Skocz do zawartości
Panoramix420

I5-12400f wysokie temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przyszedł mi dziś nowy komputer, problem polega na tym że na dołączonej kartce w testach pokazało że CPU osiąga max 66stopni, natomiast w the forest już jest to między 80-90.

Pyta ile brzmi czy lepiej zgłosić to na reklamacje czy spróbować samemu zmienić pastę, i czy wtedy stracę gwarancję? Albo czy jakieś plomby mogą tam być przed serwis zamontowane ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, marek7536 napisał:

Pewnie masz boxa założonego?,to się nie dziw że masz takie temperatury.

chłodzenie arctic i35 rgb + pasta dorzucona do niego mx5, a temperatura strasznie skacze i dobija do 90 stopni w the forest, a na pulpicie pokazuje aktualne 40 max 60 w hwinfo64. Chłodzenie zamontowane dobrze wszystko dokręcone i przylega, mam tylko wrażenie ze jest lekko przechylone.

generalnie serwis składał komputer, a po telefonie do nich powiedzieli ze próba zmiany pasty albo robienie czegoś na własną rękę to utrata gwarancji, nie wiem czy to wina transportu czy osoby która to składała, ale no wydaje mi się ze te chłodzenie nie powinno mieć problemu z i5-12400f, na dodatek nie moge zareklamować tylko samego chłodzenia, tylko cały komputer co jest śmieszne jak dla mnie.

Edytowane przez Panoramix420

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie są normalne temperatury dla tego procka w grach, a tym bardziej The Forest - to stary niezbyt wymagający tytuł. Tam może być 70 stopni, ale w Cyberpunku. Ściągnij Cinebench R23, zapuść test multicore i zobacz co się wydarzy. Jeśli natychmiast złapie 100 stopni i zetnie zegary to coś jest nie tak (powinien przetrwać choć jedną rundę bez throttlingu).

Co do gwarancji - taka jest polityka firmy w której kupiłeś kompa i tego nie zmienisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury takie w rozdzielczości 3440-1440p, nie planuje się już z tym bawić chyba, czekam na informacje co dalej w tym kierunku, pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją i nadal nie wiem czego to może być przyczyna, czy chłodzenia czy procesora. Zauważyłem, że trochę pasty jest za dużo nałożone, ale to raczej nie jest przyczyną tak wysokich temperatur. Ewentualnie czy jest opcja ze to wina procesora? Bo mówiąc szczerze jeżeli to może być drobnostka po stronie chłodzenia (montażu), to zamiast czekać tydzień albo dwa to wolał bym to zrobić na własną rękę.

 

Edytowane przez Panoramix420

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest opcja, że procesor nie jest dobrze przylutowany do "czapki", szwankuje więc transfer ciepła między krzemem a odpromiennikiem. Może być to również drobnostka w postaci źle (np zbyt luźno) założonego chłodzenia. Zbyt duża ilość pasty nie wpływa negatywnie na temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, kalderon napisał:

Jest opcja, że procesor nie jest dobrze przylutowany do "czapki", szwankuje więc transfer ciepła między krzemem a odpromiennikiem. Może być to również drobnostka w postaci źle (np zbyt luźno) założonego chłodzenia. Zbyt duża ilość pasty nie wpływa negatywnie na temperatury.

chłodzenie ani drgnie, mam wrażenie tylko że jest lekko przechylone tzn. od stony pamięci ram jest niżej, a od tylnego wentylatora wyżej taki lekki skos (patrząc od spodu, gdy komputer leży na boku obudowy od strony kabli)

znalazłem też taki wpis https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3242208.html bardzo podobny problem tylko że temp. dobijające do 108 stopni, a powodem okazała się zbyt duża ilość nałożonej pasty.

ewentualnie w przypadku, gdy procesor nie jest dobrze przylutowany to zamieniają na nowy? czy podchodzi to pod serwis. Zastanawiam się czy nie zwrócić tego w całości, bo coś czuje że tu będzie więcej czekania.

Edytowane przez Panoramix420

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy w bardziej kontrolowanych warunkach potwierdzają że zbyt dużo pasty to problem głównie estetyczny (wycieka bokami), ale temperatury są w porządku.

Jeśli procesor będzie się grzał również na innym chłodzeniu (co powinien sprawdzić serwis) to oznacza że problem jest w środku i powinien iść na gwarancję do Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, kalderon napisał:

Testy w bardziej kontrolowanych warunkach potwierdzają że zbyt dużo pasty to problem głównie estetyczny (wycieka bokami), ale temperatury są w porządku.

Jeśli procesor będzie się grzał również na innym chłodzeniu (co powinien sprawdzić serwis) to oznacza że problem jest w środku i powinien iść na gwarancję do Intela.

nie rozumiem tylko jednego, wraz z komputerem przyszła karta z temperaturą: gpu, cpu, dysków itp, i temperatura cpu wskazywała u nich 66stopni, nagle po otrzymaniu paczki jest coś nie tak, na pudełku ani śladu że coś jest uszkodzone, obdarte więc skoro u nich była temperatura w porządku to procesor w transporcie by sie raczej nie uszkodził moim zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor nie, ale może uszkodzili chłodzenie w transporcie. Może było słabo dokręcone i się przekrzywiło. Tylko teoretyzuje.

Coś mówiłeś o jakimś przekrzywieniu. Może to jest jakiś trop. Fotka by się przydała, by można było to ocenić.

Czy w środku komputer był dobrze zabezpieczony (siakieś woreczki...nie pamiętam teraz co się tam pakuje)?

Jakie masz temperatury w IDLE?

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Flik napisał:

Procesor nie, ale może uszkodzili chłodzenie w transporcie. Może było słabo dokręcone i się przekrzywiło. Tylko teoretyzuje.

Coś mówiłeś o jakimś przekrzywieniu. Może to jest jakiś trop. Fotka by się przydała, by można było to ocenić.

Czy w środku komputer był dobrze zabezpieczony (siakieś woreczki...nie pamiętam teraz co się tam pakuje)?

Jakie masz temperatury w IDLE?

właśnie chodzi o to że chyba jak tak patrze nic w transporcie nie mogło ulec uszkodzeniu, był cały komputer wraz z kartą w środku coś tam było dla bezpieczensta rzucone jakieś woreczki, i złożony był szklany panel boczny obok niego pianka, wszystko było w kartonie od obudowy, a ten karon był włożony w większy karton i do okoła pudełka od płyty karty itp, więc było całkiem dobrze zabezpeiczone, więc prawde mowiąc w środku nie zbyt miało jak sie coś uszkodzić.

co do fotki to podeśle na dniu, a temperatury odrazu jak włącze komputer i hwinfo64 to pokazuje że aktualna tam okolice ok.40, ale obok już odrazu napisane Max ok.60, a tak w trakcie użytkowania 50-60 rożnie tak naprawde bo jest to zmienne i ta temperatura ciągle skacze, tak samo w grze pokazuje 65stopni i nagle na ułamek sekundy 78stopni i i pozniej znów okolice 65 powoli rosnąc wyżej.

Edytowane przez Panoramix420

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci to udowodnią, że zmieniłeś pastę? Tam nie ma żadnych plomb ani filozofii, ściągaj chłodzenie, zobacz czy jest proste, zmieniaj pastę i tyle. Przy okazji możesz sprawdzić czy IHS procesora nie jest wykrzywiony bo w intelach 12gn to może być przyczyną wysokich temperatur. A jak się boisz to rób zwrot i niech się z nim bujają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 

Tam może być 70 stopni, ale w Cyberpunku.

Nie może. Na Fortis 5 nawet w OCCT POWER (grzeje i GPU i CPU, więc ciepłe powietrze z GPU podgrzewa mi CPU) nie miałem takiej temperatury (w gorący dzień po godzinie OCCT POWER było 65 stopni, a w normalny dzień po 45 minutach katowania w OCCT POWER już też temp. doskonale ustabilizowana, ale na 61 stopniach). Natomiast w Cinebench R23 multicore to tak max ~55 stopni Celsjusza.

ps. ten Arctic Freezer i35 jest mniej wydajny od Fortis 5, ale nie powinno to być znowu tak dużo gorzej

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...