Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Wu70 napisał:

Spokojnie, najważniejsze rdzenie w S u TSMC, od MTL w jednym cpu będzie miks kilku procesów

Skąd takie info że część CPU dla S będzie produkowane w TSMC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co do ArrowLake-S to podobno ma to wyglądać tak:

Procesor: Intel 20A.
SoC: Intel 20A.
We/wy: Intel 20A.
iGPU: TSMC 3 nm.

Zobaczymy jak to będzie w praktyce.

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połowa to bzdury, pomyśl logicznie, SOC i IO na najnowszym procesie? Bez sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://wccftech.com/intel-meteor-lake-s-cancelled-once-again-arrow-lake-s-14-core-desktop-skus/

The same leaker also points out that the Arrow Lake-S CPUs will come in 6+8 die configurations which marks a huge downgrade from the previously expected 8+16 die configuration. This would mean that the Arrow Lake Desktop CPU lineup will max out at 14 cores and 20 threads which is a lot less than the 24 cores and 32 threads (8+16) we get on the Raptor Lake-S Desktop CPUs. Going back to 14 cores will not be good for marketing reasons since Intel will not only be offering fewer cores than its existing chips but also lower cores than AMD's 16-core Ryzen offerings. While Zen 5 isn't expected to increase core counts beyond 16, 14 cores are still the same amount you get on a laptop chip.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Najlepiej poczekać do 30 maja na Vision. Obecnie to wszystko wygląda na podsycanie atmosfery. Raz plotki że będzie potem że nie, potem znowu będzie a teraz że nie. Za chwilę będzie wszystko jasne. 

 

PS:

Może to być z powodu chęci szybszego wprowadzenia ArrowLake. Co do ilości rdzeni póki co nic nam to nie mówi szczególnie że nie znamy IPC LionCove i Skymont a także osiąganego taktowania. 

Nawet produkcja ArrowLake w TSMC też nie była by niczym złym a było by ciekawie porównać m.in projekty Intel i AMD pod względem złożoności no i same procesy jeśli niższe SKU Intel będzie produkował u siebie.

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to jest logiczne, skoro Meteor majac tylko 6 duzych rdzeni nie bedzie w stanie pokonac Zen5 to wrzucaja o jedna archi do przodu, ktora ma miec tez 6 duzych rdzeni ale za to jedna generacja do przodu wiec wydajnosciowo powalczy z Zen5. Co nie zmienia faktu, ze 6 rdzeni marketingowo bedzie to kiepsko wygladac.

A skoro Arrow Lake mial miec wczesniej niby 8 rdzeni, a teraz plotki sa o 6 rdzeniach to najwidoczniej w procesie Meteora nie sa w stanie wiecej upchac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tam po prostu wyszło jak zwykle - proces był za słaby i nie ma sensu tego wydawać (poza lapkami, czyli tak jak wcześniej się zdarzało) więc lepiej poczekać na TSMC&20A (20A niby ma być już "zdrowe" ale pewnie o każdym poprzednim też tak mówili)

43 minuty temu, AMDK11 napisał:

Nawet produkcja ArrowLake w TSMC też nie była by niczym złym a było by ciekawie porównać m.in projekty Intel i AMD pod względem złożoności no i same procesy jeśli niższe SKU Intel będzie produkował u siebie.

Jak to nie byłaby niczym złym? Cała siła Arrow właśnie w TSMC :D Te SKU całkowicie z TSMC to będzie petarda

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, Phoenix. napisał:

Dla mnie to jest logiczne, skoro Meteor majac tylko 6 duzych rdzeni nie bedzie w stanie pokonac Zen5 to wrzucaja o jedna archi do przodu, ktora ma miec tez 6 duzych rdzeni ale za to jedna generacja do przodu wiec wydajnosciowo powalczy z Zen5. Co nie zmienia faktu, ze 6 rdzeni marketingowo bedzie to kiepsko wygladac.

A skoro Arrow Lake mial miec wczesniej niby 8 rdzeni, a teraz plotki sa o 6 rdzeniach to najwidoczniej w procesie Meteora nie sa w stanie wiecej upchac.

