Skocz do zawartości
Mateusz2PL

Ile zużywacie energi elektrycznej?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Podobno 2 osoby zużywają średnio rocznie 1500 kilowatów, czyli 130 miesięcznie. A ile wy zużywacie? 130 kilowatów to jest bardzo mało, więc pisze ten wątek. Sam komputer dziennie to 6 kilowatów, czyli 180 kilowatów miesięcznie. Ogrzewanie wody to 400 kilowatów. Kuchenka elektryczna z 30 kilowatów. Pompa do pieca to z 200 kilowatów. Oświetlenie domu tez moze z 100. Pisze ten temat, bo stałe ceny mają być do 2000 kilowatów rocznie

Edytowane przez Mateusz2PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W granicach 1800-2000 na 3 osoby przy czym ogrzewanie centralne, a kuchnia na gaz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Mateusz2PL napisał:

Sam komputer dziennie to 6 kilowatów, czyli 180 kilowatów miesięcznie.

Co Ty na tym komputerze robisz? 

Komputer z sygnatury, włączony często ponad 12h dziennie bo praca zdalna, a i tak nie przekracza mi 100 kWh miesięcznie. 

865419121_Screenshot2022-09-14174045.jpg.dbef8133bd47fc7b385b91afffee7a15.jpg

Edytowane przez someI

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mieszkam sam, ciepłą wodę i ogrzewanie mam miejskie, kuchenka jest na gaz, jedyne co zużywa u mnie prąd (oprócz światła ofc) to komputer, wieża stereo i jakieś pierdoły typu ładowarka do telefonu/lampka biurkowa. Kupiłem sobie jakiś czas temu licznik, żeby sprawdzić z ciekawości jak wygląda zużycie.  Najbardziej prądożerny jest komputer, bo ciągnie ponad 100W nie robiąc nic konkretnego, a podczas gry dobija do 200-250W i więcej. Natomiast stoi wyłączony przez 3/4 dnia, więc i tak nie zużywa za dużo. Podczas normalnego słuchania wieża nie ciągnie więcej niż 50-70W, jak mam ochotę podkręcić głośność to może do tych 100W dobije, ale nie więcej. Lampki/ładowarek nie liczę bo one po kilka W maksymalnie biorą. Teraz mam włączony licznik od pierwszego września i pod koniec miesiąca sprawdzę ile wyszło za prąd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

3500 - 3700 kW , cztery osoby - 2+2 przez większość czasu w roku. W wakacje przez okres 4 tygodni gościmy 2 osoby. Kuchnia gazowa, dogrzewanie klimą i grzejnikami w chłodniejsze jesienne dni.

Choćby c..j na c..ju stawał to się w tych rządowych limitach nie zmieści żadna przeciętna rodzina zamieszkująca dom jednorodzinny.

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

~5000-5500 na 2+1.

3 stacjonarne kompy, indukcja, piekarnik na prund, kapkę klimy w lecie, ciepła woda na prund.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok 1500, jedna osoba, komputer często, kuchenka z piekarnikiem, mikrofala, czajnik elektryczny. 

Zaraz w de będę miał rozliczenie roczne, place 60eu miesięcznie (prognoza) i z tego raz w roku jestem rozliczany. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

105-110 kWh na miesiąc, mieszkam sam, w niedużej kawalerce (woda i ciepło miejskie, kuchenka indukcja, gazu nie mam)

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Mateusz2PL napisał:

130 kilowatów to jest bardzo mało

Tak, jest jak najbardziej realne by zużywać około 1500 kWh rocznie. Wszystko zależy od tego co masz na prąd a co nie. Jak masz piekarnik i kuchenkę na gaz to już odpada dość duży odbiornik prądu. Te 1500 rocznie to bardziej realne w blokach, ewentualnie w małych domkach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Z tego co widze to macie ogrzewanie wody od miasta? To w blokach mieszkacie? Ja nie mam innej możliwości grzania wody niż prądem. Gazu  w butlach nie opłaca mi się kupować. Na wsi mieszkam

