Skocz do zawartości
GGG_

Podejrzenie infekcji laptopa

Rekomendowane odpowiedzi

W skrócie, aktualizacja:
Proszę o sprawdzenie logów (skompresowane razem do .rar) z programu FRST64 i wyjaśnienie czy jest konieczność udania się do informatyka, bo nie mam doświadczenia w takich sprawach. Mam windows 10. Problem powstał w wyniku wejścia na stronę, która została podmieniona na fałszywą, być może naruszenia ustawień DNS na złośliwe, prawdopodobnie w słabo zabezpieczonym routerze, w którym nie zmianiałam hasła, ani ustawień. Laptop skanowany był Windows defenderem (skan pełny, przerwany) i tym offline (nic nie wykrył). Avast "rozwiązał" problem, a jakoś nadal, jak nie system, to windows modules installer i lub "zadania w tle ochrony systemu (...)" mocno obciążają mi przede wszystkim dysk (zazwyczaj na 100%) i lub procesor, na mniej niż 100%. Czasami laptop laguje. Avast wczoraj (18.09) wykrył 9,5 GB śmieci, 2 tyś. uszkodzonych rejestrów i 14 programów spowalniających komputer (wcześniej tak nie było), z których usunęłam kilka, jak m. in. Firefox. Z góry dziękuję.

Wczorajszy (18.09) opis:
Dzień dobry, proszę o sprawdzenie moich logów z programu OTL i wyjaśnienie, czy jeśli są okej, to czy problem został rozwiązany, czy jednak wskazane jest udać się do informatyka w tej sprawie. Mam windows 10, jakby co. Z powodu tego, że już z 2 dni temu, zaraz po wejściu na nie pamiętam jaką stronę, ale taką, która wydawała się normalna, ale taka nie była, bo wd. Avasta była to podmieniona strona, czyli fałszywa i ustawienia z DNS'em uległy zmianie na złośliwe (dzisiaj, bo nawet nie wiedziałam, że tak trzeba, zmieniłam hasło do sieci, router'a i jego pin, bo nie było zmieniane od czasu zakupu, może to przez to), zaczął mi chodzić dysk na 100%, a później jeszcze procesor, ale na mniej, niż 100%. Było tak napisane w menagerze zadań. Po restarcie sam otwarł się sticky notes dwa razy i raz menager zadań. Włączyło się zaznaczanie kwadratowym polem, umieszczonym w lewym, górnym rogu, po zaznaczeniu dowolnego pliku oraz widoczność rozszerzenia pliku, przy ich nazwie. Odłączyłam laptopa od sieci i zainicjowałam pełne skanowanie Windows Defenderem, ale nie chciało się zakończyć, prawie doszło do 3 mln plików (!) i trwało to godzinami, więc je przerwałam, włączyłam skanowanie mincrosoft coś tam offline, ale nie pomogło. Potem podczas instalacji Avasta, instalator sam się zaznaczył i laptop wydał jakiś dzwięk, ale go odznaczyłam. Nic poza tym, ale czasami nadal obciąża mi się dysk i lub procesor (różnie bywa). Avast został kupiony na rok (17.09), aby w tamtym momencie "rozwiązać" problem. Uważam, że Avast mi nie pomógł, a tylko chce "wyłudzać" kolejne pieniądze, bo żadnych konkretów nie podaje, a tylko straszy, że np. ma się widoczne IP albo inne, a za to chce kolejne dopłaty cykliczne. Poza tym teraz raczej nie, ale wcześniej, przed Avastem laptop zaczął wolniej chodzić. Obecnie również system i coś tam installer bardzo obciążają mi dysk (z przerwami), niekiedy firefox (dziś odinstalowałam). Avast wykrył ok. 9,5 GB śmieci, których wczoraj nie było, oprócz tego zaśmiecony rejest systemu ok. 2 tyś. uszkodzonymi rejestrami, czy coś takiego i 14 programów spowalniających komputer, wsród których były normalne aplikacje, jak firefox, microsoft office 2007, intel coś i inne. Nie mam doświadczenia informatycznego, więc proszę o pomoc i z góry dziękuję. Plik wrzucam na MediaFire w formie 7z, bo te dwa pliki tekstowe (OTL i Extras) są za duże na forum. Są dostępne tutaj. *FRST64 tutaj

Edytowane przez GGG_
Aktualizacja programu i linku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

OTL jest narzędziem przestarzałym, nie przystosowanym do win 10. Zrób i podaj logi z narzędzia FRST.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, toska78 napisał:

OTL jest narzędziem przestarzałym, nie przystosowanym do win 10. Zrób i podaj logi z narzędzia FRST.

