Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Linku napisał:

Dzięki za info  :)
Jest stabilniej i chłodniej. Ale !
Pamięci (G.Skill 5600 2*32GB 36-36-36-89)
Mam ustawione na :
5800 36-36-36-80
VDD2 CPU : 1.33
VDDQ : 1.40V
I przy tym konfigu w TestMem5 po 30 minutach 0 błędów. Przy 6000mhz po 5 minutach wywaliło error. 
W którą stronę iść, dać wyższe napięcie czy zwiększyć czasy na 38 ?

Procesor 13700K mam ładnie puszczony na offset -0.65V  Temperatury do 80C w Cinebench wynik 30200. Jest dobrze :)

-0.65V, hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm... Chyba 0.065. Do tego sam offset ściąga wolty na całej krzywej V/f, powinieneś jeszcze się bawić AC Loadline pod obciążenie, bo może być tak, że offset możesz dać jeszcze niższy i mieć jeszcze niższe temperatury w idle lub małych obciążeniach i zachować obecny poziom poboru mocy pod typowym i pełnym obciążeniem. W kwestii OC RAMu na Biedabajtach to musiałbyś obejrzeć filmy Buildzoida (Actually Hardcore Overclocking), GB ma też jakoś porąbanie rozdzielone napięcia, gdzie ustawianie VDD (nie widzę, żebyś ustawił VDD u siebie, z głowy to chyba w DDR5 Voltage Control trzeba zmieniać napięcia dla memek) nie ustawia napięcia dla RAMu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.01.2023 o 15:12, SirHawk napisał:

Żeby zeszło na 125W to musi minąć sporo czasu pełnego obciążenia powyżej 125W (56s?), zejście poniżej 125W powoduje reset timera.

To tak nie do końca działa, Tau to taki orientacyjny czas i przykładowo dla ustawień PL1/PL2 równych 125/253 W, przy pełnym obciążeniu i wymaksowanym PL2 przejście do PL1 zajmuje mniej więcej połowę Tau (ok. 30 s), natomiast przy poborze niewiele ponad PL1 będzie to dłuższy czas niż Tau.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, tomcug napisał:

przy pełnym obciążeniu i wymaksowanym PL2 przejście do PL1 zajmuje mniej więcej połowę Tau (ok. 30 s),

... czyli dla procków nonK, jak jadą na poziomie PL2, to przejście na PL1 zajmie im tylko 14s ?! (nonK mają TAU=28s) ?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by sprawdzić, dla różnych CPU może to różnie wyglądać.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.02.2023 o 02:46, SirHawk napisał:

Kilka wyjaśnień od pracownika Intela, w sprawie niedawnej burzy wokół blokowania UV.

Na mojej płycie nie ma problemu z UV. mam wgrany najnowszy bios beta i wszystko działa jak trzeba.

Udało mi się zejść z V do ~1.12V tak aby CB R23 przechodził. ustawienia na screen-ie.

uYALm0E.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.02.2023 o 13:54, jacekcz napisał:

Na mojej płycie nie ma problemu z UV. mam wgrany najnowszy bios beta i wszystko działa jak trzeba.

Udało mi się zejść z V do ~1.12V tak aby CB R23 przechodził. ustawienia na screen-ie.

uYALm0E.png

Zdecydowanie cos jest nie tak wynik powinien byc powyzej 30K a druga sprawa do masz problem z dociskiem na CPU.Z tym vcore to 60+ a nie co masz. Z 1.264V ma LC jest 76C.

5300.jpg

Skonczony bez optymilizacji na pale z 5700.

5300v2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z CB jest wszystko w porządku. Jak powyłączam śmieci chodzące w tle to wynik jest wyższy.

Temp - wiem. Muszę rozebrać i sprawdzić.

Yy53H26.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że 13700KF jest najsensowniejszym procesorem Raptor Lake. Jego cena w ogóle nie podniosła się względem 12700KF, a wydajność w grach jest prawie taka sama jak 13900K. iGPU i tak jest bezużyteczny, bo przecież są karty graficzne. Ja bym undervoltował, by oszczędzić energię. No ale nie zmieniam na razie, za dużo nisko-wymagających gier mam do przejścia. Jednakże 7700X za $299 też wydaje się sensownym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Thimedes napisał:

Mi się wydaje, że 13700KF jest najsensowniejszym procesorem Raptor Lake. (...) Jednakże 7700X za $299 też wydaje się sensownym wyborem.

... tylko te temperatury. To nie powinno być tak, że potrzeba UV, WC by temperatury były rozsądne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będziesz upalał go w małych danych AVX to temperatury są rozsądne. 

A jak chcesz dusić go do końca, to box nie wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Minciu napisał:

Jak nie będziesz upalał go w małych danych AVX to temperatury są rozsądne.

