Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, Konanni napisał:

Ja uwaażam że 13900k to inwestycja. Rowniesz wiem że 13600k wystarczy do grania, ale za powiedzmy dwa lata już będzie szmelc, a 13900 to już przepaść i powinien starczyć na kolejne dwie generacje . Między czasie pewnie jeszcze kartę graficzną zmienię :)

Spoko, myślałem że jakaś potrzeba topu a tu po prostu każdy ma prawo nie znać się na inwestycjach :D

Jeśli chodzi o gry to jak 13600k będzie szmelcem za dwa lata (szalone założenie) to 13900k też ;) Jak chcesz dobrze wydać kasę to częściej zmieniasz średniaki, czyli np teraz 13600k a różnicę w cenię zostaw na 14600k który pozamiata 13900k i dlatego takie inwestycje nie mają sensu

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Wu70 napisał:

Spoko, myślałem że jakaś potrzeba topu a tu po prostu każdy ma prawo nie znać się na inwestycjach :D

Jeśli chodzi o gry to jak 13600k będzie szmelcem za dwa lata (szalone założenie) to 13900k też ;) Jak chcesz dobrze wydać kasę to częściej zmieniasz średniaki, czyli np teraz 13600k a różnicę w cenię zostaw na 14600k który pozamiata 13900k i dlatego takie inwestycje nie mają sensu

No właśnie o tym mówię. Ale nie zgodzę się z tym że przykładowo 14600k pozamiata 13900k. Biorąc na przykład 12900k do 13600k wciąż 12900k go przewyższa pod względem encoding/decoding itd a nawet w niektórych grach. Mimo że nie są to jakieś znaczące różnice 900-setki kręcą się przecież lepiej od 600-tek

Edytowane przez Konanni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co lepsze w tej samej cenie, Arctic Liquid Freezer II 240 czy DEEP COOL AK620 pod i5-13600k? Buda to silent base 800.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Konanni napisał:

No właśnie o tym mówię. Ale nie zgodzę się z tym że przykładowo 14600k pozamiata 13900k. Biorąc na przykład 12900k do 13600k wciąż 12900k go przewyższa pod względem encoding/decoding itd a nawet w niektórych grach. Mimo że nie są to jakieś znaczące różnice 900-setki kręcą się przecież lepiej od 600-tek

Ja mówiłem tylko o grach, 13600K to tylko refresh a i tak jest lepszy/porównywalny,

14600k to już nowa gen i niższy proces, wiadomo że 13900k będzie pozamiatany, średniaki zawsze szybko weryfikują takie inwestycje :D 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Wu70 napisał:

Ja mówiłem tylko o grach, 13600K to tylko refresh a i tak jest lepszy/porównywalny,

14600k to już nowa gen i niższy proces, wiadomo że 13900k będzie pozamiatany, średniaki zawsze szybko weryfikują takie inwestycje :D 

Mam pytanie. Swoją "rakietę" składałem gdzieś tak 9-10 lat temu. Na pokładzie mam i5-3570K i GTX 660 msi twin frozr. Moje pytanie jest następujące: jest sens czekać na 14 generację dla mnie ? Bardzo dużego ciśnienia nie mam ale nie ukrywam, chętnie zagrałbym w końcu w RDR 2, Cyberpunk, The last of us, Elden Ring  etc... i oczywiście za 2-3 lata w GTA 6 :D 

Edytowane przez Krejzolek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam tej plyty:

 

Asus prime Z790 DDR 5

nie chce sie i9 krecic, najlepiej chodzi na Auto

Odsylam ja za tydzien ? 

Mam pytanie - co brac z Z690 DDR5, zeby sie dobrze podkrecalo? 
Solidna, sprawdzina plyta do OC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, razq napisał:

nie chce sie i9 krecic, najlepiej chodzi na Auto

Nie lepiej poczekać na nowe biosy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm

Wyszly te plyty dopiero, myslisz ze bios „dosla” pozniej ? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS miał fajne kiedyś płyty, teraz to nawet MSI robi lepsze do kręcenia w niskim budżecie poniżej MAG i TOMAHAWK. Teraz to się trzeba rozglądać za EVGA albo N7 w budrzecie do 300$ których w PL nie ma, bo nikt tego nie rekomenduje. W PL przyjeło się już dawno , skoro coś się sprzedaje tzn że jest dobre. Nie szedł bym tym tropem, tylko się porozglądał zanim się coś kupi na parę lat.

Edytowane przez Konanni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, razq napisał:

Nie polecam tej plyty:

 

Asus prime Z790 DDR 5

nie chce sie i9 krecic, najlepiej chodzi na Auto

Odsylam ja za tydzien ? 

Mam pytanie - co brac z Z690 DDR5, zeby sie dobrze podkrecalo? 
Solidna, sprawdzina plyta do OC

Jaki masz problem z podkręcaniem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do starzenia się cpu w 2 generacje itp. ja mam inną teorię - gry są multiplatformowe, dlatego na cpu coś rozsądnego 8c/16t (czyli to co mają konsole) - i jesteś względnie spokojny do następnej generacji konsol jeśli chodzi o gry multiplatformowe (czyli większość AAA) - przypadek, kiedy np. do Detroit Become Human 4/4 już nie starczało nie powinien w tym przypadku się powtórzyć. Swoją drogą - mid-range za prawie 2k...o tempora, o mores.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Radio_Tirana napisał:

Nie wydaje ci się, tylko masz problem z temperaturami. Na trzykrotnie tańszym i jakże popularnym w Polsce chłodzeniu od SilentiumPC mam 90°C w Cinebench23. 13600K + napięcie 1.3V. Na twojej Noctule zakładam, że powyżej 85° bym nie wyszedł. 

Ja kupilem 13600k i 13700k. Płyta głowna Asus Tuf B660.

13600k trafila mi sie chyba jakas dobra sztuka, bo na stock napiecie w Cinebench r23 to 1.23v (wszystkie rdzenie p boostuja do 5.1ghz). Przy AIO 280mm i pascie MX4 temperatury to max 77-80c. Ram bez problemu podkrecony do 4000mhz cl14 przy napieciu IMC 1.25v. Wynik w cb23 ~24,5k przy poborze ~165w.

Za to 13700k to albo jakas padaka albo jest winny bios plyty glownej bo zapodaje napiecia 1.3-1.4v nawet. W cienebench jest odrazu 100c przy limicie 250w. Tylko dwa rdzenie stockowo boostuja do 5.4ghz. IMC potrzebuje 1.35v to napedzenia pamieci na 4000mhz 14cl.

Moje doswiadczenia sa takie, przy pamieciach DDR4 4000mhz roznica miedzy tymi procami jest znikoma, 13700k w zaleznosci od gry jest 5% szybszy (max co widzialem to 8% roznicy), przy tym moja sztuka 13700k ciagnie w grach o wiele wiecej pradu, w Cyberpunku spokojnie ciagnie 165w+, a moj 13600k około 115w (test w Cyberpunku na niskich detalach w 720p BEZ DLSS, Dlss obciaza procesor w dziwny sposob w Cyberpunku, wbudowany benchmark, sami sprawdzcie swoje sztuki, Cyberpunk gniecie procesor jak malo ktora gra).

IMO jakbym podkrecil 13600k do 5.5ghz to roznica bylaby zerowa wzgledem 13700k. Takze 13700k idzie do zwrotu i zostaje zadowolony z chłodniutkim 13600k.

Teraz tylko czekam na jakies dobry plyty z790 i DDR5 7200mhz bo jezeli wierzyc temu testowi, to DDR5 daje kopa w nowych grach.

(chyba ze B760 wyjdzie w najblizszym czasie?) Gigabyte Z790 AERO G obsluguje 7600mhz i cena to 2000zl, B760 beda cos tansze?

DKhUUrp.png

Edit:

Kolejny przykład z moich testów, Hitman 3 (to samo miejsce, ten sam save):

stock 13600k - 365fps - 96w, stock 13700k - 382fps - 141w. To jest prawie dokładnie 5% różnicy, czyli tyle co różnica zegara.

Edit 2:

13600k stock, Forza 5 min detale, lock na 120fps - 55W i 44c temp :D

https://imgur.com/fGNKgoU

Edytowane przez cyberpunk2020
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, cyberpunk2020 napisał:

Ja kupilem 13600k i 13700k. Płyta głowna Asus Tuf B660.

13600k trafila mi sie chyba jakas dobra sztuka, bo na stock napiecie w Cinebench r23 to 1.23v (wszystkie rdzenie p boostuja do 5.1ghz). Przy AIO 280mm i pascie MX4 temperatury to max 77-80c. Ram bez problemu podkrecony do 4000mhz cl14 przy napieciu IMC 1.25v. Wynik w cb23 ~24,5k przy poborze ~165w.

Za to 13700k to albo jakas padaka albo jest winny bios plyty glownej bo zapodaje napiecia 1.3-1.4v nawet. W cienebench jest odrazu 100c przy limicie 250w. Tylko dwa rdzenie stockowo boostuja do 5.4ghz. 

U mnie 13600kf był stabilny na stock przy 1.1v a 13600k 1.15.

Testy normalnie przechodziły prawidłowo.  Temperatury w grach bardzo niskie. 

Edytowane przez Bliss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Bliss napisał:

U mnie 13600kf był stabilny na stock przy 1.1v a 13600k 1.15.

Testy normalnie przechodziły prawidłowo.  Temperatury w grach bardzo niskie. 

A w jaki sposob to ustawiales? U mnie przez offset ujemny wydajnosc sie sypie (w sumie mam pod gorke bo nie moge specjalnie nic ustawic przez czipset B660)

Edit: Wlasnie sprawdzilem kilka opcji w biosie, wszystko dotyczace napiecia cpu ustawione inaczej niz "auto" daje mi slabe wyniki, to albo moj bios tak ma, albo b660 sie nie nadaje do kombinowania i "poprawiania fabryki", albo te procesory tak maja.

Edytowane przez cyberpunk2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.10.2022 o 15:44, MarcoSimone napisał:

IqQJHrU.png

Wow dobry wynik.
Zastanawiam się dlaczego nie masz dławienia gdy temp wchodzi na 100c?
Widzę że napięcie też jest wysokie, a temperatury całkiem spoko jak na takie napięcie. Możesz się pochwalić jak to osiągnąłeś?

Z innej beczki system W 10 nie działają mi stany idle dla napięć i zegarów CPU i GPU, czy też tak macie, ktoś może mi podpowiedzieć czym to jest spowodowane?
Oszczędzanie energii mam 5-50% cpu, to proc będzie zawsze szedł na te 50%, jak dam 100% będzie szedł na 100%. Grafikę to nawet nie wiem jak ruszyć.
I to wszystko po zmianie, wcześniej tak nie miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cyberpunk2020 trafił Ci się bardzo słaby egzemplarz 13700K u mnie na vcore 1,15V jest stabilnie przy nastawach P-54 E-44 Ring-48. Pobór w grach podobny do 12600K.

13 godzin temu, Wu70 napisał:

Spoko, myślałem że jakaś potrzeba topu a tu po prostu każdy ma prawo nie znać się na inwestycjach :D

Jeśli chodzi o gry to jak 13600k będzie szmelcem za dwa lata (szalone założenie) to 13900k też ;) Jak chcesz dobrze wydać kasę to częściej zmieniasz średniaki, czyli np teraz 13600k a różnicę w cenię zostaw na 14600k który pozamiata 13900k i dlatego takie inwestycje nie mają sensu

Wcześniej też tak robiłem kupowałem średniaka i regularna wymiana. Niestety obecnie to tak fajnie nie wygląda, jeśli do przesiadki jest wymagana zmiana płyty głównej to robi się średni biznes. Ceny płyt głównych poszły kosmicznie do góry i przy odsprzedaży traci się bardzo dużo kasy. Moim zdaniem czasy tanich przesdiadek za niewielką dopłatą już się skończyły. Teraz celowo zdecydowałem się na 13700K zamiast 13600K. Ostatni procek pod DDR4 pewnie godnie sie zestarzej z samsungami b-die. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@WORMS

Nie mam dławienia bo w biosie przesunąłem temperaturę ze 100 na 105C.
Mogę max dać nawet 115C, przy czym płyta informuję, że przekraczając 105C, narażam PCU na uszkodzenia.
Dalej nie testuję, bo mój CPU to średniak a nie mam do dyspozycji azotu ?

Czemu tylko 101C przy 1.45v vcore?
Procek chłodzony cieczą. Blok EK Velocity, pasta MTG10 14W/mk, chłodnica EK 2x180mm ( https://www.ekwb.com/shop/ek-coolstream-we-360-dual ) + 2x Fractal Design 180mm.
Wszystko na full rpm do testów. Temp. cieczy 25-26C podczas testów.

 

btw. zainstaluj ponownie sterowniki do chipsetu swojej płyty. Ostatnie jakie są na stronie producenta płyty.

Edytowane przez MarcoSimone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem coś na Youtube o nowych 13gen i5 i facet powiedział, że najlepiej z DDR5 bo inaczej nie wykorzystamy 100% overcloclingu pc.

dlaczego? Czy nowa i5 z ddr4 i jakimś lekkim / bezpiecznym oc nie będzie równie wydajne co z ddr5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, MarcoSimone napisał:

@WORMS ?pasta MTG10 14W/mk

Zaciekawiles mnie ta pasta w Twoim odczuciu lepsza od gelidow,gryzlakow itd ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Petik napisał:

Zaciekawiles mnie ta pasta w Twoim odczuciu lepsza od gelidow,gryzlakow itd ?

Miałem prawie wszystkie najdroższe pasty i z moich doświadczeń, nie ma sensu ich kupować. Wystarczają chińskie smarowidła.
Z tym, że obecnie ta pasta strasznie podrożała i nie ma już sensu jej ciągnąc z Chin.

Dlatego, jak mi się skończy to wracam do MX-4. 

btw. ofc nie wiem jak chińskie smarowidła sprawują się na długim dystansie (np. rok bez ruszania), bo ciągle coś grzebię 8:E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, buzk4 napisał:

Oglądałem coś na Youtube o nowych 13gen i5 i facet powiedział, że najlepiej z DDR5 bo inaczej nie wykorzystamy 100% overcloclingu pc.

dlaczego? Czy nowa i5 z ddr4 i jakimś lekkim / bezpiecznym oc nie będzie równie wydajne co z ddr5?

A po co byłyby te ddr5 gdyby nie było wydajniej? ;) Ale to nie znaczy że koniecznie musisz je mieć, z ddr4 dalej będzie wysoka wydajność

 

33 minuty temu, Hero586 napisał:

Wcześniej też tak robiłem kupowałem średniaka i regularna wymiana. Niestety obecnie to tak fajnie nie wygląda, jeśli do przesiadki jest wymagana zmiana płyty głównej to robi się średni biznes. Ceny płyt głównych poszły kosmicznie do góry i przy odsprzedaży traci się bardzo dużo kasy. Moim zdaniem czasy tanich przesdiadek za niewielką dopłatą już się skończyły. Teraz celowo zdecydowałem się na 13700K zamiast 13600K. Ostatni procek pod DDR4 pewnie godnie sie zestarzej z samsungami b-die. 

Nic się nie zmieniło i nie zmieni, to jest wszystko kwestia kalkulacji a nie czy trzeba zmienić płytę. Najtańsze z590 czy z690 to jest śmieszna utrata wartości w porównaniu do potężnych cen modeli jak i9 które tego nie skompensują.

Poza tym trzeba brać pod uwagę co się dzieje w branży. Skoro od 11/12gen przechodzimy na nacisk na single core perf to powiem więcej - teraz to dopiero będzie czas na takie przesiadki :)

Wzór: 12 -> 14 -> 15, w zależności od budżetu można pominąć 14

 

  

12 godzin temu, Krejzolek napisał:

Mam pytanie. Swoją "rakietę" składałem gdzieś tak 9-10 lat temu. Na pokładzie mam i5-3570K i GTX 660 msi twin frozr. Moje pytanie jest następujące: jest sens czekać na 14 generację dla mnie ? Bardzo dużego ciśnienia nie mam ale nie ukrywam, chętnie zagrałbym w końcu w RDR 2, Cyberpunk, The last of us, Elden Ring  etc... i oczywiście za 2-3 lata w GTA 6 :D 

Wykluczone, już wystarczająco długo czekałeś a 14 to żaden cud, 15 będzie dużo lepsza. Po przejściu z tej rakiety na 12/13 będziesz zachwycony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Wu70 napisał:

A po co byłyby te ddr5 gdyby nie było wydajniej? ;) Ale to nie znaczy że koniecznie musisz je mieć, z ddr4 dalej będzie wysoka wydajność

No ja nie wiem, dlatego pytam. Głównie do grania PC i tak się zastanawiam czy warto by było przyoszczędzić na Ram. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, WORMS napisał:

Z innej beczki system W 10 nie działają mi stany idle dla napięć i zegarów CPU i GPU, czy też tak macie, ktoś może mi podpowiedzieć czym to jest spowodowane?
Oszczędzanie energii mam 5-50% cpu, to proc będzie zawsze szedł na te 50%, jak dam 100% będzie szedł na 100%. Grafikę to nawet nie wiem jak ruszyć.
I to wszystko po zmianie, wcześniej tak nie miałem.

Właśnie też, zauważyłem, że rdzenie P spadają w idlee tylko do 1.1Ghz, a rdzenie E do 800Mhz. Na 12600k wszystkie spadały chyba poniżej 800Mhz. Zaobserwowałem, też że podczas testu OCCT smal avx2 lub np. IntelBurnTest, maksymalny zegar efektywny skacze pomiędzy 5, a 5.1Ghz. Można to też wychwycić w CPU-Z. Też macie takie objawy, czy to u mnie tylko takie "cuda".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...