Dziękuję za informację, już zrobiłam. Dostępne tutaj.

Edytowane przez GGG_
Ujawnienie płci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Użyłaś starej wersji FRST 

Cytat

Rezultaty skanu uzupełniającego Farbar Recovery Scan Tool (x64) Wersja: 17-04-2017 01

Skorzystaj z aktualnej wersji 30-08-2022 (pobierz z linka powyżej). Przed skanowaniem zaznacz jak na zrzucie:

Darmowy hosting zdjęć i obrazków

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, toska78 napisał:

Użyłaś starej wersji FRST 

Skorzystaj z aktualnej wersji 30-08-2022 (pobierz z linka powyżej). Przed skanowaniem zaznacz jak na zrzucie:

Darmowy hosting zdjęć i obrazków

Racja. Jeszcze zauważyłam, że laptop wolniej chodzi, w sensie laguje bardziej, niż zwykle i trochę głośno chodzi. Dzisiaj obciążają dysk i mniej procesor; windows modules installer ("wmi"), wsappx i system. Teraz przez moment system (w menadżerze zadań) doszedł do "rekordu" ok. 17 MB/s (EDIT: w sekcji dysku). To coś oznacza? I od kiedy wymusiłam zatrzymanie wmi jest lepiej, ale nadal głośno chodzi. Myślisz, że trzeba przeinstalować system? I jak nie stracić swoich plików? Czy przeniesienie osobistych plików na pendrive'a będzie bezpieczne?

FRST.rar

Edytowane przez GGG_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W tej paczce jest prawie całkowicie ucięty FRST.txt, jest tylko znikoma, początkowa część logu. A Addition.txt w ogóle nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie widać infekcji. Jeśli chcesz wykonać kosmetykę, uruchom FRST a następnie (poprzez skrót klawiszowy CTRL + Y) otwórz notatnik systemowy. Wklej w nim poniższą zawartość:

Cytat

CloseProcesses:
HKLM\...\Run: [TabletDriver] => C:\Huion Tablet\Huion Tablet.exe -hide (Brak pliku)
HKLM\...\Run: [Persistence] => C:\Windows\system32\igfxpers.exe******************************* (Brak pliku)
Task: {357B0752-6F41-4C25-A3BC-60D34677A8EA} - System32\Tasks\Update Checker => C:\Program Files (x86)\ASUS\ASUS Live Update\UpdateChecker.exe (Brak pliku)
Task: {816460A6-ED84-4299-992A-66DB0A9EC4EE} - System32\Tasks\OneDrive Standalone Update Task v2 => C:\Users\Dom\AppData\Local\Microsoft\OneDrive\OneDriveStandaloneUpdater.exe (Brak pliku)
Tcpip\..\Interfaces\{b1c4dc93-4896-4d7d-ae0c-0205c50b8a89}: [DhcpNameServer] 40.51.1.11
S2 McAfee WebAdvisor; "C:\Program Files\McAfee\WebAdvisor\ServiceHost.exe" [X]
S3 MpKsl61ba700a; \??\C:\ProgramData\Microsoft\Windows Defender\Definition Updates\{3A3190FD-BC58-47E3-944E-8DE9D202E666}\MpKslDrv.sys [X]
EmptyEventLogs:
Reboot:

Poprzez skrót klawiszowy CTRL + S (albo przez Plik -> Zapisz) zapisz zmiany w notatniku a następnie w FRST kliknij na Napraw. Na zakończenie naprawy FRST poprosi o restart systemu.

Te znaczne obciążenia dysku mogą wynikać ze znacznego użycia pamięci RAM, np. w trakcie skanowania w FRST było 75% użycie ramu, a wiadomo że przy znacznym użyciu ramu system zaczyna intensywnie korzystać z pamięci wirtualnej, czyli z dysku systemowego. A  w trakcie skanowania w FRST nie była włączona żadna przeglądarka z tego co pokazuje FRST.txt. Z włączoną przeglądarką będzie jeszcze większa zajętość pamięci RAM. Z tego wynika że avast ciągnie sporo zasobów z RAM-u, którego jest tylko:

Cytat

Całkowita pamięć fizyczna: 3901.44 MB

co jest delikatnie mówiąc skromną ilością przy win 10. Też w domu mam laptopa z win 10 i 4 GB RAM-u i przy włączonym Chromie z 4 kartami było 69% zajętości pamięci jak teraz sprawdzałem, tyle że nie mam żadnego antywirusa zewnętrznego.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...