Nie są rozsądne:

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i7-13700k/23.html

... zwykły blender go załatwił na ponad 100 stopni, przy chłodzeniu Noctua NH-U14S. ... na zalecanych limitach mocy. To jest tragedia.

39 minut temu, Minciu napisał:

A jak chcesz dusić go do końca, to box nie wystarczy.

... na dowolnym chłodzeniu BOX Intel'a, to ten CPU by odleciał przed startem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualne ceny w Microcenter w USA są wyraźnie niższe od MSRP:

Intel Raptor Lake w Microcenter

Oczywiście, w USA trzeba jeszcze doliczyć podatek od sprzedaży (sales tax), który jest inny w każdym stanie. Np. w stanie Nowy Jork wynosi 10%, podczas gdy w Polsce 23%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Nie są rozsądne:

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i7-13700k/23.html

... zwykły blender go załatwił na ponad 100 stopni, przy chłodzeniu Noctua NH-U14S. ... na zalecanych limitach mocy. To jest tragedia.

... na dowolnym chłodzeniu BOX Intel'a, to ten CPU by odleciał przed startem ?

I rozumiem że blender z AVX to zwykle normalne używanie pc, znaczy się filmy, przeglądarką i gry?

A czekaj, wykres z prawej, 73*C hmm... ??

 

A zegary outo of box masz na poziomie mocno katowanego 12gen. Więc ciężko moim zdaniem mówić, że jest źle. 

Jak chcesz chłodniej to masz jeszcze i7 13700T - i to jest raczej marzenie fanatyka JEDEC nic nie ruszam i ma być OK.
Nie będę już tez mówił, że żaden problem zmniejszyć sobie ten limit mocy jak chcesz na powietrzu trzymać proca bez wysokich temperatur. 
Dzisiaj standard to AIO czy Ci się to podoba czy nie. I te procesory są robione właśnie pod ten standard. 

boost-clock-analysis.png

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13790F-SPECS.png

podobnie jak 13490f ten też trafi tylko na rynek chiński

co ciekawe ma 33mb cache L3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pamiątki ddr5 dla i7_13700kf i znalazłem takie z niskimi timingach CL przy 6600mhz pytanko czy ktoś je posiada i warto się nimi zainteresować ?

VENGEANCE® RGB 32GB (2x16GB) DDR5 DRAM 6600MHz C32 Memory Kit — Black (corsair.com) jeszcze dominatory

Zestaw pamięci DOMINATOR PLATINUM RGB 32 GB (2x16 GB) DDR5 DRAM 6600 MHz C32 — czarny (corsair.com)

Gskill ma podobne ale opóznienia CL juz nie takie agresywne 

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Minciu napisał:

Jak chcesz chłodniej to masz jeszcze i7 13700T - i to jest raczej marzenie fanatyka JEDEC nic nie ruszam i ma być OK.

Ja bym tam wolał kupić i3 do takiego zastosowania, gdzie ma być bardzo niski pobór mocy. Po co chcesz przepłacać za i7 13700T z limitem na 35W do filmów czy nawet gier? Jakieś dziwne te fanatyczne pomysły.

11 godzin temu, Minciu napisał:

I rozumiem że blender z AVX to zwykle normalne używanie pc, znaczy się filmy, przeglądarką i gry?

Kupno i7, którego główną "siłą" jest liczenie równoległe dużej ilości wątków i przeznaczając ją do "filmów, przeglądarek i gier" to "marzenie fanatyka".

11 godzin temu, Minciu napisał:

Nie będę już tez mówił, że żaden problem zmniejszyć sobie ten limit mocy jak chcesz na powietrzu trzymać proca bez wysokich temperatur.

Tia ... nie ma to jak płacić ekstra, za ekstra wydajność (osiąganą przy ekstra poborze mocy), a następnie ucinać ją sobie ustawionym limitem, poniżej zalecanego. Fanatyczny deal.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do temperatur to jestem w pozytywnym szoku co do i7_13700kf - stock napięcie i wszystko z automatu + aio 420mm Corsair na płycie MPG Z690 FORCE WIFI - Enhanced turbo enabled co by było 5.4ghz i w cinebenchmark 23 kilkukrotna pętla w najgorszym momencie peak jednego rdzenia maks 80 stopni i ani stopnia wiecej spowodowane tym że Aio musiało sie rozpędzić  :)  W grach typowo cepowych! to maks 58-62 stopni o takich tempach to mogłem zapomniec na i7_12700k tylko na 5ghz i z kombinacjami uv itd. 

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Minciu napisał:

A czekaj, wykres z prawej, 73*C hmm... ??

Tak, niewątpliwie, w zastosowaniach, gdzie ten procesor nie jest i prawdopodobnie nie będzie w przyszłości, w pełni wykorzystywany (gra, która efektywnie wykorzysta równolegle 8 rdzeni przez 16 wątków + 4 wątki na małych rdzeniach) ten CPU na fabrycznych gorący już nie jest.

4 minuty temu, Czarny_PLone napisał:

Co do temperatur to jestem w pozytywnym szoku co do i7_13700kf - stock napięcie i wszystko z automatu + aio 420mm Corsair na płycie Msi MPG Edge wiffi

o takich tempach to mogłem zapomniec na i7_12700k tylko na 5ghz i z kombinacjami uv itd. 

... też jestem w szoku. Czyżby coś poprawili?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Kyle_PL napisał:

Tak, niewątpliwie, w zastosowaniach, gdzie ten procesor nie jest i prawdopodobnie nie będzie w przyszłości, w pełni wykorzystywany (gra, która efektywnie wykorzysta równolegle 6 rdzeni przez 12 wątków + 8 wątków na małych rdzeniach) ten CPU na fabrycznych gorący już nie jest.

... też jestem w szoku. Czyżby coś poprawili?

kurde bios ogarnięty chyba na amen ten najnowszy , po wejsciu do biosu to mam 1.080 napięcie dla cepa i jak zaczynam kombinowac to mam gorsze wyniki i tempy skaczą , zostawiłem wszystko na auto , profil xmp tylko aktywowałem i enhanced turbo który  chodzi pierwszy raz poprawnie w histori mojej płyt intela ? wzorowo co daje 5,4ghz i zero wachań zegara w timespy itd przy małym poborze wat oraz full . Oczywiście w cinebenchmark podchodzi pod 31000 a dokładnie 309xx z groszem jest wydajnie i chłodno a napięcie płyta podbija wtedy na 1.250 podczas pętli w stresie.

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Czarny_PLone napisał:

 enhanced turbo który  chodzi pierwszy raz poprawnie w histori mojej płyt intela ?

Jaką masz płytę? W sumie na czym polega to "enhanced Turbo"? (rozumiem, że to jakieś rozwiązanie danego producenta płyty)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Jaką masz płytę? W sumie na czym polega to "enhanced Turbo"? (rozumiem, że to jakieś rozwiązanie danego producenta płyty)

ntel® Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency - 5.4ghz

Intel® Core™ i7-13700KF Processor

to jest ten dodadkowy fabryczny boost z 5.3 dla wszystkich rdzeni na 5.4 jeśli nie przekraczamy fabrycznego tdp. temperatur itd.  Przeważnie i zawsze przewaznie wyłaczało się to w biosie jak sie kręciło ręcznie bo zawsze tempy były problematyczne itd. a tutaj działa to wzorowo mając na starcie 1.080 vcore w porównaniu do 12generacji cepa gdzie miałem 1.240v . Płyta MPG MSI Edge Wiffi ddr5

bios - 7D30vA9

o kurde jest już  nowszy z tego roku - 7D30vAA tego nie mam jeszcze moze poprawili dla ręcznego kręcenia ?

Rozkminian jakie pamięci zapodać nowe bo mam ddr5 6000mhz cl36  ale fajne te 6600 cl32 co podałem wcześniej, ogólnie najlepsze optymalne drugie i trzecio rzędne także niskie timingi mają do po wyjęciu z pudełka i nie wiem czy gra warta świecki zapodać dla nowego cepa ?

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Czarny_PLone napisał:

Potrzebuję pamiątki ddr5 dla i7_13700kf i znalazłem takie z niskimi timingach CL przy 6600mhz pytanko czy ktoś je posiada i warto się nimi zainteresować ?

VENGEANCE® RGB 32GB (2x16GB) DDR5 DRAM 6600MHz C32 Memory Kit — Black (corsair.com) jeszcze dominatory

Zestaw pamięci DOMINATOR PLATINUM RGB 32 GB (2x16 GB) DDR5 DRAM 6600 MHz C32 — czarny (corsair.com)

Gskill ma podobne ale opóznienia CL juz nie takie agresywne 

A jaką płytę bierzesz? Zrobić lekkie OC to nie problem. Szczególnie jeśli chodzi o przestawienie pierwszych kilku timingow. 

Gskill 6400+ to hynixy Adie.

Cała reszta 5600-6800 to hynixy Mdie 

Tak z grubsza ale znajdą się też wyjątki. 

 

Mdie można mocniej zacisnąć timingami. Adie można wyżej podkręcić na zegarze. 

Na promce są kingstony chyba w morele albo xkom 6400 niskie cl. To będą mdie raczej. Ale cena spoko chyba była.

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...