Skocz do zawartości
Dominic23

Bootloader

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Mam laptopa Lenovo z systemem win 10 nie dawno kupiłem dysk SSD m.2 256gb na którym teraz jest system ale na HDD jest coś przez co mój laptop się nie uruchomi i jak np. gram w grę to mam HDD na 100% i mi zaczyna zacinać grę. I chcę żeby laptop nawet po wyciągnięciu dysku HDD mógł się dalej uruchamiać bez żadnego problemu. Czy da się tak wogóle zrobić ? A do serwisu nie ma co iść bo pewnie zapłacę z 200/300zł. Proszę o szybką pomoc. Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System na SSD klonowałeś czy instalowałeś na czysto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

naciśnij win +r,  wpisz diskmgmt.msc, i sprawdź, na którym dysku jest partycja nazwana system

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, LeBomB napisał:

System na SSD klonowałeś czy instalowałeś na czysto?

Zainstalowałem na czysto z pendriva

 

 

Edytowane przez Dominic23
pomyliłem sie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, glauks napisał:

naciśnij win +r,  wpisz diskmgmt.msc, i sprawdź, na którym dysku jest partycja nazwana system

 

wyświetla mi się cos takiego system się uruchamia na ssd bo bardzo szybko się uruchamia ale system ma cos na hdd co spowalnia mocno mojego laptopa

 

 

Zarządzanie dyskami 23.09.2022 22_00_11.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie odłączyłeś hdd i partycja system jest na nim

raczej na pewno nie powoduje to żadnych problemów - partycja system jest używana tylko do bootowania i na pewno! nie ma znaczenia dla funkcjonowania gier - coś innego powoduje problem z hdd - niewykluczone, że plik stronicowania na d, na hdd; ewentualnie utwórz plik stronicowania na ssd i usuń ten z hdd

jeśli chcesz bootować z ssd da się zrobić, ale potrzebne jest miejsce na partycje system, tylko kilkaset mb- musisz albo zmniejszyć partycję windows na ssd jakimś programem do dysku, albo użyć polecenie shrink partition desired 200 w diskpart (zmniejsza się zawsze partycję, nie dysk), potem na wolnym miejscu utworzyć partycję efi - polecenie po prostu create partition efi w diskpart po wybraniu dysku ssd, i jak ją utworzy polecenie format fs=fat32; potem musisz tej utworzonej partycji nadać literę w diskpart, polecenie assign letter=k: po wejściu na nią, i zainstalować na niej bootloader, polecenie w cmd w trybie administratora

bcdboot c:\windows /l pl-PL /s k: /f uefi

/l =el =language -język /s =partycja system, k=jej litera

200 w zmniejszaniu partycji=200mb - możesz oczywiście wpisać więcej, np 300

sprawdź w google te polecenia diskpart, jak wybrać poleceniem select dysk i partycję w nim do zastosowania poleceń, itp, i ewentualnie jak i gdzie utworzyć plik stronicowania i usunąć z hdd

bootowanie musisz przełączyć w uefi na dysk ssd, i powinien wystartować z niego; jeśliby coś nie tak zawsze wystartuje z hdd, jeśli ustawisz bootowanie na hdd; gdyby nie startował z ssd pisz, bo może trzeba będzie zmienić dane bootowania w pliku bcd

 

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, glauks napisał:

nie odłączyłeś hdd i partycja system jest na nim

raczej na pewno nie powoduje to żadnych problemów - partycja system jest używana tylko do bootowania i na pewno! nie ma znaczenia dla funkcjonowania gier - coś innego powoduje problem z hdd - niewykluczone, że plik stronicowania na d, na hdd; ewentualnie utwórz plik stronicowania na ssd i usuń ten z hdd

jeśli chcesz bootować z ssd da się zrobić, ale potrzebne jest miejsce na partycje system, tylko kilkaset mb- musisz albo zmniejszyć partycję windows na ssd jakimś programem do dysku, albo użyć polecenie shrink partition desired 200 w diskpart (zmniejsza się zawsze partycję, nie dysk), potem na wolnym miejscu utworzyć partycję efi - polecenie po prostu create partition efi w diskpart po wybraniu dysku ssd, i jak ją utworzy polecenie format fs=fat32; potem musisz tej utworzonej partycji nadać literę w diskpart, polecenie assign letter=k: po wejściu na nią, i zainstalować na niej bootloader, polecenie w cmd w trybie administratora

bcdboot c:\windows /l pl-PL /s k: /f uefi

/l =el =language -język /s =partycja system, k=jej litera

200 w zmniejszaniu partycji=200mb - możesz oczywiście wpisać więcej, np 300

sprawdź w google te polecenia diskpart, jak wybrać poleceniem select dysk i partycję w nim do zastosowania poleceń, itp, i ewentualnie jak i gdzie utworzyć plik stronicowania i usunąć z hdd

bootowanie musisz przełączyć w uefi na dysk ssd, i powinien wystartować z niego; jeśliby coś nie tak zawsze wystartuje z hdd, jeśli ustawisz bootowanie na hdd; gdyby nie startował z ssd pisz, bo może trzeba będzie zmienić dane bootowania w pliku bcd

 

czy jak dobrze zrozumiałem mam utworzyć nową partycję, w cmd diskpart wpisać Komedę   shrink partition desired 200. mam zrobić format dysku ? i tą komende /l =el =language -język /s =partycja system, k=jej litera mam skopiowac i wkleić w cmd diskpart ? piszę bo chcę się upewnić czy wszystko zrozumiałem i nie chcę niczego zepsuć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałeś poszukać w gogle, nie rozumieć

cmd w trybie administratora i

diskpart

list disk

select disk 1

select partition 1

shrink desired 200

jak skończy zmniejszać

select disk 1

create partition efi

format fs=fat32

assign letter=k:

exit

bcdboot c:\windows /l PL-pl /s k: /f uefi

przestaw bootowanie w uefi na ssd i sprawdź, czy startuje

uwaga - select disk 1 jeśli w list disk ssd ma numer 1, a hdd 0

ale to chyba nie pomoże na problem, czyli mielenie hdd, bo to jak napisałem to raczej problem pliku stronicowania

ps - jeśli będzie ok i będzie startował z ssd usuń literę k, bo się będzie wyświetlać w mój komputer - w cmd wpisz mountvol k: /del

 

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, glauks napisał:

miałeś poszukać w gogle, nie rozumieć

cmd w trybie administratora i

diskpart

list disk

select disk 1

select partition 1

shrink desired 200

jak skończy zmniejszać

select disk 1

create partition efi

format fs=fat32

assign letter=k:

exit

bcdboot c:\windows /l PL-pl /s k: /f uefi

przestaw bootowanie w uefi na ssd i sprawdź, czy startuje

uwaga - select disk 1 jeśli w list disk ssd ma numer 1, a hdd 0

ale to chyba nie pomoże na problem, czyli mielenie hdd, bo to jak napisałem to raczej problem pliku stronicowania

ps - jeśli będzie ok i będzie startował z ssd usuń literę k, bo się będzie wyświetlać w mój komputer - w cmd wpisz mountvol k: /del

 

Nic nie pomogło. Szukałem w google i nic nie znalazłem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na co nie pomogło i co się dzieje - jest jakiś komunikat jak ładujesz z ssd

ps - jeśli się nie ładuje - w cmd wpisz bcdedit i wklej, co się wyświetli

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...