Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Wu70 napisał:

Tu nie ale na forach były SP >120, KS już lepszy nie będzie :)

Ja chcę trafić KSa w i5 :D

W sensie zarówno Redwood i Lion w 14gen? Jeden mobile, drugi desktop?

5,8GHz/4,6GHz powinno być osiągalne, lecz 5,5-5,6GHz/4,4-4,5GHz na rynku jest sporo.

Ja bym chciał P core na poziomie 6GHz, pierwsza i5, która ogarnia 6GHz. :D

Rzeczywistość raczej bywa brutalna. :szczerbaty:

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.11.2022 o 11:48, jacekcz napisał:

test XTU AVX2 - 30min

P57/E44/R45

uRvojip.png

intel.jpg

P57/E44/R47

Package TDP masz wyzsze od mojego o 14W mimo ze mam wieksze Vcore

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucalem juz screena jak moja plyta nastawia mi z automatu 1.49v do 13700k. To tylko dodam ze w przypadku 13600k dobrało 1.27v. Jest roznica :)

U was jakie napiecie dobral bios domyslnie dla waszych 13600k? (na youtubie widze ze wiekszosc jednak ma biosie ~1.24v

edit:

na b660 undervolting chyba nie dziala, offset -0.1300 daje dokladnie taki sam efekt w cinebench co -0.0300, wrecz jakby rosnie pobor watow

Edytowane przez cyberpunk2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, cyberpunk2020 napisał:

Tylko plyty Strix maja ten wskaznik jakosci jajek?

Ja mam to w Prime-A z690. U mnie sp 103, małych rdzeni chyba 78, ale ich nie używam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://imgbb.com/VNLP2V3

omg3.jpg

Na tych ustawieniach w grach jest mniej fps, niz wszystko na auto ?

Mw2 pokazuje ~40 fps wiecej

Edytowane przez razq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bocieque napisał:

Ja mam to w Prime-A z690. U mnie sp 103, małych rdzeni chyba 78, ale ich nie używam.

W którym miejscu w Asusie Prime jest ta zakładka? Niedawno szukałem i nic nie mogłem znaleźć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Radio_Tirana napisał:

W którym miejscu w Asusie Prime jest ta zakładka? Niedawno szukałem i nic nie mogłem znaleźć. 

Tylko pamietaj ze to nie jest ten najtanszy prime tylko Prime-A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, razq napisał:

https://imgbb.com/VNLP2V3

omg3.jpg

Na tych ustawieniach w grach jest mniej fps, niz wszystko na auto ?

Mw2 pokazuje ~40 fps wiecej

Bo widocznie ci już procek trothlluje , nie zawsze najwyższe Oc jest najlepsze , przy 105°C Alder już zrzucał zegary na Raptorkacj jest podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Blejdos napisał:

Bo widocznie ci już procek trothlluje , nie zawsze najwyższe Oc jest najlepsze , przy 105°C Alder już zrzucał zegary na Raptorkacj jest podobnie.

Oj to nie to, w grach max 71 st

Widocznie boost dziala dobrze i moze ma lepsza optymalizacje gry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, MaxForces napisał:

 

P57/E44/R47

Package TDP masz wyzsze od mojego o 14W mimo ze mam wieksze Vcore

Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje.

Ciężko mi zejść poniżej 200W w XTU z AVX nawet przy vcore=1.28V.

może 4x8GB swoje dokłada?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu ten odczyt nie jest dokładny, nic więcej ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem sobie 13600K na 5400 i wstępnie w benchach gierkowych czy 3d markach przechodzi bez problemu. Gdy będę miał czas odpalę coś cięższego. Czy dobrze rozumiem, że przy ustawieniu napięcia na auto w biosie, procek przy dodaniu tych 300mhz sam sobie dobiera więcej papu? Coś nie chce mi się wierzyć, że robiłby to na domyślnym napięciu dla wartości 5100mhz. 

Inna sprawa, że dodatkowe 300mhz w ogóle nie robi wrażenia na giereczkach, no chyba, że w 1% low i 0,1% low fps, a tych jakoś specjalnie nie monitoruję (może to błąd). W sumie ameryki nie odkryłem i sam nie wiem co chciałem zobaczyć w rozdziałce 3840x1600 - może chociaż te kilka fps więcej. 

W każdym razie trochę żałuję, że poszedłem w kierunku z690 z ddr4, a nie w b660 z ddr5. Nie zawracałbym sobie głowy oc a jedynie uv i od razu wpadłoby 32gb ramu z sensowną prędkością. Już teraz kombinuję na co by zmienić moje patrioty 3733 cl17 - myślę o 3600 14cl ale to pewnie ślepa uliczka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tomcug napisał:

Po prostu ten odczyt nie jest dokładny, nic więcej ;)

ano...jeszcze jak się pozmienia dc load line to można zejść sporo z W według softu  a po podłączeniu watomierza jest taki sam. Niektóre opcje potrafią namieszać z vid pocka i potem odczyty głupieją

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie bawiłem się dzisiaj z AC/DC i LLC i według programów niewiele to dało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Ogider napisał:

ano...jeszcze jak się pozmienia dc load line to można zejść sporo z W według softu  a po podłączeniu watomierza jest taki sam. Niektóre opcje potrafią namieszać z vid pocka i potem odczyty głupieją

Masz większe przekłamania bawiąc się tymi ustawieniami. Odczyt poboru na CPU jest realizowany w inny sposób i sporo mniej dokładny niż na kartach graficznych.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Radio_Tirana napisał:

W którym miejscu w Asusie Prime jest ta zakładka? Niedawno szukałem i nic nie mogłem znaleźć. 

Po włączeniu advance mode mam w okienku po prawej stronie ekranu ogólną ocenę, a po wejściu w zakładki AI Tweaker > AI Features osobno dla Pcores i Ecores.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, AvengerGT napisał:

Ustawiłem sobie 13600K na 5400 i wstępnie w benchach gierkowych czy 3d markach przechodzi bez problemu. Gdy będę miał czas odpalę coś cięższego. Czy dobrze rozumiem, że przy ustawieniu napięcia na auto w biosie, procek przy dodaniu tych 300mhz sam sobie dobiera więcej papu? Coś nie chce mi się wierzyć, że robiłby to na domyślnym napięciu dla wartości 5100mhz. 

Inna sprawa, że dodatkowe 300mhz w ogóle nie robi wrażenia na giereczkach, no chyba, że w 1% low i 0,1% low fps, a tych jakoś specjalnie nie monitoruję (może to błąd). W sumie ameryki nie odkryłem i sam nie wiem co chciałem zobaczyć w rozdziałce 3840x1600 - może chociaż te kilka fps więcej. 

W każdym razie trochę żałuję, że poszedłem w kierunku z690 z ddr4, a nie w b660 z ddr5. Nie zawracałbym sobie głowy oc a jedynie uv i od razu wpadłoby 32gb ramu z sensowną prędkością. Już teraz kombinuję na co by zmienić moje patrioty 3733 cl17 - myślę o 3600 14cl ale to pewnie ślepa uliczka. 

Całkowita zgoda w kwestii CPU. Mam teraz 13700KF i 13900KF i w 4K różnic nie ma oczywiście żadnych :D To samo tyczy się zegarów, no może przy 5.7GHz są 2fps'y więcej, chyba że gierka generuje setki klatek to wtedy wpadnie coś extra. Nie zmieniaj tych DDR4 na kolejne DDR4. W tej rozdzielczości w której grasz nic Ci to nie da. Ja gram w natywnym 4K - czasami z DLSS i czy ustawię 3200 cl14 (czy nawet cl13) czy 3800 cl15 to nie ma żadnej różnicy w klatkażu, a 0.1 i 1% low różnice są na jakimś marginalnym poziomie, dla którego nie ma sensu taka operacja. Nawet jakbyś zmieniał na DDR5 to prawdopodobnie wzrost będzie iluzoryczny, rzędu może 3-4 fps'ów. Jedynie w tytułach gdzie użycie GPU by spadło poniżej 80% to mógłbyś zobaczyć jakieś korzyści, ale sam sobie odpowiedź czy to ma sens.

Edytowane przez Fenrir_14
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chcę złożyć nowego kompa. Czekam na podzespoły. Czy wybór mobo Asus Prime Z790-A do 13700K to dobry wybór?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.11.2022 o 20:56, Fenrir_14 napisał:

Kurde ja dziś właśnie kupiłem 13900KF jeszcze lol. Akurat był w promce to mówię zobaczę co i jak. No i zostawię 13900, lepszy bin. SP dla P Cores 110 i 81 dla E Cores. Na 13700k miałem odpowiednio 95 i 69 chyba jak dobrze pamiętam. 

E to dobry ruch, za ile ta promka była?
Czy tylko na Asus-ach idzie to SP sprawdzić, nie ma od tego jakiegoś programu zewnętrznego jak ktoś ma tylko MSI?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, WORMS napisał:

E to dobry ruch, za ile ta promka była?
Czy tylko na Asus-ach idzie to SP sprawdzić, nie ma od tego jakiegoś programu zewnętrznego jak ktoś ma tylko MSI?

 

Raczej pozostaje tylko Asus z tymi odczytami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie niezle to sobie Asus wymyslil, ludzie np w UK widze kupuja te Asusy drogie (ROG, strix) tylko po to zeby sobie ten numerek SP sprawdzic ;) A teraz nawet TUF drogi (z790 Tuf DDR4 = 2000zl) a co dopiero Strix/Hero itp

Edytowane przez cyberpunk2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...