Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

Ja się nie mądrzę, Ty nie rozumiesz co robisz. Core podbijasz to zwiększasz wymogi rdzenia wobec napięcia, podbijasz cache to podbijasz wymogi cache wobec napięcia, jak przy obciążeniu cache zgłosi większe VID, to vcore się ustawi pod cache i vice versa. Jak bez OC dalsze obniżanie core SVID nie obniża napięcia to znaczy, że cache zgłasza większe i wtedy je obniżasz, jak robisz OC to core zawsze będzie zgłaszać większe napięcie od cache. Masz nawet w tym co wkleiłeś opisany proces ustawiania vcore.

Pod tym względem rozdzielone core i cache są bezsensu, bo realnie to jest to tylko marnowanie czasu użytkownika.

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dam taka zagwozdke

wszystkie ustawienia te same

 

i teraz tak

 

svid core na auto, svid cache ustawione tak ze przy SFT w cruncherze mam vcore odczytane hwinfo i hw monitor 1,092v  i jest stabilnie przechodzi kilka godzin

svid cache na auto , svid core ustawione ze przy SFT mam vcore 1.101 - 1.110  i wywala od razu

 

widac teoria teorią , a praktyka swoje.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie używaj hwmonitor, przejdź jak każdy inny normalny człowiek na HWiNFO i będzie jeden problem mniej. Ani Alder ani Raptor nie mają osobnych linii napięć dla core i cache, są łączone, do tego używanie SFT mija się z jakimkolwiek sensen,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzalem hwinfo. nie pytam czy sft ma sens .tylko mowie ze ustawiajac  posrednio vcore poprzez svid cache bylo stabilnie na nizszym napieciu vcore . a poprzez svid core mniej stabilnie. juz  ty monitorami i sft oczu nie mydl

 

 

Nie jednak jeden ch... czym sie robi . wyniki te same. po prostu jest jeszcze jedna opcja przy svid core . ale po wlaczeniu jej na auto zupelnie sa takie same napiecia .  czy przez svid core czy cache.

Edytowane przez Ernesto Guevara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Minciu napisał:

Na allegro 1600 była ostatnio to też nie chciał bo za drogo :P 

To taniej nie będzie przynajmniej na razie ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ernesto Guevara napisał:

pytanie odnoscnie

Global core svid voltage i Cache svid voltage. Pobawiłem sie tym troche i poprzez oba idzie obnizyc napiecie procesora. wiec co jest do czego?

Jak sama nazwa wskazuje. CPU/Uncore zasilane jest z tej samej linii, ale VID-y mogą być różne - zaleźne od taktowania. Wystarczy, że przykładowo CPU ma 1.2V, a Uncore 1.3V to ustawienia poniżej 1.3v będą ignorowane przy zmianie na CPU i trzeba ruszyć napięcie Uncore. Bez dostępnej regulacji na Uncore trzeba było zejść z taktowaniem Uncore by VID Uncore był przynajmniej na tym samym poziomie co na CPU. Z690 Strix-G jeszcze na starszym biosie to Asus napięcie Uncore ustawił jako CPU, a Prime-A już nie ;) Ale na szczęscie w nowych biosach daje dwa ustawienia więc problem z głowy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie info dla tych co mają ALF2 i z790. Lista niekompatybilnych płyt z za duża zaślepka jest nie zaktualizowana. Bez zaślepki Arctic dalej pasuje tam gdzie z zaślepka nie pasuje. 

Żeby ktoś nie wpadł na pomysł flexować arctica albo o zgrozo płyty XD

cover_open_01.gif

 

 

 

 

Tak nie róbcie. Nie offsetujcie chłodzenia XD

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bgfqE6P.jpgXFdFDbh.jpg

Strix-A Z690 :E. Winą obarczam Asusa za skretyniale przerośnięte radiatory, które pełnią funkcję przede wszystkim estetyczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SirHawk napisał:

 

Strix-A Z690 :E. Winą obarczam Asusa za skretyniale przerośnięte radiatory, które pełnią funkcję przede wszystkim estetyczną.

Ciąłeś mocowanie ALF2 i drapałeś nim radiator płyty? Bo odcisk pokazuje offset na bloku XD

Tą pastę termo prawie do slotu RAM nalałeś XD

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Minciu napisał:

Ciąłeś mocowanie ALF2 i drapałeś nim radiator płyty? Bo odcisk pokazuje offset na bloku XD

Tą pastę termo prawie do slotu RAM nalałeś XD

Pasta to mi nitka z tubki wyleciala, mocowania LF2 nie ruszałem, to jest nieruszany montaż Arctica dla LGA1700, ale na 1200 było to samo - oba wrzynały się w radiator VRMu. Tam żadnego offsetu nie ma, całość zaciskałem na absolutną przeginkę, bo temperatury miałem z kosmosu i nie rozumiałem co się dzieje. Dopiero jak zwracałem płytę to zauważyłem, że sanki pozostawiły po sobie ubytek w radiatorze sekcji a na płytce MSI zauważyłem też, że mam banana a nie IHS (zresztą, na fotce powyżej też jest trochę widoczny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, SirHawk napisał:

bgfqE6P.jpgXFdFDbh.jpg

Strix-A Z690 :E. Winą obarczam Asusa za skretyniale przerośnięte radiatory, które pełnią funkcję przede wszystkim estetyczną.

Fachowa rynka widać . I ty mi mowieś za ja endorfy nie umiem zamontować. po twoim poscie zdjalem sprawdzilem było na calym procku. wczoraj zdjalem jeszcze raz bo modyfikowalem podkladki endorfy tez bylo idealnie. teraz za jakis tydzien zdejmę raz jeszcze bo wpadlem na pomysl jeszcze lepszego umocowania backplate. ja od razu przed parpaniem pastą obrocilem blokpompe bo widzialem ze nie  wjedzie bo asus ma gigantyczne radiatory

 

a jak plyta  zharatana w okolicach podkladek. Ja od razu nim przymocowalem pierwszy raz endofry to docialem z papieru do pieczenia podkladki. on jest sliski i wytrzymaly to nie wrzyna sie w plyte

Edytowane przez Ernesto Guevara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Ernesto Guevara napisał:

Fachowa rynka widać . I ty mi mowieś za ja endorfy nie umiem zamontować. 

a jak plyta  zharatana w okolicach podkladek. Ja od razu nim przymocowalem pierwszy raz endofry to docialem z papieru do pieczenia podkladki. on jest sliski i wytrzymaly to nie wrzyna sie w plyte

Ja mam wyje...ne na pastę, daje dużo bo ma się rozprowadzić po całym IHSie, jak wypłynie to mnie to gila, jak mi wyleci nitka z tubki na pastę to mnie to gila, liczy się montaż chłodzenia oraz ramki (jeśli ramkę się montuje) i nic więcej. Pod podkładkami jest klej, nawet na logikę PCB nie jest białe... Miłego zakładania Liquid Freezera II bokiem na niektórych płytach.

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego nie kupielm ALFII a mialem . kształt bloku jest dziwny. z endorfy wystarczyl obrot o 90 stopni ale  dopasowanie backplate jest tragiczne

 

co  do pasty ja jestem stara szkola rozsmarowuje po procku i po coolerze cienka warstwe . jak zdejmuje zawsze jest pelen kontakt. no i tyle nie wylatuje na boki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Ernesto Guevara napisał:

co  do pasty ja jestem stara szkola rozsmarowuje po procku i po coolerze cienka warstwe . jak zdejmuje zawsze jest pelen kontakt. no i tyle nie wylatuje na boki

Na nowych ryzenach gdzie poniosła ich fantazja z obudową procesora, to ja nie wyobrażam sobie nakładać pastę inaczej niż wg jak to napisałeś "starej szkoły".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja sztuka potrzebuje 1,3 V do takich zegarków?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystawiłem w dziale sprzedam 13400F w dobrej chyba cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Dziś wolne to można się pobawić. Wiele razy czytałem w tym wątku że lepiej jest ustawić Adaptive voltage na procesorze, z tym że za bardzo nie wiem jak.
Obecnie mam ustawione tak.
Vcore Voltage Mode : Auto
CPU Vcore : 1.250 
Screen : https://ibb.co/dJk9DVx

Czy Adaptive nie będzie bardziej efektywny ?

Oraz pamięci :) Mam GSkille 5600 na samsungach 36-36-36-80 , wrzuciłem napięcie na 1.30 i przy 6000mhz, w TestMemie wywala Errory przy 5800mhz, 0 błędów przez 30min. W jaki sposób ustabilizować 6000mhz ? Ta 6-tka z przodu kusi bardzo :)

 

Edytowane przez Linku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsungom pakujesz napięcie ile wlezie a Adaptive używasz, jeśli kręcisz pod korek (bo z Adaptive nie możesz zrobić undervoltu), inaczej offset i AC Loadline. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skuszony testami ramek na YT i chęcią poprawienia temp i5-13600K przeprowadziłem mały test:

Bez ramki:

AMWts8Cn121aheOrLm8v-nFlfZ0cYL-WU59eahUE

Z ramką:

AMWts8AbbIsxCHx8DKHUQh8XBByKHYtBpHWcL0PG

Reasumując dla 13-gen i z790 ramka raczej wiele nie daje dla temperatur.

Co do banana na CPU to się nie wypowiem bo nie wiem.

Tak jak Internety piszą OFFSET i CPU Lite Load dają dużo. Dla Cinebench 23 wyniki prawie identyczne różnicą max 80pkt.

W grach nie testowałem.

Edytowane przez McKay
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po testach na youtube widzę, że i3 13100 jest mniej więcej na takim samym poziomie co i5 12400 jeśli chodzi o gry. Te testy są wiarygodne? Jeśli tak, to już nagle nie potrzeba minimum 6 rdzeni i 12 wątków do gier i 4/8 są w stanie zapewniać taką samą wydajność? :szczerbaty: Zaraz wyjdzie na to, że te gry nie są nawet optymalizowane pod 6/12 o 8/16 i wyżej nie wspominając. 

Podeśle ktoś linka do jakiegoś dobrego testu pokazującego też różnicę w 1%low?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, McKay napisał:

Skuszony testami ramek na YT i chęcią poprawienia temp i5-13600K przeprowadziłem mały test:

Reasumując dla 13-gen i z790 ramka raczej wiele nie daje dla temperatur.

Przede wszystkim: dzięki za test. ? Moje wnioski są jednak inne: mianowicie, ramka nic nie daje w części przypadków/części egzemplarzy płyt głównych (kiedy zapięcie nie naciska za mocno) - tak było już przy 12 generacji (niektórym ramka absolutnie nic nie dawała).

ps. zapięcie w Twojej płycie zapewne nie zapinało się bardzo ciężko? (wówczas problemów raczej nie ma, a występują zwykle, kiedy zapięcie bardzo ciężko się zapina)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...