Edytowane przez Mateusz2PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dla tego sztywny limit 2000 kwh jest bez sensu i jest niesprawiedliwy. Są mieszkania np. w starych kamienicach gdzie ludzie mają grzejniki elektryczne + boiler czy przepływowe ogrzewacze wody. Oni dopiero by dostali po tyłku.
Jedna z bardziej sensownych opcji "zachęcająca" :Edo oszczędzania to mogło być wprowadzenie procentowego limitu na podstawie poprzedniego zużycia z rachunku np. 80% po regulowanej stawce, reszta po rynkowej. Ale takie coś jest trudniejsze do wprowadzenia i dużo więcej papierków. Więc znając PIS po prostu pójdą na skróty :E

Edytowane przez lukadd
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

2500-2700. Dom 3 osoby. Czajnik elektryczny, piekarnik elektryczny, czasem grzejnik elektryczny na strychu bo tam normalnie nikt nie siedzi ale od czasu do czasu coś zrobić zimą to jest używany, latem czasem kosiarka elektryczna bo lżejsza od spalinowej.
Myślę, że zejść do 2k to się nie da. Chyba, że wywalić piekarnik i czajnik i ewentualnie komputer zamienić na laptop.

Rząd liczy 2,5zł za kWh ponad normę ale myślę, że nawet koło 3zł trzeba liczyć.  Taki @lukadd to miałby 7,5k zł więcej rocznie za prąd.
Minimalna niecałe 2400zł, tona węgla 3k zł. Prąd jakie koszta.
No nie rozumiem jak zwykła rodzina miałaby to ogarnąć.

Edytowane przez Keken

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Keken napisał:

2500-2700. Dom. Czajnik elektryczny, piekarnik elektryczny, czasem grzejnik elektryczny na strychu bo tam normalnie nikt nie siedzi ale od czasu do czasu coś zrobić zimą to jest używany, latem czasem kosiarka elektryczna bo lżejsza od spalinowej.
Myślę, że zejść do 2k to się nie da. Chyba, że wywalić piekarnik i czajnik i ewentualnie komputer zamienić na laptop.

A ogrzewanie wody to czym?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Mateusz2PL napisał:

A ogrzewanie wody to czym?

gaz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
28 minut temu, Mateusz2PL napisał:

Z tego co widze to macie ogrzewanie wody od miasta? To w blokach mieszkacie? Ja nie mam innej możliwości grzania wody niż prądem. Gazu  w butlach nie opłaca mi się kupować. Na wsi mieszkam

No to wiadomo że ogrzewanie wody prądem zwiększa zużycie. W blokach też nie wszędzie jest centralnie ciepła woda i trzeba użyć podgrzewacza, ale są miasta gdzie jeszcze wiele z nich jest gazowych nie elektrycznych. Tu zgadzam się z @lukadd że to powinno być ustalone procentowo np. na podstawie średniej z ostatnich 2 lat o ile nie zmieniła się ilość domowników. Tylko problemem znów będą mieszkania na wynajem.

7 minut temu, Keken napisał:

Rząd liczy 2,5zł za kWh ponad normę ale myślę, że nawet koło 3zł trzeba liczyć. 

Stawki klientów indywidualnych docelowo mają dogonić stawki dla firm. Zatem cena między 2,5 a 3 zł za kWh jak najbardziej będzie realna, bo takie oferty dostają firmy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

w tym roku to jeszcze zależy jak ceny gazu będą liczyć bo awaryjnie dojdzie piec na wszystko jakby cena gazu wywaliła z kapci.
Na wszelki wypadek jakieś zapasy drewna, opon i co tam jeszcze da się spalić są robione.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Keken napisał:

w tym roku to jeszcze zależy jak ceny gazu będą liczyć bo awaryjnie dojdzie piec na wszystko jakby cena gazu wywaliła z kapci.
Na wszelki wypadek jakieś zapasy drewna, opon i co tam jeszcze da się spalić są robione.

A ile cię kosztuje miesięcznie ogrzewanie wody gazem po podwyżkach?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Większość roku zamieszkuję sam.
W domu pracuje jedna lodówka (A+, z 2020r, ustawiona na 2/5), jedna pompa ciepła do wody (300W / 1500W jeśli odpali grzałkę, woda ustawiona na 40'C / ECO);
Będąc samemu świeci się w sumie tylko mój pokój (3x 5W led kinkiet) + chwilowo łazienka, czy 2x led kinkiet na półpiętrze + działa mój desktop / lcd (w tygodniu po 5h max / dzień, weekend w opór); Pralka (A+, z 2018r Bosch) 3-4x w miesiącu, zmywarka od święta (nie gotuję w tygodniu); Kuchenka gazowa.
Dom nie ma żadnych instalacji elektrycznych ekstra, w święta nie wywalam instalacji dekoracyjnych itd.

Zużycie w okresie letnim prądu to ~170-230kWh miesięcznie, w zimę (drugi domownik + tv większość dnia, A+ Philips z 2020r 50" zwykły LED) to ~270-330kWh.
Odczyty fizyczne z licznika, własne (żadne prognozy i korekty na koniec roku, odczyty mam ~miesięczne).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

2100-2300 kWh rocznie. Kuchenka elektryczna i to ceramiczna a nie indukcja, a żona sporo z niej korzysta. W zimie kocioł gazowy dodatkowo ciągnie może koło stu watów. Stacjonarki już w zasadzie nie używam, a laptop pobiera 4-5 razy mniej. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

2 osoby, praca zdalna

zgadnijcie co robiłem w pierwszej połowie 2018 i pierwszej połowie 2021 ;)

image.png.5db50a5a499be878d513be64ed5f3892.png

• Haha 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od września 2021 zużyliśmy jakieś 2200 kWh (tak na marginesie: jestem dość zniesmaczony, że wszyscy tu mówią o kilowatach mając na myśli kilowatogodziny - mimo wszystko to jest forum komputerowców-ścisłowców... ale no). Myślałem, że więcej.

Mieszkanie, 2 osoby. TV chodzi prawie zawsze jak żona jest w domu :E Zamiennie z lapkiem. Ja stacjonarka - dużo chodzi wyświetlając pulpit z jutubem czy spotifajem, a w idle bierze niestety prawie 100 W sama skrzynka. Mało mam czasu na granie, ale uśredniając pewnie z 4-5 godzin w tygodniu minimum się zbierze.

Kuchenka na gaz, ale piekarnik elektryczny - naprawdę dużo chodzi, od pieczeni począwszy, przez domową pizzę, na ciastach skończywszy. A tak to to co u wszystkich - lodówka, zmywarka, pralka. Ja raczej mam w nawyku zostawianie światła, ale ofc wszędzie są LEDy.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, SZAFIR00 napisał:

Ok 1500, jedna osoba, komputer często, kuchenka z piekarnikiem, mikrofala, czajnik elektryczny. 

Zaraz w de będę miał rozliczenie roczne, place 60eu miesięcznie (prognoza) i z tego raz w roku jestem rozliczany. 

To się szykuj, u mnie wzrosło z 80€ na 144€.

Na prąd - indukcja, ciepła woda, komputery (podkręcony i7 plus 3080 wciąga koło 400-500W), oświetlenie (LEDy).

I tak odkładam 50€ miesięcznie coby nie klęknąć w styczniu.

Edytowane przez Adam1394

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie czekam, jak nie zapomnę to wkleję roczne rozliczenie. Jakoś teraz (chyba ten miesiąc) majasie rozliczyć. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wynajmuje mieszkanie 55m2 za 1700zł + 100zł (internet, telewizja orange i śmieci).  Czynsz miesięczny ~550zł w którym wliczone jest już ogrzewanie opłaca właścicielka mieszkania.

Rachunki za 2 osoby co 2 miesiące:

Woda ciepła/zimna/kanalizacja - 200-230zł.

prąd - 150-170zł

gaz - 45-55zł 

Co pół roku przychodzi wyrównanie za podgrzewanie wody i z reguły po lecie jest dopłata 250-300zł a po zimie nadpłata. 

Lodówka, pralka, energooszczędne oświetlenie LED, laptop, odkurzacz, mop parowy i 10 letnia 42calowa plazma, która potrafi wciągnąć 400Watt :E Kilka razy przymierzałem się do wymiany tv ale szkoda mi bo obraz jest bardzo dobry. Dokupiłem Realme TV Stick i mam multimedialny kombajn. 

Edytowane przez DjXbeat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, Adam1394 napisał:

To się szykuj, u mnie wzrosło z 80€ na 144€.

On pisał, że solo ciągnie 1500kWh do tych ~60euro powinien się wyrobić.

Ja płacę ~150euro na miesiąc za 5500kWh zaplanowane na rok. Gdybym teraz zmieniał umowę to byłoby pewnie z 15euro więcej na miesiąc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi