Skocz do zawartości
TDK99

Praca jako tester oprogramowania - czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad kursem testera oprogramowania i ew. kształcenia się w tym kierunku. Nie mam wykształcenia informatycznego i technicznego. Jestem po studiach humanistycznych. Nie umiem programować, bo nie znam żadnego języka programowania. Ogólnie trochę kumam kwestie techniczne, bo na forum PCLab jestem kilka lat. Język angielski w miarę rozumiem, jak czytam, ale raczej nie mówię w tym języku, bo nie mam okazji.

Czy jako humanista mam szanse na wykształcenie się jako tester oprogramowania bez znajomości języków programowania?

Czy obecnie albo w bliskiej perspektywie paru lat ma to sens ekonomiczny (zwłaszcza bez umiejętności programowania)?

Czy jako humanista w ogóle mam szanse na wejście w branżę IT w innym charakterze niż tester oprogramowania?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
8 godzin temu, TDK99 napisał:

Ogólnie trochę kumam kwestie techniczne, bo na forum PCLab jestem kilka lat.

Jakie konkretnie? Na forum z bardzo nielicznymi wyjątkami nie ma wiedzy o serwerach, bazach danych, komunikacji sieciowej, itp.

Nie umiem programować, bo nie znam żadnego języka programowania.

Wtedy tylko tester manualny, czyli taka sobie robota. Ale i wtedy jakieś podstawy HTML, CSS i JS uważam za niezbędnik, aby w narzędziach developerskich przeglądarki sobie poradzić. Wszak dzisiaj niemal wszystko to webówka. No chyba że się trafi do mobile.

Język angielski w miarę rozumiem, jak czytam, ale raczej nie mówię w tym języku, bo nie mam okazji.

Trzeba podciągnąć albo ograniczasz się tylko do polskich firm.

Czy jako humanista w ogóle mam szanse na wejście w branżę IT w innym charakterze niż tester oprogramowania?

A czemu nie? Jak wszędzie jest to kwestia posiadania odpowiednich umiejętności. Aczkolwiek chętnych jest dużo, więc trzeba się czymś wyróżniać. Od dłuższego czasu przebranżawiam ludzi na programistów i są to osoby po wszelakich specjalizacjach. Od budowlańców i magazynierów, poprzez elektroników i handlowców, na prawnikach kończąc. Koniec tej historii różny bywa. Część się po prostu nie nadaje, bo nie umie abstrakcyjnie i logicznie myśleć. O dziwo niektórzy mają problem ze zrozumieniem pojęcia funkcji i nie są w stanie tego przeskoczyć. Na przykład pokażesz przykład z f(x)=x+1, g(x)=x+2 i f(g(x))=x+3. Potem pytasz o f(g(x)) dla f(x)=x+1, g(x)=x-1 i nic. Można to wałkować przez  tydzień, rysując n-ty raz wykresy i przykłady na tablicy bez efektu. Natomiast większość się obraża, że sam kurs 300h nie wystarcza i muszą jeszcze trzy razy tyle uczyć się sami w domu. Oni przyszli na kurs, więc im się należy. XD Z tych pozostałych, co mają olej w głowie i chce im się pracować, większość znajduje robotę w branży w czasie do sześciu miesięcy.

Czy obecnie albo w bliskiej perspektywie paru lat ma to sens ekonomiczny (zwłaszcza bez umiejętności programowania)?

Punk widzenia zależy od punktu siedzenia. Dzisiaj jako doświadczony tester manualny w polskiej firmie zarobisz może z 10k, a jako tester automatyzujący z zachodniej firmie zarobisz i 30k. Python i Java z Selenium chyba wiodą tu prym. Do tego - jak to w IT - praca zdalna albo fajne biuro, spoko szef i ogólnie święty spokój.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź. Wygląda na to, że nauczenie się programowania jest mocno zalecane. Mój ostatni kontakt z językami programowania był w latach 80-tych, gdy bawiłem się Basic-iem i poznawałem Forth.

Ukończyłem w liceum klasę mat-fiz, na studiach miałem logikę formalną (1 semestr). Orłem nie byłem, ale jak trzeba, to zdarza mi się myśleć ściśle.

Liznąłęm trochę wiedzy o testowaniu manualnym z internetowego kursu na YT. Wydaje mi się to nudne i trochę przeformalizowane (zwłaszcza tworzenie planu testowania). Czy w IT można robić coś ciekawszego?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, TDK99 napisał:

Czy w IT można robić coś ciekawszego?

Ale skąd my mamy wiedzieć, co dla Ciebie jest ciekawsze? Można robić wiele - konfigurować serwery, zabezpieczać komunikację sieciową, optymalizować bazy danych, implementować własną chmurę w oparciu o rozproszony OS, rozwijać języki programowania i frameworki albo po prostu pisać aplikacje. IMO ciekawe wynika ze skali i wydajności, a nie zajęcia samego w sobie. Inaczej się pracuje z systemem, który przetwarza ledwo 1GB danych dziennie, a inaczej z takim, co obsługuje tysiące zapytań na sekundę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 20.09.2022 o 02:14, Karister napisał:

Ale skąd my mamy wiedzieć, co dla Ciebie jest ciekawsze? Można robić wiele. IMO ciekawe wynika ze skali i wydajności, a nie zajęcia samego w sobie. 

Dobrze napisane, jednemu wystarczy ,że pogra motogp i powie ,że jest to ciekawe i mu wystarczy ,a drugi nie usiedzi przed komputerem i musi poczuć wiatr na własnej skórze. 😁

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi