Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

54 minuty temu, Lancer napisał:

Ale wiesz, że QVL na stronie Asusa dla Apexa Z690 dotyczy tylko konfiguracji 12th + Hynix-M, a dla Z790 QVL jest robione dla 13th + Hynix-A? Więc sprawa dotyczy różnych konfigów.

Patrzylem na QVL na stronie Gskilla + testy w necie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Maestro_ napisał:

Piękne to są czasy. Cofnęliśmy się do 2017 roku i premiery ryzen 1gen z taką różnicą, że teraz obóz intela gra w cinebencha :E

Napisałem to ten, który nie gra. ?

W obozie AMD grają w Cinebanch na AMD Ryzen 7 5800X3D, a ponoć to procesor do gier.

Ja tam testuje procesor w grach, a Cinebench, tylko wtedy, kiedy mam nietypowe ustawienie rdzeni i wątków.

 

2P + 8E

2-I2-I8-5-7-GHz-4-4-GHz-1-25-V-FC5.png

?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wszystko co było konieczne na kompie i postanowiłem zainstalować dziś W11 od nowa.
Wcześniej dostałem informację od MSI by użyć biosu od EK-X ostatniego który jest na stronie. Starsza wersja jak od Torpedo standardowej.
Uczyniłem to co mi nakazano, wykonałem CMOS i przeszedłem do instalacji W11.
Skonfigurowałem wszystko i na koniec sprawdzam HWiNFO64, ale się ucieszyłem gdy zobaczyłem że taktowania i napięcia się zmieniają . W końcu wszystko działa.

Jednak przestaje działać gdy podkręcam przez zmianę:
P-Core Ratio Apply Mode.--  All Core
P-Core Ratio--55
Leci na maksymalnej możliwej prędkości ponownie.
Teraz jestem ciekaw jak mam podejść do OC by włączała się oszczędność w czasie spoczynku.
Ale i tak bardzo się cieszę w końcu mimo starszej wersji Biosu i W11 jestem na dobrej drodze.

Dodatkowo zamówiłem sobie złączki QR do chłodzenia wodnego , klatkę pod procesor, pastę polecaną wyżej od Grizzly, szykuje się dobra zabawa , jak jeszcze zetnę czapkę to będzie ogień.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, cyberpunk2020 napisał:

Patrzylem na QVL na stronie Gskilla + testy w necie.

No ale co masz na stronie Gskilla napisane? Intel Z790 DDR5 (13th Gen Intel Core CPUs). Nie ma tam już aktualizacji na Z690 w połączeniu z 13gen. Tak samo Asus aktualizuje QVL tylko pod najnowszy sprzęt i nic nowego z Z690 nie ma od kilku miesięcy. Apex Z690 w połączeniu z 13th całkiem dobrze śmiga. Takie wyniki i czasami większe można łatwo znaleźć: https://imgbox.com/ZyiI1YLU. Chętnie zobaczę testy PRIME Z790-P który wymiata Apexa o czym piszesz - to by było bardzo miło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Lancer napisał:

No ale co masz na stronie Gskilla napisane? Intel Z790 DDR5 (13th Gen Intel Core CPUs). Nie ma tam już aktualizacji na Z690 w połączeniu z 13gen.

Ale sa aktualizacje na Z690 i problem z plytami na Z690 jest taki, ze to jest loteria. Popatrz na QVL z Gskilla 6600:

egeg.jpg.b9dca35340389f7d92152a4e68c019d0.jpg

Ten screen ktory wrzuciles to jest Apex Z790. Apex Z690 potrafi robic 8000mhz a i potrafi nie zrobic 7000mhz (nawet jest roznica z ktorego roku produkcji jest), w zaleznosci od sztuki. Ludzie na forum overclockers.uk kupowali po 10 sztuk zeby wybrac najlepsza, potem wrzucaja screeny z ultra selektów. Za to teraz za 2tys mozesz kupic np MSI Z790i Edge i masz wlasciwie gwarantowane 8000Mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, cyberpunk2020 napisał:

Ale sa aktualizacje na Z690 i problem z plytami na Z690 jest taki, ze to jest loteria. Popatrz na QVL z Gskilla 6600:

egeg.jpg.b9dca35340389f7d92152a4e68c019d0.jpg

Ten screen ktory wrzuciles to jest Apex Z790. Apex Z690 potrafi robic 8000mhz a i potrafi nie zrobic 7000mhz (nawet jest roznica z ktorego roku produkcji jest), w zaleznosci od sztuki. Ludzie na forum overclockers.uk kupowali po 10 sztuk zeby wybrac najlepsza, potem wrzucaja screeny z ultra selektów. Za to teraz za 2tys mozesz kupic np MSI Z790i Edge i masz wlasciwie gwarantowane 8000Mhz.

Apex pierwsza rewizja jest na smietnik , dopiero druga jest poprawiona w OC, tak samo Hero ;)  Asus w Z690 dal gruba plame.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, cyberpunk2020 napisał:

Ale sa aktualizacje na Z690 i problem z plytami na Z690 jest taki, ze to jest loteria. Popatrz na QVL z Gskilla 6600:

Niema tam żadnej pamięci w walidacji Z690 + 13th. F5-6600J3440G16GX2 to "stary" model wypuszczony jeszcze w maju na Hynixach-M. W QVL jest u Asusa nawet na Z690 Strix-F dla 12th.

Cytat

Ten screen ktory wrzuciles to jest Apex Z790. Apex Z690 potrafi robic 8000mhz a i potrafi nie zrobic 7000mhz (nawet jest roznica z ktorego roku produkcji jest), w zaleznosci od sztuki. Ludzie na forum overclockers.uk kupowali po 10 sztuk zeby wybrac najlepsza, potem wrzucaja screeny z ultra selektów. Za to teraz za 2tys mozesz kupic np MSI Z790i Edge i masz wlasciwie gwarantowane 8000Mhz.

Mój błąd. Ale jak śledzisz tamto forum to jak sam piszesz 7600 to żaden wyczyn dla Apexa. Oczywiście pod warunkiem że jest z modelu 2022. Z drugiej strony jest tam gość z Z790 Strix-E i Hynixami-A, który utknął na 7200.

Edytowane przez Lancer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze spostrzeżenia co do mojego 13600K to chyba wysokie SP jak na i5 bo 92SP

Pcore 103SP

Ecore 71SP

Puściłem zapętlone CB23 (11 rund) max temperatura na 1 rdzeniu 78C, wszystko stock, HWMonitor pokazuje pokazał max napięcie 1.268v

Jeśli chodzi o RAM, to bez problemu poszło XMP I czyli 4136MHz CL19

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Lancer napisał:

Niema tam żadnej pamięci w walidacji Z690 + 13th. F5-6600J3440G16GX2 to "stary" model wypuszczony jeszcze w maju na Hynixach-M. W QVL jest u Asusa nawet na Z690 Strix-F dla 12th.

ktore pamieci w takim razie maja gwarantowanego Hynixa-A? Da rade do 2tys pln takiego dorwac?

To a-die z xmp dla intela? https://www.proshop.pl/RAM/GSkill-Trident-Z5-RGB-DDR5-7200-BK-C34-DC-32GB/3116058

Edytowane przez cyberpunk2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to nowe rewizje 6600 od Gskilla są już na A-die, ale żeby się upewnić to trzeba sczytać numer partii. Te 7200 to już na 99% są na nowych Hynixach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wc zalozone na procka

cinewc.jpg

teraz mozna zaczac zabawe

700rpm wentyle +-

p56/e44

cine56.jpg

nadal cisza

Edytowane przez MaxForces
  • Thanks 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do tych co podkrecaja 13600, jak sie zmienia pobor pradu w grach po podbiciu do 5.5? ile % wiecej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, cyberpunk2020 napisał:

Pytanie do tych co podkrecaja 13600, jak sie zmienia pobor pradu w grach po podbiciu do 5.5? ile % wiecej?

W grach różnicy w poborze dużej nie ma, cb ze stock 150-160w na 200w przy 5.6/4.5 1.305v chociaż dzisiaj mi occt wywaliło przy stres teście więc pewnie będę musiał zejść z e cores na 4.4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, MaxForces napisał:

Wc zalozone na procka

cinewc.jpg

teraz mozna zaczac zabawe

700rpm wentyle +-

p56/e44

cine56.jpg

nadal cisza

Trafiła Ci się kapkę lepsza sztuka jak mój 13700KF :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, jest jakiś sens żyłować małe rdzenie, skoro nie mają one wpływu na wydajność gier? A może mają? Przetestowałbym ale bez lepszej karty nie jestem w stanie. Wiem jedynie, że tracę wydajność jak całkowicie wyłączę ecores. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Kołowaty napisał:

Tak przy okazji, jest jakiś sens żyłować małe rdzenie, skoro nie mają one wpływu na wydajność gier? A może mają? Przetestowałbym ale bez lepszej karty nie jestem w stanie. Wiem jedynie, że tracę wydajność jak całkowicie wyłączę ecores. 

Do CB23 warto pałować :E

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kołowaty napisał:

 

Co to jest? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie. Lepiej brać MSI MPG Z690 Carbon WIFI czy MSI MAG Z790 WIFI do i9 13900k? Obie na DDR5. Znalazłem kilka testów i Z690 obcina delikatnie wyniki w benchmarkach. Natomiast znalazłem taki test płyty głównej MSI i wyniki były bardzo zbliżone do Z790. Różnica w cenie 300 zł na korzyść Tomahawka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba bezpieczniej Z790

jjyj.jpg.f780bf02c31d975f23f024e0d1a47d3a.jpg

Ja mam jeszcze inne pytanie, bo zapomnialem sprawdzic przed zwroceniem swojego 13700. Czy jak wylacze w biosie w 13700 dwa rdzenie P tak ze zostana tylko aktywne 6 rdzeni P to finalnie taki procek bedzie sie zachowywal (jezeli chodzi o wydajnosc i pobor pradu) jak 13600? czy to nie dziala w ten sposob? Zrobi ktos z 13700 taki test moze?

Edytowane przez cyberpunk2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Fikołek napisał:

Co to jest? 

Cryo Cooler, dzięki niemu TVB po ustawieniu offsetu boostował do 6.2GHz. Wszystko jest w filmiku.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...