Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

40 minut temu, cyberpunk2020 napisał:

Teraz w media expert Core i5-13600KF jest za 1659zl, mozesz zbic cene o 50zl kodem z ING

ale kolega kupił 13600K, a nie  13600KF, sam też szukam 13600K, grafika się przyda. Media expert nie daje coda, w xkomie jest baner o Gotham Knights i Arcadegeddon, niech jeszcze ogarną coda i można u nich zamówić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Minciu napisał:

Pełen adaptive to masz tylko chyba w MSI. Wrzucasz max voltage na adaptive i resztę płyta w locie dobiera. Sama krzywa robi.

W którym miejscu wrzuca się max V? Po ustawieniu adaptive + 1.15V płyta podaje 0.7-1.3V na cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Makarons napisał:

Gdzie za tyle kupiłeś?

W Morelach, dzień przed premierą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, MaxForces napisał:

To nie cpu a producenci plyt gdzie na stock sciagaja limity, napiecia nie musisz rusza wystarczy ze limity stock ustawisz 

Jestem trochę poza tematem limitów, czy jak ustawię na 13600k/13700k np. limit=125W to napięcia będą ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, choć trochę ucierpią na tym zegary ;) Chyba, że interesują Cię tylko gry, to tego nie zauważysz, ale najlepiej zrobić po prostu ręczną optymalizację ustawień.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, AMDK11 napisał:

mlidnqiln.png

Na forum Anandtech jest osoba o nicku Exist50, która jako jedna z pierwszych podawała że LionCove(ArrowLake) nie wchodzi w część "Royal Core". Dopiero PantherCove(LunarLake) należy do "Royal Core". Według niego gdy nadejdzie odpowiednia generacja nikt nie będzie miał najmniejszej wątpliwości że to "Royal Core".

Jakiś czas temu zadałem mu pytanie czy "Royal Core" to całkowicie nowe podejście do x86 o znacznie wyższym IPC na co odpowiedział że nie może podać szczegółów ale przyznaje że TAK! "Royal Core" to nowe podejście do x86 i że będą bardzo duże wzrosty IPC.

Na forum Anandtech zwracają uwagę na to że dzięki podejściu big.LITTLE nie trzeba już martwić się o wielkość logiki dużego rdzenia i można projektować naprawdę bardzo mocno rozbudowane rdzenie x86 bez zamartwiania się o kompromisy w zajmowanej powierzchni.

Co ciekawe po tym jak mi odpisał, całkiem nie dawno główny inżynier Intela od rdzeni Cove oficjalnie przyznał że po RaptorCove(RaptorLake) i RedwoodCove(MeteorLake) zobaczymy dużo większe wzrosty IPC niż do tej pory byliśmy przyzwyczajeni doświadczyć. Ta wypowiedź sugeruje że LionCove może należeć już do "Royal Core". Czas pokaże ;)

 

Exist50 twierdzi także że MLID to totalna komedia i tak trzeba ich postrzegać ponieważ nie mają pojęcia o tym co publikują tak samo jak z ogromnym wzrostem IPC Zen4. Sam MLID twierdził że jego źródła zwróciły mu uwagę na to że przecenia wzrost IPC i nie docenia wzrostu taktowania dla Zen4. Na forum Anandtech twierdzą że Exist50 miał rację jak do tej pory. 

 

Inna osoba na Forum Anandtch twierdzi że nawet PantherCove(LunarLake) nie należy jeszcze do "RoyalCore". Pozostaje tylko czekać i zobaczyć czy MLID ma choć częściową rację co do Meteorlake w 2023 roku.

 

EDIT:

Coraz częściej widzę wypowiedzi że Zen5 to będzie dekoder 6 drożny i że AMD nie jest w stanie nadrobić w jednej generacji mikroarchitektury x86 od Intela. GoldenCove z 6 drożnym dekodrem x86 i ROB 512 został ukończony w 2020 roku, RedwoodCove w 2021 roku a LionCove podobno z 8 drożnym dekoderem x86 i ROB 700+ został ukończony na początku bieżącego 2022 roku. Zen5 ma mieć premierę w 2024 roku czyli w tym samym co LionCove.

Jak by nie było najbliższe lata będą bardzo ciekawe :D

I znowu się powtarza to lanie wody, z którego wynika tylko jedno, ze nowa generacja będzie wydajniejsza od poprzedniej. WOW, dobre te przecieki ?

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, AMDK11 napisał:

Exist50 twierdzi także że MLID to totalna komedia

Niczego odkrywczego nie stwierdził ;) To taki AdoredTV bis.

Edytowane przez tomcug
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, tomcug napisał:

Tak, choć trochę ucierpią na tym zegary ;) Chyba, że interesują Cię tylko gry, to tego nie zauważysz, ale najlepiej zrobić po prostu ręczną optymalizację ustawień.

Może i tak, ale mnie interesuje jak najwyższą wydajność, ale z optymalnym zużyciem prądu. Więc sugerując się testami 12700k przy różnych limitach, widzę że przyrost powyżej 125 w nie jest dla mnie zbyt duży, patrząc o ile wzrasta pobor. Przypuszczam że na gen 13 jest tak samo, więc chętnie bym kupił jakiegoś zablokowanego 13700. Ale że nie ma na ten moment, to myślę o kupnie wersji k i zablokowaniu limitów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.11.2022 o 12:15, dzb napisał:

A żeby to zrobić potrzebuję dowodu zakupu płyty. A płyta przyjdzie dopiero 14.11.

Zacząłem się nawet zastanawiać, czy nie wymienić tego Krakena, bo jest dość wiekowy (ma ponad 4 lata)...

Nie potrzebujesz dowodu zakupu, wrzuć screenshot zamówienia ze strony sklepu czy maila, cokolwiek, o ile nie zamówiłeś na targu "na słowo" to coś będziesz miał ;)

Nie ma sensu się cofać z krakenem na jakąś lipę, on po 4 latach nadal ma gwarancję i to na poziomie wielu innych aio czyli 2 lata 8:E
Jak działa gorzej albo ledy przestały świecić czy coś innego to daj im znać, dostaniesz nowego i 6 lat gwarancji, dlatego dla mnie w aio nic się nie liczy poza krakenami nzxt.

W dniu 9.11.2022 o 09:46, jacekcz napisał:

Ja jednak wolę OC w trybie "Per core". Zawsze można parę rdzeni puścić szybciej.

Dorzucałeś jeszcze na to TVB? Chyba per core + TVB to taki maks

22 godziny temu, Minciu napisał:

Na Asusie mam Adaptive które jest defakto offsetem. A offset to obniża cała krzywa.

heh tyle masz tego asusa i nie odkryłeś że możesz ustawić adaptive/offset/cokolwiek np tylko dla wybranych mnożników? Ja poza kilkoma najwyższymi nic nie ruszam bo po co mam sobie ograniczać napięcie "na górze" przez to że łatwo zdestabilizować jakieś mnożniki w idle

15 godzin temu, AMDK11 napisał:

Na forum Anandtech zwracają uwagę na to że dzięki podejściu big.LITTLE nie trzeba już martwić się o wielkość logiki dużego rdzenia i można projektować naprawdę bardzo mocno rozbudowane rdzenie x86 bez zamartwiania się o kompromisy w zajmowanej powierzchni.

Od początku pisałem że to największa zaleta tego podejścia dla ludzi w tym temacie (wydajność w grach) i pozwoli to znacznie bardziej rozwijać P i single perf a tu wypisywali jakieś romantyczne wymysły że jo to bym wolał 10P zamiast tych E :D

15 godzin temu, AMDK11 napisał:

jako jedna z pierwszych podawała że LionCove(ArrowLake) nie wchodzi w część "Royal Core"

To tak naprawdę nie ma wielkiego znaczenia. Siłą 15gen będzie TSMC nawet jak nic w rdzeniach nie zmienią. Architektura Intela + proces TSMC to będzie POTĘŻNA generacja :D

i rzadka podstawka gdzie warto zmieniać cpu w ramach jednej podstawki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.11.2022 o 09:50, Fenrir_14 napisał:

@razq na którym poziomie masz LoadLine Calibration ustawione?

Jak masz małe rdzenie skonfigurowane? 

Jakie masz SP dla swojego procka? 

Bios to jedna sprawa a Intel ME to osobny rozdział, sprawdź w biosie na głównej stronie jaką masz wersję. 

Tutaj najnowsza:

https://rog.asus.com/motherboards/rog-maximus/rog-maximus-z790-hero-model/helpdesk_bios/

Model płyty nie ma znaczenia bo to jest soft Intela. 

Mam rozumieć że mimo jest to dla Z790 od Asusa, to spokojnie mogę to załadować do MSI z690?
Na stronie MSI to kompletnie nic się nie dzieję, żadnych aktualizacji.
Kupiłem kiedyś Avast Update Driver i tam też są sterowniki  do Intel  ME z 9 maja, a do Intel Serial IO GPIO Controller z 6 września, ale nie wiem czy czegoś nie posuję jak wybiorę by mi to się aktualizowało.
A jak nie ma to znaczenia to może faktycznie zacznę instalować ze strony Asusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Wu70 napisał:

 

heh tyle masz tego asusa i nie odkryłeś że możesz ustawić adaptive/offset/cokolwiek np tylko dla wybranych mnożników? Ja poza kilkoma najwyższymi nic nie ruszam bo po co mam sobie ograniczać napięcie "na górze" przez to że łatwo zdestabilizować jakieś mnożniki w idle

Zaktualizowałem dzisiaj bios bo miałem zabytek 14 a chyba 22 teraz jest.

Przynajmniej myszka już działa w miarę normalnie, bo wcześniej to skakała, w pionowe i poziomie totalnie inna sensowność itp. nie miałem przyjemności nawet tam zaglądać.

W każdym razie napięcie w IDLE dalej wyraźnie ponad 1V siedzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Wu70 napisał:

i rzadka podstawka gdzie warto zmieniać cpu w ramach jednej podstawki

Od LGA1700 już to będzie częściej. Warto to zrobić już nawet w tej generacji z 12th na 13th

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:

W każdym razie napięcie w IDLE dalej wyraźnie ponad 1V siedzi. 

wszystko w bios odnośnie oszczędzania prądu powyłączane ? Windows w planie zasilania w sekcji cpu ustawiony na 5-10%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Ogider napisał:

wszystko w bios odnośnie oszczędzania prądu powyłączane ? Windows w planie zasilania w sekcji cpu ustawiony na 5-10%

Właśnie się zastanawiam nad wyraz windowsem. Jest już wiekowy i może ma jakiś plan zasilania skaszaniony. To chyba jeszcze z 8gen intela system stoi. I przez AMD nawet przechodził 3000 i 5000.

Oszczędzanie energii po aktualizacji i przed normalnie ustawione. W default. 

Wcześniej nie zwracalem uwagi co robi komp w IDLE. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, WORMS napisał:

Mam rozumieć że mimo jest to dla Z790 od Asusa, to spokojnie mogę to załadować do MSI z690?
Na stronie MSI to kompletnie nic się nie dzieję, żadnych aktualizacji.
Kupiłem kiedyś Avast Update Driver i tam też są sterowniki  do Intel  ME z 9 maja, a do Intel Serial IO GPIO Controller z 6 września, ale nie wiem czy czegoś nie posuję jak wybiorę by mi to się aktualizowało.
A jak nie ma to znaczenia to może faktycznie zacznę instalować ze strony Asusa.

Dokładnie tak :D

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Wu70 napisał:

Nie potrzebujesz dowodu zakupu, wrzuć screenshot zamówienia ze strony sklepu czy maila, cokolwiek, o ile nie zamówiłeś na targu "na słowo" to coś będziesz miał ;)

Dzięki za pomysł, spróbowałem po prostu ze zrzuconym do PDFa zamówieniem ze sklepu (oficjalny sklep MSI), może przejdzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuci ktos z was kto ma DDR5 i jakiegos Raptora wynik z benchmarka w Modern Warfare 2?

Edit: jajka mi stabilnie boostuja do 6.1 ghz w lekkich watkach, nie wiem czy to legalne

mhCIt7c.jpg

hs8pqms.jpg

Edytowane przez cyberpunk2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Wu70 napisał:

Dorzucałeś jeszcze na to TVB? Chyba per core + TVB to taki maks

Tak. Mam aktualnie włączone TVB+1 (P57+1). Wszystko bardzo dobrze działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Phoenix. napisał:

I znowu się powtarza to lanie wody, z którego wynika tylko jedno, ze nowa generacja będzie wydajniejsza od poprzedniej. WOW, dobre te przecieki ?

W sumie racja :E

Ale przynajmniej będzie można zweryfikować czy którykolwiek z nich ma rację. 

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Phoenix. napisał:

Brak opisu.

A nie no, to elegancko. Windows zachowuje się jak maleware. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11900K nie dał rady tego obliczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.11.2022 o 16:42, cyberpunk2020 napisał:

Wrzuci ktos z was kto ma DDR5 i jakiegos Raptora wynik z benchmarka w Modern Warfare 2?

Edit: jajka mi stabilnie boostuja do 6.1 ghz w lekkich watkach, nie wiem czy to legalne

mhCIt7c.jpg

hs8pqms.jpg

Co prawda nie wynik z benchmarka…


9-DFE04-B6-BBF4-4-EDF-8313-E728-C0751313
358-FEA87-291-A-48-DC-8317-F61-A2-D8-E7-

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...