Skocz do zawartości
adriss

Aorus B450 Pro + Genesis IRID 505 ARGB problem z wentylatorami

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zakupiłem sobie niedawno obudowę Genesis IRID 505 ARGB no i mam problem. Chodzi o wentylatory, obudowa ma taki niewielki HUB na wentylatory oraz kontroler LED na jednej płytce. Problem jest taki, płytka łączy się do zasilania za pomocą kabla sata, potem z płytki jest zwykłe złącze PWM do płyty głównej w miejsce wentylatora i powinno na wszystkie 6 podłączonych wentylatorów ustawiać to prędkość. No i może ustawia ale do czasu wyjścia z BIOSU, po zapisaniu ustawień i przejściu dalej obroty idą na maxa mimo, że w biosie zostają zapisane ustawienia te, które sobie zrobiłem przed zapisaniem. Rozkładam już ręce a problem jest irytujący bo sami wiecie jak hałasują wentylatory chodzące na pełnych obrotach.

 

Pytanie, co z tym zrobić by te ustawienia rzeczywiście zostały zapisane? Do kontrolera mam podpięte 4 wentylatory fabryczne od Genesis ARGB i 3 wentylatory SPC Corona ARGB. Kolory zmienia na obu zestawach prawidłowo a te obroty świrują i nie wiem czy to kwestia płyty głównej czy obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś jak smartfan mode masz włączone? możesz też spróbować inny bios czasami jest coś skopane czego byś się nigdy nie spodziewał :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Send1N napisał:

Takie coś jak smartfan mode masz włączone? możesz też spróbować inny bios czasami jest coś skopane czego byś się nigdy nie spodziewał :E 

Wczoraj udało mi się powiedzmy to naprawić albo po prostu oszukać upośledzenie tej płyty. Podpiąłem pod CPU FAN i tam ogarnia te obroty i jest cicho, nie mniej jednak jest to idiotyzm by tylko jedno gniazdo współpracowało z tym panelem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wszystkie wiatraki podpięte do tego kontrolera są PWM? Zobacz w instrukcji obudowy czy do tego kontrolera można podpinać oba rodzaje wiatraków PWM i DC na raz. I ustawienie w BIOS tego gniazda SYSFAN też powinno być PWM. Widziałem już takie kontrolery, że na raz można podłączyć do nich tylko wiatraki PWM lub tylko DC, nie wolno ich łączyć. Ale i widziałem takie, gdzie można oba rodzaje na raz, ale sam kontroler musi być wpięty w SYSFAN lub CPUFAN i ustawiony na PWM. A ja to zrobiłem tak, że każdy wiatrak (3 z przodu i 1 z tyłu) mam wpięty w osobne gniazdo SYSFAN na płycie głównej, dzięki czemu widzę obroty każdego wiatraka. I tylny ustawiam w BIOS inaczej niż trzy przednie. Warto też włączyć regulację obrotów dla tego gniazda, gdzie wpięty jest kontroler, bo czasem domyślnie w BIOS jest wyłączona regulacja obrotów i wtedy idą na maxa.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-

Edytowane przez even!
edit: niedoczytałem, że wszystkie złącza są zajęte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...