Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, razq napisał:

Co prawda nie wynik z benchmarka…



 

A jak w przypadku gry w coda? Czy też ci boostuje do 6.1? Sam się próbowałem bawić w adaptive oc, ale podczas grania bez szans na boost. Wszystko na all core schodziło, tyle że ja mam i5 bez TVB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie bez TVB lepiej boostuje (w single i w multi, ale multi mnie nie obchodzi, jedynie single jest przydatne), jeszcze troche pogrzebie to przebije 1000pkt w cpu-z, narazie sie zatrzymalem na 996pkt.

W Call of Duty nie zobaczysz roznicy, zadna gra obecnie nie wysyci procesora w taki sposob. Za to w roznych internetowych rzeczach jak przegladarka czy aplikacje niektore (javascript) ktore uzywaja jednego watku tylko to jak najbardziej.

Tak naprawde w grach to jak przyjdzie Zen 4 3d to zmiecie te wszystkie wyniki, a zegar pewnie bedzie miec nizszy niz obecne Zen 4.

D9yDNMZ.png

Edytowane przez cyberpunk2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W październiku https://hwbot.org/submission/5102721 (8812.8 MHz) widniało jako najwyższa częstotliwość 13900K, a w tym miesiącu jest https://hwbot.org/submission/5111290_hicookie_cpu_frequency_core_i9_13900k_8400_mhz (8400 MHz). Ale na głównej nadal jest to pierwsze. Niektórzy najwyraźniej mają wątpliwości co do prawdziwości tego pierwszego wyniku. Rzeczywiście jest on aż 1212.8 MHz wyższy od https://hwbot.org/submission/4852646_splave_cpu_frequency_core_i9_12900k_7600_mhz dodanego 12 listopada zeszłego roku, co jest podejrzanie dużą zmianą rok do roku. 800 MHz wydaje się bardziej prawdopodobne, biorąc pod uwagę 600 MHz oficjalnego wzrostu częstotliwości. Tom z MLID mówi, że 14900K będzie mieć niższe zegary od 13900K ale wyższe IPC/PPC. Potem 15900K ma podobno znowu podnieść częstotliwość wraz z powrotem do 8 + 16 i wyższym IPC/PPC.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.11.2022 o 13:46, Ogider napisał:

wszystko w bios odnośnie oszczędzania prądu powyłączane ? Windows w planie zasilania w sekcji cpu ustawiony na 5-10%

Rzuciłem ostatnio okiem na te profile. Wszędzie było od 100% do 100%. Na oszczędnym, zbalansowanyn i na wydajności. Chyba chodowanie systemu zbyt długo między różnymi platformami mu nie służy. Szczególnie że pod AMD chyba instalowałem kiedyś jakieś dedykowane profile. W każdym razie minimalny stan proca zbiłem do 1% nie pamiętam ile jest na default. Ale mimo setki na minimum, zegary coś tam spadały chociaż nie na poniżej 1GHz a coś w okolice 4GHz. Chyba przydałoby się zmienić system na jakiś nowy, czysty. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.11.2022 o 15:22, Fenrir_14 napisał:

Dokładnie tak :D

Nie działa, albo nie wiem jak to zrobić.

2tYz0A0.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby zrobic update firmwareu ME, musisz miec w systemie sterownik ME. Takze albo nie masz tego sterownika, albo wgrywasz zly firmware.

Widze ze wgrywasz firmware Z790 do Z690, to nie bedzie dzialac

Edytowane przez cyberpunk2020
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firmware dobry wgrywa. moim zdaniem software nie wykrywa płyty Asusa i odmawia współpracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, cyberpunk2020 napisał:

