Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, novi napisał:

Vddqtx nie zbliżyłem się nawet do napięcia ram, max 1.4v dałem, a na ram do testu nawet 1.6/1.55v. 

Procesor siedzi dobrze w sockecie, nawet ma ramkę założoną. Gigabyte bywa kapryśne, przekonałem się o tym mając z690. Jakieś napięcie niżej i nagle magicznie bdie dualrank bootowaly na 4000mhz cl15, a na 3800cl15 były w pełni stabilne :).  

No właśnie o tym piszę, masz ramkę - a z ramką można łatwo skopać położenie procesora przy nierównym montażu, co odbija się na RAMie choćby i funkcjonowaniu napięć kontrolera. Przebicie VDDQ jak najbardziej może zepsuć możliwość bootowania, mój kit po przebiciu 1.38V na VDDQ odmawia bycia stabilnym na 3800MHz nawet.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skręcałem po kawałeczku po kolei, siła dokrecenia bardzo zbliżona wszystkich śrub, nie powinno być według mnie problemu w takim układzie, tym bardziej że nawet w y-cruncher mam 76* na najcieplejszym rdzeniu z lipną pastą, w dodatku na coolerze powietrznym. Dwie wierze od thermalright z jednym wentylatorem po środku. 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Dagedy napisał:

To pewnie 13th refresh wjedzie jako 14th :x

Nieeeeeeeeee!!!!!!!!!!!! No kurde bez bios i drut moda nie będzie pasowała w ten sposób.

8 minut temu, MGS_74 napisał:

Z tego co wiem to te chińskie ramki skręca się jak socket, do oporu, mają podkładki więc nie uszkodzą płyty, kapryśny jest tylko ten TG, w dodatku drogi jak cholera.

Oczywiście do oporu nie znaczy do..bania na maksa.  :E 

U mnie najlepiej sprawdzało się skręcenie jak najbardziej delikatne, tylko żeby CPU trzymało.

Dokręcanie ramek do końca będzie miało już znaczenie przy jakości ich obróbki. Tu dociągnie mocniej, tam lżej. 

I tak na to wszystko siada jeszcze chłodzenie, które też dociska proca.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Będą 3 gen za z690 i wszyscy MUSZĄ być szczęśliwi xD

W sumie, może ten refresh raptora wniesie coś więcej, DDR4 pożyje dłużej, graty trochę stanieją, są jakieś plusy. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Metro Exodus potrzebuje wyłączenia e-core, bo inaczej ogromny stutter. No to wyłączyłem i działa git.

Teraz chciałem odpalić Fallout 76, to gra się nie chce uruchomić, a przy ładowaniu oporowo tnie i potem crash. Włączenie e-core naprawia problem.

Nie ogarniam już o co biega :E

Mam 12700k na stocku, ale jeden wuj.

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wciskają te małe rdzenie na siłę tam gdzie nie powinni. i5 i i7 powinny nie mieć tych małych rdzeni wcale, a zamiast tego powinny mieć po dwa duże rdzenie więcej. Małe rdzenie to prędzej do i9 (bo często ludzie szukają szybkiego CPU do pracy, np. w Blender, który obsłuży każdego rodzaju wątek efektywnie) ew. biura, czyli i3 lub Pentium.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, Kyle_PL napisał:

Wciskają te małe rdzenie na siłę tam gdzie nie powinni. i5 i i7 powinny nie mieć tych małych rdzeni wcale, a zamiast tego powinny mieć po dwa duże rdzenie więcej. Małe rdzenie to prędzej do i9 (bo często ludzie szukają szybkiego CPU do pracy, np. w Blender, który obsłuży każdego rodzaju wątek efektywnie) ew. biura, czyli i3 lub Pentium.

Tylko czemu jak je wyłączę i naprawia to metro exodus, a psuje mi fallout 76? Nie rozumiem dlaczego teraz bez e-core nie mogę odpalić fallouta. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niezbadane są wyroki Intela ... i M$. ... a masz Windows 11 maksymalnie zaktualizowany i najnowszy BIOS do płyty?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Niezbadane są wyroki Intela ... i M$. ... a masz Windows 11 maksymalnie zaktualizowany i najnowszy BIOS do płyty?

Windows 10
Bios mobo mam sprzed roku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, novi napisał:

a na ram do testu nawet 1.6/1.55v

To nie DDR4, po co tyle :E Kombinuj z różnymi wartościami VDD2, powiedzmy w zakresie 1,25-1,35 V i System Agent spróbuj też jeszcze obniżyć, ale jakoś nie mam wiary w powodzenie ataku na 7000 MHz na tej płycie ;)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

6800mhz cl32 wydaje się stabilne. Tm5 anta777extreme, na godzinę, y-cruncher memory + dodatkowo cpu test, no i aida64 na 10minutek. Reszta wyjdzie w praniu. 

Jak mnie najdzie wena to spróbuję pójść oczko wyżej, ale nie wiem czy jest jakikolwiek sens, jedynie dla ładniej wyglądającej sygnaturki :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, DyndaS napisał:

Windows 10
Bios mobo mam sprzed roku.

Chyba będziesz musiał zaktualizować do w11, Metro Exodus EE z steam na w11 działa bez problemu z 13700 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, Dagedy napisał:

Chyba będziesz musiał zaktualizować do w11, Metro Exodus EE z steam na w11 działa bez problemu z 13700 

Gdzieś chyba wpis o Win11 i metro exodus mi przez oczy przeleciał.

Warto w ogóle się przesiadać na win11?

Edit.

Jednak chodzi mi o to dlaczego po wyłączeniu e-core fallout 76 mi nie chce się uruchomić tylko po chwili crash.

Kwestia jakichś plików gry, gdzie gra sobie już przypisała użycie tych e-core? 

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, DyndaS napisał:

Gdzieś chyba wpis o Win11 i metro exodus mi przez oczy przeleciał.

Warto w ogóle się przesiadać na win11?

Edit.

Jednak chodzi mi o to dlaczego po wyłączeniu e-core fallout 76 mi nie chce się uruchomić tylko po chwili crash.

Uj wie, Bugtesda jest Bugtesdą nie bez kozery, użyj Process Lasso i nie powinno być problemów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, DyndaS napisał:

Edit.

Może być. Odinstaluj i zainstaluj raz jeszcze ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witajcie :) Poczytałam cały wątek i mętlik w głowie mam większy niż na początku ? W oparciu o internety zrobiłam UV mojej sztuki 13700K [profil w biosie (płyta MSI) +offset nadany w XTU -> docelowo w biosie, ale na razie eksperymentalnie i po laicku], po obejrzeniu Waszych screenów wydaje mi się, że można dużo lepiej. Zależy mi przede wszystkim na ograniczeniu poboru mocy, ale bez większego obcięcia wydajności. To ustawienie przeszło mi stabilnie testy (CB23, prime) i sprawdza się w grach. Z tego co pisaliście wywnioskowałam, że "Adaptive" to nie jest najlepsza opcja do mojego celu, bo niweluje pozostałe ustawienia, czy dobrze rozumiem?

Wyniki przy cinebench: imgur.com/a/K9i85NE

PS. Tak, chłodzenie powietrzem i w najbliższym czasie musi wystarczyć :(
PS2. Przy montażu zapinkę ledwo zamknęłam. Kusi zakup ramki, po tym jak dowiedziałam się o jej istnieniu, ale błagam, nie piszcie, żebym to wszystko znowu rozkładała na części... :D

PS3. Myślałam, że mi się wydaje, ale jednak nie. Przy testach obciążających RAM, coś mi tam cicho piszczy. Normalne czy się przejmować?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro 14 generacja skasowana przez intel i mają wyjść nowe raptory, to będą one dostępne tylko na z790? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli ominięcie 14th w 2023 roku, to w końcu prawda? Bo co tydzień czytam inną wersję.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, newacc napisał:

Witajcie :) Poczytałam cały wątek i mętlik w głowie mam większy niż na początku ? W oparciu o internety zrobiłam UV mojej sztuki 13700K [profil w biosie (płyta MSI) +offset nadany w XTU -> docelowo w biosie, ale na razie eksperymentalnie i po laicku], po obejrzeniu Waszych screenów wydaje mi się, że można dużo lepiej. Zależy mi przede wszystkim na ograniczeniu poboru mocy, ale bez większego obcięcia wydajności. To ustawienie przeszło mi stabilnie testy (CB23, prime) i sprawdza się w grach. Z tego co pisaliście wywnioskowałam, że "Adaptive" to nie jest najlepsza opcja do mojego celu, bo niweluje pozostałe ustawienia, czy dobrze rozumiem?

Wyniki przy cinebench: imgur.com/a/K9i85NE

PS. Tak, chłodzenie powietrzem i w najbliższym czasie musi wystarczyć :(
PS2. Przy montażu zapinkę ledwo zamknęłam. Kusi zakup ramki, po tym jak dowiedziałam się o jej istnieniu, ale błagam, nie piszcie, żebym to wszystko znowu rozkładała na części... :D

PS3. Myślałam, że mi się wydaje, ale jednak nie. Przy testach obciążających RAM, coś mi tam cicho piszczy. Normalne czy się przejmować?

XTU wyrzucasz do śmietnika i używasz oblitteratio, żeby zapomnieć o jego istnieniu.

Jeśli masz taki ecsGBD2.jpg odcisk pasty, to ramka może sporo pomóc na temperatury, ale warunkiem będzie posiadanie chłodzenia z wypukłą stopką, z płaską (Liquid Freezer, wszelkie powietrzne z gołymi rurkami cieplnymi) za wiele zmian nie będzie.

Na napięcia przede wszystkim obniżasz AC Loadline do jakiegoś sensownego poziomu (10-20), używasz offsetu jeśli nie podbijasz zegarów lub adaptive, jeśli robisz overclock też, nie próbujesz robić UV poprzez tryb adaptive z tego względu, że adaptive nie pozwala ustawić napięcia poniżej tego wgranego w procesor, wynikającego z krzywej V/f. Do tego środkowy poziom LLC, jeśli tylko o undervolt Ci chodzi. Używając tylko offsetu/cisnąc adaptive sprawiasz, że któryś zakres obciążenia (idle lub pełne obciążenie) będzie ograniczać minimalne napięcie, stosując jednocześnie offset/adaptive i AC LL ten problem eliminujesz.

Pierwsze słyszę, żeby piszczało przy obciążaniu RAM :v. VRM przy ciśnięciu cepa owszem, ale RAM to jeszcze nie słyszałem :D. Chyba, że y cruncher lub podobne, zamiast TM5/Karhu/HCI/MemTestPro.

7 minut temu, calvex napisał:

Czyli ominięcie 14th w 2023 roku, to w końcu prawda? Bo co tydzień czytam inną wersję.

Tak.

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
57 minut temu, SirHawk napisał:

Na napięcia przede wszystkim obniżasz AC Loadline do jakiegoś sensownego poziomu (10-20), używasz offsetu jeśli nie podbijasz zegarów lub adaptive, jeśli robisz overclock też, nie próbujesz robić UV poprzez tryb adaptive z tego względu, że adaptive nie pozwala ustawić napięcia poniżej tego wgranego w procesor, wynikającego z krzywej V/f. Do tego środkowy poziom LLC, jeśli tylko o undervolt Ci chodzi. Używając tylko offsetu/cisnąc adaptive sprawiasz, że któryś zakres obciążenia (idle lub pełne obciążenie) będzie ograniczać minimalne napięcie, stosując jednocześnie offset/adaptive i AC LL ten problem eliminujesz.

AC Loadline w biosie mam podane jako "10" ("mode 2" z trybu Auto ustawia widocznie na taką wartość). DC Loadline: 80, tego nie ruszać? OC robić nie będę, samo UV. Nie widzę żadnej opcji zmiany poziomu LLC, w biosie wygląda to u mnie jak w tym wątku: >>post<<, z tym że oczywiście AC jak napisałam, no i limit mocy na 253 W.

Godzinę temu, SirHawk napisał:

Pierwsze słyszę, żeby piszczało przy obciążaniu RAM :v. VRM przy ciśnięciu cepa owszem, ale RAM to jeszcze nie słyszałem :D. Chyba, że y cruncher lub podobne, zamiast TM5/Karhu/HCI/MemTestPro.

To już poboczne post scriptum :D Piszczy np. przy teście prędkości odczytu/zapisu w Aida64. Robiłam stress test GPU i przy sprawdzaniu wartości odczytu z pamięci jest to samo. Wina płyty?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 minut temu, newacc napisał:

AC Loadline w biosie mam podane jako "10" ("mode 2" z trybu Auto ustawia widocznie na taką wartość). DC Loadline: 80, tego nie ruszać? OC robić nie będę, samo UV. Nie widzę żadnej opcji zmiany poziomu LLC, w biosie wygląda to u mnie jak w tym wątku: >>post<<, z tym że oczywiście AC jak napisałam, no i limit mocy na 253 W.

To już poboczne post scriptum :D Piszczy np. przy teście prędkości odczytu/zapisu w Aida64. Robiłam stress test GPU i przy sprawdzaniu wartości odczytu z pamięci jest to samo. Wina płyty?

LLC masz w napięciach, nie CPU Advanced. DC 80 jest odpowiednie, jeśli masz LLC7, dla LLC8 DC powinno być 100, 40 dla LLC5, 28 dla LLC4 i bodaj 60 dla LLC6 z drobnymi korektami tak, by VID było równe vcore przy obciążeniu na wszystkich rdzeniach. Wbrew pozorom benchmark RAMu Aidy ciśnie po wszystkich wątkach, więc to mogą być po prostu cewki VRMu procesora, daj czysty memtest i będzie wiadomo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znalazłam LLC, dzięki. Czytam, że co płyta, to inne oznaczenie poziomów, u mnie LLC8 jest najniżej, przedostatnim poziomem przed "NO OV", czyli jeśli nie pomieszałam, najmniej zniweluje vdroop? Przy czystym UV powinnam iść w jakiś środkowy (5-6) poziom i wtedy dać np. DC 40 przy LLC5 a z AC próbować zejść do 10?
Jak ustawię na sztywno, to nie będzie mi w idle ciągnął więcej? ?

2 godziny temu, SirHawk napisał:

daj czysty memtest i będzie wiadomo.

Przeszły 2 passy, leci dalej i nic nie piszczy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

del.

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czym panowie testujecie stabilność procesora? Komputer uzywany do gier głównie, nie chce mieć niespodzianek z powodu niestabilności. Mam Chłodzenie air, trzeba mieć to na uwadze . 

6800mhz cl32 siadło, na stock procku przeprowadziłem szereg testów procesora/ramu, a od wczesnego wieczora test bojowy w grach, i wszystko wydaje się stabilne (1% fps programowy wystrzelił ładnie w górę), i odczucia z rozgrywek są pozytywne bardzo. Jutro chciałbym się wziąć za cpu, celuje w jakieś 1.1-1.15v docelowo, zegar ustalę do napięcia. Myślę zacząć od p core, uzyskać stabilność, podnosić ring a na końcu E core , dobra taktyka?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi