Skocz do zawartości
wortor

Karta do i5 10400F

Rekomendowane odpowiedzi

Mam RTX 2060 6GB z procesorem i5 10400F. Gram na monitorze Full HD 60Hz i praktycznie zawsze używam vsynca. Chciałem wymienić kartę na coś mocniejszego. Na coś co pozwoli ustawiać w nowych grach detale ultra lub wysokie i mieć zawsze te 1080/60fps. Co byście polecili żeby naprawdę poczuć tzw. kopa po przejściu z RTX2060? I drugie pytanie odnośnie procesora. Warto go w ogóle wymieniać na i7 albo i9 10-generacji, żeby nie bottleneckował nowej karty? Czy olać temat, procesora nie ruszać i zostawić go aż do wymiany całej platformy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup ~2x szybsze GPU (RTX 3080 - RTX 3090) i dużo szybsze CPU (Ryzen 5800X3D) bo widzę, jak jeden suwaczek nie jest na max, to Ci strasznie przeszkadza.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kyle_PL napisał:

bo widzę, jak jeden suwaczek nie jest na max, to Ci strasznie przeszkadza.

Gdzie to widzisz? Napisałem o detalach ultra lub wysokich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, wortor napisał:

Gdzie to widzisz? Napisałem o detalach ultra lub wysokich.

OK. W jakich grach masz spadki poniżej 60fps w FHD na tych wysokich? Czy jesteś pewien, że to nie CPU bottleneck?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja gram z rtx 2060 super 8gb i  i7-12700K w 2560x1440

nie blokuje Cie procek? sprawdzałeś wykorzystywanie procesora i GPU w grach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor rzadko kiedy przekracza 60-80% wykorzystania. Karta graficzna działa na 100% i w wielu grach nie ma 60fps na wyższych detalach. RDR2, God Of War, Horizon Zero Dawn, Days Gone, Serious Sam 4, Cyberpunk 2077 - w każdej z tych gier nie było stałych 60fps. Niedługo wyjdzie Uncharted i The Last Of Us na PC i chciałbym je przejść w jak najlepszych detalach przy 60 klatkach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Czy jesteś pewien, że to nie CPU bottleneck?

 

13 godzin temu, MPro napisał:

nie blokuje Cie procek? sprawdzałeś wykorzystywanie procesora i GPU w grach ?

Tak na pewno 10400F mu bottleneckuje 2060 XD Weźcie wy się czasem puknijcie w czoło zanim coś napiszecie.

  • Haha 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Hubiq napisał:

 

Tak na pewno 10400F mu bottleneckuje 2060 XD Weźcie wy się czasem puknijcie w czoło zanim coś napiszecie.

Tak samo można się punkąć w czoło pisząc, że RTX 2060 ma problemy z 1920x1080. Weź pod uwagę, że serwisy (np. PurePC) testują procesory zwykle po OC, nawet jak piszą, że OC nie ma(np. RAM na 3600, podczas gdy max deklarowany dla i5 10400f to 2666 - między 2666 a 3600 dla ram przy tym CPU może być całkiem spora różnica w wydajności, no i dodatkowo limity mocy oczywiście często ściągają). Także puknij się w czoło zanim coś nam tu takiego napiszesz.

Tutaj pamięci wykręcone na 3600 przy i5 10400f, a i tak spadki do 38fps:

https://www.purepc.pl/intel-core-i5-10400f-vs-amd-ryzen-5-3600-test-procesorow-za-800-zl?page=0,19

... na pamięciach 2666 dopiero byłoby zabawnie. A jak ktoś ma jakieś RAM z XMP nawet 3600, gdzie bez XMP ustawiają się na 2133 (i ma wyłączone XMP) to już w ogóle.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedzę dokładnie na tym samym procku i jeszcze 2 dni temu miałem 2060. Stwierdziłem że za niewielkie.pieniadze przeskoczę o kilka klas wyżej. Za 1k sprzedałem a teraz szukam używek rx 6700 xt do 1700 albo rtx 3070 do 1900.

Uważam że warto zastanowić się nad zmiana. I10400f to w dalszym stopniu super procek i jeszcze trochę czasu takim zostanie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Mielu89 napisał:

Uważam że warto zastanowić się nad zmiana. I10400f to w dalszym stopniu super procek i jeszcze trochę czasu takim zostanie.

Do 1080p to powinien mu wystarczać zarówno RTX 2060 jak i i5 10400f - ale jak widzisz nie wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedzisz pewnie też na balistixach? Jesli tak i nie masz ich podkręconych to się też pobaw. Niektóre egzemplarze da się  kręcić do ponad 4k, ja mam u siebie troche ponad 3,7k. Ściągnij też limity na i5, ale to daje niewiele na i5K. 

Edytowane przez Mielu89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Kyle_PL napisał:

Weź pod uwagę, że serwisy (np. PurePC) testują procesory zwykle po OC

Weż pod uwagę że jak ktoś kupował 10400f to raczej nie brał go  z ramami 2666 bo to byłaby głupota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, qrek1 napisał:

Weż pod uwagę że jak ktoś kupował 10400f to raczej nie brał go  z ramami 2666 bo to byłaby głupota

Głupotą jest myślenie, że każdy kupuje PC z myślą o OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mi przywodzi na myśl testy procesorów na których 11400 jest szybszy od 10400, bo 11th serię testowali z szybszymi pamięciami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, qrek1 napisał:

To mi przywodzi na myśl testy procesorów na których 11400 jest szybszy od 10400, bo 11th serię testowali z szybszymi pamięciami

... albo testy gdzie i5 10400f jest szybszy od i5 11400f, na tych samych pamięciach, ale i5 10400f był szybszy, bo ma lepszą wydajność/W, a test był z limitami mocy np. w Cinebench czy innym Blender.

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-11400f/6.html

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.09.2022 o 11:35, wortor napisał:

Mam RTX 2060 6GB z procesorem i5 10400F. Gram na monitorze Full HD 60Hz i praktycznie zawsze używam vsynca. Chciałem wymienić kartę na coś mocniejszego. Na coś co pozwoli ustawiać w nowych grach detale ultra lub wysokie i mieć zawsze te 1080/60fps. Co byście polecili żeby naprawdę poczuć tzw. kopa po przejściu z RTX2060? I drugie pytanie odnośnie procesora. Warto go w ogóle wymieniać na i7 albo i9 10-generacji, żeby nie bottleneckował nowej karty? Czy olać temat, procesora nie ruszać i zostawić go aż do wymiany całej platformy? 

Dopóki nie zmienisz monitora na coś z wysokim odświeżaniem, to Ci mocniejszy procesor nie jest potrzebny. Do grania w nowe gry na wysokich detalach myślę że RTX 3060 Ti byłby w sam raz. Jest o ok. 50% szybszy od 2060-tki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Tak samo można się punkąć w czoło pisząc, że RTX 2060 ma problemy z 1920x1080.

i5 12500/2060 6GB, Resident Evil Village bez RT, wszystko w prawo, widok w wiosce na zwykłe krzaki, a zdarzają się dropy poniżej 30FPS.
87caedc2c8e0c.jpg

Edytowane przez JDM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, JDM napisał:

i5 12500/2060 6GB, Resident Evil Village bez RT, wszystko w prawo, widok w wiosce na zwykłe krzaki, a zdarzają się dropy poniżej 30FPS.
 

Z tym "wszystkim w prawo" to właśnie trzeba uważać, bo niektóre opcje powyżej pewnego poziomu nie robią zauważalnej różnicy, a wydajność zjadają znacznie.

ps. na GPU masz za ciepło (79 stopni) . Często GPU obniżają boost tak z 10 stopni poniżej krytycznej/maksymalnej ze spec nVidii. Ta "krytyczna" dla przykładowo RTX 3050 to aż 93stopnie (czyli po przekroczeniu 83stopni boost już będzie w wielu modelach ścinany). Natomiast RTX 2060 ma tą max temp. (którą nazwałem "krytyczną") równo 88 stopni:

https://www.nvidia.com/en-me/geforce/graphics-cards/rtx-2060/

... a to oznacza, że po przekroczeniu 78 stopni C, możesz mieć obniżaną przez Firmware producenta wydajność przez zmniejszy boost (te progi ustala producent, a ten dystans 10 stopni jest często spotykany, ale nie zawsze)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Kyle_PL napisał:

(...)a to oznacza, że po przekroczeniu 78 stopni C, możesz mieć obniżaną przez Firmware producenta wydajność przez zmniejszy boost (te progi ustala producent, a ten dystans 10 stopni jest często spotykany, ale nie zawsze)

Niżej Wiesiek 3, Ogrody Pałacowe, temperatura 61 stopni, bez modów. Potem Re Village ten sam save,  najniżej - testy kompa.
f0e6ce86c7aab.jpg

7aab19644755d.jpg

16c7cb7bbdbb3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...