Intel oficjalnie przyznał że RedwoodCove względem RaptorCove(x86 GoldenCove) nie jest aż tak dużą zmianą jaką był GoldenCove względem Sunny/CypressCove. Spore skoki w mikroarchitekturze ma zapoczątkować LionCove którym Intel celuje w większy skok IPC. Podejrzewam  że zarówno LionCove jak i Skymont mają przynieść spore IPC a Intel chce wydać ArrowLake jak najwcześniej. Intel podawał że LunarLake ma być przełomowy i od podstaw nowy projekt z dużymi zyskami IPC. ArrowLake i LunarLake bazują na rdzeniu P LionCove. Zobaczymy. Widocznie przyspieszają i chcą mieć wcześniej LionCove na Zen5.

 

W Xeon z tego co słyszałem też chcą przeskoczyć o jeden proces niżej by szybko nadrobić zaległości do Epyc. 

 

Może być też tak co do procesu Intel 4 że doszli do wniosku że skoro w niedługim czasie będzie 20A i 18A to nie będą inwestować zbytnio w Intel 4 zwłaszcza jeśli chcą nadrobić jak najszybciej dystans do TSMC. Przeskoczą najszybciej jak się da na nowsze procesy i mikroarchitektury rdzeni a proces Intel 4 i 3 i tak zarobi na siebie ponieważ jest sporo rozwiązań które mogą być w nich wykonane.

 

EDIT:

Dobra bo trochę odlecieliśmy po tej plotce :D
MeteorLake nie został anulowany całkowicie a tylko w desktopie nie będzie MeteorLake-S bo został zamieniony na RaptorLake-S Refresh 6.2+GHz.

MeteorLake-HX nadal będzie do laptopów 6+8 na Intel 4.

I nie jest prawdą że ArrowLake-S to tylko 6+8 :D
ArrowLake-S będzie w dwóch wersjach 6+8(i3-i5) i 8+16(i7-i9) także dystans i trochę cierpliwości bo za ponad tydzień Intel ogłosi to i owo i przedstawi pewne szczegóły przyszłych generacji.

 

W ogóle wcześniejsza plotka że i3-i5 będzie na MeteorLake-S 6xRedwoodCove+8xCrestmont a i7-i9 na ArrowLake-S 8xLionCove+16xSkymont była dziwna żeby nie powiedzieć że absurdalna :D

Edytowane przez AMDK11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poruszyć temat ramek lga1700. 

Otóż na początku kupiłem finalcool zamiast thermalright (małe przeoczenie na alie). Zwymiarowalem ją i się okazuje że każdy rog ma inną wysokość (finalcool), nie duże różnice ale jednak . Wczoraj odebrałem thermalright, i jak w mordę strzelił każda wysokość rogów to 6.23mm. 

Realnie różnica w montowaniu powinna być taka, że thermalright wystarczy przykręcić licząc obroty, a finalcool żeby było idealnie rowno, trzeba zwymiarowac, od pcb płyty do czapki procesora. Mam teraz tak skręconą i5, z wymiarowaniem, temperatury na rdzeniach się zrównały bardziej (nie ma 10* różnicy pomiędzy rdzeniami) i temperatury są jeszcze niższe.  Zaraz idę pobawić się ramem, bo na ciasno działa mi max 6800mhz (vst stable), jak na adie wynik rozpaczliwy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I5 to kasztan w kwesti krecania ramu na tle i9, jak chcesz sie bawic to zmien na i9. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Phoenix. napisał:

I5 to kasztan w kwesti krecania ramu na tle i9, jak chcesz sie bawic to zmien na i9. ;)

placic 90% wiecej zeby zyskac 5% wiecej to sie nazywa bycie Januszem 😄

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Eltik napisał:

placic 90% wiecej zeby zyskac 5% wiecej to sie nazywa bycie Januszem 😄

 

Dobra zabawa, ktorej niestety nie zrozumiesz jest bezcenna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Niestety, bycie pcmr swoje kosztuje.  

Wiedziałem, że to wszystko się tak skończy, dlatego chciałem uciekać w ryzena 7800x3d, ale niestety 1%low cierpi tam, względem 13 gen,  dlatego wywiesiłem białą flagę... a pozostanie na intelu, wiedziałem że skończy się prędzej czy później wydatkami i chęcią osiągnięcia jakiegoś solidnego taktowania.  

Zamówiłem 13700kf nowkę, wiadomo kf, przechodzi przez mniejszą selekcję, a nóż dostanę przyzwoity krzem i solidne imc :). 

Nie brakuje fps, powiedziałbym że procek daje rade wszędzie, ale to jest magia liczb. Jak ktoś się w to nie wkręcił nigdy, to lepiej żeby nie dotarł do tego stanu. Koszta przestają się liczyć, tylko żeby było to co się we łbie uroiło . Tak to wygląda pisząc po krótce. 

Z690 apex jedzie na gwarancję, zobaczymy, czy wymienią na inny egzemplarz czy naprawią . Jak wymienią na młodszy to jestem jak ryba w wodzie, będę chciał osiągnąć okolice 8000mhz na ram :) . I7 do tego osiągnięcia się przyda.  I5 mam sp p 100, e 74, mc 74 , ale jednak sp mc nie oddaje realności oc ramu, 7000mhz+ osiągam tylko stabilne w pełni luzując mocno timingi ... błędy typowe dla imc non stable . 

Edytowane przez novi
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Novi kup sobie od razu 13900kf.
Szkoda bawić się w półśrodki.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do i9 direct die obowiązkowo, do i7 clc wystarczy :). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
6 godzin temu, Phoenix. napisał:

I5 to kasztan w kwesti krecania ramu na tle i9, jak chcesz sie bawic to zmien na i9. ;)

KS najlepiej ;)

Ja niestety tylko z i7 się kiszę. Czuję że KSa brak do pełnej satysfakcji XD

5 godzin temu, novi napisał:

 

Z690 apex jedzie na gwarancję, zobaczymy, .. ... błędy typowe dla imc non stable . 

Z690 Apex 2021 rev z drewna, po cichaczu zmienili konstrukcję w 2022. Mówiłem, że to kupa nie płyta 😜 Jeszcze rozrzut miały taki, że paletami to sortowali z uporem maniaka jak nie było innych alternatyw.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Minciu Szkoda, że nawet na tym wyczesanym z790i vst kończy się w tym samym miejscu , z resztą tak samo jak na aorusie :P . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
15 godzin temu, novi napisał:

Niestety, bycie pcmr swoje kosztuje.  

Kosztuje, ale dla mnie dobrze sprawdza sie zasada "sprzet na dwa lata". Sprzedaje sprzet na gwaracji z mniejsza strata, a zmieniajac sprzet co 2 lata jestem caly czas na biezaco i zaspokajam swoja potrzebe posiadania nowszego sprzetu. Gram (moj PC sluzy tylko do grania) w 4K i nie widzialem sensu isc w 13900K, ktory jest goracy. Za dwa lata przechodze na DDR5 i licze na bardziej wydajny energetycznie procek od Intela. Co do grafiki to zalezy co "Pan czarna kurteczka" zaoferuje i jak rynek bedzie wygladal.

Edytowane przez Dżony Bi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak oglądam takie testy, to nie wiem, czy chce mi się brnąć w 13700/13900.
To jakaś masakra. Chłodzenie powietrzne w cenie słabego CPU :), a przy ich cenach, to już naprawdę należy wręcz myśleć o wodzie (której się boję!), bo finanse na powietrzu przestają być jakimkolwiek atutem (poza "bezpieczeństwem").

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel w syntetykach grzeje się pod korek na każdym chłodzeniu. W grach jest dużo chłodniej i mniej Wat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Dżony Bi napisał:

Za dwa lata przechodze na DDR5 i licze na bardziej wydajny energetycznie procek od Intela.

Powinno się wyjątkowo udać, za 1.5roku cpu z TSMC

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

Jak oglądam takie testy, to nie wiem, czy chce mi się brnąć w 13700/13900.

Dla niepełnosprytnych lepszy będzie 7800x3d wbijesz profil pamięci na 6000Mhz i na tym skończy się grzebanie z platformą.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
25 minut temu, *** ChOpLaCz *** napisał:

Jak oglądam takie testy, to nie wiem, czy chce mi się brnąć w 13700/13900.
To jakaś masakra. Chłodzenie powietrzne w cenie słabego CPU :), a przy ich cenach, to już naprawdę należy wręcz myśleć o wodzie (której się boję!), bo finanse na powietrzu przestają być jakimkolwiek atutem (poza "bezpieczeństwem").

Thermalright pa120 bardzo fajnie sobie radzi z 13600kf, w syntetykach nawet jest B.dobrze. fakt sztuka bardzo dobra, niski vid. Oc 1.2v 5.4ghz 4.2ghz ecore, ring 46x na alf2 mam niespełna 70* w r23 na tej i5. 25* w pokoju . 

Niebawem będę wiedział, jak sobie alf2 radzi z 13700k :)

Edytowane przez novi
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Temat na redicie ogarnia gość, który atakował Asusa za HDR, dostał firmware na testy, a teraz "męczy" Aorusa. I to nie jest tak, że miliard much nie może się mylić, bo przecież są pomiary. Ustawisz HDR Gaming, windows i kalibrator pokaże Ci 465 nit. A potem wyświetlasz okno 1% i masz 1000 nit, mimo tego co pokazuje Windows. Pomijam, czy jest to przepalone 1000 nit czy nie, ale jest to niespójne z kalibratorem.  I żeby było jeszcze śmieszniej, ustawiasz HDR default, kalibrator Windows pokazuje 1000 nit, a realnie wyświetlane okienko 1% 450 nit.  Gigabyte, why?
    • jaką płytę zamówiłeś i jaki procesor? I może lepiej niech Ci to ktoś poskłada, patrząc po Twoich postach to wybacz, ale narobisz sobie więcej strat  
    • Jakos tak, ja chwilowo wylaczylem update w steamie, gram od tygodnia ze spora iloscia modow i nie chce sobie tego popsuc. Poczekam z updejtem na jakies jego recenzje/sprawozdania czy wogole warto no i co wlasciwie popraili nim.
    • Para wodna jest najobficiej występującym gazem cieplarnianym, mieszkam w Borach, często mamy tu silne anomalie, wiatrołomy, tromby, wysokoenergetyczne burze... A to wszystko z powodu lasu. Można to potraktować jako ciekawostkę ale gdyby zalesić 90% kraju to dopiero klimat by nam się zmienił  Lasy akumulują wilgoć, zatem wedle logiki UE zalesianie spowoduje wzrost ilości gazów cieplarnianych... Wzrost termodynamiki itd...  Ja też wysiadam
    • No wybaczcie, ale jestem tutaj od 2008 r. i właśnie widzę jak się forum zmieniło. W zasadzie sami entuzjaści zostali. Jeszcze kilka lat temu tak nie było. Natomiast w przypadku sprzętu jest zastój w niższych segmentach. Spójrzcie ile kilkuletnich kart jest do tysiąca złotych. Nadal są sprzedawane GTX-y 1650 po 700 - 800 zł! Najtańszą sensowną kartą jest RX 6600, a więc również już nie najnowsza generacja za ok. 900 - 1000 zł. Nie ma dzisiaj czegoś takiego jak i3 HSW + GTX 750 Ti. Ceny każdego segmentu są co jakiś czas przesuwane do góry. Niższe są olewane w ogóle przez producentów. O cenach płyt głównych nawet nie będę wspominał, bo czasy kiedy przyzwoitą "zetkę" kupowało się za 400 - 500 zł już chyba dawno temu minęły. Ja wiem, inflacje i cała masa innych rzeczy, ale rynek komputerów żyje obecnie wyłącznie od kart x600 wzwyż oraz procesorów i5/R5 wzwyż (AMD nawet nie wypuszcza już R3...), wszystko co poniżej zostało praktycznie zaorane. I tak, entuzjaści, którzy właśnie głównie zostali tutaj na forum, nie dostrzegają tych zmian, że komputer robi się powoli wyłącznie dla nich. Baaa... nawet im nie przeszkadza, że nawet ich najwyższe segmenty co chwilę drożeją. Przejrzyjcie testy, co się testuje i co jest w sklepach, a nie mówcie ślepo, że niższe segmenty super się trzymają.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...