Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

HWMonitor się nie posługuj, bo to przestarzały i wybrakowany soft, który przykładowo nie pokaże clock stretcha przy zbyt niskim napięciu, przerzuć się na HWiNFO i poukrywaj niepotrzebne wskazania. Przy stanie fabrycznym można fajne pobory mocy w idle osiągnąć, w momencie gdy ciągniesz OC wraz z wykorzystaniem TVB to na override w idle już robi się słabo, przykładowo 12700k na 5.3GHz single core moja sztuka potrzebuje 1.41V i przy override idle ciągnie 45W prawie, gdzie przy adaptive mam 16W.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

sprawdzalem hwinfo. potrafil pokazac 0W . porownalem wartosci z monitorem . takie same. a dla mnie czytelniejszy monitor

kluczowe pytanie czy 30 minut cinebench to jest stabilnosc?

Edytowane przez Ernesto Guevara

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

IMO nie, raz mi przeszedł 12h a potem rzuciłem faktyczny render i się posypał po 14h. Cine jest ok pod przejścia idle-load load-idle, ale ma swoje ograniczenia przez szybkość cykli. Teraz robię y cruncher VST przez 2h plus Geekbench 5 z 20 razy, R23 używam dla znalezienia najniższego napięcia przy maksymalnym poborze prądu. 

0W na CPU Power Draw? Nie patrzyłeś na rest of the chip? 

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, SirHawk napisał:

IMO nie, raz mi przeszedł 12h a potem rzuciłem faktyczny render i się posypał po 14h. Cine jest ok pod przejścia idle-load load-idle, ale ma swoje ograniczenia przez szybkość cykli. Teraz robię y cruncher VST przez 2h plus Geekbench 5 z 20 razy, R23 używam dla znalezienia najniższego napięcia przy maksymalnym poborze prądu. 

0W na CPU Power Draw? Nie patrzyłeś na rest of the chip? 

A jak to ustawić bo pierwszy raz na oczy widzę ten program 

IMG20230122154413.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Ernesto Guevara napisał:

A jak to ustawić bo pierwszy raz na oczy widzę ten program 

IMG20230122154413.jpg

Wpisujesz 8, by wyczyścić zaznaczenie, potem 18, by wybrać VST i 0, by wystartować. Y cruncher VST ciśnie jednocześnie kontroler i procesor, ciśnie też mocno, choć trochę słabiej jak R23. Cache też bardzo ładnie sprawdza, w przypadku cache zwróć też uwagę, czy pod obciążeniem obniża Ci cache na poziom poniżej e cores, różnie z tym bywa. Mój sprzęt potrzebuje odpalać Throttlestop, by cache nie spadał, z kolei kumpel z tą samą płytą ale 13700k już spadków nie ma. 

Edytowane przez SirHawk
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 godzin temu, Ernesto Guevara napisał:

Wy juz bclk nie pokręcicie bo pojęcia o tym nie macie

chyba zapiszę sie na korepetycje do Ciebie ? ale jedno muszę Ci przyznać ,że dzisiaj jest łatwiej jak 20lat temu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Y-Cruncher - dla mnie rewelacyjny programik - obnaża wszystkie niedoskonałości wykonanego OC i dzięki temu można szlifować ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, sert napisał:

Y-Cruncher - dla mnie rewelacyjny programik - obnaża wszystkie niedoskonałości wykonanego OC i dzięki temu można szlifować ustawienia.

Tak, tylko jak człowiek pisał milion razy, że to najlepszy program do testów to mało mnie nie zjedli. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak komuś nie potrzebna świadomość pełnej stabilności albo niestabilności systemu we wszelkich zastosowaniach, to go nie używa.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, MGS_74 napisał:

Tak, jak miałem topowego Asusa to faktycznie update był możliwy nawet bez cepa o ile pamiętam, niestety teraz wziąłem taki lepszy budżet a tutaj już Asus skąpi takich ficzerów.
No nic, zobaczę w miejscowym sklepie, może mają jakiego Celka, znam ich to wyjdzie pewnie ze 2 dychy, o ile będą mieć coś na podorędziu.  :)
A miałem kliknąć MSI...

To jeszcze taki hint, co prawda budżetowa wersja bo Asus TUF B660 i 13500, ale.. mimo aktualnego biosu nie wstawał z tym procem, dopiero jak na 12 gen postawiłem windę i zaktualizowałem firmware od Management Engine to zaczęło śmigać. Widziałem gdzieś w necie ludzi z podobnym problemem. Nie wiem co Asus rypał w tych BIOSach ale zrobił to konkretnie :)

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, sideband napisał:

Jak tylko grasz to jest kompletnie nieprzydatny.

Gorzej, jak ciśniesz też memki a wraz z nimi kontroler, wtedy VST jest zajebisty, niezależnie od końcowego użytku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, sert napisał:

Jak komuś nie potrzebna świadomość pełnej stabilności albo niestabilności systemu we wszelkich zastosowaniach, to go nie używa.

Wystarczy, że masz ograniczenia od strony chłodzenia i będzie się sypał. A przy realnym sofcie nawet z AVX2 już nie.

Ze wszystkim trzeba podchodzić z głową ;) Jak ktoś ma ból dupy, że ten programik mu się sypie pomimo, że i tak go nie wykorzystuje to może ustawiać pod niego.

6 minut temu, SirHawk napisał:

Gorzej, jak ciśniesz też memki a wraz z nimi kontroler, wtedy VST jest zajebisty, niezależnie od końcowego użytku.

