Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Potrzebuję kupić przyszłościowego laptopa do pracy biurowo - specjalistycznej, aczkolwiek z dużą ilością programów działających jednocześnie. Standardowo mam odpalone w tym samym czasie 3 rożne przeglądarki po 20 okien w każdej, programy biurowe (office, adobe), komunikatory (Slack, Skype, Discord) i jeszcze kilka dodatkowych apek, specjalistycznych (np. programy do wykresów, programy giełdowe czy Corel, aczkolwiek bez żadnego zaawansowanego użycia - nie projektuję grafiki). Razem daje to kilkadziesiąt aplikacji działających równocześnie przez wiele godzin. Jeśli chodzi o gry to raczej sporadycznie i starsze produkcje (Dota 2 / Diablo 2 Resurrected / Heroes 3 / Warcraft 3). W nic nowszego nie gram i nie zamierzam, więc raczej nie potrzebuję żadnej zaawansowanej karty graficznej

Potrzebuję by wszystko działało płynnie, oraz chciałbym by sprzęt był na co najmniej kilka lat.  Powiedziałbym więc, że potrzebuję:

- mocnego procka (i7 / Ryzen 7?)

- dużo pamięci (32 GB, czy 16 wystarczy?)

- duży ekran (tylko 17,3!)

- dysk minimum 512 GB, ale wolałbym 1 TB, jeśli to możliwe

- kilka portów USB  (tak 3-4, ale z tego co patrzyłem to standard)

- podłączenie zew. monitora (aczkolwiek to chyba też standard przez HDMI, zgadza sie?)

 

Preferowałbym aby był w miarę cichy, o ile to możliwe. Waga / rozmiary nie mają znaczenia, podobnie kwestie dotyczące baterii (będzie w 99% podłączony do ładowarki). Nie potrzebuję też żadnego nadzwyczajnego odwzorowania kolorów (nie pracuję w branży multimedialnej / graficznej).

Jeśli chodzi o budżet to nie jest on sztywny, ale chciałbym wyrobić się w 6000 - 9000 zł.

Znalazłem kilka tematów o podobnej tematyce i polecano tam:

1. https://www.x-kom.pl/p/1051641-notebook-laptop-173-msi-gp76-i7-11800h-16gb-512-win11x-rtx3070-144hz.html

2. https://www.x-kom.pl/p/743403-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5-15-i7-32gb-512-rtx3050ti-165hz.html#Specyfikacja

3. https://www.x-kom.pl/p/723803-notebook-laptop-156-hp-victus-i7-11800h-32gb-960-rtx3060-144hz.html

Z tego co widzę, VIctusa nie ma w ver. 17 calowej, a Legiona 17'' nie mogę znaleźć i7 i więcej niż 8GB RAM. Źle szukałem czy po prostu takich wersji nie wypuścili? A jeśli tak, to jakie byłyby odpowiedniki? Znalazłem również coś takiego:

https://www.x-kom.pl/p/723166-notebook-laptop-173-hp-omen-17-i7-11800h-16gb-1tb-rtx3060-165hz.html

Po specyfikacji wygląda kusząco. Nada się?

Z góry dziekuję za pomoc :)

Pozdrawiam!

P.S.

Czy do USB-C można podłączać standardowe urządzenia na USB? (myszka, słuchawki, itd.) Z tego co widzę w Google to tak, ale nie chciałbym popełnić gafy przy zakupie zakładając coś, co nie działa :)

P.S 2

Duża różnica w wydajności jest pomiędzy i7-11800H, a i7-10750H? Warto się w ogole interesować tym drugim, gdy chce się przyszłościowego sprzętu?

Edytowane przez Rake-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale jak można proponować taki badziew jak Acer Nitro , trochę lepszy jest HP ale zdecydowanie postaw na Lenovo Legion  jeszcze rozważ Lenovo Legion 5 Pro 16 calowy ekran ma proporcje 16:10 i świetny jasny ekran 500nits, metalowa obudowa itd. 

Edytowane przez maxwawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, maxwawa napisał:

Sorry ale jak można proponować taki badziew jak Acer Nitro , trochę lepszy jest HP ale zdecydowanie postaw na Lenovo Legion  jeszcze rozważ Lenovo Legion 5 Pro 16 calowy ekran ma proporcje 16:10 i świetny jasny ekran 500nits, metalowa obudowa itd. 

