Skocz do zawartości
Mielu89

Czy wymieniać procka - i10400 Gry AAA 2k

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Siema chciałem zapytać o sens wymiany procesora.

Aktualny zestaw:

I5 10400

MSI Z490 A Pro

Crucial ballistix 2x8 GB 3740 Cl16

SilentiumPC Supremo L2 650W 80 Plus Gold

Chłodzenie Fortis 5

Rtx 3070 OC

Monitor 2k 160 Hz 

Gram z gry AAA właśnie w 2k. I zastanawiam się nad sprzedażą swojego procesora i kupieniem lepszej używki. Tylko czy właśnie jest sens wymieniać proca do moich zastosowań? 

Wymiana np. na i11500/600k? Albo na 11700k? 

Czy różnica będzie duża czy moze nie będzie żadna albo może 5-8 FPS? 

Edytowane przez Mielu89

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na pewno nie będzie dużej różnicy. Co do samej wymiany to przy rozsądnej dopłacie ja byłbym jak najbardziej ZA. Zawsze to lepiej mieć nowsze niż starsze, szczególnie że 10400 to dość atrakcyjny do sprzedawania model. i5-11600K jak najbardziej, także bez oc. Pójście w 11700k to już wg mnie nie ma sensu (zostaje stara podstawka, stary standard pamięci RAM, a dopłata pewnie byłaby spora).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, adashi napisał:

i5-11600K jak najbardziej, także bez oc. Pójście w 11700k to już wg mnie nie ma sensu

Akurat idiotyzmem i bezsensem to jest właśnie wymienianie i5 10-gen (6c/12t) na i5 11-gen (6c/12t). Jak ma wymieniać 10400 to tylko i wyłącznie na i7 10 albo 11 generacji.

Pomijając już fakt, że w jego przypadku wymiana procesora jest totalnie zbędna, bo gra w 2k.

Edytowane przez sc0rpow

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

11 gen na Z490 to nie jest dobry pomysł, jeśli masz pamięci powyżej 3200Mhz. Z490 nie podbija napięcia SA2 potrzebnego do pracy pamięci w wyższych częstotliwościach poza specyfikację procesora w przypadku 11 gen. Ram 3733 będzie działać w gear 2 i wydajność spadnie.
Optymalne Z490 + 11 gen to pamięci z niskim taktowaniami i obniżonymi timingami, aby było gear 1.
tak więc jak zmieniać tego i5 10400, to na i7 10700/K/F lub i9 10900K (ale ten z kolei nieopłacalny).
Z kolei jak zmieniać płytę pod procesor, to już lepiej iść w 12 gen.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uważam tak samo. Jeśli już zmieniać to na 12 gen. (ale to konieczność wymiany płyty. Albo czekać na 13 gen.

46 minut temu, sc0rpow napisał:

Akurat idiotyzmem i bezsensem to jest właśnie wymienianie i5 10-gen (6c/12t) na i5 11-gen (6c/12t). Jak ma wymieniać 10400 to tylko i wyłącznie na i7 10 albo 11 generacji.

Jak duża jest różnica wydajnościowa między tymi procesorami? Wymiana byłaby uzasadniona?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Czyli wnioskuję że nie po co ruszać bo lepiej w grach nie będzie. Wymiana na 12 gen albo 13 może kiedyś.. dla kilkunastu FPS nie będę kilku tysiakow ładował. To miała być zmiana za maks 700 zł. 

20 minut temu, Flik napisał:

Jak duża jest różnica wydajnościowa między tymi procesorami? Wymiana byłaby uzasadniona?

Zadałem pytanie bo nie mogłem znaleźć i do właśnie. Ale z ciekawostek 10400 jest dużo lepsze niż 11400 a przynajmniej w grach ^^ Gołym okiem na porównaniach traci fpsy. (Procesory bez k)

Edytowane przez Mielu89

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tu masz średnią wydajność w grach: https://ithardware.pl/testyirecenzje/amd_ryzen_7_5800x3d_test_recenzja_opinia-21933-8.html

Zmiana na 10700K to +19%, 10700K OC +25%. Zależy, czy Ci brakuje fps albo czy chcesz mieć zapas. 11700K byłby wydajniejszy, ale na Z590. 11 gen + Z490 to odejmij kilka procent ze względu na wolniej działające pamięci.
Tyle że testy CPU są w miejscach, gdzie karta graficzna ma zapas fps.

Edytowane przez wamak

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi