Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, buzk4 napisał:

No ja nie wiem, dlatego pytam. Głównie do grania PC i tak się zastanawiam czy warto by było przyoszczędzić na Ram. 

Jeżeli widzisz sens dopłacania do topowych DDR5 i Z790 dla takiego wzrostu wydajności, to kupuj śmiało.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Doamdor napisał:

Jeżeli widzisz sens dopłacania do topowych DDR5 i Z790 dla takiego wzrostu wydajności, to kupuj śmiało.

 

ale jaki to jest wzrost wydajności? kilka fps? Bo mowa tylko o graniu w gry

Edytowane przez buzk4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Wu70 napisał:

Nic się nie zmieniło i nie zmieni, to jest wszystko kwestia kalkulacji a nie czy trzeba zmienić płytę. Najtańsze z590 czy z690 to jest śmieszna utrata wartości w porównaniu do potężnych cen modeli jak i9 które tego nie skompensują.

Poza tym trzeba brać pod uwagę co się dzieje w branży. Skoro od 11/12gen przechodzimy na nacisk na single core perf to powiem więcej - teraz to dopiero będzie czas na takie przesiadki :)

Wzór: 12 -> 14 -> 15, w zależności od budżetu można pominąć 14

W przypadku płyt to wcale nie jest tak kolorowo jak piszesz co przerabiałem na własnej skórze na Z490, których miałem 3 rózne modele i tylko na jednej odsprzedaż wyszła z niewielką stratą. Zdecydowanie lepiej to wyglądało na płytach AMD, gdzie jeszcze można było wyjść na plus :E. Tak czy siak jak coś wyjdzie to będę martiwł się potem. Na ten moment rynek jest tak niestabilny, że nie ma co wróżyć z fusów. Obecnie  z 13700K jestem mega zadowolony i oby dawał radę jak njadłużej :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, buzk4 napisał:

ale jaki to jest wzrost wydajności? kilka fps? 

 

Tyle co w testach, jeżeli faktycznie przesiadasz się z Ryzena 5 2600, to wydajności na stock z ddr4 będzie dla ciebie, aż nadto.

 

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, ju-rek napisał:

Właśnie też, zauważyłem, że rdzenie P spadają w idlee tylko do 1.1Ghz, a rdzenie E do 800Mhz. Na 12600k wszystkie spadały chyba poniżej 800Mhz. Zaobserwowałem, też że podczas testu OCCT smal avx2 lub np. IntelBurnTest, maksymalny zegar efektywny skacze pomiędzy 5, a 5.1Ghz. Można to też wychwycić w CPU-Z. Też macie takie objawy, czy to u mnie tylko takie "cuda".

Godzinę temu, MarcoSimone napisał:

@WORMS

Nie mam dławienia bo w biosie przesunąłem temperaturę ze 100 na 105C.
Mogę max dać nawet 115C, przy czym płyta informuję, że przekraczając 105C, narażam PCU na uszkodzenia.
Dalej nie testuję, bo mój CPU to średniak a nie mam do dyspozycji azotu ?

Czemu tylko 101C przy 1.45v vcore?
Procek chłodzony cieczą. Blok EK Velocity, pasta MTG10 14W/mk, chłodnica EK 2x180mm ( https://www.ekwb.com/shop/ek-coolstream-we-360-dual ) + 2x Fractal Design 180mm.
Wszystko na full rpm do testów. Temp. cieczy 25-26C podczas testów.

 

btw. zainstaluj ponownie sterowniki do chipsetu swojej płyty. Ostatnie jakie są na stronie producenta płyty.

U mnie to wcale nie działa non stop , napięcie idzie na FULL wraz z taktowaniem.
Zainstalowałem ze strony najnowszy sterownik chipsetu dla MSI 10.1.19199.8340 ale nic kompletnie to nie poprawiło.
Już nie wiem czego to wina, żeby grafika i CPU leciało na FULL.
Zastanawiam się czy w W11 też tak jest, ale chyba nie ma sensu przesiadko, bo raczej to wina BIOS i sterownika chipsetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, WORMS napisał:

U mnie to wcale nie działa non stop , napięcie idzie na FULL wraz z taktowaniem.
Zainstalowałem ze strony najnowszy sterownik chipsetu dla MSI 10.1.19199.8340 ale nic kompletnie to nie poprawiło.
Już nie wiem czego to wina, żeby grafika i CPU leciało na FULL.
Zastanawiam się czy w W11 też tak jest, ale chyba nie ma sensu przesiadko, bo raczej to wina BIOS i sterownika chipsetu.

Używać 12th/13th pod win 10 to jakieś nieporozumienie ;) A później zdziwienie, ze są problemy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, WORMS napisał:

Już nie wiem czego to wina, żeby grafika i CPU leciało na FULL

Może w Opcjach zasilania masz ustawione "wysoka wydajność", a nie "zrównoważony" Zobacz jak płyta na def ustawia opcje w zaawansowanych cpu.

6e3fbc13a353.jpg

 

6 minut temu, Phoenix. napisał:

Używać 12th/13th pod win 10 to jakieś nieporozumienie ;) A później zdziwienie, ze są problemy. 

12-stka działała poprawnie na WIn10 21H2, nie było żadnych "anomalii" Ja też podejrzewam, ze to bardziej wina biosów. Chyba, ze ktoś spod Win11 się wypowie jak tam jest.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Phoenix. napisał:

Używać 12th/13th pod win 10 to jakieś nieporozumienie ;) A później zdziwienie, ze są problemy. 

Używam pod W10 i bez problemów ;-)

  • Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, ju-rek napisał:

Może w Opcjach zasilania masz ustawione "wysoka wydajność", a nie "zrównoważony" Zobacz jak płyta na def ustawia opcje w zaawansowanych cpu.

 

 

12-stka działała poprawnie na WIn10 21H2, nie było żadnych "anomalii" Ja też podejrzewam, ze to bardziej wina biosów. Chyba, ze ktoś spod Win11 się wypowie jak tam jest.

Tak działa poprawnie ze nawet TM5 jedzie na mały rdzeniach testując ram, nie wspominając juz o parkowaniu rdzeni i przypisywaniu wątków.  Także nadal twierdze ze używanie hybrydy na win 10 to pomyłka. Oczywiście używać się da ;) 

2 minuty temu, MarcoSimone napisał:

Używam pod W10 i bez problemów ;-)

Tez używałem , ale nadal najbardziej optymalnym wyborem jak ktoś nie wyłącza e-core będzie win 11, który działa świetnie na hybrydzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Phoenix. napisał:

Używać 12th/13th pod win 10 to jakieś nieporozumienie ;) A później zdziwienie, ze są problemy. 

Ja używam W10 i nie mam najmniejszych problemów, absolutnie żadnych. Tyle, że ja używam custom'owej wersji, bez ścierwa w postaci telemetrii, cortany itp i 2 tysięcy procesów w tle :D

Edytowane przez Fenrir_14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Fenrir_14 napisał:

Ja używam W10 i nie mam najmniejszych problemów, absolutnie żadnych. Tyle, że ja używam custom'owej wersji, bez ścierwa w postaci telemetrii, cortany itp i 2 tysięcy procesów w tle :D

Tez tak myślałem jak miałem 12th a kiedy odpaliłem ta sama grę np multi na dwóch systemach to dopiero było widać różnice w użyciu rdzeni oraz jak na win 10 dużo wątków leciało na małych rdzeniach a nie na dużych. No ale grać się dało ;)  Niech tam każdy sobie używa co chce a w życiu bym nie spojrzał na win 10 mając intela. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

@MarcoSimone

@Phoenix.

@ju-rek

@Fenrir_14

Dzięki chłopaki za chęć pomocy.
W biosie mam dokładnie tak samo, ale niestety nic się nie poprawia.
Chyba jeszcze raz spróbuję zainstalować W11, tylko teraz pytanie czystą instalację, czy można spokojnie zrobić update bez wymazywania danych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Phoenix. napisał:

Używać 12th/13th pod win 10 to jakieś nieporozumienie ;) A później zdziwienie, ze są problemy. 

Mam 12 i 13Gen z W10 problemów nie mam. ?

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, WORMS napisał:

 

@MarcoSimone

@Phoenix.

@ju-rek

@Fenrir_14

Dzięki chłopaki za chęć pomocy.
W biosie mam dokładnie tak samo, ale niestety nic się nie poprawia.
Chyba jeszcze raz spróbuję zainstalować W11, tylko teraz pytanie czystą instalację, czy można spokojnie zrobić update bez wymazywania danych?

Ja nigdy nie byłem zwolennikiem nakładania systemu na system i robiłem zawsze na czysto system ale to tylko moje zdanie, ktoś inny napisze ze możesz zrobić nakładkę i tez będzie dobrze ;) 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, MarcoSimone napisał:

Używam pod W10 i bez problemów

Tu nie chodzi o jakieś problemy, tylko o zachowanie się C stanów procesora. Nie wiem czy to zależy też od systemu, czy tylko od biosu. Popatrzcie na to.

d0b029dfad01.png

Procesor powinien iść cały czas 5100 pod obciążeniem, a zbija zegary P na 5000, chyba, że to ma tak być. Na 12600k, gdy włączyłeś MCE to procek bustował do 4.9 na wszystkich rdzeniach. Pod obciążeniem avx trzymał zegar. Tutaj włączenie czy wyłączenie MCE nic nie zmienia. A przy avx zbija zegary o 100Mhz. To nie jest wina temperatury, temp. ok 65 stopni.

Edytowane przez ju-rek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, WORMS napisał:

 

@MarcoSimone

@Phoenix.

@ju-rek

@Fenrir_14

Dzięki chłopaki za chęć pomocy.
W biosie mam dokładnie tak samo, ale niestety nic się nie poprawia.
Chyba jeszcze raz spróbuję zainstalować W11, tylko teraz pytanie czystą instalację, czy można spokojnie zrobić update bez wymazywania danych?

Jak już chcesz W11 to nie instaluj oficjalnej wersji z milionem śmieci i zamulaczy tylko zoptymalizowane Ghost Spectre 22H2. Możesz zobaczyć sobie w necie jak ta wersja masakruje oficjalne wydanie w benchmarkach, programach i grach :D

Uprzedzając pytanie. Autorem jest Japończyk (bo często czytałem o jakimś chińczyku). 

@ju-rek ja mam ustawione 5300 all core na sztywno a i tak mi ładuje po 5306Mhz non stop. 

Edytowane przez Fenrir_14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, cyberpunk2020 napisał:

Teraz tylko czekam na jakies dobry plyty z790 i DDR5 7200mhz bo jezeli wierzyc temu testowi, to DDR5 daje kopa w nowych grach.

Wczoraj zamówiłem 13600K - miał być 13700K ale musiałbym pewnie zmienić chłodzenie więc byłoby to kolejne 500 zł.

Piszesz o booście w nowych grach z ddr5 - z jakiej strony te testy? Mnie interesuje jakby się te słupki przedstawiały w 4k. W 1080p różnica jest dość znaczna, ale co mi po takim teście skoro w takiej rozdziałce grać nie będę. 

Jestem przed zakupem płyty i jak na razie jeszcze nie potrafię się zdecydować w którym kierunku pójść. Mam 16gb patriot viper steel 3733mhz cl17, pewnie do ustawienia na cl16 w biosie. Na ten moment bardziej patrzę w kierunku jakiegoś mobasa na b660m z ddr4. Dzisiaj będę starał się znaleźć testy pamięci w wyższych rozdzielczościach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Wu70 napisał:

Wzór: 12 -> 14 -> 15, w zależności od budżetu można pominąć 14
...

 

Wykluczone, już wystarczająco długo czekałeś a 14 to żaden cud, 15 będzie dużo lepsza.

A 15th to nie będzie tylko odświeżenie 14th jak to w zwyczaju u Intela? No i oczywiście ostatnia generacja na socket pod 14th i 15th.
Jak zmieniać platformy to 12 > 14 > 16... wówczas możesz pośrednio wskoczyć na 13 > 15 > 17  bez zmiany płyty.

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, blubaju napisał:

A 15th to nie będzie tylko odświeżenie 14th jak to w zwyczaju u Intela? No i oczywiście ostatnia generacja na socket pod 14th i 15th.
Jak zmieniać platformy to 12 > 14 > 16...

Nope, 12 -> 14 -> 15

To będzie refresh ale taki że będziemy zmieniać :D Czytaj uważnie przecieki bo ten refresh będzie ciekawszy niż 14

 

8 minut temu, AvengerGT napisał:

Jestem przed zakupem płyty i jak na razie jeszcze nie potrafię się zdecydować w którym kierunku pójść. Mam 16gb patriot viper steel 3733mhz cl17, pewnie do ustawienia na cl16 w biosie. Na ten moment bardziej patrzę w kierunku jakiegoś mobasa na b660m z ddr4. Dzisiaj będę starał się znaleźć testy pamięci w wyższych rozdzielczościach. 

Masz ram to idź w tanią płytę ddr4 i nie szukaj magicznego potwierdzenia w słabych testach. Braki CPU/ramu najbardziej bolą kiedy dużo się dzieje i mamy dropy, w tych momentach różnica będzie niezależnie od rozdzielczości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Fenrir_14 napisał:

Jak już chcesz W11 to nie instaluj oficjalnej wersji z milionem śmieci i zamulaczy tylko zoptymalizowane Ghost Spectre 22H2.

22H2 to raczej kiepska opcja, to wydanie jest pod względem wydajności koszmarne i nie sądzę, by odchudzona wersja coś w tym temacie zmieniła.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Fenrir_14 napisał:

@ju-rek ja mam ustawione 5300 all core na sztywno a i tak mi ładuje po 5306Mhz non stop. 

Ty masz 13700K? Zbija ci zegary w idle? Pod occt smal avx nie zbija ci zegarów? Pod CB R23 coś takiego nie występuje, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, ju-rek napisał:

Tu nie chodzi o jakieś problemy, tylko o zachowanie się C stanów procesora. Nie wiem czy to zależy też od systemu, czy tylko od biosu. Popatrzcie na to.

d0b029dfad01.png

Procesor powinien iść cały czas 5100 pod obciążeniem, a zbija zegary P na 5000, chyba, że to ma tak być. Na 12600k, gdy włączyłeś MCE to procek bustował do 4.9 na wszystkich rdzeniach. Pod obciążeniem avx trzymał zegar. Tutaj włączenie czy wyłączenie MCE nic nie zmienia. A przy avx zbija zegary o 100Mhz. To nie jest wina temperatury, temp. ok 65 stopni.

Nie masz przypadkiem w biosie offsetu -1 na instrukcjach avx?

"CPU AVX Control", ja miałem tutaj testowo na -3: https://cdn.discordapp.com/attachments/732518851757080576/1033786063568781394/unknown.png

 

W idle minimum wskazuje 1097/798Mhz na i5. Może tak ma być?

 

@WORMS Na wersjach portable HWInfo i HWMonitor nie zmieniały u mnie taktowania procesora, dopiero na normalnych wersjach instalacyjnych wszystkie odczyty się aktualizują. Win11.

 

 

Edytowane przez barteke
dodanie linku
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, ju-rek napisał:

Ty masz 13700K? Zbija ci zegary w idle? Pod occt smal avx nie zbija ci zegarów? Pod CB R23 coś takiego nie występuje, 

Tak, 13700KF. Jak mam ustawione sync all cores to nic nie zbija czy to w idle czy occt. W biosie - remove all limit ofc, plan zasilania mam modyfikowany - max performance. Proc w planie jest ustawiony na 100% performance. Czy pulpit czy gra cały czas mi trzyma wszystkie rdzenie na 5300.

@tomcug nie testowałem osobiście jeszcze W11 ale po zamieszczonych materiałach i testach przez autora jego wersja 22H2 śmiga szybciej i płynniej niż 21H1. Osobiście nawet gdyby $$MS mnie dotował finansowo nie zdecydowałbym się na korzystanie z oficjalnej wersji ich systemu. Ostatni czysty obraz instalowałem może z 10 lat temu lol. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, barteke napisał:

"CPU AVX Control", ja miałem tutaj testowo na -3

No coś ty. to pierwsze sprawdzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, ju-rek napisał:

No coś ty. to pierwsze sprawdzałem.

Przestawiłem testowo na "0" i dalej zbijało zegary o 100Mhz, jeden P boostował do pełna. Faktycznie coś jest nie tak.

Edytowane przez barteke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...