Skocz do zawartości
10LenoX

Spadki FPSÓW pomimo dobrego kompa.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, ostatnio chciałem sobie zagrać w Wiedźmina 3 i po włączeniu spotkałem się z 30 fpsami na ustawieniach uber, gdzie kiedyś miałem ich 80. Tak samo obniżka fpsów jest w każdej innej grze i nie wiem dlaczego spadek nastąpił, całego go wyczyściłem, wymieniłem pastę i dalej to samo.
Wiatraki kiedyś wyłączały się, jednak teraz chodzą cały czas, ale temp w normie. Pomóżcie, bo nie wiem jak się z tym uporać.
Mój sprzęt:
Processor: Ryzen 5 3600
Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6
RAM: Adata XPG Spectrix D41 DDR4 16GB (2 x 8GB) 3200 CL16
Płyta główna: MSI B450-A PRO MAX
Zasilacz: Chieftec GPE-600S 600W 80+ Bronze
Dysk SSD: Crucial BX500 480GB
 

 



Tutaj menadżer zadań, który tylko ma otworzoną Opere i aż 43% pamięci jest zajętej (?). Nie wiem czy to może być powód, ale kiedyś nie było tych liczb.
Spadki FPSÓW pomimo dobrego kompa.

No i temp w czasie użytkowania przeglądarki
Spadki FPSÓW pomimo dobrego kompa.
Spadki FPSÓW pomimo dobrego kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłacz opere, uruchom grę z Afterburnerem, sprawdź jaki zegar w grze osiąga karta a jaki CPU i ile masz wtedy klatek. Sprawdź w grze, czy nie ustawiłeś przypadkiem ograniczenia fps. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ograniczenia, tutaj mam nakladke z nividia i dane z ze zegarow 6553614500_1663689003.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie ma 30fps tylko 77-109fps, zegar karty też ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akuratnie to sa najniższe ustawienia, już daje uber, podać logi z hwinfo? 

4.jpg.f8a3ea5f61931ac0f75eed11d3d47260.jpg

Edytowane przez 10LenoX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizuj system do najnowszej wersji (22H2):

https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=799445

Po aktualizacji systemu wejdź do Windows Update i zainstaluj wszystkie dostępne stabilne aktualizacje.

Wersję podgladową/preview Net Frameworka możesz ukryć za pomoca tego narzędzia:

https://download.microsoft.com/download/f/2/2/f22d5fdb-59cd-4275-8c95-1be17bf70b21/wushowhide.diagcab

 

Uruchom komputer w trybie awaryjnym i usuń sterowniki Nvidii narzędziem Display Driver uninstaller:

https://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html

Następnie zainstaluj najnowsze sterowniki (516.94):

https://www.nvidia.pl/Download/driverResults.aspx/193001/pl

 

Sprawdź, czy komputer nie jest zawirusowany. 

Zainstaluj darmowego Avasta:

https://www.avast.com/pl-pl/lp-ppc-hp-v5?ppc_code=012&ppc=a&gclid=Cj0KCQjwj7CZBhDHARIsAPPWv3eT5x7FRWmnMdg5jM1l3qtvxwux82ieXklJiOiOYYBXc7-t13zXefUaAlkdEALw_wcB&gclsrc=aw.ds#pc

Ustaw maksymalną czułość skanera, włącz skanowanie dosłownie wszystkiego, w tym UEFI/BIOS-u, i przeskanuj wszystkie dyski/partycje. 

 

Usuń wszystkie zbędne programy z autostartu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Galvatron napisał:

Zainstaluj darmowego Avasta:

https://www.avast.com/pl-pl/lp-ppc-hp-v5?ppc_code=012&ppc=a&gclid=Cj0KCQjwj7CZBhDHARIsAPPWv3eT5x7FRWmnMdg5jM1l3qtvxwux82ieXklJiOiOYYBXc7-t13zXefUaAlkdEALw_wcB&gclsrc=aw.ds#pc

Ustaw maksymalną czułość skanera, włącz skanowanie dosłownie wszystkiego, w tym UEFI/BIOS-u, i przeskanuj wszystkie dyski/partycje. 

???????

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A z wyłączoną Operą GX albo z inną przeglądarką też jest problem z tym użyciem pamięci i cpu i wydajnością w grach? Cały czas jest takie duże użycie zasobów na włączonej przeglądarce? Bo coś jest grubo nie tak z tym wykorzystaniem zasobów przez Operę GX. U mnie na zwykłej Operze przy kilku otworzonych kartach jest ok. 1000 MB użycia RAM.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@10LenoX Tylko uważaj na skanowanie bios/uefi żeby Ci małe robaczki nie porobiły haseł. ? Sprawdź najpierw czy masz w bios włączone XMP i czy pamięci ram siedzą w slocie 2 i 4. Piszesz ,że sprzątałeś i wymieniałeś pastę, szczerze mówiąc nie wygląda to na wymienią pastę, a nie zdziwiłbym się jakbyś wsadził pamięci w nieodpowiednie sloty. 

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Iri w biosie wyłączone XMP i pamięci siedzą w 2 i 4 a i tak jakbym włożył w 1 i 3 to komunikat bym dostał także bez strachu ? czytałem o xmp i z tego co wiem to jakby podkęcanie ramu, gdzie wcześniej nic nie było robione i klatki były na odpowiedniej ilości, jest możliwośc że został zainfekowany jakoś bios czy coś w tym stylu. Bo właśnie robię wszystko po kolei od @Galvatron i dam znać czy coś się zmieniło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, 10LenoX napisał:

czytałem o xmp i z tego co wiem to jakby podkęcanie ramu,

Z grubsza tak. Jednak jakbyśmy chcieli to nazwać precyzyjnie, to XMP powoduje zwykle podkręcenie kontrolera pamięci (np. z 3200, jaką deklaruje max częstotliwość RAM producent procesora, na np. 3600)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, 10LenoX napisał:

@Iri w biosie wyłączone XMP i pamięci siedzą w 2 i 4 a i tak jakbym włożył w 1 i 3 to komunikat bym dostał także bez strachu ? czytałem o xmp i z tego co wiem to jakby podkęcanie ramu, gdzie wcześniej nic nie było robione i klatki były na odpowiedniej ilości, jest możliwośc że został zainfekowany jakoś bios czy coś w tym stylu. Bo właśnie robię wszystko po kolei od @Galvatron i dam znać czy coś się zmieniło

Prawdopodobnie stracisz czas. Profil XMP o ile działa dobrze powinien być włączony, twoje pamięci aktualnie mogą pracować na domyślnych ustawieniach płyty głównej 2133/2400/2666MHz co znacznie obniża wydajność. Wygląda to tak z mojej perspektywy... Panie mam trzy koła w samochodzie przecież jadę i po co mi czwarte. :E

Jeszcze nie słyszałem o zainfekowanym biosie. Proponuję także przyjrzeć się temperaturze procesora, a jedyne co bym poparł to deinstalacja sterowników karty graficznej oraz instalacja świeżych sterowników jednak TYLKO i wyłącznie sterownika graficznego oraz dźwięku. 

Edytowane przez Iri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już ktoś polecał na czysto instalację sterownika bez żadnego geforce experience i nic to nie dało. W biosie mam ustawione 3200MHz i zawsze na takich pracował komputer, kiedyś streamowałem wiedźmina i obniżając ustawienia do wysokich to obciążając kompa wypluwał około 70 fpsów, teraz bez żadnych zmian w biosie itd coś poszło nie tak. Chociaż kiedyś podkręciłem kartę graficzna programem dedykowanym Aorus engine, jednak z tego co wtedy wyczytałem te wartości były bezpieczne 

A to zdjęcie przed i po, po kłopotach z fpsami, wróciłem do pierweszego profilu jednak nic kompletnie to nie dało.

image.png.f67d386ff73df0a315e6b4576f76f89d.pngimage.png.e920e1bb6cf595b0ac711d88775790d1.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Iri napisał:

 twoje pamięci aktualnie mogą pracować na domyślnych ustawieniach płyty głównej 2133/2400/2666MHz co znacznie obniża wydajność.

Domyślne ustawienia pamięci pobierane są przez płytę główną z SPD pamięci, gdzie są obok profili XMP zapisane też profile "zwykłe". Prawdopodobnie pamięci RAM kolegi mają najszybszy profil nonXMP"zwykły" ustalony przez producenta tego modelu kostki RAM na 2666:

https://www.adata.com/upload/downloadfile/Datasheet_XPG_SPECTRIX_D41_DDR4_Memory_2.pdf

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miały 2666MHz jednak ustawiłem ręcznie 3200Mhz na początku, bo na tym sprzęcie każdy miał taką wartość bo przecież płyta i ramy obsługują 3200MHz, więc dobrze zrobiłem czy bez XMP przestawienie na wartość optymalna było złe?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są dobrze ustawione to nie ma to większego znaczenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem robić to wszystko @Galvatron i nic nie pomogło i też nic nie wykryto. Jest coś co jeszcze moge sprawdzić, bo jeśli kiedys moglem streamowac na danej grze to teraz grając mam 30klatek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Galvatron zainstalowałem win10 na kompletnie innym dysku od nowa i dalej to samo, zrobiłem też test programem Performance test i wywala mi komputer po 1,5min od puszczenia testu a HWinfo pokazuje że przy wywaleniu osiąga procek momentalnie 100stopni. Czy jeśli w grze jest 20% użycia procesora a fpsy dalej są słabe pomimo, że kiedys trzymały średnio 70 klatek to może być wina procesora a nie karty? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź procesor testem (nie benchmarkiem) OCCT. 

Jesli znowu się przegrzeje, to zmień pastę termoprzewodzącą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerwałem test bo osiąga 103 stopnie i komuper nie wyłącza się a w hwinfo juz na czerwono go pokazuje, wymienie jutro paste i zobacze jeszcze raz

 

224re.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem, że stracisz czas na "skanowanie biosu". W pierwszym poście zwróciłem Ci uwagę i w kolejnym, że conajmniej nie wygląda to na wymienioną pastę. 8:E 

Zbija zegary i problem gotowy. Generalnie 103 stopnie dla Ryzen 5 3600 to uszczerbek na zdrowiu. Bezpieczna temperatura to max. 95 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może chłodzenie jest nie dociśnięte albo coś się odpięło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymienie mocowanie do chłodzenia bo wyrobiło się i obkręca się śrubka, dlatego wymienie i odezwe się co z tą temperatura i testami PS. przerwalem test było 90stopni i od razu sprawdzilem radiator i taki letni był, nie wiem czy tak szybko zbił temperature czy faktycznie to może być że ta jedna śrubka zrobiła różnice

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, 10LenoX napisał:

Wymienie mocowanie do chłodzenia bo wyrobiło się i obkręca się śrubka, dlatego wymienie i odezwe się co z tą temperatura i testami PS. przerwalem test było 90stopni i od razu sprawdzilem radiator i taki letni był, nie wiem czy tak szybko zbił temperature czy faktycznie to może być że ta jedna śrubka zrobiła różnice

 

jak procek ma 100 st.C a radiator jest letni to znaczy ze CPU nie oddaje prawidlowo temperatury, przy nakladaniu pasty uwazaj by nie dac jej za duzo, bo tez bedzie lipa (moze nie az taka ale na pewno nie bedzie to najefektywniejsze) lepiej poswiecic na to  2-3 minuty by pasta byla dobrze nalozona niz napackac byle jak a pozniej kwiczec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...