Skocz do zawartości
Kosiciel

Wybór obudowy - 500DX, Define 7, Torrent Compact czy coś innego?

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam dobrej, solidnie wykonanej budy na lata. Zależy mi na w miarę cichej pracy i w miarę chłodnym wnętrzu. Na razie do środka zapakuję 11400F (za dłuższy czas zmiana na 11700/11900), Z590 Aorus Ultra, GTX 1070 (wkrótce RX 6700 albo RTX 3060 Ti lub używka 2080S/Ti), 2x8GB 3200 Ripjaws, Crucial P5 500GB, MX500 1TB, Corsair RM850. Cena w okolicach 400-550 zł. Ledy i okno zbędne, ale nie przeszkadzają. Noctua NH-D14 na procku, więc te 170+ mm wysokości by się przydało, jak i 320-330 mm na grafikę.


Rozważam:

- be quiet! Pure Base 500DX (od biedy 500FX)

- Fractal Design Define 7

- Fractal Design Torrent Compact (mój faworyt, ale boli mało miejsca na kable i nie do końca przekonuje mnie zasilacz na górze)

- Lian Li O11 Air Mini

- Phanteks, ale 600S trochę za drogi

- Lian Li Lancool III Mesh j.w.

- Corsair 5000D Airflow j.w.

Wszelka pomoc w wyborze mile widziana. Niestety uciekły mi promki z x-koma na obydwa fractale, więc możlwe, że zakup dopiero w okolicach czarnopiątku czy cyfrodziałku.

Edytowane przez Kosiciel
dodano nowe modele

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz budy na lata to z tych pięciu wybrałbym Fractal Define 7, prosty design, duże możliwości, jest piękna w białym kolorze. Jeśli chodzi o Be Quiet! 500DX, bardzo fajna obudowa jednak nie zmieści wszystkich AiO jakby coś Ci się pozmieniało. Lian Li , Torrent i Phanteks nie miałem więc się nie wypowiem. Jednak jeśli chodzi o Phanteks to totalnie nie wpisuje się w mój gust zaś Torrent ładny jednak nie lubię takich frontów z względów estetycznych gdzie zbiera się kurz, wystarczy mi pędzelkowania w kratkach nawiewów w samochodzie. :E

Super obudową w mojej opinii jest także Corsair 5000D Airflow jednak raczej w używce albo powystawową. 

Edytowane przez Iri
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro myślisz o Define 7, to dlaczego nie Meshify 2, która jest na niej oparta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Meshify 2 to Define 7 przycięta o właściwości wyciszające, a - jeśli dobrze pamiętam - nieoferująca niczego więcej czy lepiej. OK jeśli Meshify jest tańsza albo komuś bardziej odpowiada jej wygląd, ale podchodząc w taki, powiedzmy, logiczny sposób nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze bardzo ciekawa Lian Li Lancool III ale to już wyższa cena. Standardowo posiada wentylatory 140mm + od dołu można dołożyć 3x120mm jak będzie mocniejsze GPU.

Tu na forum ktoś sprzedaje za chyba ~550 zł

Edytowane przez ketrab666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Meshify 2 to Define 7 przycięta o właściwości wyciszające, a - jeśli dobrze pamiętam - nieoferująca niczego więcej czy lepiej. OK jeśli Meshify jest tańsza albo komuś bardziej odpowiada jej wygląd, ale podchodząc w taki, powiedzmy, logiczny sposób nie ma sensu.

Meshify 2 to Define 7 z poprawioną wentylacją ;) Coś za coś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak poprawioną? W opcji pozamykanej na pewno jest słabsza, ale przecież to trzy te same śmigła, a drzwiczki można otworzyć czy używać wentylowanego topu, a wtedy to się nie będzie niczym różnić od Meshify.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na testy GN. Define 7 bez drzwiczek i bez filtra równa się z Meshify 2 w fabrycznej konfiguracji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na marginesie nieszczególnie cenię testy GN, ale tu brakuje jednak najbardziej interesującego w tym momencie wyniku z otwartymi drzwiczkami i wentylowanym topem. Bo z samymi otwartymi drzwiczkami ledwie przegrywa na procku, gdzie grafę obie chłodzą tak samo, a po demontażu frontu w obu kwestiach po prostu zrównują się ze sobą. A mówimy jednak o równoczesnym puszczaniu odrealnionych stress testów CPU i GPU przy zablokowanych na niskich prędkościach chłodzeniach. Coś mi się zdaje, że znam przyczynę takich wyników: jedno lity top, który zawsze coś tam robi pod górkę prockowi i wszystkiemu w górnych partiach, ale D7 przyjeżdżają z fabryki z nie najlepiej zamontowanym frontowym wentylatorem, którego kawał zatkany jest przez konstrukcję filtra i obramowania na 5,25 jak na obrazku poniżej - na pewno to nie pomaga, a chyba Fractal w taki sposób próbuje dosprzedać trzeci do wciągania kurzu do piwnicy...

9359_14_fractal-design-define-7-mid-towe

DSC_3569.jpg

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umówimy się - nikt nie kupuje Define, żeby siedzieć przy skrzynce z otwartymi drzwiczkami lub w ogóle zdemontowanym frontem. Chcesz temperatury - bierzesz Meshify, chcesz ciszę - bierzesz Define. Ja wyrwałem powystawową Meshify 2 za 550zł, będę do niej pakować 2x360+240 (obecnie mam 480+360 w TJ07) - jestem ciekaw czy mi się to nie zagotuje :E
Jest to czwarta moja skrzynka od Fractala i za tą firmą zawsze się podpiszę rękami i nogami - co do innych niestety nie mam doświadczenia.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ale sensem mojej wypowiedzi było to, że Meshify nie jest lepiej wentylowaną obudową (czyli jedyny obiektywny argument za nią względem Define), bo Define może być wentylowana tak samo - jeśli i kiedy zajdzie taka potrzeba. Jakieś demontaże filtra czy w ogóle frontu są dla zboków, którzy liczą każdy stopień i chyba lubią odkurzać kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Jasne, ale sensem mojej wypowiedzi było to, że Meshify nie jest lepiej wentylowaną obudową (czyli jedyny obiektywny argument za nią względem Define), bo Define może być wentylowana tak samo - jeśli i kiedy zajdzie taka potrzeba. Jakieś demontaże filtra czy w ogóle frontu są dla zboków, którzy liczą każdy stopień i chyba lubią odkurzać kompa.

No właśnie Meshify jest lepiej wentylowaną obudową, bo nie wymaga demontowania czegokolwiek XD. Przecież nikt nie wyrzuca całego środka i wszystkich elementów karoserii w cinquecento, żeby mieć takie samo 0-100km/h jak sejo z 10 koniami więcej... nie wpadłem na mądrzejsze porównanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro uważasz otwarcie drzwiczek czy używanie perforowanego topu (załączanego przecież z obudową) za demontaż, to OK. Ja widzę perspektywę posiadania skrzynki redukującej hałas, która do tego daje opcję podbicia jej wentylacji do poziomu Meshify. Opcję fajniejszą, bo dalej coś tam wyciszać będą maty na bokach czy ściągający hałas grill na frontowym filtrze ( który swoją drogą robi większą robotę niż te drzwiczki z matą). Czyli Meshify może jedynie zaoferować taką samą wentylację, ale braknie jej właściwości wyciszających - stąd jest obudową gorszą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej wypowiedzi chodzi tylko i wyłącznie o front, topu nie demontujesz tylko wymieniasz. Otwieranie drzwiczek przed każdym graniem musi być upierdliwe i naraża Cię na hałas z wentylatorów, którego Define ma za zadanie się pozbyć. Zawias jest tylko po to, aby dostać się do zatoki 5.25" - w Define S i Define C nawet nie ma otwieranych drzwiczek tylko lity front na zatrzaskach. Meshify nie jest obudową gorszą tylko skierowaną do innego klienta, ot co. Kończę wywód, bo i tak się nie dogadamy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwieranie drzwiczek przez każdym graniem jest tak upierdliwe jak otwarcie drzwiczek. Hałas wentylatorów będzie wtedy większy, ale otwarte drzwiczki to mniej restrykcyjny przepływ powietrza, czyli możliwość spowolnienia wentylatorów, więc obniżenia ich hałasu. Masz dwie opcje zamiast jednej i o to się rozchodzi - to samo w temacie dwóch paneli górnych.

Niech Ci bedzie, że Meshify nie jest gorsza, a skierowana klienta, który zamiast kilku opcji woli mieć jedną :D

  • Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem: mogę zakupić nowegp Torrenta Compact w wersji RGB za niecałe 400 zł. Kuuusi. Jedynie co mi tam nie pasuje, to chyba ta boczna szyba od strony kabli (zasilacz na górze ujdzie). Albo stówę taniej 500DX czarne.

Edytowane przez Kosiciel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompaktowe skrzynki nie dla tych, którzy chcą mieć możliwie cicho i chłodno, bo to wymaga jak największych układów chłodzenia na takiej grafie czy procku. Większą skrzynkę też łatwiej schłodzić, ale tu bez przesady przy zestawie z kartą pokroju 3060 Ti. Dodaj do tego wyraźną tendencję wzrostu prądożerności podzespołów i być może oczekiwania, by skrzynka swoje posłużyła, a Torrent Compact słabo rokuje na przyszłość. Sens brania mniejszej obudowy, to brak miejsca na większą czy estetyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Compact nie jest mala buda jest tej samej wielkosci jak praktycznie kazda ATX obecnie wlaczajac Pure Base 500DX.

Duza bude tez zagotujesz jedyna roznica to w czasie zgledem mniejszej ATX.

Fractal Design Torrent Compact rgb w tej cenie nawet bym sie nie zastanawial. Ta sama tydajnosc co Pure Base 500FX i praktycznie ten sam poziom glosnosci.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 4 stówki też bym brał - szybę możesz sobie zawsze okleić folią, jak Ci nie odpowiada.

Budki w stylu compact są skrócone o miejsce gdzie kiedyś były zatoki 5.25, co utrudnia upchanie custom LC, ale też przybliża przednie wentylatory do komponentów - przy powietrzu powinno to nawet pomóc.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie odnośnie owego Torrenta - jaki wentylator warto zamontować na tył? Aby było w miarę tanio i dobrze (cicho i wydajnie). 120 mm, o ile się nie mylę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tanio, dobrze, cicho i wydajnie to są cztery skrajne od siebie punkty ? Arctic P12 PWM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, MaxForces napisał:

Compact nie jest mala buda jest tej samej wielkosci jak praktycznie kazda ATX obecnie wlaczajac Pure Base 500DX.

Ja wiem, jakiej jest wielkości ;) Po prostu warto być świadomym, że już są karty, które nie wlezą - oczywiście na ten moment high-end, ale przy obecnych i postępujących tendencjach za jakiś czas może nie wleźć mid-range. Zwłaszcza jeśli komuś świecą się oczy na widok karty z coolerem od modelu dwa segmenty wyżej (typu Strix 3070 z coolerem po 3090 czy już kompletnie przegięte 3060 Gaming Trio). Po prostu nie widzę sensu brania mniejszej obudowy, kiedy można sobie pozwolić na większą.

18 godzin temu, MaxForces napisał:

Duza bude tez zagotujesz jedyna roznica to w czasie zgledem mniejszej ATX.

To był bardziej kolejny, taki uniwersalny, argument za wyborem większej skrzynki niż coś skierowanego w Torrenta Compact i co będzie miało znaczenie w przypadku kolegi na razie planującego coś typu 3060 Ti - te karty w opcjach z dobrymi coolerami są chłodne i ciche w jakkolwiek wentylowanych obudowach, więc pewnie z rozmiarem skrzynki można zejść grubo poniżej gabarytów Torrenta Compact i też byłoby dobrze.

10 godzin temu, Kosiciel napisał:

Pytanie odnośnie owego Torrenta - jaki wentylator warto zamontować na tył? Aby było w miarę tanio i dobrze (cicho i wydajnie). 120 mm, o ile się nie mylę.

Zawsze warto dać jakieś śmigło na tył. Po taniości to Pure Wings 2 - można je wyrwać nawet za trzy dychy. Drożej są już bardzo dobre Fluctusy od SPC, a osobiście dołożyłbym do Scythe Kaze Flexa, bo z najlepszych i bezkompromisowych jakościowo:  https://www.ceneo.pl/56437054

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.09.2022 o 22:32, Kosiciel napisał:

Tymczasem: mogę zakupić nowegp Torrenta Compact w wersji RGB za niecałe 400 zł. Kuuusi. Jedynie co mi tam nie pasuje, to chyba ta boczna szyba od strony kabli (zasilacz na górze ujdzie).

Pamiętaj, że Torrent praktycznie nie wspiera AIO. Chyba że na dole co jest chyba najgorszą pozycją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, kalderon napisał:

Pamiętaj, że Torrent praktycznie nie wspiera AIO. Chyba że na dole co jest chyba najgorszą pozycją.

Montuje na froncie 280 AiO a fabryczne 2x180 przekłada na dół - nawet w instrukcji tak jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Krzkra napisał:

Montuje na froncie 280 AiO a fabryczne 2x180 przekłada na dół - nawet w instrukcji tak jest

Ale żeby zamontować te grube 180'tki na dole chyba trzeba mieć płytę mATX... dobrze pamiętam? Kiedyś rozważałem tę budę...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...