Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, SirHawk napisał:

Odpuścić cepa, bo temperatury, no nie :E.

A wystarczy ręcznie wrzucić limit temp lub tdp ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 18.01.2023 o 21:59, SirHawk napisał:

Na wstępie glosariusz:

- Przez napięcie rozumiem vcore/core voltage, chyba że opisane inaczej

- TVB: Thermal Velocity Boost

- LLC: Load Line Callibration

- AC i DC Loadline znajdują się w Lite Load, jeśli masz tylko "Mode x", gdzie x to liczba, to musisz zmienić tryb sterowania Lite Load (przykładowo na płytach MSI z Normal na Advanced)

- Lekkie obciążenie: Geekbench 5, łażenie po internecie, codzienne korzystanie z kompa, lekkie gry albo ciężkie gry, ale z zarąbanym GPU od grania w 16k

- Ciężkie obciążenie: R23, y-cruncher VST, współczesne MMO, Modern Warfare po sieci

- Jak masz Prime'a, to go wywal z komputera, jest dziś bezużyteczny do innych celów, jak brandzlowanie się :E.

Generalnie tak:

1. Najpierw szukasz maksymalnego zegara, więc proces jak w 2600k - wyłączasz TVB, opcjonalnie wyłączasz oszczędzanie energii, napięcie na override, LLC na środek stawki, szukasz maksymalnego zegara i minimalnego napięcia, przy którym wszystko działa stabilnie. Jeśli nie interesuje Cię dodatkowy boost dla lekkich obciążeń, to:

a) zmieniasz na adaptive voltage i szukasz takiego AC Loadline, przy którym w stress teście masz takie samo napięcie jak to znalezione przy override (AC Loadline walczy z impedancją sekcji zasilania, im wyższe AC, tym większy boost napięcia, zgodnie z AC * pobór prądu, gdzie AC może być wyrażone od razu w mOhm albo jako pełna wartość 0-300 czy ile płyta pozwoli i pełną wartość dzielisz przez 100. Przykładowo AC równe 20/0.2 przy prądzie 169A podbije napięcie o 33.8mV lub 0.034V). Wadą tego jest to, że nie jesteś w stanie zrobić undervoltu, bo tryb adaptive nie pozwala wejść poniżej wgranego napięcia dla mnożnika OC (poradnik SkatterBenchera o Alder Lake, rozdział Adaptive Voltage Mode Alder Lake Overclocking: What's New - SkatterBencher), które jest unikatowe dla każdej sztuki procesora, określany przez VID, na którym bazuje SP Asusa. VID możesz też podejrzeć przez ustawienie AC/DC Loadline na 0.01/1, napięcie na auto, LLC na największy vdroop i ustawienie mnożnika na najwyższy boost dla procesora, przykładowo 5.1GHz dla 13600k i sprawdzenie w biosie wskazania vcore. Opcja głównie przy ciśnięciu z TVB co się da. Fajrant, dalej czytać nie musisz;

b) zmieniasz na offset mode i szukasz największego ujemnego offsetu, przy którym dalej jesteś stabilny w idle i lekkim obciążeniu (Geekbench 5 przykładowo) oraz AC Loadline, przy którym w stress teście masz takie samo napięcie jak to znalezione przy override. Opcja głównie przy pozostaniu na jednolitym booście. Fajrant, dalej czytać nie musisz.

Jeśli chcesz mieć wyższy boost na też mniejszych obciążeniach, to:

2. Włączasz TVB,  zmieniasz na adaptive voltage (albo dodatni offset) i wpierw ustawiasz DC Loadline (tu jest opisane dlaczego: Power draw reading in relation to DC Loadline : intel (reddit.com), jeśli nie limitujesz się poborem mocy to jest to kwestia wizualna), następnie ustawiasz wyższe, wciąż komfortowe dla Ciebie, ustawiasz LLC na najmniejszy poziom (ale nie zerowy), odpalasz HWiNFO na przynajmniej 200ms polling rate i szukasz maksymalnego zegara, przy którym komputer nie wywala na lekkim obciążeniu (Geekbench 5 i podobne), gdzie jest w użyciu mała ilość rdzeni. Jednocześnie balansujesz AC Loadline tak, by pod pełnym obciążeniem mieć napięcie z trybu override.

3. Obserwuj wskazania z użycia rdzeni, jeśli wywala komputer przy obciążeniu 1/2 rdzeniowym, to podbij napięcie, jeśli jesteś już na zbyt dużym napięciu w swoim odczuciu (mi 1.45V nie przeszkadza, ale 1.5V to już duże nope), to obniż mnożnik core ratio. Jeśli wywala przy 3-5 rdzeniowym, to wejdź w ustawienia Thermal Velocity Boost i zmniejsz mnożnik dla obciążenia, które zdążyłeś zaobserwować w hwinfo, gdy komputer umarł.

U siebie wyłączyłem też TVB Voltage Optimization.

Ściśnięty override wobec ściśniętego adaptive to w idle 25W różnicy, na gracie z mojego podpisu.

Jak czegoś zapomniałem albo pominąłem, to pisać

Poduczyłem się nieco sluchajac scatter benchera i u mnie cos nie gra

podkrecamy taki sam procesor to jest 136000k

moja plyta to strix z790 gaming F

Po pierwsze V/F

u mnie jest takie

IMG20230121115917.jpg

a u niego prawie o 0.1v niższe

IMG20230121125213.jpg

Po drugie wydaje mi sie ze ta plyta to jest do niczego. cokolwiek nie zmienie wg jego pomysłu oczywiscie na mniejszych napieciach. to podbija mi napiecie na pcores 1.35 a nawet 1.45 ustawienie na adaptive nic nie daje.

wszystko robie jak on tylko na mniejszych mnoznikach i napieciach i od razu kosmos. nawet jak nie zmienie mnoznika a ustawie tryb adaptive voltage i standardowe napiecia to napiecia wystrzeliwuja w kosmos. Pierwsza plyta ausa i taka chała by była?

wczesniej mialem msi i mimo gorszych biosow to co sie zadało w biosie to sie dzialo w rzeczywistosci. tutaj ja swoje napiecia swoje

mialem kupic tomahawka ale nie było z ddr5 jak skladalem komputer a musialem do konca stycznia z Unią sie rozliczyc z niego. btw zwrocic plyty nie moge bo juz zainstalowalem ori windows est wiec chyba po zmianie plyty wywali mi licencje ( teoretycznie jestem w 2 tygodniach zwrotu)

Jedyne co dziala na tej plycie to nie svid voltage na adaptive tylko actual vrm core voltage na manual. wtedy o dziwo pcores sa w granicach 1.22 a temp w granicach 60 na cinebench

IMG20230121125420.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, Ernesto Guevara napisał:

Poduczyłem się nieco sluchajac scatter benchera i u mnie cos nie gra

podkrecamy taki sam procesor to jest 136000k

moja plyta to strix z790 gaming F

Po pierwsze V/F

u mnie jest takie

IMG20230121115917.jpg

a u niego prawie o 0.1v niższe

IMG20230121125213.jpg

Po drugie wydaje mi sie ze ta plyta to jest do niczego. cokolwiek nie zmienie wg jego pomysłu oczywiscie na mniejszych napieciach. to podbija mi napiecie na pcores 1.35 a nawet 1.45 ustawienie na adaptive nic nie daje.

wszystko robie jak on tylko na mniejszych mnoznikach i napieciach i od razu kosmos. nawet jak nie zmienie mnoznika a ustawie tryb adaptive voltage i standardowe napiecia to napiecia wystrzeliwuja w kosmos. Pierwsza plyta ausa i taka chała by była?

wczesniej mialem msi i mimo gorszych biosow to co sie zadało w biosie to sie dzialo w rzeczywistosci. tutaj ja swoje napiecia swoje

mialem kupic tomahawka ale nie było z ddr5 jak skladalem komputer a musialem do konca stycznia z Unią sie rozliczyc z niego. btw zwrocic plyty nie moge bo juz zainstalowalem ori windows est wiec chyba po zmianie plyty wywali mi licencje ( teoretycznie jestem w 2 tygodniach zwrotu)

Jedyne co dziala na tej plycie to nie svid voltage na adaptive tylko actual vrm core voltage na manual. wtedy o dziwo pcores sa w granicach 1.22 a temp w granicach 60 na cinebench

IMG20230121125420.jpg

Primo, każdy procesor ma własny VID, który dyktuje ustawiane napięcia na krzywej oraz określa jakość krzemu (stąd Asus bierze swoje SP) a secundo - nie przeczytałeś z uwagą artykułu ani tego, co napisałem:

image.thumb.png.556d95c74a22bed2b81c806d2128c6c2.png

. Do tego vcore jest dyktowane przez najwyższe zgłaszane VID spośród P core, E core i cache. Nie ustawisz na trybie innym niż offset i override napięcia poniżej VID, AC Loadline podbija napięcie pod obciążeniem, do tego na MSI zmiana vcore lub System Agent resetuje AC/DC Loadline na domyślne, więc jak domyślnie ustawia wysoko i robisz OC z podbiciem napięcia to łatwo możesz wskoczyć na 1.4V przy all core.

To nie płyta jest do niczego xD.

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
37 minut temu, MGS_74 napisał:

Nie przesadzaj :P 
Wydajnościowo wypadają podobnie, ja zawsze sprawdzam testy od Puget Systems, mają chyba najszersze pro testy ze wszystkich, dlatego Intel wydawał się wyborem lepszy bo wątek ma mocniejszy, a i wielowątkowo nie odstaje.  ;) 

To szybko pogonisz bo w tym co robisz trzeba bylo AMD brac, bylo by szybciej i 100w mniej z budy do odprowadzenia 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, SirHawk napisał:

Primo, każdy procesor ma własny VID, który dyktuje ustawiane napięcia na krzywej oraz określa jakość krzemu (stąd Asus bierze swoje SP) a secundo - nie przeczytałeś z uwagą artykułu ani tego, co napisałem:

image.thumb.png.556d95c74a22bed2b81c806d2128c6c2.png

. Do tego vcore jest dyktowane przez najwyższe zgłaszane VID spośród P core, E core i cache. Nie ustawisz na trybie innym niż offset i override napięcia poniżej VID, AC Loadline podbija napięcie pod obciążeniem, do tego na MSI zmiana vcore lub System Agent resetuje AC/DC Loadline na domyślne, więc jak domyślnie ustawia wysoko i robisz OC z podbiciem napięcia to łatwo możesz wskoczyć na 1.4V przy all core.

To nie płyta jest do niczego xD.

tak tak. odpalam kompa bez ruszania czegokolwiek i mam na cinebech vid 1.28 i temp 80stopni na endorfy navis 360

Normalna sprawa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Ernesto Guevara napisał:

tak tak. odpalam kompa bez ruszania czegokolwiek i mam na cinebech vid 1.28 i temp 80stopni na endorfy navis 360

Normalna sprawa

No jak dalej nie rozumiesz co się dzieje to już nie pomogę ?‍♂️

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ale co zrozumiec. bez zmiany niczego na chlodzeniu wodnym mam  80stopni ? rusze cokolwiek w biosie typy asus multicore enhancement z auto na disabled i mi napiecia pc z 1.22 wskakuja na 1.34 bez zmiany czegokolwiek innego

zacznijmy od tego ze nie robie oc podbiciem napiecia . narazie ustawiam wszystko poza napieciami i poza mnoznikiem. czyli chociazby odblokowanie limitow moce

Edytowane przez Ernesto Guevara

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok.. B660 od Asusa ostatecznie ożeniona z 13500.. okazało się, że bios był jak trzeba (i tak jeszcze raz przeflashowałem), ale dopiero jak na 12gen postawiłem windę i zaktualizowałem firmware od Management Engine to zaczęło działać. 

Bez tego, no post. Dochodził do DRAM przechodził i leżał. 

Płyta z 12100 chodziła bez rolnemu, procek na innej B660 od MSI też. 

Także tak, młody zadowolony komp działa :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra płyta jest ok ale procek padlina 

Zrobil 25900 w cine ale napięcia chore. Chociaż temperatury nie dobijały do 90.  Wyszukałem najlepsze rdzenie i jeden chodził na 5.7 dwa na 5.6 kolejne dwa na 5.3 a jednego juz nie pamiętam. 

IMG20230121175807.jpg

IMG20230121180611.jpg

Jak widać 2pcore oparły się o 90 reszta ładnie trzymała 

Ale nie brnąłem dalej i zrobiłem undervolting

Wasa szkoła 

IMG20230121213353.jpg 

Stara szkoła 

IMG20230121214129.jpg

Tutaj 30 minut cine po dopracowaniu obu

IMG20230121234519.jpg

Moja nieznacznie lepiej. Zwiększyłem moc dla pewności bo 130W jakoś mnie nie przekonywało i vcore poniżej 1.1 na obciążeniu 

Da się raptory na dwa sposoby kręcić? Da sie

Pobierają i w idlu i w obciążeniu taka sama moc. Pobierają. Więc panowie którzy pozjadali rozumy zastanówcie się jak pyta was gość co podkręca sprzęt 20 lat to czy warto gadac glupoty zeby czytałem. Ja się w jeden dzień nauczę kręcić procki 11 generacji nowsze. Wy juz bclk nie pokręcicie bo pojęcia o tym nie macie w większości ze tak się kręciło. To co teraz jest to jest prowadzenie za rączkę przez Intela. 

Pamiętam na  c2d 8400 na lanparty t2r zrobiłem. 4ghz na niskich napięciach na 2 sposoby.  445x9 i 500x8. 

Jak ktoś żył w tamtych czasach to bclk powyżej 500 to było coś na powietrzu.  A tu było ustawienie daily 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 minut temu, MGS_74 napisał:

Tak, robiłem też pencil moda na Duronie, tylko co mi teraz po tej wiedzy?  :E 

Pytanie, jaka szansa że mi Asus Z690 odpali z 13900K? Bo skusiłem się zamiast MSI, a teraz okazuje się że update "na sucho" w MSI jest możliwy, a w Asusie tylko top to ma.  :/ 

Bo miałem już zamiar wystawiać klamoty na AM4, a tutaj może być lekki problem...

A dlaczego miałby nie odpalić ?  u mnie na z690Hero 13900k bez problemu lata z DDR5 6400Mhz cl32 , a podobno na z690 do 7600Mhz pójdą DDR5 , na z790 do 7800Mhz , Apexy 8000Mhz z 139000k.

Edytowane przez Blejdos

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
46 minut temu, MGS_74 napisał:

Ale ja kupiłem jednak niższą półkę, gdzie nie ma aktualizacji biosu z pena.  :E 
PRIME Z690-A  :/ 

Z tego co widzę to ta płyta ma możliwości upgrade Biosu z pena poprzez Asus EZ Flash 3 Utility

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Blejdos napisał:

Z tego co widzę to ta płyta ma możliwości upgrade Biosu z pena poprzez Asus EZ Flash 3 Utility

Jak wejdzie do biosu, kiedy ten który jest na płycie, nie obsługuje jego procesora?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, ju-rek napisał:

Jak wejdzie do biosu, kiedy ten który jest na płycie, nie obsługuje jego procesora?

A faktycznie , pisałem z swojej perspektywy gdzie ja siedziałem na 12900k i robiłem upgrade Biosu z 12900k na 13900k , myślałem że tu jest podobnie , może jakiś procek 12gen. sobie załatwić , albo odesłać płytę do serwisu/sprzedawcy i mu zrobią upgrade.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 20.01.2023 o 23:50, Minciu napisał:

Pasta jest w standardzie, troszkę trudna do rozprowadzenia, ale jak się nie ma nic innego to styknie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, MGS_74 napisał:

Tak, robiłem też pencil moda na Duronie, tylko co mi teraz po tej wiedzy?  :E 

Pytanie, jaka szansa że mi Asus Z690 odpali z 13900K? Bo skusiłem się zamiast MSI, a teraz okazuje się że update "na sucho" w MSI jest możliwy, a w Asusie tylko top to ma.  :/ 

Bo miałem już zamiar wystawiać klamoty na AM4, a tutaj może być lekki problem...

to jest odpowiedz mniej wiecej po co komy studia nieinzynierskie.

ogolnie po to ze jak zrobiles pencil moda w duronie to jakby cie na 20 lat zamrozili i kazali podkrecic proca to bys po 2 dniach podkrecil. a millenialsi potrzebuja AI oc. Ogolna taka obserwacja ze coraz mniej 20-30 latkowie wglebiaja sie jak co dziala. Kiedys pamietam podrecanie czy modowanie telefonu to było bardziej rozpowszechnione .Teraz wlaczają i ma dzialac

A jak ktos cos wie to sie wielce madrzy o glupie pytanie.( i tu akurat nie pije do ciebie)

Ja pamietam jak kreciłem poza budą athlona XP 1.8 to stworzylem nawiew powietrza z zewnatrz mieszkania i natryskiwalem na radiator (po oslanieciu mobo) spirytus.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 minut temu, Ernesto Guevara napisał:

to jest odpowiedz mniej wiecej po co komy studia nieinzynierskie.

ogolnie po to ze jak zrobiles pencil moda w duronie to jakby cie na 20 lat zamrozili i kazali podkrecic proca to bys po 2 dniach podkrecil. a millenialsi potrzebuja AI oc. Ogolna taka obserwacja ze coraz mniej 20-30 latkowie wglebiaja sie jak co dziala. Kiedys pamietam podrecanie czy modowanie telefonu to było bardziej rozpowszechnione .Teraz wlaczają i ma dzialac

A jak ktos cos wie to sie wielce madrzy o glupie pytanie.( i tu akurat nie pije do ciebie)

Ja pamietam jak kreciłem poza budą athlona XP 1.8 to stworzylem nawiew powietrza z zewnatrz mieszkania i natryskiwalem na radiator (po oslanieciu mobo) spirytus.

Nie wiem czy jest sens chwalenia się, że nie umie się czytać :E . Stara szkoła, która używa śmiecia pod nazwą hwmonitor xD.

Nie procek padlina, tylko nieadekwatne chłodzenie i/lub nieadekwatny docisk między prockiem a chłodzeniem, reszta problemów z temperaturą wynikła z tego, że nie umiesz/chcesz czytać. Bo z VID 1.26V to całkiem spoko sztuka, tylko nie chce ci się czytać a teraz robisz fikołki przechwalcze. Je...ny boomer, który czytać nie umie, wrzuca skretyniałe wstawki "hoho, ale jestem za...sty a wy to głupie młokosy" i myśli, że jest cool. Ani ja ani inni nie mamy zamiaru prowadzić cię za rączkę, jeśli odmawiasz podstawowej rzeczy, jaką jest czytanie ze zrozumieniem, jakbyś spytał albo coś to spoko, ale w każdym "pytaniu" było przede wszystkim ciche "chyba głupi jesteście", więc jak wiesz lepiej to się męcz samemu. 

A'propos BCLK to miłej zabawy z BCLK na zablokowanych cepach innych, niż 12th gen. 3MHz i pa pa, Management Engine mówi "stój uju" i brak bootu. Do tego serio myślisz, że tylko ty umiesz go ruszać i widzieć, że zmieniają się wszystkie zegary? xD

A jak już wyciągamy swoje e-peniory i porównujemy - Celeron 466 wykręcony na 525 MHz. Dziękuję, dobranoc, możesz znikać. 

Edytowane przez SirHawk
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nieadekwatne chlodzenie i docisk.

masz szklaną kule?

Co do czytania. nie potrzebuje zebys mi tlumaczyl jak podawac napiecie na procka. za "Starych" czasow napiecie na procka to bylo 30% sukcesu. bardziej mi chodzi o to co wieszkszosc nowoczesnych tunerow pomija ,jak napiecia na innch sekcjach plyty głownej, zeby to co idzie na proca bylo stabilne.

Zamiast pisac calych elaboratow wystarczyo powiedziec ze vid ustala procesor odpowiadamy na to vcorem. dropy regulujemy LLC + AC LL  a DC u asusa na auto dostosowuje sie do LLC. zabawa w tvb w codziennym uzytkowaniu jest bez sensu. jedyne co w tych procach mozna zrobic. to przy UV specjalnie zanizyc vcore wzgledem vid do momentu niestabilnosci. i tak samo w przy OC zanizac vida vcorem zeby pracowal przy najmniejszych napieciach stabilnie. reszta to kosmetyka

Cala filozofia krecenia tych procow. i szanuje skatter benchera za material  ale troche niepotebnie gmatwa.

nie kumam jednego co realnie wplywa na ekstrapolacje krzywej napiecia vid (bo na upartego widze kilka miejsc ktore na to wplywaja ) ale mysle ze to i tak nie bedziesz wiedzial

navis 360 to slabe chlodzenie ? myslisz ze montująć nie sprawdzilem pierwsze jak pompa przylega do czapki.? majac folie nawet nie zajelo to 3 minut.

co do szyny powiedzialem 500 stabilnie 24/7 . Dfi dawalo szyne 532 ;)

wracajac do tematu

to mnie zastanawia. bo przeciez nie mozna ustawiac napiecia na poszczegolne rdzenie bo to nic nie daje

wiec jesli nie daje to po co to

IMG20230122132131.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak nie mozna jak mozna wlasnie w tych opcjach I daje tylko jest troche zabawy I testowania z tym 

obejzec by wiecej takich glupot nie trzeba bylo czytac 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, MaxForces napisał:

Jak nie mozna jak mozna wlasnie w tych opcjach I daje tylko jest troche zabawy I testowania z tym 

no to nie widzialem zeby w zadnym z polecanych tu poradnikow , czy to skatter bencher nawet dotknął te napiecia . Jesli one dzialaja to tutaj bym zaczynal a nie w offsetach

Max ale dobrze rozumiem te napiecia to sa napiecia vcore czyli od strony mobo. to nie ma nic wspolnego z napieciem  V/F point 11?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trzeci raz już piszę, że VID dyktuje vcore a AC podbija w zależności od poboru prądu, vdroop zwalczasz LLC, nie AC (technicznie tak ale nie), do tego przy obecnym systemie boostu LLC chcesz mieć na najniższym poziomie, by móc mieć największe low core boosty. Vcore jest ustawiany pod największy zgłoszony VID - czy to z p/e core czy cache. Opisałem ci pierwszym postem jak należy, nie moja wina, że nie chce ci się czytać, tylko później nie rób bagna z narzekaniem, bo nie chce ci się czytać. 

Ekstrapolacja jest na bazie mnożnika OC i napięcia ustawionego dla tego mnożnika, są pod to wzory a nawet gotowy skrypt na overclocku, ja to miałem w nosie. 

A te ustawienia są po to, by vcore był ustawiany pod VID poszczególnego rdzenia, który akurat pracuje. Więcej możliwości optymalizacji poboru mocy, w rzeczywistości szkoda na to czasu. 

A za starych zdziadziałych czasów nie miałeś adaptive voltage, grające główne skrzypce przy oszczędzaniu energii. 

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, Ernesto Guevara napisał:

no to nie widzialem zeby w zadnym z polecanych tu poradnikow , czy to skatter bencher nawet dotknął te napiecia . Jesli one dzialaja to tutaj bym zaczynal a nie w offsetach

Max ale dobrze rozumiem te napiecia to sa napiecia vcore czyli od strony mobo. to nie ma nic wspolnego z napieciem  V/F point 11?

https://skatterbencher.com/asus-v-f-point-offset/
po tym nie powinno byc juz wiecej pytan 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 minut temu, MaxForces napisał:

https://skatterbencher.com/asus-v-f-point-offset/
po tym nie powinno byc juz wiecej pytan 

ale ja nie mowie o v/f pointach. tylko o napieciu tylko o zakladce specific performance core -> performacne corex specific voltage .

Tutaj akurat wydaje mi sie ze SirHawk ma racje

31 minut temu, SirHawk napisał:

Trzeci raz już piszę, że VID dyktuje vcore a AC podbija w zależności od poboru prądu, vdroop zwalczasz LLC, nie AC (technicznie tak ale nie), do tego przy obecnym systemie boostu LLC chcesz mieć na najniższym poziomie, by móc mieć największe low core boosty. Vcore jest ustawiany pod największy zgłoszony VID - czy to z p/e core czy cache. Opisałem ci pierwszym postem jak należy, nie moja wina, że nie chce ci się czytać, tylko później nie rób bagna z narzekaniem, bo nie chce ci się czytać. 

Ekstrapolacja jest na bazie mnożnika OC i napięcia ustawionego dla tego mnożnika, są pod to wzory a nawet gotowy skrypt na overclocku, ja to miałem w nosie. 

A te ustawienia są po to, by vcore był ustawiany pod VID poszczególnego rdzenia, który akurat pracuje. Więcej możliwości optymalizacji poboru mocy, w rzeczywistości szkoda na to czasu. 

A za starych zdziadziałych czasów nie miałeś adaptive voltage, grające główne skrzypce przy oszczędzaniu energii. 

jak mowisz ze LLC lepiej (dziwnym trafem akurat do tego samego dążylem bo mam LLC 2 a ACLL 0,01) jak najnizej to zejde z lev2 na 1 i zobacze jak mi dropy wygladaja

w starych zadziadzialych casach nie trzebabylo oszczedzac energii

Btw

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Teraz też nikt nie każe, ale jeśli możesz mieć przy pełnym OC 16W w idle zamiast 45W to tylko idiota na to nie pójdzie, do tego z TVB Voltage Optimization przy odpowiednio dobrej sztuce cepa możesz mieć dodatkowe oszczędności przy średnim obciążeniu. Do tego oszczędzanie energii nie wpływa na wyniki OC. 

Zacznijmy od czystej kartki i skasujmy animozje i wzajemne przechwałki, jesteśmy tu po to, by się dzielić wiedzą i pomagać oraz uczyć. 

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, SirHawk napisał:

Teraz też nikt nie każe, ale jeśli możesz mieć przy pełnym OC 16W w idle zamiast 45W to tylko idiota na to nie pójdzie, do tego z TVB Voltage Optimization przy odpowiednio dobrej sztuce cepa możesz mieć dodatkowe oszczędności przy średnim obciążeniu. Do tego oszczędzanie energii nie wpływa na wyniki OC. 

Zacznijmy od czystej kartki i skasujmy animozje i wzajemne przechwałki, jesteśmy tu po to, by się dzielić wiedzą i pomagać oraz uczyć. 

ale gdybyś zerknął na fotki ktore wstawialem to wstawilem w idle na adaptive wg hw monitora mial ok.12W i na stalym vcore jak spadly mnozniki tez 12 W. o ile to co hw pokazuje w zakladce power jest prawdą

nie chwalilem sie oc tylko pokazywalem pobór mocy adaptive i na sztywno

tutaj masz na sztywno vcore1,01 (chociaz teraz zwiekszkylem do 1.1 i tez jest podobnie w idle)

IMG20230121214129.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi