Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Acrocka B760M-H2 to całkiem spoko sprzęt pod 13900k. 

Jak wiadomo procki się kaszanią od zbyt wysokich napięć i temperatur. Siorbia dużo Wat to się psują. Ten ASRock wygląda na takiego, że nawet nie da rady pociągnąć proca w fabrycznych nastawach z limitami mocy. Throtling i srogie limity będą z płyty. Nie ma szans żeby tam i9 brała po 200-300wat ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, leven napisał:

No przy 13900K, to faktycznie płyta jest budżetowa. Na dzień dobry reset bios zworką c-mos lub wyjąć baterię na 5 minut. Zamontować tylko jeden moduł RAM do najbliższego gniazda DIMM od strony procesora, przewód od monitora podpiąć pod integre. Uruchom i napisz, czy jest obraz na monitorze.

Reset biosu robiłem na samym początku zabawy, nie pomagało. Teraz jak złożyłem dziada do kupy o dziwo wstaje i daje bsod od razu przy próbie wejścia do win. Zrobiłem aktualizację biosu (była pierwsza rewizja), puściłem memtest dla pamięci (są ok) i podmieniłem ssd na inny. Cały czas wywala na tym samym etapie, nieważne czy ładowanie win czy próba instalacji z pena nowego.

@Minciu

Ktoś wsadził tam Spartana 5. Chyba trochę mało jak na ten procek...

 

Edytowane przez Kica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Minciu napisał:

Acrocka B760M-H2 to całkiem spoko sprzęt pod 13900k. 

 

Ja pierdziele.  Taka grzałka i akceptacja dla biurowej płyty - rekord świata  :notworthy:

1.jpg

Kica

Wyjmij mobo z obudowy i sprawdź, czy coś było grzebane na płycie głównej. Procesory nie psują się od ręki pomimo złej opinii co do Intela. Nie dawno był temat na forum o podobnej treści i okazał0o się, że mobo było grzebane. Serwisy też tego naprawić nie mogły, bo płyta główna okazała się fabrycznie wadliwa - wytłumaczenie ogólne :E Na tej mobo montaż 13900k jest samobójstwem, ale dla płyty, nie procesora. Gdybyś miał na podmianę inną sprawną płytę główną, to byś się pozbył wielu niewiadomych.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się grzeje VRM to nie znaczy że krótkotrwałe nie daje za wysokich napięć Słaby VRM tym bardziej daje niestabilne napięcia przy dużym amperazu jakiego potrzebuje 13900k.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie sprawdziłem jak tam na nowym Win11 24H2 z aktualnymi łatkami radzi sobie w grach od strony CPU z 13900K.

Win10 21H2 i Win11 21H2 właściwie ta sama wydajność. Bez E-core 24H2 potrafi tracić 5%, a z E-Core i 10%. Pod warunkiem wbicia profilu w zarządzaniu energii boost perfomance(wyłączone parkowanie) w trybie zrównoważonym czy wysoka wydajność wydajność potrafi być pod 50% niższa 🤣Veri good OS :E

Oczywiście w każdym wypadku systemy skrojone na maxa defendery, vbs i inne cuda wyłączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi nie robi żadnej różnicy CPU czy straci w OS 5 czy 10 FPS, czy 10%, bo pierwsze skrzypce i tak gra GPU i zdrowy rozsądek ustawień graficznych w danej grze. Nie ma sensu gonitwa za każdym FPS, a szczególnie już przy takich cpu wielordzeniowych z wysokim MHz jak i9, i7,i5.  Z drugiej strony zależy co się liczy patrzenie na licznik FPS 😁..... czy frajda z rozgrywki 3D😀.  Wybieram 3D nawet w 30 FPS byle tylko nie zacinało i frajdę dawało, bo od patrzenia na liczniki FPS można depresji dostać,  walka bez końca z wiatrakami 🤣.  Tak HT i  E- corów nie wyłączam i żyje i gram i nie narzekam.  Na celeronie się grało i frajda była, a obecna wielowątkowość to przerost dla większości użytkowników. A gry obecnie  robione nie dla grania i frajdy, a dla ubijania sprzętu, a szczyt tej głupoty ubijania osiągnęli już taki, że sami się przegonili tak bardzo już, że nawet DLSS wymyślili i inne wzrokowe ściemniacze i ogłupiacze 🤣 i co nie wymyślą i tak nie dogoni 1000MHz monitorów, bo i tacy się znajdą co zauważą różnice i powiedzą 120, 144, 240Hz to beeee przecież nie da się tak grać. ....Matrix normalnie 😂🙈

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, leven napisał:

Ja pierdziele.  Taka grzałka i akceptacja dla biurowej płyty - rekord świata  :notworthy:

1.jpg

Kica

 

Ta płyta ma pewnie limit TDP 60wat albo coś w ten deseń ;) więc grzałka działa pewnie tam jak jakaś i5. Nawet Spartan powinien to ciągnąć, bo płyta będzie miała kagańce ;) nie powinien się proc zdegradować, acz napięcia to tam random totalny . Tyle że bez watów.

12 godzin temu, wrobel_krk napisał:

Jeśli się grzeje VRM to nie znaczy że krótkotrwałe nie daje za wysokich napięć Słaby VRM tym bardziej daje niestabilne napięcia przy dużym amperazu jakiego potrzebuje 13900k.

Z ten się zgadzam, ale jest szansa że proc żyje.. choć gwarancji nie ma ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Diablak napisał:

Mi nie robi żadnej różnicy CPU czy straci w OS 5 czy 10 FPS, czy 10%, bo pierwsze skrzypce i tak gra GPU i zdrowy rozsądek ustawień graficznych w danej grze. Nie ma sensu gonitwa za każdym FPS, a szczególnie już przy takich cpu wielordzeniowych z wysokim MHz jak i9, i7,i5.  Z drugiej strony zależy co się liczy patrzenie na licznik FPS 😁..... czy frajda z rozgrywki 3D😀.  Wybieram 3D nawet w 30 FPS byle tylko nie zacinało i frajdę dawało, bo od patrzenia na liczniki FPS można depresji dostać,  walka bez końca z wiatrakami 🤣.  Tak HT i  E- corów nie wyłączam i żyje i gram i nie narzekam.  Na celeronie się grało i frajda była, a obecna wielowątkowość to przerost dla większości użytkowników. A gry obecnie  robione nie dla grania i frajdy, a dla ubijania sprzętu, a szczyt tej głupoty ubijania osiągnęli już taki, że sami się przegonili tak bardzo już, że nawet DLSS wymyślili i inne wzrokowe ściemniacze i ogłupiacze 🤣 i co nie wymyślą i tak nie dogoni 1000MHz monitorów, bo i tacy się znajdą co zauważą różnice i powiedzą 120, 144, 240Hz to beeee przecież nie da się tak grać. ....Matrix normalnie 😂🙈

Przy następnym buildzie niech jeszcze zetną kolejne 10% to wtedy może zmienić podejście, a czekaj pójdziesz do sklepu kupisz mocniejsze CPU o 20% 😁

Sam w sobie 24H2 jest mulasty i wyraźnie mniej responsywny niech ludzie nadal nie karcą MS to kolejny buildy będą działać coraz gorzej. Ale dobrze, że mój czas w giereczkowie jest policzony to nie mam czym się przejmować.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy musi być następny build...czasami wejdą nowsze stery i jest lepiej, czasami wystarczy odpowiednio konfig, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nie przesadzaj że za każdym razem miało by być gorzej., Gorzej to raczej jest ale z grywalnością gier i chorym ukrywaniem funkcji ppm w win11. Bo jeśli ktoś ma np. z wielowątkowym cepem problem w poruszaniu się w win lub otwieraniem okien, to może czas system przeinstalować lub poszukać gdzie indziej problemu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, sideband napisał:

Sam w sobie 24H2 jest mulasty i wyraźnie mniej responsywny

Dokładnie, takiego muła nie pamiętam nigdy wcześniej :E Po zainstalowaniu systemu i pierwszym odpaleniu oraz przycięciu śmieci musiało to badziewie z godzinę działać, zanim w ogóle się tego dało jako tako używać. Ale śmieć nawet, jak już przejdzie swoje początkowe problemy z mega muleniem, dalej jest mulasty względem starszych wersji 8:E

Wydajność względem 23H2 oczywiście w dół, także na Ryzenie (23H2 z patchem).

Edytowane przez tomcug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.09.2024 o 23:15, Minciu napisał:

Ta płyta ma pewnie limit TDP 60wat albo coś w ten deseń ;) więc grzałka działa pewnie tam jak jakaś i5. Nawet Spartan powinien to ciągnąć, bo płyta będzie miała kagańce ;) nie powinien się proc zdegradować, acz napięcia to tam random totalny . Tyle że bez watów.

Z ten się zgadzam, ale jest szansa że proc żyje.. choć gwarancji nie ma ;)

Niestety przetestowany na innej płycie i padnięty... dokładnie takie same objawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...