Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, SirHawk napisał:

Unikaj Asusa, jeśli nie chcesz brać udziału w loterii jakościowej przepłaconych płyt głównych :P

Dobry żart.

Wyjątkiem były batche z690 Apex, które w rewizjiach z 2021r miały problemy z OC ramu powyżej 6600-6800.

 

Unikaj płyt Gigabyte jeśli zamierzasz podkręcać wysoko ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, zachy napisał:

Dobry żart.

Wyjątkiem były batche z690 Apex, które w rewizjiach z 2021r miały problemy z OC ramu powyżej 6600-6800.

 

Unikaj płyt Gigabyte jeśli zamierzasz podkręcać wysoko ram.

Taki żart, że na reddicie Intela co i rusz jest post z typami na Strixach Z790, co na Raptorze nie mogą odpalić RAMu 7200MHz ?. Nie wspominając o tym, jak problematyczne są Prime'y. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że Z790 Hero ma problemy z zablokowanymi Raptorami :E 

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, SirHawk napisał:

Unikaj Asusa, jeśli nie chcesz brać udziału w loterii jakościowej przepłaconych płyt głównych :P

Kupowanie drogich płyt Asusa na pewno nie ma sensu. niczym szczególnym się one nie wyróżniają a czasami nawet stwarzają problemy.

Przy czym głównie dotyczy to obsługi szybkich DDR5 a z tym nie tylko Asus ma problem.

Ja mam ASUS TUF z690 i uważam, że to jest bardzo dobra płyta. Co chwilę wychodzą nowe biosy i są wprowadzane poprawki i czasami nowe funkcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, cyberpunk2020 napisał:

Asus najlepszy to i najdrozszy, prawo popytu podazy.

Najlepszy w byciu najgorszym i srogo przepłaconym chyba XD. Asus przebija Apple w świecie DIY Destkopów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, SirHawk napisał:

Najlepszy w byciu najgorszym i srogo przepłaconym chyba XD. Asus przebija Apple w świecie DIY Destkopów.

To ciekawe, bo na forum overclock.net ludzie kupują głównie Hero/Extreme/Apex z790 do kręcenia na maks pamięci.

Extremalne OC tylko nowy Apex.

No ale pewnie na MSI z690-A masz lepsze osiągi ;)

Asus a Apple to inne światy.

Edytowane przez zachy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, SirHawk napisał:

Taki żart, że na reddicie Intela co i rusz jest post z typami na Strixach Z790, co na Raptorze nie mogą odpalić RAMu 7200MHz ?. Nie wspominając o tym, jak problematyczne są Prime'y. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że Z790 Hero ma problemy z zablokowanymi Raptorami :E 

Winny kierownik, a nie płyta.

  • Haha 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kiedykolwiek będą zyski z pamięci 7000mhz i wyżej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, SirHawk napisał:

Rozumiem Twoją frustrację, ale nie był to problem procesora.

W takim razie słucham czego to był problem i dlaczego magicznym sposobem na i5 13600k wszystkie objawy zniknęły. 

Edytowane przez reQ_21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, reQ_21 napisał:

W takim razie słucham czego to był problem i dlaczego magicznym sposobem na i5 13600k wszystkie objawy zniknęły. 

Nie wiem, nie miałem Twojego PCta ani osprzętu, równie dobrze mogła sama myszka powodować problemy. Nawet z 5775c na współczesnych produkcjach nie miałem nawet zbliżonych problemów do Twoich. 11400 też miałem, chwilowo.

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, SirHawk napisał:

Nie wiem, nie miałem Twojego PCta ani osprzętu, równie dobrze mogła sama myszka powodować problemy. Nawet z 5775c na współczesnych produkcjach nie miałem nawet zbliżonych problemów do Twoich. 11400 też miałem, chwilowo.

Wymieniałem myszkę jakieś dziesiątki razy rok temu na różne modele i śledziłem pooling rate. na 500hz i 1000hz to samo. 
Moja opinia jest taka, że to był procesor i wysoki framerate, który co chwilę skakał z 4ms na 30ms podczas obciążenia CPU. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SirHawk napisał:

Już teraz są normalnie, więc nie rozumiem pytania.

Podrzuć test 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Boru napisał:

A kiedykolwiek będą zyski z pamięci 7000mhz i wyżej ?

Muszę sprawdzić czy cokolwiek się zmieniło na 4090. Póki co nie widziałem żadnego sensu podbicia z 6000 na 6600 ;) Ale podejrzewam, że nie będzie żadnych zmian.

Jak Samsung wleci z lepszymi pamięciami to może na wyższych taktach będą niższe opóżnienia to bedą nieco lepsze wzrosty. A tak generalnie póki nie wlecą karty pci-express 5.0 i w praktyce nie będzie wykorzystywana tak wysoka przepustowość to spodziewaj zysków z wysokiej przepustowości DDR5. Nie biorę pod uwagę gniotów jak Spiderman, który przerzucał BVH na CPU zamiast sprzętowo na GPU istna głupota. Kolejna kwestia ewentualnie bardziej zaawansowana fizyka w grach, która będzie działać na CPU tutaj też będzie zysk z większej przepustowości.

2 godziny temu, reQ_21 napisał:

W takim razie słucham czego to był problem i dlaczego magicznym sposobem na i5 13600k wszystkie objawy zniknęły. 

Jeżeli to co piszesz to prawda to jest możliwe jeżeli są takie same bambole jak 12700 vd 12900.

Także polecam wrzucić Win10 z buildem max 19042 oraz wyłączyć E-core.

5 minut temu, Boru napisał:

Podrzuć test 

Testy bazujące na XMP lub bez optymalnego ustawienia wszystkich rzędów są nic nie warte. DDR4 też będziesz miał większe przyrosty wraz ze wzrostem taktowania, co innego jak ustawiasz optymalnie dla danego taktowania ;)

Edytowane przez sideband
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sideband napisał:

Jeżeli to co piszesz to prawda to jest możliwe jeżeli są takie same bambole jak 12700 vd 12900.

Także polecam wrzucić Win10 z buildem max 19042 oraz wyłączyć E-core.

używałem, bez znaczenia. Używałem każdych buildów zalecanych z reddita. Wyłączałem e-core, wszystko co związane z oszczędzaniem energii, tweakowałem napięcia kontrolera ram, procesora, kontrolera płyty głównej. Nic. 
Nie miałem 12 serii więc nie powiem. Przeszedłem z 11 na 13, wcześniej miałem ryzena 5 5600 i i7 6700. 
na i5 13600k jest wszystko w porządku. 

Edytowane przez reQ_21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Nie tylko nie posmarował, ale nawet nie rozesłał procków do testerów. Czyli nie są zbyt dumni z nowych produktów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że testerzy nie mają i5 13400f pod ręką (raczej to będzie chodliwy model). ... a może np. TechPowerup już ma i jutro będzie test ?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, budgetking napisał:

Dlaczego nigdzie nie ma testów 13gen bezk skoro procki są dostępne w sprzedaży?

Intel nie posmarował?

Intel uznaje desktopowe procki bez k i płyty inne niz z jako półprodukty, wiadomo ze nie bedzie sie nimi chwalil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może kupili lub dostali od sklepu. Bo gdyby Intel wysyłał sztuki prasowe to najpóźniej na premierę była by masa recenzji na całym świecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wszystkie płyty na B660/670 i Z690 są pozbawione możliwości instalacji dysków M2 Sata? Pozostaje tylko Nvme do M2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto normalny kupował M.2 SATA, będące zawsze w cenie NVMe :E . Jakieś tam płyty mają możliwość, w Z690-A od MSI przykładowo slot M.2_4 wspiera SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, SirHawk napisał:

Kto normalny kupował M.2 SATA, będące zawsze w cenie NVMe :E .

Eee, chyba nie. Crucial MX300 pamiętam w wersji M.2 SATA był bardzo dobrze wyceniony (nawet taniej niż w obudowie 2,5").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, SirHawk napisał:

Kto normalny kupował M.2 SATA, będące zawsze w cenie NVMe :E . Jakieś tam płyty mają możliwość, w Z690-A od MSI przykładowo slot M.2_4 wspiera SATA.

Jak był mx500(500GB) za 180zł to kto by nie brał? Msi faktycznie wspiera, także B660, głównie spoglądałem na Gigusia Gaming X a tam niestety brak wsparcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jakie pasty/termopady używacie do chłodzenia swoich CPU? Ja zawsze używałem Thermal Grizzly Kryonaut. Taką też wrzuciłem nowego riga ale nie zwróciłem uwagi i kończyła się tubka (przesmarowałem bardzo cieniutko). Temp są OK ale chcę to poprawić i mam dylemat czy wrzucać sprawdzonego Thermal Grizzly Kryonaut czy lepiej nową wersję Thermal Grizzly Kryonaut Extreme (różowa)? 

Widziałem też sporo ciekawych recenzji na temat termopadów Honeywell PTM7950 - podobno znacznie lepsze osiągi ma względem w/w past. Ma ktoś może to sprawdzone? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, RuFiK napisał:

Powiedzcie mi jakie pasty/termopady używacie do chłodzenia swoich CPU? Ja zawsze używałem Thermal Grizzly Kryonaut. Taką też wrzuciłem nowego riga ale nie zwróciłem uwagi i kończyła się tubka (przesmarowałem bardzo cieniutko). Temp są OK ale chcę to poprawić i mam dylemat czy wrzucać sprawdzonego Thermal Grizzly Kryonaut czy lepiej nową wersję Thermal Grizzly Kryonaut Extreme (różowa)? 

Widziałem też sporo ciekawych recenzji na temat termopadów Honeywell PTM7950 - podobno znacznie lepsze osiągi ma względem w/w past. Ma ktoś może to sprawdzone? 

Ja mam Conductonauta i na każde kolejne grzałki Intela też będę lał metal. PTM7950 ma milion słabo działających podróbek, miłego strzelania w ciemno - bez sprawdzonego dostawcy nawet się tym nie interesuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jako palacz jestem za. 
    • niestety ale produkty marki Herman Miller w Polsce są obarczone jakimś dziwnym januszowym skokiem ceny względem całego świata. Aeron za 5800 zł dziś kosztuje 9000 bez zniżek, rabatów, promocji - Embody to wydatek w okolicach 6800-7500 zł w zależności od sklepu i przeceny (bez przecen to koszt ok 9000 zł...) no krótko mówiąc dramat.
    • Wczoraj znalazłem czas na włączenie i porównanie obu monitorów (DW vs C3). Testowałem w Horizon Forbidden West i Alan Wake 2 w HDR, takich samych ustawieniach graficznych i natywnej rozdzielczości każdego panelu. Stwierdzam, że C3 jest jednak zauważalnie jaśniejszy i 4k robi różnicę jeśli chodzi o ostrość obrazu, tuszowanie mankamentów (w 3440x1440 przy obracaniu kamerą dookoła Aloy jest delikatne jakby smużenie/blur, którego w 4k nie widać-przy wyłączonym FG, blurze, aberacji i tym podobnych i przy włączonym DLSS Q). Wielkość ekranu, 4k i 250 więcej nitów w oknie 10% wg mnie przyczyniają się do jaśniejszego obrazu i sprawiającego lepsze wrażenie HDR. Potwierdzam to co pisał wcześniej na ten temat @MSky7  Ponadto po 3 dniach i około 18h pracy panelu banding zdecydowanie zmalał i na tyle, że na razie nie ma sensu robić pixel refresha (odpowiednik panel refresha w DW). Nie widać go w grach i filmach - jest tylko czasami widoczny na szarych/near black tłach, ale liczę, że po tych 100-200h (tyle oledy potrzebują na ostateczne 'dostrojenie się') będzie dalsza poprawa. W środkowej części ekranu mam pink tint, ale niewidoczny w grach i filmach na ciemnych/szarych tłach i tylko nieco widoczny na białych tłach stron internetowych. Będę monitorował - avs forum mówi, że tint po pierwszym pixel refreshu powinnien nieco zmaleć. Banding i tint występują w każdym woledzie (chyba, że ktoś trafi na idealny panel, ale to jak wygrać los na loterii), ale na szczęście z czasem maleją lub znikają - najważniejsze, żeby nie było ich widać w grach i filmach. W swoim 5 letnim C8 też przy okazji zrobiłem pixel refresh i zniwelowałem w dużym stopniu banding, który w tym TV miałem dość widoczny w grach i filmach te 3-4 lata temu. Przy okazji ponadto porobiłem testy (slajdy) DW i panel jest praktycznie całkowicie czysty jeśli chodzi o banding i tint (pierwsza generacja paneli qd oled szczególnie miała bardzo dobre panele pod tym względem, a sam qd oled mówi się jest lepszy pod względem bandingu czy tintu). Biorąc pod uwagę powyższe, na 95% C3 zostaje ze mną, a DW (wciąż na gwarancji Dell Polska do sierpnia 2025) idzie na sprzedaż. Po weekendzie podejmę ostateczną decyzję, ale na obecną chwilę jestem bardzo zadowolony z C3. Zastanawiam się tylko za ile wystawić takiej jakości DW. Biorąc pod uwagę
    • Też się trochę przeraziłem wymaganiami. Ale to EA w sumie.
    • Tez mi sie tak wydaje jesli chodzi o ten RTX HDR, szczegolnie, ze potrafi ubic pare% z wydajnosci. Patrze na ten reshade i troche nie wierze w to ile sie zmienilo od czasow W3 kiedy ostatni raz go uzywalem  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...