Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Będę jeszcze próbował, muszę się doszukać dlaczego nie puszcza mnie poniżej 1.23v w adaptive+offset. Prawdopodobnie jest tak jak sideband pisał, VID nie pozwala mi zejść poniżej. Może jakiś defekt bios?

Załadowałem gotowy profil i na razie chodzi :E 1.09v i w cinebanch prawie 24 tysie, pół godziny stabilny, w grach nie sprawdzę bo grafy brak :)

Edytowane przez Raven07

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest defekt to samo było na Asusie póki nie dodali osobnych ustawień dla Uncore. Ewentualnie trzyma cię VID od E-core. To też nie zejdziesz z napięciem niżej póki nie zejdziesz z taktem. Także lecisz na fixed i godzisz się na wyższy pobór mocy w idle lub musisz kombinować z taktem.

Edytowane przez sideband
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sideband napisał:

To nie jest defekt to samo było na Asusie póki nie dodali osobnych ustawień dla Uncore. Ewentualnie trzyma cię VID od E-core. To też nie zejdziesz z napięciem niżej póki nie zejdziesz z taktem. Także lecisz na fixed i godzisz się na wyższy pobór mocy w idle lub musisz kombinować z taktem.

A na tym CPU Line może pozostać? Wtedy jest ok 1.1v no i zbija napięcie w spoczynku. Wynik w cb zamieściłem powyżej więc raczej w normie, w sumie najlepszy jaki miałem 

Edytowane przez Raven07

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pewnie! Jeszcze jak IMC poprawia (tak na 4400 + G1) to będzie wspaniały finał DDR4 XD

Edytowane przez Dagedy
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

skusiłbym sie ,jeśli byłyby chłodniejsze, a to nie jest pewne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawka LGA1700 jest pierwszą gdzie Intel przy każdej nowej generacji CPU coś więcej grzebie niż tylko lekkie podnoszenie zegarów. Tu chociaż zwiększają pamięć cache przy każdej nowej. Ciekawe jak będzie przy LGA1851 bo mówi się tylko o Arrow Lake, Meteor anulowany. Więc ile będzie generacji na ten nowy socket?

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, blubaju napisał:Ciekawe jak będzie przy LGA1851 bo mówi się tylko o Arrow Lake, Meteor anulowany. Więc ile będzie generacji na ten nowy socket?

Dwie lub trzy, anulacja meteora nic tu nie zmienia bo przecież Intel ma architektury kilka lat do przodu. A nie mówi się bo to zbyt odległy temat, żeby mówić coś daje niż Arrow Lake.

Godzinę temu, blubaju napisał:

Podstawka LGA1700 jest pierwszą gdzie Intel przy każdej nowej generacji CPU coś więcej grzebie niż tylko lekkie podnoszenie zegarów. Tu chociaż zwiększają pamięć cache przy każdej nowej. 

Coś więcej czyli co ? 12th zrobiła przełom ,a 13th to kotlet 12th z większymi zegarami i lepszym kontrolerem. Teraz będzie jeszcze większy kotlet. Przypomnę, ze ipc 12th czy 13th zegar w zegar to to samo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Phoenix. napisał:

Coś więcej czyli co ?

Choćby ilość Cache  przypadającej na każdy rdzeń w Raptorze(od 13600k) w porównaniu do Aldera. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który niewiele wnosi w kwestii wydajności

  • Confused 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, blubaju napisał:

Choćby ilość Cache  przypadającej na każdy rdzeń w Raptorze(od 13600k) w porównaniu do Aldera. 

Większa ilość rdzeni małych przekłada się na to, żadna filozofia ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raptor ma więcej L2 dla rdzeni P/E i ogólnie więcej L3, która jako że jest dzielona pozostaje w całości dla rdzeni P po wyłączeniu rdzeni E. Na pewno jakoś się to przekłada na wydajność w grach.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Krisol napisał:

Raptor ma więcej L2 dla rdzeni P/E i ogólnie więcej L3, która jako że jest dzielona pozostaje w całości dla rdzeni P po wyłączeniu rdzeni E. Na pewno jakoś się to przekłada na wydajność w grach.

Napewno ? Jeali ipc jest to samo zegar w zegar to nie ma o czym gadać i wspominać o tych pierdołach. 

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Dagedy napisał:

No pewnie! Jeszcze jak IMC poprawia (tak na 4400 + G1) to będzie wspaniały finał DDR4 XD

@jacekcz już na 13700K ma DDR4 4400 cl17 G1 8:E

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Krisol napisał:

Raptor ma więcej L2 dla rdzeni P/E i ogólnie więcej L3, która jako że jest dzielona pozostaje w całości dla rdzeni P po wyłączeniu rdzeni E. Na pewno jakoś się to przekłada na wydajność w grach.

Były robione testy 6/12 AL do 6/12 RL różnica w grach na poziomie 2%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Phoenix. @Tornado3

No okej, wierzę wam. :D Ciekawe zatem czy 3D L3 w Raptorze też poprawiłoby tak znacząco wydajność skoro powiększenie L2 i L3 (choć tylko o kilka MB) daje tylko 2%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Krisol napisał:

@Phoenix. @Tornado3

No okej, wierzę wam. :D Ciekawe zatem czy 3D L3 w Raptorze też poprawiłoby tak znacząco wydajność skoro powiększenie L2 i L3 (choć tylko o kilka MB) daje tylko 2%.

Na moje oko nie bo Intel to monolit, a 3D fajny daje efekt w modułowej budowie gdzie modułowa budowa zwiększa opóźnienia. No i z fizycznego puntu widzenia na takie L3 musi być miejsce w chipie co przy monolicie zapewne trudniej o to..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Raven07 napisał:

A na tym CPU Line może pozostać? Wtedy jest ok 1.1v no i zbija napięcie w spoczynku. Wynik w cb zamieściłem powyżej więc raczej w normie, w sumie najlepszy jaki miałem 

Skoro masz stabilnie to możesz zostać przy 1 musiałbyś podnieść gdyby nie byłoby stabilności ;-)

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Phoenix. napisał:

Na moje oko nie bo Intel to monolit, a 3D fajny daje efekt w modułowej budowie gdzie modułowa budowa zwiększa opóźnienia. No i z fizycznego puntu widzenia na takie L3 musi być miejsce w chipie co przy monolicie zapewne trudniej o to..

Foveros to umożliwi, kwestia tego jak będą wtedy wyglądać opóźnienia i jak będzie się sprawował EMIB w łączeniu tych kafelek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, sideband napisał:

Skoro masz stabilnie to możesz zostać przy 1 musiałbyś podnieść gdyby nie byłoby stabilności ;-)

 

Będę proca katował to zobaczymy, na razie wydaje się stabilny :) Dziękuję Ci bardzo za porady, mam nadzieję że MSI coś zrobi z tym biosem.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Krisol napisał:

Foveros to umożliwi, kwestia tego jak będą wtedy wyglądać opóźnienia i jak będzie się sprawował EMIB w łączeniu tych kafelek.

To będzie tylko inny proces i nic więcej a budowa intela to nadal nie będzie to samo co amd bo wszystko będzie sklejone ze sobą blisko siebie i Intel w większy kesz nie pójdzie. Kafelkowa budowa a modułowa to nie to samo ;) Ale mnie osobiście to budowa mało obchodzi tylko końcowa wydajności wiec oni tam mogą sobie z tego klocki lego układać :D 

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Użytkownik 4090 musi wymienić płytę główną bo traci 17% wydajności w jednej grze :E 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...