Tylko gry nie męczą mocno kontrolera ani pamięci nie mylić z ewentualnym wzrostem wydajności od strony podsystemu pamięci. To samo co wyżej będzie sprawdzał softem, który grzeje znacznie bardziej pamięci to się sypną od temp lub za niskiego napięcia. A jak masz w obudowie mocną kartę to i tak podgrzewa ładnie pamięci ;)

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, sideband napisał:

Wystarczy, że masz ograniczenia od strony chłodzenia i będzie się sypał.

Nie - jak masz ograniczenia od strony chłodzenia, to powinno następować zbijanie taktów przez procek, jak się sypie to znaczy, że ustawienia parametrów są nieprawidłowe. Mówię to ze swojego doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, SirHawk napisał:

Trzeci raz już piszę, że VID dyktuje vcore a AC podbija w zależności od poboru prądu, vdroop zwalczasz LLC, nie AC (technicznie tak ale nie), do tego przy obecnym systemie boostu LLC chcesz mieć na najniższym poziomie, by móc mieć największe low core boosty. Vcore jest ustawiany pod największy zgłoszony VID - czy to z p/e core czy cache. Opisałem ci pierwszym postem jak należy, nie moja wina, że nie chce ci się czytać, tylko później nie rób bagna z narzekaniem, bo nie chce ci się czytać. 

Ekstrapolacja jest na bazie mnożnika OC i napięcia ustawionego dla tego mnożnika, są pod to wzory a nawet gotowy skrypt na overclocku, ja to miałem w nosie. 

A te ustawienia są po to, by vcore był ustawiany pod VID poszczególnego rdzenia, który akurat pracuje. Więcej możliwości optymalizacji poboru mocy, w rzeczywistości szkoda na to czasu. 

A za starych zdziadziałych czasów nie miałeś adaptive voltage, grające główne skrzypce przy oszczędzaniu energii. 

rozwin to llc na najnizszym poziomie zeby miec low core boosty. Na jakiej zasadzie to ma dzialac?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Ernesto Guevara napisał:

rozwin to llc na najnizszym poziomie zeby miec low core boosty. Na jakiej zasadzie to ma dzialac?

Im wyższy zegar, tym wyższe napięcie potrzebujesz, sęk w tym, że im mocniejsze LLC, tym większe minimalne osiągalne napięcie. Pozwalając na vdroop poprzez niskie LLC sprawiasz, że utrzymujesz wysokie napięcie przy słabych obciążeniach, co pozwala wbijać wyższe zegary i jednocześnie napięcie dla dużego obciążenia może sobie swobodnie spaść do fajnego poziomu, przez co nie katujesz chłodzenia, bo AC Loadline nie przyjmuje ujemnych wartości. Im mocniej ciśniesz zegary, tym niższy poziom LLC masz dostępny, by nie przesadzać z napięciem.

Plusem kolejnym jest to, że im niższe LLC, tym niższy (na ogół) undershoot przy obciążeniu, coś czego nie powodujesz ustawiając AC Loadline.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Pozwalając na vdroop poprzez niskie LLC sprawiasz, że utrzymujesz wysokie napięcie przy słabych obciążeniac

tego to nie chywtam. jak masz vdrop to przy duzych obciazeniach. przy malych vid i vcore idzie zegar w zegar bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
57 minut temu, Ernesto Guevara napisał:

tego to nie chywtam. jak masz vdrop to przy duzych obciazeniach. przy malych vid i vcore idzie zegar w zegar bez problemu.

Ale jak masz 1.4V dla małych obciążeń, to przy LLC4 masz jakoś 1.33V na pełnym obciążeniu, jednocześnie nie zejdziesz niżej, bo AC już jest na 1. Więc albo zbijasz napięcie, by niepotrzebnie nie żreć watów przy dużych watach i obniżasz też napięcie dla małego obciążania, ograniczając maksymalny zegar albo trzymasz jak masz i niepotrzebnie żresz prąd przy all core. Dlatego pozwalasz na maksymalny vdroop, by nie mieć tego typu dylematu i napięcie dla all core podbijasz poprzez AC Loadline.

Plus to, jak na filmie Buildzoida - słabsze LLC = wyższe napięcie minimalne przebiegu chwilowego, przy tym samym napięciu średnim, co koniec końców pozwala mieć niższe napięcie ustawione.

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, sert napisał:

... w Prime95 SmallFFT wszystkie brudy nie wyjdą?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak mowicie o prime to cofamy sie dobrych 20 lat w podkrecaniu .wyjdzie na to ze nowe programy stara technika. to jeszcze za czasow pentium D i pierwszych c2d sie linxem testowało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To już linx 0.7 nikt nie używa? Gdzie te maratony i sprawdzanie temp 7700k, 8700k przed i po skalpowaniu? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Fikołek napisał:

To już linx 0.7 nikt nie używa? Gdzie te maratony i sprawdzanie temp 7700k, 8700k przed i po skalpowaniu? 

Teraz się robi sprawdzanie temperatur 12/13. gen by pokazać, jak bardzo Intel spier...ił sprawę XD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja innej opcji nie miałem i swoją 12700k zlapowałem, bo się nie dało jej używać nawet w stocku, sporo w tym winy płaskiej stopki Liquid Freezera, ale w ten sposób mam też maksymalny styk jednego do drugiego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi