Skocz do zawartości
Tupac-Shakur

Nowy procesor, jakie to banalne :)

Rekomendowane odpowiedzi

Hej !

Kurcze nie było mnie tutaj ładnych parę lat, dużo się zmieniło, mam nadzieję, że zostało sporo życzliwości. Spojrzałem na swój profil...2004 rok założenia, czyli można powiedzieć, że jestem pełnoletnim użytkownikiem Laba :) ale ten czas zapitala....

Ogromna prośba, chociaż wiem,  że podobnych tematów jest trochę ale przeglądanie wszystkich, gdzie każdy jednak z innymi problemami i oczekiwaniami.

Mam aktualnie Xeona 5670, chodzi to sobie od 8lat na 4Ghz i nie mam z nim żadnych problemów a buda ciasna.

Zaczęły się jednak wymagania w postaci konieczności posiadania instrukcji AVX etc.

Płyta główna to również staroć bo Gigabyte X58A-UD3R ale tj wyżej bez problemów i dla mnie było i jest wystarczające. Tak wiem, prehistoria :)

Pytanie. Czy ja mogę coś na obecną płytę jeszcze wrzucić, żeby miało już AVX? Jak mniemam używka.

Wariant drugi, na co wymienić? I jaką dobrać do tego płytę główną, jaki chipset jest bardziej ponadczasowy aktualnie? Chciałbym zostać przy Intelu.

Dzięki za pomoc.

Edytowane przez Tupac-Shakur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie, AVX-512?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Pioy napisał:

Podstawowe pytanie, AVX-512?

No i tu wymiękam bo nie wiedziałem, że jest kilka...tzn wiem że jest AVX i AVX2 ale AVX-512 nie słyszałem. Czy to coś najnowszego?

Wymaganiem minimalnym, którego nie może spełnić mój Xeon jest Intel® Core™ i3-2100, więc jak mniemam chodzi o AVX, który tą instukcje ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam to niebardzo, AVX weszło właśnie od Sandy, natomiast na 1366 nie ma nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w sumie temat prosty - intel 12-generacji. Przyznam szczerze, że za mało się akurat w ten temat wgłębiałem, żeby wiedzieć czy E-cores bardziej Ci pomogą czy przeszkodzą (one chyba coś mniej obsługują niż P-cores, zapewne też zależy od softu). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz jak najtaniej wymienić sprzęt to można poszukać używanej i5 10400 / 10400f oraz płyty b460. Ram 2666 jest tani i wśród używek leży tego pełno. Można zejść nawet poniżej 100 zł za 8gb, obecnie wisi jakieś 2x8gb za 160 zł.
CPU ~500 zł
mobo - ~200 zł
ram ~160-200 zł
===~900 zł
Lub ewentualnie coś na i5 8400 / 8500 i b365, b360, h310... Wtedy może w 650-700 zł zmieścisz się.
Za większe sumy lepiej dołożyć do najnowszej generacji.

Ewentualne, tymczasowe rozwiązanie... xeon 1230v2 na 1155. W ~250 zł można zmieścić się, ale to zabytek, który właśnie kupuję dla hobby :E 

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kolei jeśli ma być AVX-512, to wspiera ją 11 seria intela. Najtaniej wówczas wyjdzie i5 11400/F + B560, używane.

Edytowane przez wamak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AVX-512 obsługiwany także będzie przez Ryzeny 7000,które dosłownie za chwilę wyjdą (oficjalnie we wtorek 27 września). Tylko próg wejścia w platformę AM5 na dzień dobry będzie wysoki z racji drogich płyt oraz DDR5 only.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli wygląda na to, że za tym prockiem muszą iść niestety głębsze zmiany, czyli oprócz proca, muszę zmienić płytę, ram, chłodzenie proca ( ten wydatek zaboli najbardziej bo mam Noctua pasujący tylko do LGA1366 argh ). Moje pierwsze pytanie w tym nowym rozdaniu. Która płyta Gigabyte będzie na tyle dobrze wyposażona, że przetrwa tyle ile przetrwała ta obecna X58A-UD3R  ( jakby nie patrzeć 12 lat ), bez większych ograniczeń, ma wszystko oprócz slotu M2. Patrzę na te ich propozycje i dostaje oczopląsu. Czy poniżej wskazuje odpowiednie modele płyt, czy można tam znaleźć coś na co warto zwrócić uwagę.

Rozumiem, że mój wybór to sockety LGA1200 i LGA1700?

Czyli mamy jak kolega wyżej proponował B460 HD3 - tu nie mam ceny a niestety jestem z tych, którzy płyty głównej używanej raczej nie kupią ;) a używka to chyba tak bardziej 300zł

vs B560 HD3 ~490zł

vs B660 DS3H ~650zł

i następnie procesor:

Jeśli B460 to 10 gen i Intel Core i7-10700F ~1419zł

jeśli B560 to 11 gen i Intel Core i7-11700F ~1590zł

jeśli B660 to 12 gen i Intel Core i7-12700F ~1800zł

btw. co to w ogóle to F, K, KF i brak literek.

Jeśli to co napisałem wyżej ma sens, to przesiadka na :

- gen10 wyniesie 1720zł

- gen11 wyniesie 2080zł

- gen12 wyniesie 2450zł

Oczywiście mając na uwadze płytę i procesor. Patrząc na te różnice w przedziałach najmniej podoba mi się gen10, który nadal jest drogi względem gen11. Gen10 i Gen12 to już spora różnica w kwocie.

 

 

 

Edytowane przez Tupac-Shakur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Tupac-Shakur napisał:

co to w ogóle to F, K, KF i brak literek.

F: bez zintegrowanej grafiki
K: można podnosić mnożnik poza standard na płytach z chipsetem "Z"

Edytowane przez wamak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, wamak napisał:

F: bez zintegrowanej grafiki
K: można podnosić mnożnik poza standard na płytach z chipsetem "Z"

czy oprócz możliwości krecenia wyżej procesorów z literką K, warto za coś innego jeszcze dopłacać do chipsetu Z?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.09.2022 o 22:23, Tupac-Shakur napisał:

Ok czyli wygląda na to, że za tym prockiem muszą iść niestety głębsze zmiany, czyli oprócz proca, muszę zmienić płytę, ram, chłodzenie proca

Sens ma wyłącznie zmiana całego komputera.. Prawdopodobnie przełożyć będziesz mógł tylko: myszkę, klawiaturę i napęd optyczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, hubio napisał:

Sens ma wyłącznie zmiana całego komputera.. Prawdopodobnie przełożyć będziesz mógł tylko: myszkę, klawiaturę i napęd optyczny :)

Nie no tutaj to się nie zgodzę :) dwa dyski ssd 512gb mam zmieniać? dwa nowe dyski hdd? zasilacz Antec TruePower 650W? chyba jeszcze jest ok ? Obudowy nie zamieniłbym na żadną inną bo lubię asortyment Lian Li. Chyba aż takiej tragedii nie ma ;)

 

Edytowane przez Tupac-Shakur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Tupac-Shakur napisał:

Nie no tutaj to się nie zgodzę :) dwa dyski ssd 512gb mam zmieniać? dwa nowe dyski hdd?

Na Twoim miejscu sprzedałbym te 2 dyski SSD i kupił jeden dysk SSD 1TB i na nim postawił system.

Cytat

zasilacz Antec TruePower 650W? chyba jeszcze jest ok ?

Zależy pod co. Przyszłościowo patrząc karty nvidia 4xxxx wymagać będą mocniejszego zasilacza. 650W obecnie to tak raczej na 3060Ti max i to na styk.

Cytat

Obudowy nie zamieniłbym na żadną inną bo lubię asortyment Lian Li. Chyba aż takiej tragedii nie ma ;)

Zależy jaką ma cyrkulację powietrza. Nowe CPU i GPU potrafią mocno się nagrzewać.

 

Niedawno sam wymieniałem kompa. Chciałem jak Ty zostawić obudowę i zasilacz który miałem czyli 700W, a skończyło się na tym, że i tak trzeba było zmienić tylko straciłem czas na zabawę z podłączaniem pod wcześniejsze, a potem i tak na nowo pod zmienione.

Edytowane przez hubio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, hubio napisał:

Na Twoim miejscu sprzedałbym te 2 dyski SSD i kupił jeden dysk SSD 1TB i na nim postawił system.

