Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Od 14gen będą chiplety więc różne części cpu będą w różnych procesach.

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, Wu70 napisał:

Następnym razem 14->15 :)

Zobaczymy ile pomoże proces i jak wzrośnie IPC.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Będę kupował RTX4080 lub RTX4090 jeszcze nie zdecydowałem czekam na premierę i porównania w grach.

Zastanawiam się czy zaczekać na 13 generację czy brać 12900k?

Trochę mnie przypaliło bo młodemu jednak padł komp i oddałem mu swój. 

RTX3080 i 10900kf.

Teraz mam dylemat czy zaczekać te kilka tygodni czy za dwa tygodnie składać i nie czekać na nowe procki.

Pozdrawiam  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie opłaca się 12900k w tych cenach, bierz 13700k

• Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
26 minut temu, Wu70 napisał:

Sklepy licza na naiwnosc kupujacych.. sprzedaja drozej 12900k niz 13700k w przedsprzedazy :E 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
35 minut temu, Wu70 napisał:

Czyli czekać i składać tak za 4 - 5 tygodni.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, ostryb napisał:

Trochę mnie przypaliło bo młodemu jednak padł komp i oddałem mu swój. 

RTX3080 i 10900kf.

Ej, adoptujesz mnie? :E

• Haha 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
49 minut temu, ZetMcKey napisał:

Wydajnościowo 13600k bd równał się z 12700k??

Myślę ze może być wydajniejszy w grach ze względu na l2 i sporo też zależy jak wysoko zegary pójdą po oc, a z tego co widzieliśmy Intel ogarnął proces i już 6ghz zapowiedział w najbliższej przyszłości. Najlepiej czekać na testy, bo tak naprawdę teraz jedynie możemy spekulować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 1.10.2022 o 21:37, Fikołek napisał:

Mnie zaczyna interesować 13700k,10 generacje olałem, 11 i 12 przespałem, może czas na coś świeżego, tylko ceny płyt nie do przyjęcia. 

Do grania? (jaka rozdziałka?), czy inne zastosowania?

Też mam 9900K i chętnie zmieniłbym wreszcie platformę, ale jednak granie 80% w 4k i 20% w 3440x1440 oznacza, że nowe CPU raczej nic mi nie da ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, dzb napisał:

ale jednak granie 80% w 4k i 20% w 3440x1440 oznacza, że nowe CPU raczej nic mi nie da ;) 

ej no.Dasz test 720p  i sie pochwalisz  na forum 😄

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, dzb napisał:

Do grania? (jaka rozdziałka?), czy inne zastosowania?

Też mam 9900K i chętnie zmieniłbym wreszcie platformę, ale jednak granie 80% w 4k i 20% w 3440x1440 oznacza, że nowe CPU raczej nic mi nie da ;) 

Zależy od  gry , pisane wybitnie pod cpu w 3440x1400 będzie kop, ja giercuje w 5120 x1440 i po zmianie z i 9900k na 12700k w grze star citizen różnica jest ogromna 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chcę złożyć PC-ta do grania, budżet max 11 tys. Chciałbym to złożyć z 3080Ti/6950XT albo 4080 12GB (chociaż wydaje mi się że to totalny bezsens akurat patrząc na cenę). Pytanie teraz czy brać 5800x3d czy czekać na 13700K. W moim temacie o zestawie za 11k zł ktoś mi zasugerował żebym poczekał i wziął 13700k. Pytanie tylko o ile będzie wydajniejszy w grach od 5800x3d…

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
26 minut temu, tomskyy napisał:

Chcę złożyć PC-ta do grania, budżet max 11 tys. Chciałbym to złożyć z 3080Ti/6950XT albo 4080 12GB (chociaż wydaje mi się że to totalny bezsens akurat patrząc na cenę). Pytanie teraz czy brać 5800x3d czy czekać na 13700K. W moim temacie o zestawie za 11k zł ktoś mi zasugerował żebym poczekał i wziął 13700k. Pytanie tylko o ile będzie wydajniejszy w grach od 5800x3d…

11k? Optymista

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, tomskyy napisał:

Praktycznie bez znaczenia.  Chyba,  że grasz w full hd i chcesz mieć astronomiczne ilości fps. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, DyndaS napisał:

11k? Optymista

Niby dlaczego? Koszyk z 6950XT referentem wyszedł mi poniżej 10k, z 3080Ti byłoby 10500/11000 zł 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
49 minut temu, tomskyy napisał:

Niby dlaczego? Koszyk z 6950XT referentem wyszedł mi poniżej 10k, z 3080Ti byłoby 10500/11000 zł 

Jeśli chcesz złożyć typowy zestaw marketowy po taniości, to starczy. Czyli dobre CPU oraz GPU, a reszta jak najtańsze.

CPU - 2650

GPU - ~5000

Mobo - 1500+

No to już powyżej 9k lekko. Gdzie zasilacz (najlepiej z 12VHPWR), ram, chłodzenie cpu, obudowa, dysk/dyski. Do obudowy też z pewnością warto dodatkowe wentylatory nabyć. Jak w niecałe 2k chcesz się w to zmieścić aby było w miarę sensownie?

Zresztą, to nie jest odpowiedni temat na takie rozmowy.

Edytowane przez DyndaS
  • Like 2
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, DyndaS napisał:

Gdzie zasilacz (najlepiej z 12VHPWR)

Gdzie taki zasilacz można dostać? ja znalazłem tylko 1 i to jeszcze niedostępny

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, tomskyy napisał:

6950xt w morele.pl da się wyrwać za 4200 zł. 

Edytowane przez Bliss
Literówka
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, DyndaS napisał:

Jeśli chcesz złożyć typowy zestaw marketowy po taniości, to starczy. Czyli dobre CPU oraz GPU, a reszta jak najtańsze.

CPU - 2650

GPU - ~5000

Mobo - 1500+

No to już powyżej 9k lekko. Gdzie zasilacz (najlepiej z 12VHPWR), ram, chłodzenie cpu, obudowa, dysk/dyski. Do obudowy też z pewnością warto dodatkowe wentylatory nabyć. Jak w niecałe 2k chcesz się w to zmieścić aby było w miarę sensownie?

Zresztą, to nie jest odpowiedni temat na takie rozmowy.

Mogę coś dołożyć do tych 11k ale bez przesady, żeby brać od razu zasilacz za 2000 zł i mobo do 5800x3d za 1500+? Po co? Jeśli chcecie pomóc dobrać komponenty to założyłem temat w zestawach komputerowych. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

eh, raz na 2 lata wszystko (cpu+gpu) ma premiery dwóch producentów (a teraz nawet intel wchodzi do gpu) ale zawsze wtedy pojawiają się ludzie którzy koniecznie muszą złożyć kompa na najdroższych elementach starej generacji tydzień przed końcem nda na testy i się zastanawiają czy dadzą radę poczekać 8:E

Weź sobie daruj w ogóle nowego 5800x3d za 2400 z całą nową platformą na ddr4, to jest cpu jak ktoś chce dać drugie życie starym rupieciom.

B650 AM5+DDR5 z jakimś 7600x/7700x, a kiedyś sobie zmienisz na model 3d albo Zen5.
A 3080Ti w tych cenach jest na pewno o wiele większym bezsensem niż 4080 12, niezależnie jak się nazywa to na koniec liczy się cena i wydajność, wystarczy chwilę poczekać.

Edytowane przez Wu70
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, Wu70 napisał:

eh, raz na 2 lata wszystko (cpu+gpu) ma premiery dwóch producentów (a teraz nawet intel wchodzi do gpu) ale zawsze wtedy pojawiają się ludzie którzy koniecznie muszą złożyć kompa na najdroższych elementach starej generacji tydzień przed końcem nda na testy i się zastanawiają czy dadzą radę poczekać 8:E

Weź sobie daruj w ogóle nowego 5800x3d za 2400 z całą nową platformą na ddr4, to jest cpu jak ktoś chce dać drugie życie starym rupieciom.

B650 AM5+DDR5 z jakimś 7600x/7700x, a kiedyś sobie zmienisz na model 3d albo Zen5.
A 3080Ti w tych cenach jest na pewno o wiele większym bezsensem niż 4080 12, niezależnie jak się nazywa to na koniec liczy się cena i wydajność, wystarczy chwilę poczekać.

Sporo w tym racji, brac plyte z martwa podstawka i brakiem mozliwosci wymiany cpu na nowszy i 2letnie gpu chwile przed wyjsciem nowego genu za milion monet :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Wu70 napisał:

Mądrego to aż miło posłuchać :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Wu70 napisał:

Zgadzam się. Poczekam na testy i może wezmę 13700k z ddr4 lub nowego Ryzena na B650. Na kartę też poczekam bo może się okaże że 4080 12GB nie będzie taka zła i uda się dostać w MSRP, a będzie wydajniejsza od 3080Ti. Racja, głupota się spieszyć szczególnie z większym budżetem. 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi