Skocz do zawartości
Chattab

Komputer retro do gier - Windows XP czy 98 SE?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

U progu kryzysu wieku średniego wzięło mnie na powrót do gier retro z lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Nie chcę kupować nowego-starego sprzętu, nie mam już w pokoju miejsca na drugi komputer stacjonarny z monitorem kineskopowym. Ale wpadłem na inny pomysł. Mam kilkunastoletni netbook Toshiba, który mógłbym podłączyć kablem VGA do używanego na co dzień monitora. Problem w tym, że tam jest preinstalowany Windows 7. I teraz pytanie - czy mogę zainstalować na nim Windows XP z oryginalnej płyty (netbook nie ma napędu optycznego, ale mam zewnętrzną nagrywarkę DVD na USB) i starszy system nadpisze się po prostu na nowszym, czy powinienem najpierw robić jakiś pełny format, wyczyścić wszystko do zera? A drugie pytanie brzmi: czy do takich starych gier ze stron abandonware (w większości jest to po prostu jeden plik .exe) i emulatora Amigi/Atari wystarczy Windows XP, czy powinienem się cofnąć jeszcze do Windows 98 SE (którego nie mam i musiałbym kupić)? A może Windows 98 w ogóle nie ruszy na takim komputerze z ok. 2007 r. (dysk SATA itp.) Uprzedzając pytania: nie chcę się bawić w jakieś wirtualne maszyny ani zaśmiecać nowego kompa, który służy mi głównie do pracy.

Tutaj jest szczegółowa konfiguracja tego netbooka: https://pl.dynabook.com/discontinued-products/toshiba-nb520-10r/

Edytowane przez Chattab

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiadomo, czy xp ruszy na sata, musi być w biosie wybór sata\ahci - ide dla dysku

czy nadpisze czy wyczyścisz dysk nie ma znaczenia; możesz zainstalować obok 7 na innej partycji - xp nadpisze kody 7 i wystartuje (chyba) - wtedy możesz użyć np bootice do przywrócenia kodów 7 i dopisać xp do wyboru w 7, itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie w przypadku XP można stworzyć własną płytkę instalacyjną ze sterownikami do AHCI albo skorzystać z gotowych plików ISO ze strony Winclub, które mają już sterowniki AHCI. Klucz wpiszesz ze swojej licencji.

Edytowane przez wamak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...