Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, cyberpunk2020 napisał:

.. nawet pomijajac to ze 13600k uciagnie o wiele szybsze pamieci niz 12900k

A gdzie to jest napisane? :)

 

2 godziny temu, sideband napisał:

Nie brakuje tylko lepsze DDR4 są od dawna w zaporowych cenach.Coś gorszego na Micronach/Hynixach kupi się w lepszej cenie.

Jak się bawić w DDR4 to coś w okazyjnej cenie by później dobrze wyjść przy odsprzedaży. Z czasem zainteresowanie DDR4 będzie malało.

Coś gorszego na micronach/hynixach kupisz taniej niż DDR5 ? :) 

Nawet tanio DDR4 powoli traci jakby sens. Za 440zl 32GB DDR4 to chyba nawet ciężko znaleźć jakiekolwiek. A jeszcze w microny pod OC DR w tej cenie to już prawie na pewno nie uda się trafić. Chyba teraz SR Mircony raczej robią w modułach 16GB?

https://www.ceneo.pl/123191405

image.png.1e3f159b7c06a4979096dfcc2ae02348.png

 

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze zdjęcia struktury rdzeni RaptorCove(x86 GoldenCove) i Gracemont:

UWAGA

Zdjęcia ważą ponad 100MB!

Intel/RaptorLake/RPL(8P+16E)

 

Edytowane przez AMDK11
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, cyberpunk2020 napisał:

...Dlatego karty graficzne trzymaja cene, a wszystko inne tanieje. Bo karty sa mocno uniwersalne, a wszystko inne sie starzeje mocno.

Chyba karty graficzne się najszybciej starzeją niż  reszta podzespołów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, blubaju napisał:

Chyba karty graficzne się najszybciej starzeją niż  reszta podzespołów.

Finansowo sie lepiej starzeja. Kilkuletniego GeForce'a spokojnie sprzedaz w kilka godzin po niewiele nizszej cenie niz kupiles (o ile nie kupowales w okresie boomu krypto), a sprobuj zrobic to samo z jakas plyta np B350/B450 AM4 czy starszym procesorem, bedziesz sie bujał miesiac zanim ktokolwiek chetny sie znajdzie. Sprzedawalem jakis czas temu troche starsze pamieci DDR4 bo mialem kilka zestawow, musialem zejsc do ceny ~100zl za 16GB bo nikt tego nie chcial. Płyty główne pod LGA1700 widzialem lezały na OLX po kilka miesiecy zanim sie sprzedaly a byly w bardzo dobrych cenach i jest to nadal aktualna podstawka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyt i procków na AM4 jest dużo na rynku także nie dziw się, że schodzi to w niskich cenach.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, cyberpunk2020 napisał:

No testuje tym co zawsze, OCCT + TM5 Extreme przez 3h. Zwykle to wystarcza. Wrzuce pozniej jakies screeny jak jeszcze przetestuje w grach, bo w Aida wyniki sa wlasciwie bardzo podobne co na 4100 CL15. Jeszcze nie testowalem tego 4400mhz w grach, ale IMO "sweet spot" to i tak jest 4000mhz cl15-15-15 z docisnietymi wszystkimi pomniejszymi timingi. 

Jeszcze musze ogarnac bo wiem ze teraz jakis nowy profil TM5 jest, Absolut, jeszcze go nie uzywalem.

Jakie napięcie VCCSA/IO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Kołowaty napisał:

Jakie napięcie VCCSA/IO?

1.35/1.35, ale nie testowalem nic innego. SA pewnie wymaga mniej, IO nie wiem.

Edytowane przez cyberpunk2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Btw kupiłem G-skille DDR5 6400mhz i są na A-die. W weekend bede testowal (robie porownanie DDR4 B-die do DDR5), potem pewnie poleca do szafy albo na sprzedaz, jakby ktos chcial kupic to na priv.

Edytowane przez cyberpunk2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dzisiaj kod od Komputronika na Mordern Warfare i "trochę" skiepściłem. Myślałem, że dostanę klucz po wpisaniu kodu, a tu się okazuje, że trzeba konta łączyć (intelowskie z battle netem). Miałem sprzedać więc trzeba było wystawić od razu to co dostałem sms'em. Chyba pokombinuję coś z kontem intela - pozmieniam dane czy coś. W sumie zakładałem specjalnie dla dostania tego kodu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, cyberpunk2020 napisał:

Btw kupiłem G-skille DDR5 6400mhz i są na A-die. W weekend bede testowal (robie porownanie DDR4 B-die do DDR5), potem pewnie poleca do szafy albo na sprzedaz, jakby ktos chcial kupic to na priv.

Które dokładnie pamięci kupiłeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, ketrab666 napisał:

Które dokładnie pamięci kupiłeś ?

Pamięć G.Skill Trident Z5 RGB, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32 (F5-6400J3239G16GX2-TZ5RS) data produkcji pazdziernik 2022

10 minut temu, AvengerGT napisał:

Dostałem dzisiaj kod od Komputronika na Mordern Warfare i "trochę" skiepściłem. Myślałem, że dostanę klucz po wpisaniu kodu, a tu się okazuje, że trzeba konta łączyć (intelowskie z battle netem). Miałem sprzedać więc trzeba było wystawić od razu to co dostałem sms'em. Chyba pokombinuję coś z kontem intela - pozmieniam dane czy coś. W sumie zakładałem specjalnie dla dostania tego kodu. 

Ja dostalem kod na Warhammer III, gra ktorej nienawidze. I tak cos pokombinowalem ze mi sie dodała do Steam, a 100% chciałem sprzedac :D

Edytowane przez cyberpunk2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, cyberpunk2020 napisał:

Ja dostalem kod na Warhammer III, gra ktorej nienawidze. I tak cos pokombinowalem ze mi sie dodała do Steam, a 100% chciałem sprzedac :D

Ja to zawsze coś namieszam. Chyba pozamiatane bo na tym etapie wymagane jest połączenie obu kont. Niby da się zmienić email ale trzeba pisać do supportu, a nie wiadomo czy to będzie wszystko - ja to już postrzegam jako rzecz z którą jest za dużo kombinowania. Z drugiej strony mniej więcej 2 stówki miały wpaść... pomyślę jeszcze, może coś mnie oświeci. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, AvengerGT napisał:

Ja to zawsze coś namieszam. Chyba pozamiatane bo na tym etapie wymagane jest połączenie obu kont. Niby da się zmienić email ale trzeba pisać do supportu, a nie wiadomo czy to będzie wszystko - ja to już postrzegam jako rzecz z którą jest za dużo kombinowania. Z drugiej strony mniej więcej 2 stówki miały wpaść... pomyślę jeszcze, może coś mnie oświeci. 

Ale polaczyles juz konto intelowskie z battle-netem? Mozesz przeciez sprzedac to konto intel i sobie nowe stworzyc. IMO jest kilka opcji conajmniej, nic straconego. Gra sie dopisuje do konta battle-net dopiero jak tam potwierdzisz milion rzeczy jeszcze i ze jestes odpowiednio dorosły. Jezeli tego nie robiles to bez problemu sprzedasz konto intel'a.

Edytowane przez cyberpunk2020
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, cyberpunk2020 napisał:

Ale polaczyles juz konto intelowskie z battle-netem? Mozesz przeciez sprzedac to konto intel i sobie nowe stworzyc.

Z reguły zakładam konta na główny adres email i tak też zrobiłem w tym przypadku. W sumie oprócz tego, że adres email jest jakby loginem do intelowskiego konta, czy wynika z tego faktu coś jeszcze? Mogą być jedynie utrudnienia przy resetowaniu hasła, ale jeśli ktoś kupi tylko pod Cod'a i uzyska dostęp na battlenecie to tego konta nie będzie używał... Mam w sumie drugie, bardziej oficjalne konto email i na nie założę profil intela. Może jednak nie wszystko stracone.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie ustawiacie napięcia dla SA i VDDQ dla DDR4 powyżej 4000Mhz? Będę musiał wprowadzić poprawki bo jak się okazało po czasie 4100Mhz zaczęło sypać losowo błędami :/. Na razie mam ustawione VDDQ na 1,335V i SA na 1,29 i nwm czy jest sens ładować wyższe napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, AvengerGT napisał:

Z reguły zakładam konta na główny adres email i tak też zrobiłem w tym przypadku. W sumie oprócz tego, że adres email jest jakby loginem do intelowskiego konta, czy wynika z tego faktu coś jeszcze? Mogą być jedynie utrudnienia przy resetowaniu hasła, ale jeśli ktoś kupi tylko pod Cod'a i uzyska dostęp na battlenecie to tego konta nie będzie używał... Mam w sumie drugie, bardziej oficjalne konto email i na nie założę profil intela. Może jednak nie wszystko stracone.  

To konto intelowskie jest bezuzyteczne poza "posredniczeniem" w generowaniu klucza do gier z promek, jak je sprzedasz i ktos sam sobie ten kod z konta intela przypisze do swojego konta battle-net to on nie ma potem zadnej potrzeby juz kiedykolwiek uzywac tego konta intelowskiego. Tak naprawde najprosciej to do kazdej takiej promki tworzyc nowe konto intel'a, w niczym to nie przeszkadza.

7 minut temu, Hero586 napisał:

Jakie ustawiacie napięcia dla SA i VDDQ dla DDR4 powyżej 4000Mhz? Będę musiał wprowadzić poprawki bo jak się okazało po czasie 4100Mhz zaczęło sypać losowo błędami :/. Na razie mam ustawione VDDQ na 1,335V i SA na 1,29 i nwm czy jest sens ładować wyższe napięcia.

U mnie 4100mhz działa z VDDQ na auto i SA na 1.28 (ale mialem ustawione na auto i tez dzialalo). U ciebie niestety moze byc ten problem, ze 4100mhz na 4 dimmy to juz moze byc za duzo. Wrzuc 4000mhz, roznica niewielka w wydajnosci a moze byc bardzo duza w stabilnosci. Jak bardzo chcesz to mozesz przetestowac jeszcze z wiekszym SA, spokojnie mozesz 1.35 dac, to nie jest duzo.

Edytowane przez cyberpunk2020
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, cyberpunk2020 napisał:

Btw kupiłem G-skille DDR5 6400mhz i są na A-die. W weekend bede testowal (robie porownanie DDR4 B-die do DDR5), potem pewnie poleca do szafy albo na sprzedaz, jakby ktos chcial kupic to na priv.

Proshop?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Hero586 napisał:

Jakie ustawiacie napięcia dla SA i VDDQ dla DDR4 powyżej 4000Mhz? Będę musiał wprowadzić poprawki bo jak się okazało po czasie 4100Mhz zaczęło sypać losowo błędami :/. Na razie mam ustawione VDDQ na 1,335V i SA na 1,29 i nwm czy jest sens ładować wyższe napięcia.

Najpierw sprawdź a potem się zastanawiaj ;) Może ledwo dorzucisz i będzie ok a może to już końcówka i trzeba będzie ładnie podlać.

Po czasie to nie czasami w grach? Bez aktywnego chłodzenia to GPU może podgrzewać i łatwiej wywalić wtedy niż w programach do testowaniach ramu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 4x8 u mnie dopiero od VDDQ=1.38V zaczyna coś trybić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z 2x16GB jest dziwnie z VDDQ..nie ma żadnego wpływu na OC.

Zostawiłem na auto które jest ustawiane na 1.200V

A czytam że ludzie dają np 1.4 i mają lepiej czy jeszcze wyżej. Nie wiem..jakie tu zależności są.

Natomiast SA to u mnie zależne od bios wersji. Na najnowszej musiałem 1.33V zrobić. Żeby test ycruncher się nie wywalał Na starszych z początków 2022 roku to wystarczało 1.28V przy 4000 c15 15 15

 

Edytowane przez Ogider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja  bawię się UV na 13600kf na razie zlazłem do 127W w CB R23. W biosie ustawiony profil - Box chłodzenie - 181W i 200A i trzyma zegary.

8b737398fc53.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Minciu napisał:

Proshop?

Morele

15 minut temu, ju-rek napisał:

Ja  bawię się UV na 13600kf na razie zlazłem do 127W w CB R23. W biosie ustawiony profil - Box chłodzenie - 181W i 200A i trzyma zegary.

U mnie w CB R23 schodzi do 117W (na plycie Asus sie to nazywa "Best case scenario" + lekka koretka w dol przez offset), na płycie B660 to było 170W i nic nie szlo z tym zrobic bo wszystko zablokowane, masakra to domyslne przewoltowanie jest.

Edytowane przez cyberpunk2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, cyberpunk2020 napisał:

U mnie w CB R23 schodzi do 117W (na plycie Asus sie to nazywa "Best case scenario" + lekka koretka w dol przez offset),

To na jakim napięciu przechodzi ci CBr23? Nie zbija zegarów? Sprawdzałeś "Efektywne zegary rdzenia"? Pokaż jak to wygląda napięciowo i watowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...