Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Minciu napisał:

A jaką płytę bierzesz? Zrobić lekkie OC to nie problem. Szczególnie jeśli chodzi o przestawienie pierwszych kilku timingow. 

Gskill 6400+ to hynixy Adie.

Cała reszta 5600-6800 to hynixy Mdie 

Tak z grubsza ale znajdą się też wyjątki. 

 

Mdie można mocniej zacisnąć timingami. Adie można wyżej podkręcić na zegarze. 

Na promce są kingstony chyba w morele albo xkom 6400 niskie cl. To będą mdie raczej. Ale cena spoko chyba była.

 

Dzięki :)

no bardziej zależy mi na timiningach z sensownym szybkim ramem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Czarny_PLone napisał:

...

Masz z690 i 12gen z ddr5 6000, czyli pewnie hynixami mdie ?

 

Jak tak to lepiej zmień CPU na 13gen. I podkręć co masz XD

 Dalej to zmień płytę... Na samym końcu może ram..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Minciu napisał:

Masz z690 i 12gen z ddr5 6000, czyli pewnie hynixami mdie ?

 

Obecnie mam z 690 msi mpg Edge Wiffi  i raptora i7_13700kf a pamiatki samsunga 6000 cl 36,36,36,76 z 1.3v

DOKŁADNIE TE 

F5-6000U3636E16GX2-TZ5K F5-6000U3636E16GA2-TZ5K - G.SKILL International Enterprise Co., Ltd. (gskill.com)

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7_13700kf - stock napięcie i wszystko z automatu + aio 420mm Corsair na płycie MPG Z690 FORCE WIFI

 

Odkopalem już. Lepiej płytę zmień. I podkręć to co masz. 

Na z790 przebijesz spokojnie 7000 jak masz hynixy Mdie. Już po zmianie 12 na 13gen możliwe że da rade podbić ram o kolejne 400mhz. Powienienes już być blisko 7000. 6800 spora szansa. 

 

A co do alternatywy i wymiany na z790, zależy od siana. Najtaniej Gigabyte. Nieco wyżej jakiś Asus. W okolicy 1.8-2k PLN masz masz ITXa z790i MSI. Za około 2500 masz Asusa Z790i co idzie minimalnie gorzej niż apex. Później z 4 slotowych masz Asusa Strix-E z790 co idzie gorzej niż ITXy, ale te ok. 7600 z mdie pozwoli wydusić. Dwuslotowe płyty też zatrzymają się na około 7600. Dopiero po zmianie na hynixy Adie przebijesz 8000. Z gskill 6400 no które są na wspomnianych Adie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

składam kompa kumplowi i własnie wybieram dla niego płytę na z790 :)

Raczej on chce stabilnego cepa nie bedzie szalał z OC ? i wybiorę mu płytę msi z790 mpg Edge wifii i tutaj jakiś optymalny ram cos max do 6800mhz , chodzi o koszta 

 

 

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Tak, niewątpliwie, w zastosowaniach, gdzie ten procesor nie jest i prawdopodobnie nie będzie w przyszłości, w pełni wykorzystywany (gra, która efektywnie wykorzysta równolegle 8 rdzeni przez 16 wątków + 4 wątki na małych rdzeniach) ten CPU na fabrycznych gorący już nie jest.

... też jestem w szoku. Czyżby coś poprawili?

https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/products/sku/230492/intel-core-i713700t-processor-30m-cache-up-to-4-90-ghz/specifications.html

Zrobiłby mielonkę z Twojego wymarzonego i3 XD

Fabrycznie undervoltowane CPU selekcjonowane z bardzo dobrych SP. Tak zazwyczaj wyglądają proce T. A 13gen po UV nie traci dużo z wydajności robiąc się mega efektywne. 

Ty nie chcesz dotykać ustawień biosu, w zasadzie to mógłbyś mieć płytę bez dostępu do biosu. Akurat ideolo dla Ciebie. 

Mało tego, ja bym polecił Ci zakup jakiegoś OEMa. Sam mam Lenovo w ATXie które bierze na pulpicie 15wat z i7 7700. 

A jeszcze lepiej to Lenovo Tiny schodzące poniżej 10wat. 

Błądzisz w świec customów szukając OEMa tylko jeszcze tego nie wiesz.

Ja jakbym miał marzenie o jedec, to już szukałabym np leniacza takiego, jakiego mam w robocie. 

 

10 minut temu, Czarny_PLone napisał:

składam kompa kumplowi i własnie wybieram dla niego płytę na z790 :)

Raczej on chce stabilnego cepa nie bedzie szalał z OC ? i wybiorę mu płytę msi z790 mpg Edge wifii i tutaj jakiś optymalny ram cos max do 6800mhz , chodzi o koszta 

Odsprzedam mu swoją a sobie kup do grzebania. 

A jak ma być nowa płyta, to wystarczy mu z zablokowanym czipsetem poniżej kafla. A jeśli ma być OC bo może jednak to i tak najtańsza Zetką.

Ram 6400 poniżej kafla. Szybszy ma że nie wstać na XMP. 6800 już jest mocno ryzykowny.

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Minciu napisał:

https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/products/sku/230492/intel-core-i713700t-processor-30m-cache-up-to-4-90-ghz/specifications.html

Zrobiłby mielonkę z Twojego wymarzonego i3 XD

Fabrycznie undervoltowane CPU selekcjonowane z bardzo dobrych SP. Tak zazwyczaj wyglądają proce T. A 13gen po UV nie traci dużo z wydajności robiąc się mega efektywne. 

Ty nie chcesz dotykać ustawień biosu, w zasadzie to mógłbyś mieć płytę bez dostępu do biosu. Akurat ideolo dla Ciebie. 

Mało tego, ja bym polecił Ci zakup jakiegoś OEMa. Sam mam Lenovo w ATXie które bierze na pulpicie 15wat z i7 7700. 

A jeszcze lepiej to Lenovo Tiny schodzące poniżej 10wat. 

Błądzisz w świec customów szukając OEMa tylko jeszcze tego nie wiesz.

Ja jakbym miał marzenie o jedec, to już szukałabym np leniacza takiego, jakiego mam w robocie. 

 

Odsprzedam mu swoją a sobie kup do grzebania. 

A jak ma być nowa płyta, to wystarczy mu z zablokowanym czipsetem poniżej kafla. A jeśli ma być OC bo może jednak to i tak najtańsza Zetką.

Ram 6400 poniżej kafla. Szybszy ma że nie wstać na XMP. 6800 już jest mocno ryzykowny.

no te 6400 całkiem sensowne poniżej kafla i niskie timingi z automatu :)

Identyczne sa na Gskilach cena zadecyduje 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Czarny_PLone napisał:

Obecnie mam z 690 msi mpg Edge Wiffi  i raptora i7_13700kf a pamiatki samsunga 6000 cl 36,36,36,76 z 1.3v

DOKŁADNIE TE 

F5-6000U3636E16GX2-TZ5K F5-6000U3636E16GA2-TZ5K - G.SKILL International Enterprise Co., Ltd. (gskill.com)

To mogą być Samsungi. Sprawdź w cpu-z

14 minut temu, Czarny_PLone napisał:

no te 6400 całkiem sensowne poniżej kafla i niskie timingi z automatu :)

Identyczne sa na Gskilach cena zadecyduje 

 

Proshop dobre ceny ma na 6400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Minciu napisał:

To mogą być Samsungi. Sprawdź w cpu-z

Proshop dobre ceny ma na 6400

Tak to są na 100 procent samsungi kupowałem je od Sidebanda ? śmigaja jak ta lala , co do 6400 super timingi czytałem ale nie wiem ile w tym prawdy ze raptory lubią bardziej niskie timingi niż wysokie zegary ale wiadomo musi byc jakies zachowane Optimum ? Co do wysokich zegarów poczekam jeszcze jak będzie to standardem w normalnych cenach i niskimi timingami  ?

 

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsungi z 13gen chyba też moszna blisko 7k ustawić. Najlepiej sprawdź. Powinno być lepiej niż z 12gen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Minciu napisał:

Samsungi z 13gen chyba też moszna blisko 7k ustawić. Najlepiej sprawdź. Powinno być lepiej niż z 12gen.

a to jest zdecydowanie na plus bo jak miałem i7_12700k na płycie to trwało trenowanie pamięci trochę długo za nim płyta odpaliła z profilem XMP, teraz to nawet płyta się nie zająkneła po obsadzenia 13 generacji i pierwszym odpaleniu normalnie jakby to był default te 6000mhz :)

 

5 minut temu, Minciu napisał:

Samsungi z 13gen chyba też moszna blisko 7k ustawić. Najlepiej sprawdź. Powinno być lepiej niż z 12gen.

a to faktycznie można sprawdzić będzie zabawa u Romana ?tym bardziej że mają niskie napięcie 1.3 da się 1.35 i zobaczym ale te 6400 gskill lub kingstona to i tak zamówię :) Pytanie teraz tylko czy z ledami czy bez ? bo to chyba te same pamiatki producenta 

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Minciu napisał:

moszna

:E . Ja celuje w 7000mhz z 13gen, biorę gigaszita z790 gaming x raczej i do zestawu 13700k/kf . Ramka już jedzie z Chin, kingstony 5600c36 leżą już na hynixach mdie. A procek będzie chłodzony airem,  zobaczymy czy da radę. Dwie wierzę od thermalright, ta nowa seria co w Europie jest niedostępna :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Minciu napisał:

https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/products/sku/230492/intel-core-i713700t-processor-30m-cache-up-to-4-90-ghz/specifications.html

Zrobiłby mielonkę z Twojego wymarzonego i3 XD

Fabrycznie undervoltowane CPU selekcjonowane z bardzo dobrych SP. Tak zazwyczaj wyglądają proce T. A 13gen po UV nie traci dużo z wydajności robiąc się mega efektywne.

Rzuć link do testów. Skoro twierdzisz, że te "T" takie szybkie przy limicie 35W, to faktycznie ciekawe CPU.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DerBauer robił test z mocnym UV 13gen. A właściwie nie UV a raczej one click w biosie na tryb Eco. 

Wniosek jest jeden, można iść w dwie strony, mocnego potworka albo wydajne eko.

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier wystarczy wrzucic kaganiec na 125W i jest wydajnie oraz chlodno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Czarny_PLone napisał:

a to jest zdecydowanie na plus bo jak miałem i7_12700k na płycie to trwało trenowanie pamięci trochę długo za nim płyta odpaliła z profilem XMP, teraz to nawet płyta się nie zająkneła po obsadzenia 13 generacji i pierwszym odpaleniu normalnie jakby to był default te 6000mhz :)

 

a to faktycznie można sprawdzić będzie zabawa u Romana ?tym bardziej że mają niskie napięcie 1.3 da się 1.35 i zobaczym ale te 6400 gskill lub kingstona to i tak zamówię :) Pytanie teraz tylko czy z ledami czy bez ? bo to chyba te same pamiatki producenta 

Zmiana pamięci bez płyty raczej nie ma sensu. Z690msi może trzymać Cię poniżej 7000 na równi z samsungami jak i hynixami. 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Minciu

Tutaj piszą, że te "T" to są te same CPU co zwykłe, tylko z niżej ustawionym PowerLimit:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Phoenix. napisał:

Do gier wystarczy wrzucic kaganiec na 125W i jest wydajnie oraz chlodno.

Choinka zapachowa miała w biosie 90w akurat.

Kyle nie akceptuje istnienia biosu i zmiany parametrów fabrycznych. Nawet XMP dla niego to zło. Dla tego Eco mode z pudełka znajdzie w serii T.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Minciu napisał:

Kyle nie akceptuje istnienia biosu

To już Twoje urojenia.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kyle_PL napisał:

@Minciu

Tutaj piszą, że te "T" to są te same CPU co zwykłe, tylko z niżej ustawionym PowerLimit:

 

Wersje T oraz Mobilne zawsze były selekcjonowane fabrycznie. Jak masz gdzieś linka do Asusa i jakiegoś 13gen T z pokazanym SP to możesz podrzucić.

Pazdziochy trafiają dzisiaj do zwykłych CPU. Chyba nawet cena sugeruje, że te procki do jednak nieco lepsze niż słabsze. 

Lepszy vid pozwoli spokojnie upchnąć T w limitach trzymając zegary boost. Jak puścisz crap to mogły nie zamknąć specyfikacji. 

Ale ogromnych różnic raczej nie będzie. 

Teraz, Kyle_PL napisał:

To już Twoje urojenia.

To dziabnij w biosie tańszego proca limiterem. Będzie spokojnie ogarniać na powietrzu z niskimi temperaturami. 

Wersja T jest fabrycznie dostrojona. Aby nie grzebać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Minciu napisał:

Lepszy vid pozwoli spokojnie upchnąć T w limitach trzymając zegary boost. Jak puścisz crap to mogły nie zamknąć specyfikacji. 

Ale ogromnych różnic raczej nie będzie. 

... no właśnie - ogromnych różnic nie będzie (w kwestii efektywności energetycznej). Nie sądzę, by 13700T był nawet podobnie szybki w multicore (Cinebench R23 lub inny Blender, po dłuższym czasie oczywiście niż ~1 minuta) jak zwykłe 13700nonK (o "K" nie wspominając). Oczywiście przy wszystkich fabrycznych (po prostu zgodnych ze spec.) ustawieniach (aktywne zalecane limity mocy, bez zabaw w UV).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Kyle_PL napisał:

... no właśnie - ogromnych różnic nie będzie. Nie sądzę, by 13700T był nawet podobnie szybki w multicore (Cinebench R23 lub inny Blender, po dłuższym czasie oczywiście niż ~1 minuta) jak zwykłe 13700nonK (o "K" nie wspominając). Oczywiście przy wszystkich fabrycznych (po prostu zgodnych ze spec.) ustawieniach (aktywne zalecane limity mocy, bez zabaw w UV).

Będzie cichszy. I chłodniejszy. 

Wiesz, albo chcesz żyłowania albo kulturę.. 

Pisałeś zresztą że i3 będzie lepszy niż i7T. Ja twierdzę że blendera skończysz dawno na takim eko i7 nim jakieś limitery go zgniota. Natomiast i3 jeszcze długo będzie mielić XD

A jak chcesz dybać syntetyki w pętli, to możesz posadzić AIO na proca.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Minciu napisał:

Będzie cichszy. I chłodniejszy.

To ja nie wątpię, że 13700T będzie generował przy 35W limitu mniej ciepła od 13700 przy 65W ... tylko ciekawi mnie rozmiar w różnicy wydajności w takim Cinebench R23 multicore.

5 minut temu, Minciu napisał:

Pisałeś zresztą że i3 będzie lepszy niż i7T.

Napisałem:

3 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Ja bym tam wolał kupić i3 do takiego zastosowania, gdzie ma być bardzo niski pobór mocy. Po co chcesz przepłacać za i7 13700T z limitem na 35W do filmów czy nawet gier?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie dalej pewnie sporą na plus dla T.

Nie wiem też kiedy zejdzie ze 100wat do 35 i czy w ogóle zejdzie tak nisko ta i7. Pewnie większość płyt będzie trzymać go wyżej. 

Druga sprawa to nie jest za bardzo standardowe użycie kompa, a w grach nie spodziewanym się szału po i3. Będzie dławić się na wątkach w wielu gierkach. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Minciu napisał:

 Pewnie większość płyt będzie trzymać go wyżej.

Większość płyt to w ogóle ma domyślnie ściągnięte limity mocy - także nie o taki test i porównanie mi chodzi, gdzie 13700T bierze cięgle 200W ;)

13 minut temu, Minciu napisał:

Nie wiem też kiedy zejdzie ze 100wat do 35

Wg. specyfikacji zebranej przez TechPowerup to TAU ma w nim 28s ... więc szybko powinien zjechać (przy aktywnych limitach) do 35W (przy katowaniu Cinebench Multicore).

https://www.techpowerup.com/cpu-specs/core-i7-13700t.c3002

Tak poza tym, to ciekawa rzecz: sądziłem, że max temp. taka "prawilna" wg. Intel dla procesorów 13 generacji to aż 100 stopni C ... tym czasem to jest raczej temp. "junction" (ta od throttlingu zapewne) a "T case" jest 72 stopnie C ?! Weźmy popularnego i5 13600K

https://www.techpowerup.com/cpu-specs/core-i5-13600k.c2829

... nie wiem skąd oni te dane mają.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...