Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

@up

a to ciekawe - ostatnio gdzieś widziałem test gdzie dla 13600 i 13700 było wszystko w porządku, a za to 13900 miał spadki fps i w komentarzu było o problemach z e-core. Myślałem że to już tylko pojedyncze przypadki i ogólnie temat już ogarnięty,

Masz windowsa 10 czy 11?

Edytowane przez sonio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W testach 12700k vs 12900k też jest wszystko w porządku w praktyce jest jakiś bambol w mikrokodzie gdzie na włączonych E-core 12700k potrafi tracić wydajność, a 12900k zyskuje ;) Oczywiście są gry, które źle działąją na obu prockach z włączonymi E-core. Win11 tylko obniża wydajność w grach i wręcz wprowadza dodatkowe bambole zwiazane z E-core typu spore spadki wydajności po wyłączeniu E-core ;) To samo zjawisko występuje też na Win10 na nowszych mikrokodach.

Gdybym miał 13700k i 13900k to bym wiedział czy Intel znowu nie strzelił jakiegoś bambola.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doczytalem, ze stuttering na 12700K moze byc zwiazany z mala iloscia cache.

Mam pewny niesmak do nowej generacji intela i dlatego sie zastanawiam 10900K vs 13700K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Valeri napisał:

Doczytalem, ze stuttering na 12700K moze byc zwiazany z mala iloscia cache.

Mam pewny niesmak do nowej generacji intela i dlatego sie zastanawiam 10900K vs 13700K

To pomys logicznie ktory ma wiecej kaszy to nie smak ci minie. Ja gralem w World of Warcraft na 12700K nic nie mialem wiec to napewno nie przez kasze. Teraz wlasnie instaluje na 13700K i nie mysle zeby byly jakies problemy.

To nie wina cpu tylko Blizzard i nie wystepuje u wszystkich bo nawet na konfigu 5950 64gb ram rtx 3090 maja takie problemy.

 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, MaxForces napisał:

To pomys logicznie ktory ma wiecej kaszy to nie smak ci minie. Ja gralem w World of Warcraft na 12700K nic nie mialem wiec to napewno nie przez kasze. Teraz wlasnie instaluje na 13700K i nie mysle zeby byly jakies problemy.

To nie wina cpu tylko Blizzard i nie wystepuje u wszystkich bo nawet na konfigu 5950 64gb ram rtx 3090 maja takie problemy.

Obecnie 99% przypadkow stutteringu to problem softwareowy samej gry, albo cos zmiazanego z kompilacja i cachowaniem shaderow, albo z doczytywaniem danych w locie z internetu. Ludzie w internecie czesto oskarzaja procesor, HAAGS, MPO itp o stuttering ale to poprostu sa niczym nie podparte puste oskarzenia.

Edytowane przez cyberpunk2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Czarny_PLone napisał:

Ja natomiast na i7_12700k muszę całkowicie wyłączyć rdzenie e-core w grze StarCitizen - wtedy jest płynnie , z właczonymi mam pokaz slajdów :(

O kurcze, że też o tym nie pomyślałem:(

Można było za darmo potestować gierę, ale u mnie działała w 30 FPSach i odpuściłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MaxForces 

Problem z dzialaniem World of Warcraft byl juz w sierpniu, gdy gra byla uruchomiona w oknie z lockiem na 60fps byl masakryczny stuttering na 12700k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem podmieniony BIOS dla Z690 Edge czyli v1.90 (wcześniej na stronie był v1.91). Nie widzę jakikolwiek zmian w działaniu. W przypadku Ramu nic więcej nie udało mi się wycisnąć niż to co było. Od siebie nie polecam podmieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używacie tej ramki na socket przy prockach 13 generacji? Czy sobie darować na płytach z790? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Fikołek napisał:

Używacie tej ramki na socket przy prockach 13 generacji? Czy sobie darować na płytach z790? 

