Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, Radio_Tirana napisał:

I jak, ktoś już zamówił 13400F za te 1100 złotych? 

Ja to nie mogę się doczekać testów, na zalecanych przez intela limitach mocy. Ciekawi mnie, czy będzie w takim Cinebench R23 w teście multicore, szybszy od i5 12400F, wolniejszy, czy będzie miał taką samą wydajność x-P Obstawiam minimalnie większą wydajność.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Ja to nie mogę się doczekać testów, na zalecanych przez intela limitach mocy. Ciekawi mnie, czy będzie w takim Cinebench R23 w teście multicore, szybszy od i5 12400F, wolniejszy, czy będzie miał taką samą wydajność x-P Obstawiam minimalnie większą wydajność.

O tak ! Koniecznie z pamięciami JEDEC 3200 MHz CL22-22-22 @ 1.2V

  • Thanks 1
  • Haha 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, JaN008 napisał:

O tak ! Koniecznie z pamięciami JEDEC 3200 MHz CL22-22-22 @ 1.2V

To już bez większego znaczenia, także daj sobie luz z trolowaniem :)  Pamięci niech sobie będą dowolne (choć oczywiście nie gorsze niż takie standardowe niepodkręcone co podałeś) - to wystarczy sądzę, by pokazać na jak bezzensownym poziomie Intel zaleca PL1 dla procesorów nawet i5 nonK w 13 generacji.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To producenci plyt a nie intel. Kazdy producent ustawia swoje df oc jako domyslne. Zalecene pl1 masz w specyfikacji inna para kaloszy ze producenci plyt nie ustawiaja 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, mcrobert666 napisał:

13400F są 2 rewizje B0 C0, żeby nie było że intel zapodał 2 odmiany jajek

I która jest na jądrze Aldera a która  Raptora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, blubaju napisał:

a która  Raptora?

B0 - ale czy taka rzeczywiście już jest na rynku..., a może to tylko plotki były?

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, sert napisał:

B0 - ale czy taka rzeczywiście już jest na rynku..., a może to tylko plotki były?

Istnieje, inaczej w biosach nie miałbyś wsparcia dla obu steppingów.

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, MaxForces napisał:

To producenci plyt a nie intel.

Nie, nie. Ilość Wat dla PL1 jest w zaleceniach Intela. Tam przestrzeganie tego, na domyślnych ustawieniach przez producentów płyt głównych, to już oczywiście inny temat.

Dziwny ten Intel. Przy takim i5 13400 zaleca całkiem nie-niski limit PL2 148W (zupełnie spoko moim zdaniem), natomiast PL1 trzyma absurdalnie niskie 65W. Śmiech.

Przy i7 13700 i i9 13900 te zalecenia są jeszcze bardziej bez-sensowne: PL1=65W, PL2=219W - ? (te PL2 na takim poziomie - OK, ale PL1 na poziomie 65W?! Co intel miał na myśli zalecając tak nisko te PL1 dla takich smoków to ja nie mam zielonego pojęcia)

INTEL-13TH-GEN-CORE-SPECIFICATIONS-1-180

 

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, SirHawk napisał:

Istnieje,

No i superowo, to teraz dotrzeć tylko do info o spec kodzie dla B0, ktoś coś wie?

Stepping: C0, Spec Kod: SRMBN.

Stepping: B0, Spec Kod: ?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

informacja przydatna tylko kiedy ktoś chce taki procesor podkręcić

w innym przypadku ciekawostka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Tornado3 napisał:

informacja przydatna tylko kiedy ktoś chce taki procesor podkręcić

To ja :), Ok, już znam i podaję:

Stepping: B0, Spec Kod: SRMBG

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji, zablokowane Raptory dalej mają zablokowany System Agent, ale 13400f (przynajmniej ten Raptorowy) ogarnia 7200MHz, więc i z DDR4 4000MHz powinien sobie radzić raczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja już zacieram łapska

w przyszłym tygodniu będę miał sprzęt do OC i zacznę zabawę z 12400f

tu ktoś porównał OC

FlMXZDHWIAEQMNr.png?w=946

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla 13400 bez F:

SRMBF / B0 
SRMBP / C0

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, JDM napisał:

 

tak. Ale nie tylko w grach a stabilności i niższych framerate podczas multitaskingu.  Że te popuczyny z YT nie zwracają na to uwagi.
Co z tego, że masz 300fps - skoro procek się dusi i framerate podskakuje do 30ms. 

Edytowane przez reQ_21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nowe mini raptorki mają odblokowane go bclk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta tym steruje nie proc tak ze powinny sie podkręcać tak samo jak AL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, reQ_21 napisał:

tak. Ale nie tylko w grach a stabilności i niższych framerate podczas multitaskingu.  Że te popuczyny z YT nie zwracają na to uwagi.
Co z tego, że masz 300fps - skoro procek się dusi i framerate podskakuje do 30ms. 

wut?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, SirHawk napisał:

wut?

ups, mój bład. Czas klatki, frame Time. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, reQ_21 napisał:

ups, mój bład. Czas klatki, frame Time. 

 

Gównoframe jest reflektowany przez 1% FPSu. Dalej nie mam zielonego pojęcia, co miałeś na myśli. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, SirHawk napisał:

Gównoframe jest reflektowany przez 1% FPSu. Dalej nie mam zielonego pojęcia, co miałeś na myśli. 

jak masz 4-6 rdzeniowego procka i grasz w gry online (głównie czuć w fpsach) i twój procesor siedzi na 90%+ obciążenia to pomimo tego, że masz 300fps i spadają Ci do 200-250 to czujesz jakby spadły o wiele niżej. Przy ruchach myszką pojawia się zauważalny stutter i brak poprawnego rejestrowania twoich ruchów - potocznie mówiąc "PRZECIEŻ BYŁO NA GŁOWIE, JAK TO NIE TRAFIŁO?" 
Większość gier online teraz używa połączenia client -> server a nie server -> klient i przez to jakiekolwiek złe buforowanie klatki czy nawet delikatny szum internetu powoduje, że twoja rozgrywka staje się niestabilna/nieprecyzyjna. 
Kiedyś siedziałem nad tym miesiąc, obrobiłem na dziesiątą stronę ustawienie biosu, windowsa, wymieniałem podzespoły, dokupywałem ram specjalnie z QCL płyty głównej, zmieniałem GPU z nvidii na AMD, listwy z odszumianiem prądu..  Szukaliśmy na forach problemów z IRQ, DPC latency.. Wszystko na marne. Nic nie dawało satysfakcjonujących rezultatów. W przypadku CSGO, było tak że : raz było dobrze, bo był świetny serwer blisko polski, a raz jak się połączyłem trochę dalej to już nie dało się grać, bo czułeś się jakby kompletnie nie dało się trafić przeciwnika. Pomimo 40 pingu, 0 sv, 0 var.  Włączenie przeglądarki lub jakiekolwiek programu w tle powodowało niegrywalny stutter bo procesor dobijał do 100% obciążenia. Przy Path of Exile musiałem przeglądarkę odpalać na telefonie bo dosłownie nie szło grać. 

Niedawno przeszedłem z i5 11400 na 13600k i pomimo nieznacznego wzrostu minimalnych FPSów np w CSGO (mam locka na 400fps) gra non stop działa tak płynnie i responsywnie, że przez pewien okres myślałem, że miałem włączoną akcelerację myszki. Kule trafiają idealnie. W końcu poprawnie odczuwam posiadanie szybkiego monitora. Identycznie w innych grach takich jak np Valorant, Fortnite. Cod Warzone.  
Grałem niejednokrotnie u znajomych na nieznacznie mocniejszych procesorach (np i7 11700k) i byłem w szoku jak gry potrafią tak dobrze działać. Nie wiedziałem czemu u mnie się tak nie dało. Pomimo stawania na głowie, żeby utrzymać mój PC w jak najlepszej kondycji od strony hardware i software. Ba, nawet dostawcę internetu zmieniłem. 