A po co o_O? Nic z dyskami nie rób, zostaw jak masz. Nawet lepiej że dwa a nie jeden. System na oddzielnym dysku to lepsza koncepcja. Bzdura kompletna z tą wymiana. 

3 godziny temu, hubio napisał:

Zależy pod co. Przyszłościowo patrząc karty nvidia 4xxxx wymagać będą mocniejszego zasilacza. 650W obecnie to tak raczej na 3060Ti max i to na styk.

Mam 3070 na 650w i jest idealnie. 6700 xt również dedykowany do 650w. Seria 40... Będzie potrzebowała większe? Owszem 4090, 80 i pewnie 70 tez... Może...

Będzie potrzebował kolega mocniejszy zasilacz to zmieni wtedy. Szkoda wydawać kasy bo może coś się kiedyś zmienić. Gro ludzi nigdy nie będzie miało grafiki ponad 3060 albo 4060 bo jest coraz bardziej absurdalnie drogo. 

3 godziny temu, hubio napisał:

Zależy jaką ma cyrkulację powietrza. Nowe CPU i GPU potrafią mocno się nagrzewać.

Są obudowy które mają 7-8 lat i mają świetna cyrkulację. Także jeśli ma dużo wentylacji a Lian to świetne obudowy..  to zostaw ją oczywiście również. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Mielu89 napisał:

A po co o_O? Nic z dyskami nie rób, zostaw jak masz. Nawet lepiej że dwa a nie jeden. System na oddzielnym dysku to lepsza koncepcja. Bzdura kompletna z tą wymiana. 

Bzdura to nie wymieniać... Bo jak mu się zachce jakąś grę z modami to mu sama zajmie z 400GB, a temat zmian partycji czy dysków na gry już był wałkowany wielokrotnie więc nie będę do tego wracać. Ale podawanie lokalizacji programów/gier po za systemową to proszenie się o potencjalnie problemy. Mi 1TB już się prawie zapełnił w ciągu 3 miesięcy :)

Chodzi mi o to, że instalacja systemu i wszystkich gier/aplikacji itd to mnóstwoooooo czasu i lepiej to zrobić raz i dobrze.

Jeśli jednak komp ma być wyłącznie biurowy do netu i excela to 500GB starczy

45 minut temu, Mielu89 napisał:

Mam 3070 na 650w i jest idealnie. 6700 xt również dedykowany do 650w. Seria 40... Będzie potrzebowała większe? Owszem 4090, 80 i pewnie 70 tez... Może...

Będzie potrzebował kolega mocniejszy zasilacz to zmieni wtedy. Szkoda wydawać kasy bo może coś się kiedyś zmienić. Gro ludzi nigdy nie będzie miało grafiki ponad 3060 albo 4060 bo jest coraz bardziej absurdalnie drogo. 

Ale to znów czas... Jak ktoś ma dużo czasu wolnego to może sobie wymieniać system i sprzęt i co miesiąc, ale lepiej to zrobić raz. Wymontowanie zasilacza i podpięcie go ponownie to nie jest może jakaś masakra, ale też trzeba twe wszystkie kabelki od dysków, płyty głównej, GPU itd porozłączać i na nowo złączyć. Jak są sztywne kable to nie takie szybkie. Tak to zmienia tylko GPU i ma ok.

Ale oczywiście - zależy pod jakie GPU. Jak 3060Ti to 650W powinna starczyć.

45 minut temu, Mielu89 napisał:

Są obudowy które mają 7-8 lat i mają świetna cyrkulację. Także jeśli ma dużo wentylacji a Lian to świetne obudowy..  to zostaw ją oczywiście również. 

Jak cyrkulacja jest ok to może zostawić, choć warto by przetrzeć z kurzu u wyczyścić na nowy sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Tupac-Shakur napisał:

czy oprócz możliwości krecenia wyżej procesorów z literką K, warto za coś innego jeszcze dopłacać do chipsetu Z?

W przypadku wyboru 10 gen warto dopłacić do B560 zamiast B460. Na B560 i B660 możesz ustawić taktowanie ramu, jak chcesz. W przypadku B460 tylko do 2666Mhz dla i5 i 2933Mhz dla i7.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...