Skocz do zawartości
snakus

Czas uruchamiania komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem forumowicze,

Mam Windowsa 10 PRO x64, AMD Ryzen 5 5600, 2x8GB RAM 3600MHz, płytę ASRock B550M PRO 4, dysk systemowy NVME gen. 4 Kingston KC3000. Komputer uruchamia się około 25 sekund, od naciśnięcia włącznika do lądowania na pulpicie. Wydaje mi się, że to relatywnie dużo - wcześniej mając Windowsa 7 Ultimate x64 i dużo słabsze komponenty mój komputer uruchamiał się krócej, tego jestem pewien. Czy jest jakiś sposób na przyspieszenie uruchamiania oprócz włączenia w BIOSie trybu szybkiego uruchamiania?

Rozkład uruchamiania:

0-12 sekund (12 sekund) - od naciśnięcia włącznika do pojawienia się migającego myślnika w lewym górnym rogu ekranu (tło jest czarne, myślnik jest biały), przez ten czas na obudowie świeci się tylko zielona dioda zasilania, podświetlenie myszki i klawiatury migają, monitor niczego nie wyświetla

12-15 sekund (3 sekundy) - od pojawienia się migającego myślnika do pojawienia się loga ASRock

15-19 sekund (4 sekundy) - od pojawienia się loga ASRock do "piknięcia"

19-25 sekund (6 sekund) - od "piknięcia" do lądowania na pulpicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, snakus napisał:

Czy jest jakiś sposób na przyspieszenie uruchamiania oprócz włączenia w BIOSie trybu szybkiego uruchamiania?

Tak - mozesz odlaczyc wszystkie urzadzenia USB, wtedy system bedzie uruchamial sie szybciej. Nie jest to rzecz jasna rozwiazanie, ktore byloby satysfakcjonujace no ale takowe istnieje ;) 

A tak na powaznie, to dlaczego nie chcesz wlaczyc truby szybkiego uruchamiania w BIOS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, amsztel napisał:

Tak - mozesz odlaczyc wszystkie urzadzenia USB, wtedy system bedzie uruchamial sie szybciej. Nie jest to rzecz jasna rozwiazanie, ktore byloby satysfakcjonujace no ale takowe istnieje ;) 

A tak na powaznie, to dlaczego nie chcesz wlaczyc truby szybkiego uruchamiania w BIOS?

@amsztel bo podobno są problemy żeby go dezaktywować w celu np. zmiany czegoś w BIOSie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, snakus napisał:

@amsztel bo podobno są problemy żeby go dezaktywować w celu np. zmiany czegoś w BIOSie

Nie slyszalem o takich problemach - na pewno nie u Asusa oraz MSI. No ale Asrock to Asrock - tego producenta unikam.

Podasz zrodlo do tych rewelacji na temat fast boot?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, amsztel napisał:

Nie slyszalem o takich problemach - na pewno nie u Asusa oraz MSI. No ale Asrock to Asrock - tego producenta unikam.

Podasz zrodlo do tych rewelacji na temat fast boot?

Nie mam konkretnego źródła, przeglądałem różne fora.

Powiedz mi - co się dzieje przez te 12 pierwszych sekund? Płyta testuje komponenty? Wcześniej (Windows 7 i stara płyta ASRock B75M PRO 3) nie miałem nigdy tak długiego czasu przed pojawieniem się loga producenta płyty głównej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli masz wylaczony fast boot to plyta testuje wszystko 2 razy. Dlatego trwa to o wiele dluzej niz przy fast boot enabled.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, amsztel napisał:

Jezeli masz wylaczony fast boot to plyta testuje wszystko 2 razy. Dlatego trwa to o wiele dluzej niz przy fast boot enabled.

Hm, dzięki. Czytałem też o aplikacji, którą możesz zrestartować ustawienia BIOSu z poziomu Windowsa (mając włączony fast boot bardzo się to przydaje ze względu na częsty brak możliwości wejścia do BIOSu z powodu szybkiego startowania). Czy jest możliwe, że taka aplikacja może nie zadziałać prawidłowo? Jakie są Twoje doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma najmniejszych problemow, zeby wejsci do BIOSu przy wlaczonym fast boot. Nie trzeba korzystac z zadnych dodatkowych programow pod Windowsa w tym celu.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, amsztel napisał:

Nie ma najmniejszych problemow, zeby wejsci do BIOSu przy wlaczonym fast boot. Nie trzeba korzystac z zadnych dodatkowych programow pod Windowsa w tym celu.

Niestety, tryb fast boot u mnie nie działa. Kiedy go aktywuję, zapisuję zmiany i wychodzę z BIOSa komputer się restartuje i po ekranie pokazującym producenta płyty automatycznie uruchamia się BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką masz kartę graficzną ?  przypadkiem nie jakiś staruszek nie obsługujący UEFI ?

masz jakieś karty rozszerzeń typu sieciówka, audio ? jakieś dyski poza tym nvme ? dvd, cdrom na sata ?  to 0-12sek strasznie długie jest, pierwsze płyty pod ryzena parę lat temu potrafiły tak długo " mielić"  biosy(agesa ) to wyeliminowały. Ty masz b550 i 5600 więc bios zapewne najnowszy, z agesą x.x.7 

 

Edytowane przez mimuszek
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, mimuszek napisał:

jaką masz kartę graficzną ?  przypadkiem nie jakiś staruszek nie obsługujący UEFI ?

masz jakieś karty rozszerzeń typu sieciówka, audio ? jakieś dyski poza tym nvme ? dvd, cdrom na sata ?  to 0-12sek strasznie długie jest, pierwsze płyty pod ryzena parę lat temu potrafiły tak długo " mielić"  biosy(agesa ) to wyeliminowały. Ty masz b550 i 5600 więc bios zapewne najnowszy, z agesą x.x.7 

 

Karta GeForce GTX 760

Brak innych rozszerzeń

Dysk SSD Samsung 860 EVO 500 GB na SATA

Nie wiem czy są podłączone DVD i CD-ROM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

760 to już uefi raczej, karta z 2013..

odepnij tego samsunga i wtedy zobacz czy jest coś szybciej

20 minut temu, snakus napisał:

Nie wiem czy są podłączone DVD i CD-ROM

jak nie wiesz ? masz czy nie masz fizycznych urządzeń DVD/CD...   jak jednak masz to je też poodpinaj

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie ma uefi, może trzeba wgrać bios do karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszą opcją jest zostawić goły system wtedy nie będziesz narzekał na czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mimuszek napisał:

760 to już uefi raczej, karta z 2013..

odepnij tego samsunga i wtedy zobacz czy jest coś szybciej

jak nie wiesz ? masz czy nie masz fizycznych urządzeń DVD/CD...   jak jednak masz to je też poodpinaj

 

odpięty samsung i DVD - nadal bez zmian

Godzinę temu, amp41 napisał:

Nie koniecznie ma uefi, może trzeba wgrać bios do karty.

Jak to zrobić?

55 minut temu, kiko81 napisał:

Najlepszą opcją jest zostawić goły system wtedy nie będziesz narzekał na czas.

Co przez to rozumiesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalasz GPU Z i sprawdzisz czy masz bios uefi, nie napisałeś jaki producent karty więc sprawdź na jego stronie lub wpisz w google bios do....Ja do swojej wgrywałem i był to pliczek exe po którego uruchomieniu się wgrał bez zbędnego kombinowania. Jak to będzie w twoim przypadku tego nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, amp41 napisał:

Odpalasz GPU Z i sprawdzisz czy masz bios uefi, nie napisałeś jaki producent karty więc sprawdź na jego stronie lub wpisz w google bios do....Ja do swojej wgrywałem i był to pliczek exe po którego uruchomieniu się wgrał bez zbędnego kombinowania. Jak to będzie w twoim przypadku tego nie wiem.

Karta obsługuje UEFI:

image.png.a59ca86650e6d7985b62919ae1ecd2a0.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.09.2022 o 17:40, snakus napisał:

Czy jest jakiś sposób na przyspieszenie uruchamiania oprócz włączenia w BIOSie trybu szybkiego uruchamiania?

 

Czy te parę sekund robi jakąś róznicę?
Gra nie warta świeczki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Killer85 napisał:

Czy te parę sekund robi jakąś róznicę?
Gra nie warta świeczki

ale zaciekawiło mnie jednak dlaczego Fast Boot u mnie wcale nie działa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fast Boot ma sens tylko przy restarcie PC. Podczas pierwszego włączenia nie ma to większego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz setki tematów w necie o fast boot/fast startup. Od włączenia hibernacji i wielkość pliku hibernacji, ustawienia opcji zasilania itp itd aż po modyfikacje rejestru. Wystarczy wpisać w google Fast Boot i poczytać. A zaczynając skracać czas startu systemu, należałoby wyłączyć logo producenta płyty w biosie, skrócić czas wyboru systemu i wyłączyć niepotrzebne usługi w msconfig.

np. tu o fast startup

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Gregryzzli napisał:

Masz setki tematów w necie o fast boot/fast startup. Od włączenia hibernacji i wielkość pliku hibernacji, ustawienia opcji zasilania itp itd aż po modyfikacje rejestru.

zauważ że on nie ma " problemu " z samym ładowaniem systemu, a z czasem procedury post, to trwa długo, sam system ładuje się szybko..

 

W dniu 26.09.2022 o 17:40, snakus napisał:

Rozkład uruchamiania:

0-12 sekund (12 sekund) - od naciśnięcia włącznika do pojawienia się migającego myślnika ...

12-15 sekund (3 sekundy) - od pojawienia się migającego myślnika do pojawienia się loga ASRock

15-19 sekund (4 sekundy) - od pojawienia się loga ASRock

tak długo " myślały " płyty przy pierwszych agesach, ludzie woleli kompa usypiać niż całkowicie wyłączać. Tak jakby miał dużo starych urządzeń. Mi tak długo postował na b450 gaming max jak miałem podpiętą starą nagrywarkę, myślałem po złożeniu kompa że jest coś uwalone, a tu chłop poodpinał wszystko i dalej lipa, może taki urok asrocka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mimuszek napisał:

zauważ że on nie ma " problemu " z samym ładowaniem systemu, a z czasem procedury post, to trwa długo, sam system ładuje się szybko..

 

tak długo " myślały " płyty przy pierwszych agesach, ludzie woleli kompa usypiać niż całkowicie wyłączać. Tak jakby miał dużo starych urządzeń. Mi tak długo postował na b450 gaming max jak miałem podpiętą starą nagrywarkę, myślałem po złożeniu kompa że jest coś uwalone, a tu chłop poodpinał wszystko i dalej lipa, może taki urok asrocka

a masz pomysł dlaczego tryb fast boot nie działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam pomysłu..

ale co do procedury post , świeci ci w tym czasie jakaś dioda na płycie ? nie wiem czy ta  płyta ma takowe, ledy od RAM,CPU,VGA

pamięci , masz obsadzone dwa banki , 2 i 4 ? sprawdzałeś z jedną kością  ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, mimuszek napisał:

nie mam pomysłu..

ale co do procedury post , świeci ci w tym czasie jakaś dioda na płycie ? nie wiem czy ta  płyta ma takowe, ledy od RAM,CPU,VGA

pamięci , masz obsadzone dwa banki , 2 i 4 ? sprawdzałeś z jedną kością  ?

Płyta ma ledy: BOOT, VGA, DRAM, CPU. 

0-8 sekund - świecą światłem ciągłym ledy DRAM i CPU i gasną po tym czasie

8-19 sekund - świecą światłem ciągłym ledy BOOT i VGA i następuje "piknięcie"

RAM mam w 2 i 4 slocie, wcześniej miałem w 1 i 2 slocie i było to samo.

