebench R23. No tak czy inaczej, zawsze można ustawić fabryczne limity mocy (strata wydajności w Cinebench R23 multicore to 3%, wiec można pominąć)

ja dawałem, 12700K na B660 gamingX, bez limitów z nowym fortisem się gotowało.

cinebench.jpg

 

z limitami :

Bsingle-core-por.jpg

 

 

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...