Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Jak u Was z temperaturami pulpit/jakas gra na 13700?

swoja droga,nawet nie zamierzam krecis tego ustrojstwa,bo i niby po co.

nad pamieciami musze przysiasc,no bo slabe takty maja-a bez sensu juz je wymieniac na inne ddr4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ju-rek napisał:

Chcesz zbić temperatury? Ustaw napięcie na sztywno (override mode) na 1.100 - 1.1200 i jest ok. Mi plyta waliła napięcia pod 1.38, zjechałem na 1.12 i jest "miód, cud i orzeszki" W podkręcanie będę się bawił jak zmienię kartę graficzną na nowszą-mocniejszą.

Lepiej trzymać cpu 24/7 na stałym napięciu? Poprzednicy pisali, że stabilność i5 kończy się na 1,15V to jak to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, oizo76 napisał:

Jak u Was z temperaturami pulpit/jakas gra na 13700?

swoja droga,nawet nie zamierzam krecis tego ustrojstwa,bo i niby po co.

nad pamieciami musze przysiasc,no bo slabe takty maja-a bez sensu juz je wymieniac na inne ddr4

U mnie na 13700KF all core 5.3/4.3 GHz 30-33 na pulpicie/przeglądarka  i  45-55 stopni w grach.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, barteke napisał:

że stabilność i5 kończy się na 1,15V to jak to jest?

Trochę szczęścia w "loterii silikonowej"? :) Nie lepiej wypróbować samemu ustawienia w biosie?

7 minut temu, barteke napisał:

Lepiej trzymać cpu 24/7 na stałym napięciu?

A niby co mu się stanie od 1.10V, ludzie walą na stałe po 1.4V na SA i jakoś nic się nie dzieje i nikt nie płacze. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, barteke napisał:

Lepiej trzymać cpu 24/7 na stałym napięciu? Poprzednicy pisali, że stabilność i5 kończy się na 1,15V to jak to jest?

Nie musisz wyłączać c-state czy jak to tam się nazywa, robisz ograniczenie max napięcia, a w spoczynku i tak będzie zbijało na niższe wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VRilski Asus Ryujin II 360. Fabryczne wentyle podmienione na Phanteks T30. Ramka Thermal Grizzly zamiast fabrycznej zapinki ILM. 

Edytowane przez Fenrir_14
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Fenrir_14 napisał:

Asus Ryujin II 360. Fabryczne wentyle podmienione na Phanteks T30.

Chłodzenie + wentylatory ok. 2.3K, ja pie...., niezły z ciebie pasjonat. Szacun.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha, dzięki. Lubię firmę i lubię w miarę możliwości mieć jeden ekosystem. Phanteks'y były w promo - wyszły ok. 110pln za sztukę. Wymieniłem wszystkie wentyle i różnica jest niesamowita. Miałem wczesniej Noctuy A12x25 Chromax'y. I powiem tak: jak chcecie najlepszy możliwy wentyl to nie myślcie o A12x25, poprostu dołóżcie sosu i kupujcie T30. Są bezkonkurencyjne na dzień dzisiejszy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ciężkie pytanie, jest sens pchać sie w i7 najnowsza zamiast i5 przy chłodzeniu powietrznym? Zastosowanie głównie jakis inventor/cad ew czasami MES + jakies asseto corsa od czasu do czasu. Bo wg różnych testów ciężko podjąć decyzje czy różnica doplaty tych paru stówek to nie problem, ale strach przed piekarnikiem spory. Komputer zmieniam co dobre kilka lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, ju-rek napisał:

Trochę szczęścia w "loterii silikonowej"? :) Nie lepiej wypróbować samemu ustawienia w biosie?

A niby co mu się stanie od 1.10V, ludzie walą na stałe po 1.4V na SA i jakoś nic się nie dzieje i nikt nie płacze. 

Wierz mi, że bios znam już na pamięć, ale ciężko znaleźć w sieci definicje oraz akceptowalny zakres napięć do danego cpu. SA z automatu mam na 1,434 i nie widzę ustawień tego napięcia. Z tego co doczytałem to napięcie wewnętrznych kontrolerów ramu etc, więc pewnie wbiło mi po włączeniu XMP (które swoją drogą działa od ręki na 4000 w gear1). Większość wiedzy i tak czerpię z waszych wstawek za co dziękuję.

https://cdn.discordapp.com/attachments/732518851757080576/1035111452765327380/unknown.png

 

11 godzin temu, Makarons napisał:

Nie musisz wyłączać c-state czy jak to tam się nazywa, robisz ograniczenie max napięcia, a w spoczynku i tak będzie zbijało na niższe wartości.

C-state włączone jak i wyłączone nie zbija u mnie napięć procesora. Może trzeba to mixować z adaptive zamiast override?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, barteke napisał:

SA z automatu mam na 1,434 i nie widzę ustawień tego napięcia.

Jaką masz płytę główną? 

1 godzinę temu, barteke napisał:

ale ciężko znaleźć w sieci definicje oraz akceptowalny zakres napięć do danego cpu

No tu musisz sam dojść do tego, metodą prób i błędów. 

C-state włączone jak i wyłączone nie zbija u mnie napięć procesora

Będzie zbijać tylko taktowanie procesora, gdzieś czytałem aby ustawiać na C8, ale ja się tym nie bawię.

 

Edytowane przez ju-rek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, BWG10 napisał:

Panowie ciężkie pytanie, jest sens pchać sie w i7 najnowsza zamiast i5 przy chłodzeniu powietrznym? Zastosowanie głównie jakis inventor/cad ew czasami MES + jakies asseto corsa od czasu do czasu. Bo wg różnych testów ciężko podjąć decyzje czy różnica doplaty tych paru stówek to nie problem, ale strach przed piekarnikiem spory. Komputer zmieniam co dobre kilka lat.

Kup i5, będziesz zadowolony.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze pozostało mi czytanie w pracy wszystkich informacji które tutaj zamieszczacie.
Do dziś nie mogę się pobawić 13700KF, Windows 11 wywala mi wszystkie urządzenia dźwiękowe, nie mogę z tym sobie poradzić( pojawiają się i znikają), co za gówno. W10 nie chce karty sieciowej zainstalować Intel® Ethernet Controller I225-V.
Mam nadzieję że się z tym uporam i też będę mógł się nacieszyć swoim procem.
Z innej beczki Thermal Grizzly Intel 12th Gen. CPU Contact Frame ma rację bytu przy chłodzeniu wodnym i monobloku? Temperatury mnie rozwalają, gdyby ten proc nie był tak drogi to pewnie już bym IHS ścinał i podmieniał pastę na LM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, WORMS napisał:

Kurcze pozostało mi czytanie w pracy wszystkich informacji które tutaj zamieszczacie.
Do dziś nie mogę się pobawić 13700KF, Windows 11 wywala mi wszystkie urządzenia dźwiękowe, nie mogę z tym sobie poradzić( pojawiają się i znikają), co za gówno. W10 nie chce karty sieciowej zainstalować Intel® Ethernet Controller I225-V.
Mam nadzieję że się z tym uporam i też będę mógł się nacieszyć swoim procem.
Z innej beczki Thermal Grizzly Intel 12th Gen. CPU Contact Frame ma rację bytu przy chłodzeniu wodnym i monobloku? Temperatury mnie rozwalają, gdyby ten proc nie był tak drogi to pewnie już bym IHS ścinał i podmieniał pastę na LM

One nie są lutowane? Thermal Grizzly trzeba dobrze dokręcić, z odpowiednim momentem, Thermalright LGA1700-BCF za 12zł z alli nie ma tego problemu, kręci się do oporu z wyczuciem :D

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na plycie gigabyte tez mam problem z dzwiekowka na usb co wlacze kompa musze ja wypiac i wpiac i smiga zinnymi urzadzeniami usb takiego problemu nie ma z niecierpliwosciq czekam na nowszy bios moze pomoze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie dotarly graty ?

Aida pod w11 wywalila inf ze wynik bedzie przeklamany przez virtualizacje, wiec ja wylaczylem ale wynik jest ponizej sredniej z wykresow :( 

Moze ktos podpowie ??

33-BE39-E3-D776-4-D16-AC69-C22-DB5887-F1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jacekcz jak finalne ustawienia? szukam inspiracji pod 4x8gb na razie skończyłem na 4100Mhz CL16 działa stabilnie, więc chyba pora na  dalsze zabawy :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, razq napisał:

Wreszcie dotarly graty ?

Aida pod w11 wywalila inf ze wynik bedzie przeklamany przez virtualizacje, wiec ja wylaczylem ale wynik jest ponizej sredniej z wykresow :( 

Moze ktos podpowie ??

33-BE39-E3-D776-4-D16-AC69-C22-DB5887-F1

Bo z cala pewnoscia w multi w cinebench zbilo ci zegary przez temperature jak w cpu-z tescie masz 90c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm

W cpuz w trakcie testu mam max 84 st…

Max temp podnioslem na 115

Wylaczylem tez Thermal monitor na cpu…

Aha no i o aide64 chodzi ?
 

Aaa… Nie patrz na to ze okno kolo okna jest, bo odpalalem je pojedynczo a to sa wklejone screeny :D hwinfo jest wklejony jak nic nie bylo robione…

temp ogladajac pulpit 28-30

 

 

Edytowane przez razq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tu jakaś lista posiadaczy 13900k ?

Jakie macie Sp na procku ? SP P-Core i SP E-core ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Blejdos napisał:

Jest tu jakaś lista posiadaczy 13900k ?

Jakie macie Sp na procku ? SP P-Core i SP E-core ?

Ja mam bardzo przeciętna sztukę 13700kf. SP 84 - P Cores 94 i 69 dla E Cores. 

SP jest tylko na płytach ROG. 

Jaki masz wynik? 13900 na bank lepiej binowane, na necie z tego co widziałem większość spokojnie pow SP 95

Najlepiej przeleciec wątek na overclock.net

Edytowane przez Fenrir_14
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Fenrir_14 napisał:

Ja mam bardzo przeciętna sztukę 13700kf. P Cores 94 i 69 dla E Cores. 

SP jest tylko na płytach ROG. 

Ale to jest 13700k ja pytam o 13900k :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Hero586 napisał:

4100Mhz CL16 działa stabilnie

Mnie też 4100 CL16 w pełni satysfakcjonuje. Na 11. gen mogłem puścić max. 3600 Mhz w gear 1, więc niebo a ziemia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Radio_Tirana napisał:

Mnie też 4100 CL16 w pełni satysfakcjonuje

Ile dajecie napięcia na SA i ramy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...