Zazwyczaj osoby, które od lat używają procesorów od i7 (lub po prostu z większą ilością rdzeni, żeby multitasking poprawnie śmigał a procesor nie dobijał granic swoich możliwości) w górę bardzo rzadko ten problem odczuwają. 

  • Haha 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, reQ_21 napisał:

jak masz 4-6 rdzeniowego procka i grasz w gry online (głównie czuć w fpsach) i twój procesor siedzi na 90%+ obciążenia to pomimo tego, że masz 300fps i spadają Ci do 200-250 to czujesz jakby spadły o wiele niżej. Przy ruchach myszką pojawia się zauważalny stutter i brak poprawnego rejestrowania twoich ruchów - potocznie mówiąc "PRZECIEŻ BYŁO NA GŁOWIE, JAK TO NIE TRAFIŁO?" 
Większość gier online teraz używa połączenia client -> server a nie server -> klient i przez to jakiekolwiek złe buforowanie klatki czy nawet delikatny szum internetu powoduje, że twoja rozgrywka staje się niestabilna/nieprecyzyjna. 
Kiedyś siedziałem nad tym miesiąc, obrobiłem na dziesiątą stronę ustawienie biosu, windowsa, wymieniałem podzespoły, dokupywałem ram specjalnie z QCL płyty głównej, zmieniałem GPU z nvidii na AMD, listwy z odszumianiem prądu..  Szukaliśmy na forach problemów z IRQ, DPC latency.. Wszystko na marne. Nic nie dawało satysfakcjonujących rezultatów. W przypadku CSGO, było tak że : raz było dobrze, bo był świetny serwer blisko polski, a raz jak się połączyłem trochę dalej to już nie dało się grać, bo czułeś się jakby kompletnie nie dało się trafić przeciwnika. Pomimo 40 pingu, 0 sv, 0 var.  Włączenie przeglądarki lub jakiekolwiek programu w tle powodowało niegrywalny stutter bo procesor dobijał do 100% obciążenia. Przy Path of Exile musiałem przeglądarkę odpalać na telefonie bo dosłownie nie szło grać. 

Niedawno przeszedłem z i5 11400 na 13600k i pomimo nieznacznego wzrostu minimalnych FPSów np w CSGO (mam locka na 400fps) gra non stop działa tak płynnie i responsywnie, że przez pewien okres myślałem, że miałem włączoną akcelerację myszki. Kule trafiają idealnie. W końcu poprawnie odczuwam posiadanie szybkiego monitora. Identycznie w innych grach takich jak np Valorant, Fortnite. Cod Warzone.  
Grałem niejednokrotnie u znajomych na nieznacznie mocniejszych procesorach (np i7 11700k) i byłem w szoku jak gry potrafią tak dobrze działać. Nie wiedziałem czemu u mnie się tak nie dało. Pomimo stawania na głowie, żeby utrzymać mój PC w jak najlepszej kondycji od strony hardware i software. Ba, nawet dostawcę internetu zmieniłem. 

Zazwyczaj osoby, które od lat używają procesorów od i7 (lub po prostu z większą ilością rdzeni, żeby multitasking poprawnie śmigał a procesor nie dobijał granic swoich możliwości) w górę bardzo rzadko ten problem odczuwają. 

Rozumiem Twoją frustrację, ale nie był to problem procesora.

W dniu 5.01.2023 o 22:17, Minciu napisał:

 

Czemu się nie da skasować cytatu na komórce :v

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak jest z mobasami pod 1700 ? Trzeba unikać jakichś firm czy czy wszystko na z690/z790 jest w miarę ok i do lekkiego oc wystarczy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, michaelius33 napisał:

Pytanie jak jest z mobasami pod 1700 ? Trzeba unikać jakichś firm czy czy wszystko na z690/z790 jest w miarę ok i do lekkiego oc wystarczy ?

Unikaj Asusa, jeśli nie chcesz brać udziału w loterii jakościowej przepłaconych płyt głównych :P

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...