Z chęcią bym wziął Legiona, dużo dobrego się o nim naczytałem. Ale nie widzę nigdzie odpowiednio mocnej opcji dla 17'' (i7 + 32 GB RAM). Jeśli takową możesz mi podesłać, albo da się w jakiś sposób modyfikować konfigurację bazową (np. dodając RAM) to chętnie skorzystam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli głównie do pracy to przecież więcej treści będziesz miał na ekranie Legiona 5 Pro niż na Legionie 17 cali. Po pierwsze 5 Pro ma trochę wyższy ekran bo proporcje 16:10 i wiekszą rozdzielczość, zwykła 5-tka 17 cali ma matryce tylko full hd i proporcje 16:9, ale jak się uparłeś to szukaj tego modelu bo ja nie znalazłem 17 tki z i7, są na Allegro ale to prywatny import i nie polecam takich zakupów (min. nie polska klawiatura i brak lub ograniczona gwarancja).

Edytowane przez maxwawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli grasz w mało wymagające gry, nie ma sensu brać nic powyżej 3050 ti. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, maxwawa napisał:

Jeśli głównie do pracy to przecież więcej treści będziesz miał na ekranie Legiona 5 Pro niż na Legionie 17 cali. Po pierwsze 5 Pro ma trochę wyższy ekran bo proporcje 16:10 i wiekszą rozdzielczość, zwykła 5-tka 17 cali ma matryce tylko full hd i proporcje 16:9, ale jak się uparłeś to szukaj tego modelu bo ja nie znalazłem 17 tki z i7, są na Allegro ale to prywatny import i nie polecam takich zakupów (min. nie polska klawiatura i brak lub ograniczona gwarancja).

Rozwiniesz myśl? Na logikę, 16'' jest mniejszy niż 17,3''. A większa dostępna rozdzielczość nie rekompensuje. W sensie...ja nikomu nie bronię twierdzić, że więcej się widzi ustawiając 2560 x 1600 na 16'' niż 2540x1440 na 17,3'', ale moim zdaniem rozdzielczości po 2k na 16-17 calach ekranu to jest jakaś pomyłka. Chyba, że ktoś lubi siedzieć z nosem w monitorze (20cm od czy coś). Ja pracuję aktualnie na monitorze 23,5 i mam standardową 1920x1080. I dzięki temu mogę mieć oczy jakiś 1 metr od ekranu i sobie ich nie psuć. I nie mam zamiaru tego nawyku zmieniać. Więc o ile nie ma tu jakiś zawiłości technicznych, których nie rozumiem to 200px większa rozdzielczość na 1,3'' mniejszym ekranie nie jest dla mnie żadną zaletą. Chyba raczej trikiem marketingowym porównywalnym do haseł 'wydając więcej oszczędzasz'...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.09.2022 o 20:11, BTPOTW napisał:

Duża, nie zwracaj uwagi na procki 10gen (i w dół oczywiście) - 11gen w górę patrz. Omen świetnie się sprawdzi, ale postawiłbym na mocniejszy wariant jak mówimy o naprawdę przyszłościowej maszynie;

HP OMEN 17 i7/32GB/512+480/Win11x RTX3070 165Hz

Względem opcji, którą podesłałeś (Omena) to masz tutaj;
przede wszystkim 32GB RAMu - tam masz 2x8, więc możesz dać 2x16 i będziesz miał 32GB, ale jaki jest tego sens skoro Ty na start potrzebujesz 32GB
RTXa3070 140W względem RTX3060 130W - jak jest budżet to czemu nie, na pewno karta nie będzie się u Ciebie nudzić także warto wziąć mocniejszą moim zdaniem

Generalnie będziesz zadowolony z tego laptopa - spełnia wszystkie Twoje wymagania, łącznie z możliwie cichą pracą.

Dziękuję za odpowiedź i poradę. Mam jednak pytanie. O ile nic nie pominąłem, to jedyną różnicą między tym co podajesz, a tym co ja znalazłem (co z resztą chyba jest już wycofane ze sprzedaży...) jest karta graf: 3060 vs 3070. A różnica w cenie wychodzi 1500 zł. O ile nie mam sztywnego budżetu to średnio mi się widzi dopłacanie aż tyle za coś czego kompletnie nie potrzebuję (myśle, że i 3060 to już więcej niż będę używał). Nie dałoby się znaleźć modelu z analogiczną konfiguracją, a słabszą kartą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli musi być 17"

MSI GL76 i7-12700H/16GB/512 RTX3050Ti 144Hz 6299 zł
Sam model jest ok choć w tej cenie praktycznie niczym konkretnie nie zaskakuje. Wykonanie akceptowalne, matryca przeciętna. Co najważniejsze posiada nowej generacji sporo wydajniejszy procesor 14 rdzeniowy.

Moim zdaniem o ile jest do zaakceptowania 16" dostaniesz Legiona pro

Lenovo Legion 5 Pro-16 i7-12700H/16GB/512/Win11 RTX3060 165Hz 7299 zł
W każdym calu jest lepszy od MSI, dodatkowo posiada wydajniejszą kartę graficzną.

Tak czy siak oba z wydajniejszym procesorem 12 generacji 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.09.2022 o 20:49, BTPOTW napisał:

Karta, ilość RAMu i Windows w zestawie - to generuje 1500zł.

Model, który ja wskazałem również ma 32 GB RAM. Z Windowsem wychodzi 8250 zł czy coś. Czyli 1200 zł za samą kartę graficzną. O ile nie miałbym nic przeciwko wydaniu takiej kwoty na cokolwiek co poprawiłoby wydajność sprzętu (nowszą gen procesora czy więcej pamięci) to w przypadku karty graficznej jest to całkowicie zbędne. Jak wspominałem, to jest sprzęt do pracy, gry sporadycznie i tylko starsze. I jestem pewien, że nawet RTX3060 jest to o wiele więcej niż bym potrzebował (aktualnie mam na stacjonarnym mam Radeon RX 570 i jestem w stanie grać we wszystko, co wymieniłem).

W dniu 25.09.2022 o 21:24, Czekoladka2 napisał:

Jeżeli musi być 17"

MSI GL76 i7-12700H/16GB/512 RTX3050Ti 144Hz 6299 zł
Sam model jest ok choć w tej cenie praktycznie niczym konkretnie nie zaskakuje. Wykonanie akceptowalne, matryca przeciętna. Co najważniejsze posiada nowej generacji sporo wydajniejszy procesor 14 rdzeniowy.

Moim zdaniem o ile jest do zaakceptowania 16" dostaniesz Legiona pro

Lenovo Legion 5 Pro-16 i7-12700H/16GB/512/Win11 RTX3060 165Hz 7299 zł
W każdym calu jest lepszy od MSI, dodatkowo posiada wydajniejszą kartę graficzną.

Tak czy siak oba z wydajniejszym procesorem 12 generacji 

Hmm...to może być nie najgłupszy pomysł. Pomailowałem trochę z x-komem i są w stanie mi dołożyć dysk i zamienić RAM na 32 GB w tym MSI. Z Windowsem wychodzi mi coś ok. 8200 zł, mając 12 gen procesora, 32 GB pamięci, 1,5 TB dysku, czyli parametry lepsze niż we wspomnianych wcześniej Omenie czy legionie. A do tego duży ekran. Warto w to iść?

Oczywiście, mam świadomość tego, że MSI to raczej przeciętniak, w stosunku do tamtych. Natomiast wychodzę z założenia, że o ile trochę głośniejszą pracę, czy jakieś tam przetarcia lub skrzypienia po 2 lata użytkowania mogę zaakceptować, to jak wydaję 8 koła to chcę mieć jak największą pewność, że sprzęt uciągnie wszystko co będę potrzebował do pracy za 3-5 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

min. malutkie wentylatorki i kiepski układ chłodzenia nie wróżą nic dobrego w tym MSI.

 

cooling-27-1000x372.jpg

Edytowane przez maxwawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, maxwawa napisał:

min. malutkie wentylatorki i kiepski układ chłodzenia nie wróżą nic dobrego w tym MSI.

To to już jest poważny zarzut :) O ile spokojnie zaakceptuję jakieś wizualne mankamenty (w tym hasał), o tyle zbyt słaba wentylacja to jak dla mnie murowane problemy z przegrzewaniem, czyli de facto gorsza realna wydajność niż teoretycznie modelu ze słabszymi podzespołami.

Ktoś byłby w stanie coś więcej na ten temat powiedzieć? Czy rzeczywiście trzeba się tego obawiać w MSI? Ktoś użytkowął jakiś podobny model?

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.09.2022 o 11:30, maxwawa napisał:

min. malutkie wentylatorki i kiepski układ chłodzenia nie wróżą nic dobrego w tym MSI.

 

cooling-27-1000x372.jpg

Jak podajesz jakiś screen to przynajmniej podaj do niego źródło

https://laptopmedia.com/review/msi-pulse-gl76-12ux/

Chłodzenie nie jest najlepsze, lecz najgorsze. Najbardziej problematyczne jest temperatura na obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Czekoladka2 napisał:

Jak podajesz jakiś screen to przynajmniej podaj do niego źródło

OK. 

Tylko że nie potrzebnie  proponujesz komuś tak kiepskie modele laptopów jak np. właśnie ten model MSI ?

 

jeśli faktycznie zależy ci tylko na 17 calach to pozostaje  HP OMEN 17 i7/32GB/512+480/Win11x RTX3070 165Hz

 

Edytowane przez maxwawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższych poszukiwaniach na necie jednak też bym stwierdził, że MSI nie jest zbyt trwały, a mi chodzi o to, by mieć tego lapka na kilka lat do przodu.

Z tym 17,3 to nie jestem na 100% przekonany. Ostatnio widziałem szwagra z 15,6 i wydawał się duży. Z drugiej strony...17,3 będzie jeszcze większy, czyli bardziej wygodny dla oczu. A ja mam zamiar go używać jak stacjonarnego - 99% czasu będzie stał na biurku z dodatkowym monitorem. Więc myślę, że taka wielkość to będzie jednak dobry wybór.

W x-kom polecili mi jeszcze ten model:

https://www.x-kom.pl/p/1077636-notebook-laptop-173-acer-nitro-5-i7-12700h-32gb-512-rtx3060-144hz.html

Jakieś opinie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seria gl to nie są lapki na lata (budżetowe modele msi, ale sama firma w sobie nie jest tania). Do 9k masz vectora o wiele lepsze konstrukcje czy Gp66, lub 17 calowe Gp76. Głownie do pracy brałbym legiona 5 pro ze względu na matrycę, lub wersję s7 ze względu na wykonanie i matrycę.

Nitro jest takim samym szajsem jak seria gl od msi....

 

Edytowane przez seba84_2005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.10.2022 o 08:34, maxwawa napisał:

OK. 

Tylko że nie potrzebnie  proponujesz komuś tak kiepskie modele laptopów jak np. właśnie ten model MSI ?

 

jeśli faktycznie zależy ci tylko na 17 calach to pozostaje  HP OMEN 17 i7/32GB/512+480/Win11x RTX3070 165Hz

 

Nie jest idealny, to budżetowy model lecz posiada wydajniejszy procesor. Omen też idealny nie jest, kosztuje sporo a wykonanie też nie ma najlepsze. 

Jak już zwracasz komuś uwagę to zerknij proszę na regulamin działu, ja rozumiem grę fairplay odnośnie reflinków, zdecydowanie przesadzasz.

Z drugiej strony poleciłem Legion pro, ja bym został przy tym modelu. Moim zdaniem to sensowniejszy model od Omena.

Edytowane przez Czekoladka2
  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Czekoladka2 napisał:

Nie jest idealny, to budżetowy model lecz posiada wydajniejszy procesor. Omen też idealny nie jest, kosztuje sporo a wykonanie też nie ma najlepsze.

Z drugiej strony poleciłem Legion pro, ja bym został przy tym modelu. Moim zdaniem to sensowniejszy model od Omena.

Na papierze MSI może wyglądać lepiej i co z tego jak będzie miał thermal throttling i kiepska budowa "zabije" jego niby lepszą wydajność.

Sorry że uraził cię mój komentarz, ale odnośnie MSI chyba nie przesadziłem, patrząc na jego budowę.

Oczywiście że lepszy Legion 5 Pro ale użytkownik chciał 17-tkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...