Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, muszę na czasie się z tematem zaznajomić, bo widzę że trendy się trochę pozmieniały jeśli chodzi o ustawienia. A narazie to nie uruchamia się mi XTU, ale zaznajomię się z tematem to się uruchomi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@z1k - a dlaczego włączać c state? Żeby bez obciążenia zrzucał takty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak i jest chłodniejszy, a w grach masz cały czas praktycznie stały takt zegara

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@z1k - ok, a którym miejscu w końcu robi się offset lub adaptive -, mam ruszać "VRM core voltage" czy :Global core SVID voltage" , bo na necie widzę raz ludzie o tym a raz o tym.

 

Edit-

 

@SebastianFM - Przy LLC5 płyta ustawiła tak: 

image.png.63052bf2ed962417695cc0e3efd6cdb2.png

Edytowane przez PCrace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzuciłem ten nowy  BIOS w MSI z690 Torpedo/13600kf

i  tak nowe power limits 181W, ok

ale w CB23 mam zegary na P-core do 4800 i  tyle

zero UV, load line 12

 

co  zbija zegary?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@bofff, najprościej sprawdzisz to za pomocą Intel XTU. Program monitoruje i wyświetla wszystkie przyczyny ograniczenia częstotliwości. U ciebie przyczyną może być limit IccMax, wyświetlany w XTU jako Current/EDP Limit Throttling.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@SebastianFM

dokładnie jak piszesz

w zależności od wybrania power limits 181/253/4096W zmienia się loadline i  ICCMAX (czy  w tym "bezpiecznym" BIOSIe agresywniej ?)

jestem laikiem, ale wyglądało, że przy  181W domyślne (chyba) 200A skutkowało  dość wysokimi napięciami i niższymi zegarami

ustawiłem -0,15V adaptive+offset, 253W i load line 14 - mam niskie napięcia, boost do 5,1 i   przyzwoite temperatury (max 165-170W)

co ciekawe ustawione 4096W (ICCMAX 400) wbił mi default load line 9 i  miałem niewiele gorsze CB23 przy  145W...

czy  dobrze rozumiem, że mógłbym po prostu  podbić ICCMAX na np 300, ustawic power limit 180W i  odpowiednio niskim load line skalibrować natężenie prądu przy  lekkim UV?

 

Edytowane przez bofff

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój 13700k miał wszystko ustawione manualnie z limitem vcore więc raczej nie powinno nic się z nim dziać jeżeli chodzi o napięcia.

Mimo to wgrałem nowy bios - z ciekawości. Nowy bios to przeskok o 8 wersji w stosunku do tej, której używałem do tej pory :).

 

Poniżej 15minutowy test na biosie 3802 AVX2.

Limity fabryczne, p-core all 5600GHz, e-cores - def., SVID best case scenario, LLC4, adaptive.

Temp nie przekracza 70C, throttling nie występuje. Vcore zaskakująco niskie.

jzXlg83.jpg

  • Thanks 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak.

Bios w porządku. Najważniejsze, że ram działa 4400MHz cl17 1:1 tak jak na wcześniejszych biosach.

CPU z limitami się dusi :) Testy w toku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dla 13500 napięcia pokroju 1,25V podczas grania, oraz po paru godzinach włączonego PC HWinfo podaje w polu "max" dla poszczególnych rdzeni wartości od 1,375 do 1,44V. Czy to są normalne i bezpieczne parametry? Power limity 65W i 100W. Reszta stock by intel (nie by asus).

PRIME B760M-A WIFI D4
Obecnie BIOS:
 
Cytat

 

Version 1661
2024/07/11

"1. Updated with microcode 0x125 to ensure eTVB operates within Intel specifications.

 

Widzę że od 15 sierpnia dostępny jest również intel fix w wersji NIE beta.

 
Cytat

 

Version 1663
10.97 MB
2024/08/15

"The new BIOS includes Intel microcode 0x129 and adjusts the factory default settings for the non-K processors, enhancing the stability of Intel Core 13th and 14th gen desktop processors.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.08.2024 o 11:01, jacekcz napisał:

Mój 13700k miał wszystko ustawione manualnie z limitem vcore więc raczej nie powinno nic się z nim dziać jeżeli chodzi o napięcia.

Mimo to wgrałem nowy bios - z ciekawości. Nowy bios to przeskok o 8 wersji w stosunku do tej, której używałem do tej pory :).

 

Poniżej 15minutowy test na biosie 3802 AVX2.

Limity fabryczne, p-core all 5600GHz, e-cores - def., SVID best case scenario, LLC4, adaptive.

Temp nie przekracza 70C, throttling nie występuje. Vcore zaskakująco niskie.

jzXlg83.jpg

Sorry, ale według mnie masz złe ustawienia. Pobór mocy powinien być znacznie wyższy przy napięciu 1,16 V. Uwzględniłem oczywiście HT i ilość rdzeni. Obstawiam, że masz włączony CEP i wystąpił Clock stretching. Proszę sprawdź efektywną częstotliwość lub wynik np. Cinebench R23.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe. Wcześniej nie miałem tej opcji w biosie i nie sprawdzałem.

To co na screen-ie to na domyślnych ustawieniach biosu odnośnie CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Intel 13500 @ B760 bios 1661 vs 1663, ustawienia wszystko co możliwe stock oraz intel default.

Różnice w graniach błędu ale może coś jest na rzeczy.

Z widocznych zmian w BIOS:

CPU load-line calibration było domyślnie na 1, obecnie jest "3".

cpu benchmark v01.png

Edytowane przez steraf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
14 godzin temu, steraf napisał:

Czy dla 13500 napięcia pokroju 1,25V podczas grania, oraz po paru godzinach włączonego PC HWinfo podaje w polu "max" dla poszczególnych rdzeni wartości od 1,375 do 1,44V.

Dla porównania raz zostawiłem w tle włączone HWinfo na cały dzień i w tym czasie na PC robiłem wszystko (granie, czytanie, oglądanie filmu, benchmarki) i max wyskok napięcia jaki zarejestrowało HWinfo przy modelu i5 12400F (rdzeń C0) to było 1,16V. Tak "wysokie" napięcie paradoksalnie nie wyskoczyło przy katowaniu, tylko przy "byle czym", nawet nie wiem kiedy (przy Cinebench to zwykle widywałem 1,113V itp.).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mnie coś kusi ( jak wrócę do domu) zrobić testy po nowemu u Intela - czyli bez HT.

Ktoś już się bawił tak, jakieś przemyślenia ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RTX4090, ja już od dawna mam wyłączone HT. Przemyślenia? Raczej wnioski. Ogólnie przy wyłączonym HT można ustawić niższe napięcie dla danej częstotliwości rdzeni P, o około 0,05 V. W grach nie wpływa to negatywnie na wydajność w najmniejszym stopniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Dla porównania raz zostawiłem w tle włączone HWinfo na cały dzień i w tym czasie na PC robiłem wszystko (granie, czytanie, oglądanie filmu, benchmarki) i max wyskok napięcia jaki zarejestrowało HWinfo przy modelu i5 12400F (rdzeń C0) to było 1,16V. Tak "wysokie" napięcie paradoksalnie nie wyskoczyło przy katowaniu, tylko przy "byle czym", nawet nie wiem kiedy (przy Cinebench to zwykle widywałem 1,113V itp.).

Podobny eksperyment robiłem u siebie i maks zanotowane przez cały dzień wyszło 1,22V. Wyskoki napięcia w okolicach 1,4V dla 13500 to bardzo dużo, ale temu jest winna płyta b760. Trzeba robić uv, nie ma innego wyjścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, SebastianFM napisał:

@RTX4090, ja już od dawna mam wyłączone HT. Przemyślenia? Raczej wnioski. Ogólnie przy wyłączonym HT można ustawić niższe napięcie dla danej częstotliwości rdzeni P, o około 0,05 V. W grach nie wpływa to negatywnie na wydajność w najmniejszym stopniu.

i do tego mniej watów ciagnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, RTX4090 napisał:

Dziś mnie coś kusi ( jak wrócę do domu) zrobić testy po nowemu u Intela - czyli bez HT.

Ktoś już się bawił tak, jakieś przemyślenia ? 

Niższy pobór prądu, niższe temperatury, wyższe OC rdzeni p core.

Po wyłączeniu e core jest jeszcze lepiej.

Zdecydowanie wolałbym procesor 16/16, niż 8/16 z HT, lub z e core.

Edytowane przez Doamdor
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, jacekcz napisał:

Całkiem możliwe. Wcześniej nie miałem tej opcji w biosie i nie sprawdzałem.

To co na screen-ie to na domyślnych ustawieniach biosu odnośnie CPU.

Z aktywnym CEP-em niestety AC LLC musi być równe DC LLC. Ew. UV poprzez curvę albo offset globalny VID.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra HT wyłączone. 

Nic więcej nie zmienione. 

1. Wynik CBR23 - 34400 zamiast ~ 37500-38000
2. Wynik CBR2024 - 1988 zamiast ~ 2050-2070 
3. Temperatury 85-88 na rdzeniu, zamiast 92-94 (maksymalnych na rdzeniu) 

Mimo dobicia do tego samego limitu Power 280 W, temperatury widać że są spokojniejsze. 
W testach procek nie traci tak dużo zegarów (P core latały miedzy 5,5 a 5,6 + Ecore trzymały 4.4) gdzie z HT spadały zegary do 5.2 oraz 4.2 Ghz (limit mocy).

Na chwilę obecną HT tylko do maksowania wyników multi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@RTX4090, to porównaj sobie, że ja przy wyłączonym HT mam 34800 punktów, ale przy poborze mocy 222 W.

Próbowałeś obniżyć napięcie po wyłączeniu HT?

Odnośnie tych twoich optymalizacji opisanych w sygnaturze to np. ustawienie na sztywno częstotliwości Ring na 4,9 GHz to nie jest dobre rozwiązanie, przez to procesor jeżeli obniży częstotliwość rdzeni to i tak nie może obniżyć napięcia.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tomcug napisał:

Z aktywnym CEP-em niestety AC LLC musi być równe DC LLC. Ew. UV poprzez curvę albo offset globalny VID.

Właśnie badam temat i nie mogę dojść do ładu :)

jak AC/DC będą równe to będzie rozjazd między vcore a VID.

A co z opcją: Synch ACDC Loadline with VRM Loadline? Powinno być włączone?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
1 minutę temu, jacekcz napisał:

Właśnie badam temat i nie mogę dojść do ładu :)

jak AC/DC będą równe to będzie rozjazd między vcore a VID.

A co z opcją: Synch ACDC Loadline with VRM Loadline? Powinno być włączone?

Jeżeli DC Loadline jest dobrane odpowiednio do LLC to nie ma prawa być żadnego rozjazdu.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...