Edytowane przez snakus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Widać młody jeszcze jesteś, życia mało znasz. Na prawdziwej wonie prawie zawsze czegoś brakuje, z czymś jest problem i trzeba kombinować.
    • 4090 i gra na low?  Ouch...
    • Racja, rozsądkiem jest skakanie co 2-3 gen procków. Poczekam na Zen 5 i zobaczymy co dalej. Myślałem pogonić 5800X i dołożyć do używki 5800X3D. Za parę stówek wyczerpałbym możliwości na AM4, chociaż tym prockom na tyle blisko, że nie jest to jakiś zauważalny przeskok. Dawało się używki za 1k kupić, a teraz rzeczywiście drożej. Słusznie. Jak kupowałem 5800X to chodziły po 2k, oema trafiłem za ok. 1670zł gdzie za 5600X trzeba było dać 1400zł. Gdybym teraz siedział na 5600X byłby większy sens przeskoku.   Z multi to CS2 z detalami na Ultra High 1440p bez upscalingu. Obecnie klatkarz to tak 250-300+ na tym ustawieniu. Procki X3D dają kopa w tym tytule ale czy mi zrobi różnicę te +50-100 FPS?   A nie kręciłem tych memek, ponoć słabo się kręcą ale nie sprawdzałem. Chyba wybiję sobie z głowy zmiany. Warto chyba czekać na ZEN 5 - z tego co widziałem przyrost ma być na poziomie 40% co mnie zaciekawiło. Na intela nawet się nie oglądam. Ostatni raz miałem 6-7 gen i styka
    • Już te pisanie że czegoś zabraknie mi gotuje krew w żyłach... Miał Putin zdechnąć a żyje. Miały sankcje udusić Rosję a tu sami Amerykanie ganiają Ukrainę za ataki na rosyjskie przetwórnie ropy. Miało zabraknąć czołgów, wychodzi że produkują/restaurują kolejne. Miało zabraknąć amunicji wychodzi że sobie z tych dyktatorskich państewek pościągali szybciej niż zachód się zrzucił na źródełko Czech, nim sami swoją gospodarkę przestawili w tryb wojenny. Jest tak jak Wolski mówił w ostatnim raporcie że prędzej chudy zdechnie niż gruby schudnie. Przy braku błyskotliwej i wręcz cudownej kontrofensywy i postawieniu na odbitym terenie sytych oddziałach w sensie ilości to plan jaki ten Ławrow wyjawił w tym wywiadzie(polecam choćby tego poczytać jak nie martwi się ktoś że mu zalasuję mózg) jest bliżej do finiszu. Zostanie kaleka bez możliwości wejścia do tego NATO i UE a ciekawe ile to potrwa nim się nie rozpadnie bo raczej nie zwróci się z powrotem na wschód do najbliższego sąsiada. Pik produkcyjny w Rosji minie po 26 roku czyli jeszcze 2.5 roku walki o co. Z Chersońszczyzną skończyły się jakiekolwiek postępy i nawet chyba nadzieje na nie, a tylko była pokerowa rozgrywka gdzie krupier / cała publika raczej nie pomagała dostatecznie wystraszyć agresora. Niech ścierają agresora by szybko nie przyszło do głowy to powtórzyć to jest chyba jedyny cel teraz. Ostatni szczebel eskalacji z wyczerpania raczej też średnio wygląda. Teraz jest problem by te drony zwalczać na terytorium własnym by nie sprzedawały pozycji opl i lotnictwa to chyba raczej pod koniec nie będą ich tak lekkomyślnie używać.    
    • Toż mówię, że na AMD było cacy. Afterburner śmigał przy 5600XT (2 egzemplarze), 6600XT na końcu 5700XT na codzień UV referenta. Profil się wczytywał z windą, działało wszystko beton stabilnie na zasadzie ustaw i zapomnij. Ale wylewam gorzkie żale na ułomność u zielonych, a temat jest o konkretnej karcie - karta sama w sobie jest przyzwoita, polecam w tym budżecie Jedynie jak ktoś ma przyzwyczajenia z AMD, tj. proste, szybkie, działające OC/UV to może się rozczarować.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...