Nawet nie sprawdzałem fabrycznego zamknięcia tylko wymieniłem na ramkę od Thermalright.

j6W98Mn.jpg

Edytowane przez ketrab666
  • Haha 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy co chcesz. Możesz testować Ori zapinkę. Możesz też kupić coś z aliexpress. 20-30zl. Widziałem że jest już sporo opcji do wyboru. Jakieś 10 modeli ramek lekko. 

Powiedzmy sobie szczerze, nawet najlepsza zapinka nie będzie tak dobra jak najgorsza ramka.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy do jakiego procka, u mnie przy 13600k srednia temperatur procka z fabryczna zapinka to 50-60c. To nie wiem w jakim celu mialbym kombinowac z ramką. 13900k to juz inna bajka pewnie.

Edytowane przez cyberpunk2020
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z ramką w IDLE poniżej 30 nawet bez problemu. I ram już z nowym biosem robi 6600 więc fajniej. Bez ramki to 6200 bardziej.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:

Powiedzmy sobie szczerze, nawet najlepsza zapinka nie będzie tak dobra jak najgorsza ramka.

Ramki to powinni dawać producenci płyt w zestawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, ketrab666 napisał:

Ramki to powinni dawać producenci płyt w zestawie.

Co Wy z tymi ramkami ? 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Minciu napisał:

U mnie z ramką w IDLE poniżej 30 nawet bez problemu. I ram już z nowym biosem robi 6600 więc fajniej. Bez ramki to 6200 bardziej.

W IDLE mam 29c bez ramki (pasta klasyczna MX4), w jaki sposob ramka pomaga ci w OC ramu?

Edytowane przez cyberpunk2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, cyberpunk2020 napisał:

Zalezy do jakiego procka, u mnie przy 13600k srednia temperatur procka z fabryczna zapinka to 50-60c. To nie wiem w jakim celu mialbym kombinowac z ramką. 13900k to juz inna bajka pewnie.

Jak nie masz co z kasą robić, a ramka ci się nie podoba, to możesz ją wymienić dla i5.

Po doświadczeniach z 13Gen mogę stwierdzić,  że różnice na stock  w poborze prądu i temperaturach są bardzo duże.

6 minut temu, Pitt_34 napisał:

Co Wy z tymi ramkami ? 

Trend

 

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Pitt_34 napisał:

Co Wy z tymi ramkami ? 

Moim zdaniem to jest coś lepszego niż ta zapinka dla 12 i 13 gen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Doamdor napisał:

Trend

:szczerbaty: to chyba sobie kupię :szczerbaty: 

2 minuty temu, ketrab666 napisał:

Moim zdaniem to jest coś lepszego niż ta zapinka dla 12 i 13 gen.

płyta Asus nie mam z tym problemu 

Zarówno teraz przy 13gen jak i 12gen 

Edytowane przez Pitt_34

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Pitt_34 napisał:

:szczerbaty: to chyba sobie kupię :szczerbaty:

Nie są chyba drogie, niewiele stracisz najwyżej ;) A tak na poważnie, Tobie też średnio działają parzyste CL na RAM? Bo u mnie na Z690-A + 13900K przy parzystych CL jest lipna stabilność, a powyżej 4000 MHz w ogóle nie odpala przy parzystych :E:lol2: Przy nieparzystych wszystko git, tCWL mam parzyste.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, tomcug napisał:

 

Szerze to ja nic jeszcze praktycznie nie robiłem z tym. Włączyłem XMP i lata to na fabrycznych ustawieniach, a zmieniłem tylko na N1, ale to sprawdzę jak wrócę z pracy. Puściłem tylko AIDA test i opóźnienia w granicach 54Ns i tak sobie to lata. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Pitt_34 napisał:

:szczerbaty:płyta Asus nie mam z tym problemu 

Zarówno teraz przy 13gen jak i 12gen 

Która? Bo to mocno uogólniona teza XD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Minciu napisał:

Która? Bo to mocno uogólniona teza XD 

Wystarczy zerknąć  w sygne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...