Widze ze wgrywasz firmware Z790 do Z690, to nie bedzie dzialac

Nie ma to znaczenia, Z690 i Z790 bo mają ten sam ME. Wgrywałem na Z690 ostatni ME 2020 ten sam co jest dla Z790 bez żadnych sztuczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem bencha w modern warfare 2 i na 13700K wynik wydaje mi się słaby:

https://ibb.co/mvkgtJL

Pamięci DDR4, 3600, 16-20-20, xmp włączony, GEAR 1 też. Co jeszcze mogę sprawdzić w BIOSie co może być defaultowo niewłączone, a powinno. W aplikacji Gigabyte do mobo mam tryb OC 5,5 ghz, w trybie standard jest 5,3 ghz. W grze max zanotowana temperatura to 77 stopni. To dużo? Może włączę tryb OC i zobaczę czy będzie jakaś różnica. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, WORMS napisał:

Nie działa, albo nie wiem jak to zrobić.

 

W folderze FW są pliki bat. To powinno zadziałać dla twojej płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tomskyy napisał:

Robiłem bencha w modern warfare 2 i na 13700K wynik wydaje mi się słaby:

https://ibb.co/mvkgtJL

Kup pamieci na b-die jak cie stac na 4090. FPS'y CPU masz gorsze niz ja na 13600k @5.1ghz.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, cyberpunk2020 napisał:

Kup pamieci na b-die jak cie stac na 4090. FPS'y CPU masz gorsze niz ja na 13600k @5.1ghz.

 

Super porada. Bardziej chciałbym się dowiedzieć jaka jest przyczyna tak kiepskiej ilości fps na moim procesorze, że jest nawet gorsza niż u Ciebie na 13600k. Coś musi być nie tak z racji tego, że na początku miałem tyle fps-ów na tym CPU (na fps GPU nie patrzeć bo była wtedy 3090Ti: https://ibb.co/PjpPH77

 

wynik w timespy: https://www.3dmark.com/3dm/83050131

Edytowane przez tomskyy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, tomskyy napisał:

Super porada. Bardziej chciałbym się dowiedzieć jaka jest przyczyna tak kiepskiej ilości fps na moim procesorze, że jest nawet gorsza niż u Ciebie na 13600k. Coś musi być nie tak z racji tego, że na początku miałem tyle fps-ów na tym CPU (na fps GPU nie patrzeć bo była wtedy 3090Ti: https://ibb.co/PjpPH77

 

wynik w timespy: https://www.3dmark.com/3dm/83050131

Nie wiem nie jestem jasnowidzem, wynik z TimeSpy wyglada dobrze, ale ma sie to nijak do faktycznej gry czasami. Dwie opcje mi tylko przychodza na mysl, albo masz za wysokie temperatury na cpu i ci throttluje w czasie gry (jakie masz temperatury?), albo cie pamieci ograniczaja (ja bym stawial jednak na pamieci).

Tutaj koles robil ostatnio build na 4090 pod Call of Duty wyszedl mu wynik w 1440p w benchmarku avg 435 fps / 5% low 360 fps / 1% low 328 fps

Daj mniejsze detale w opcjach to sie moze polepszy, tylko po co ci wlasciwie wiecej fps jak masz monitor tylko 144hz?

 

Edytowane przez cyberpunk2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Ogider napisał:

W ogole mnie to nie dziwi, skoro teraz praktycznie wszystkie sztuki 13600k odpowiednio ustawione robią 6ghz, to refresh z wyzszymi zegarami niz obecnie jak najbardziej ma sens. Te 5100mhz to bardzo nisko ustawili. 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za pierdy te 100-200Mhz co miałoby zmienić?

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości odnośnie tego benchmarka z call of duty Wyostrzenie obrazu najlepiej miec to FidelityFX ?  bo myślałem ze to pod karty amd lub coś..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, sideband napisał:

Co to za pierdy te 100-200Mhz co miałoby zmienić?

no Właśnie też się zastanawiam :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, sideband napisał:

Co to za pierdy te 100-200Mhz co miałoby zmienić?

Oj to chyba inaczej liczone. Najpierw +200MHz w 13900KS jako serii "ekskluzywnej", a potem kolejne +100-200MHz więcej w 14900K jako serii dla "ludu". 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, cyberpunk2020 napisał:

Nie wiem nie jestem jasnowidzem, wynik z TimeSpy wyglada dobrze, ale ma sie to nijak do faktycznej gry czasami. Dwie opcje mi tylko przychodza na mysl, albo masz za wysokie temperatury na cpu i ci throttluje w czasie gry (jakie masz temperatury?), albo cie pamieci ograniczaja (ja bym stawial jednak na pamieci).

Tutaj koles robil ostatnio build na 4090 pod Call of Duty wyszedl mu wynik w 1440p w benchmarku avg 435 fps / 5% low 360 fps / 1% low 328 fps

Daj mniejsze detale w opcjach to sie moze polepszy, tylko po co ci wlasciwie wiecej fps jak masz monitor tylko 144hz?

 

Mam monitor 170Hz nie 144Hz. Druga sprawa, nie gram na g-syncu więc wolę mieć więcej fps. Trzecia sprawa to chyba ten benchmark w grze jest skopany. Kolega ma też 4090 ale z 5950X i mam od niego dosyć sporo więcej fps w samej grze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, tomskyy napisał:

Mam monitor 170Hz nie 144Hz. Druga sprawa, nie gram na g-syncu więc wolę mieć więcej fps. Trzecia sprawa to chyba ten benchmark w grze jest skopany. Kolega ma też 4090 ale z 5950X i mam od niego dosyć sporo więcej fps w samej grze.

Na jakich ustawieniach grasz? Mi render CPU AVG ponad 300fps wypluwa, a karta dociśnięta na maxa i mam AVG równe 200fps. U mnie wszystko na fulla w ustawieniach co się dało.

Edytowane przez Kołowaty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Kołowaty napisał:

Na jakich ustawieniach grasz? Mi render CPU AVG ponad 300fps wypluwa, a karta dociśnięta na maxa i mam AVG równe 200fps. U mnie wszystko na fulla w ustawieniach co się dało.

Prawie wszystko na maksa, kilka na niskich jak opóźniona fizyka czy kaustyka wody i te efekty wolumetryczne też jakoś na niskich chyba. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Petik napisał:

Z ciekawości odnośnie tego benchmarka z call of duty Wyostrzenie obrazu najlepiej miec to FidelityFX ?  bo myślałem ze to pod karty amd lub coś..

Kazda opcja skalowania obrazu to zawsze zwiekszenie input laga.

Przeciez to niepotrzebne, w nvidia wlaczasz wyostrzenie i dajesz na 60-65 a w radkach wyostrzenie 60-70, do tego overdrive w monitorze i masz obraz ostry jak zyleta i nie czuc zadnego opoznienia. 

Ja to czuje fidelity / no scaling

Gram w 1080p na srednich i mam 300-400 fps w zaleznosci od mapy ( 6v6 ) monitor 240hz asus rog strix. odrazu mowie ze zblokowanie na sztywno fps 240 tez dziwnie potrafi przyciac obraz co jakis czas.

No scaling ma minimalnie mniej klatek ale nprawde gra plynie a przy fidelity czuc minimalne opoznienie. Grajac szybko na no scope'y czuc najbardziej

PS. 

Ktos pytal wyzej - tak, boostuje mi rdzenie na tyle ile mam ustawiony boost przy korzystaniu z 8 rdzeni - 5.8ghz

W pliku config os gry mw2 masz opcje rendering cores - dajesz tyle ile masz rdzeni P - u mnie 8.
Mozna sie bawic i dac np 4 rdzenie uzywane przez gre i probowac zboostowac 4 rdzenie na 6.0
Albo jest taka aplikacja, process lasso - przypisujesz dany proces w windows do konkretnych rdzeni ;) 
Ja sie juz nie bawie, mam wystarczajaco szybko juz ;D
 

Edytowane przez razq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, tomskyy napisał:

ma też 4090 ale z 5950X i mam od niego dosyć sporo więcej fps w samej grze

Co jest w tym dziwnego? 5950x to bardzo slabo proc, nie nadaje sie do grania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...