Skocz do zawartości
Phoenix.

Intel Raptor Lake 13 generacja

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, MaxForces napisał:

No to podziwiam podkrecac w wieku 3-5 lat.bo ja zaczolem od 486 a mialem 11 latek a jestesmy z tego samego rocznika 

286 miałem w wieku kilkunastu lat - wczesne lata 90 ;) 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pan @max  tutaj zrobił błędne założenie, z którego nawet nie starał się wycofać. Myślę, że będzie na tyle dorosły aby przyznać rację. Pozdrawiam starych dziadów i chyba? kończę ten off.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniał, że piszemy o Polsce, gdzie commodore 64 też na dobrą sprawę dopiero w końcówce lat 80/wczesnych latach 90 był popularny :D

 

ps.

U mnie w technikum jeszcze w 97/98 przeważały 286, prócz tego był jeden 386 i jeden 486, tego ostatniego sam sprzedałem nauczycielowi informatyki po tym gdy przesiadłem się na P120 :E  

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale pocisk ;D

ja dostalem pierwszy pc i to byl 386 dx 75 chyba.

Starszy kolega przyszedl mi podkrecac procka i odbywalo sie to przez przesuwanie malych zworek na plycie glownej, obok byla tabelka. Tak zaczalem sie w to wkrecac.

Jestem 85’ :) 

co do programu to sprawdzic mozna. Wczoraj odpalilem gre w oknie i licznik klatek. Programem sie bawilem i obserwowalem liczbe fps. Nawet cos sie udalo. Program pokazuje, ktore rdzenie sa najszybsze. 
 

Edytowane przez razq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu posiada 13900k i testował w CB23 to jaki ma wynik w Single Core ? a jaki w Multi Core ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale konkretnie K ? Czy KF tez cie interesuje ?

ogolnie dokopalem sie do inf, ze teoretycznie KF moga sie krecic nieco lepiej niz K - tak BTW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jestem posiadaczem leciwego i7-6700k i nadeszła pora wyprowadzić sztandar i wprowadzić nowy :) Komputer typowo pod gry i jakieś zastosowania domowe. Głównie gram w strategię jak total war itp, a tutaj widzę że w benchmarkach lepiej relatywnie wypada I9 i i7 w stosunku do i5 ( mówię relatywnie, bo oczywiste jest że są szybsze, ale tutaj różnica jest większa). Możecie doradzić dwie rzeczy proszę?:

1. DDR 5 vs DDR 4 -podrkęcać ram trochę będę, ale nigdy przez wiele lat cudów nie zdziałałem - lepiej brać dobre DDR 5 które troszkę podkręcę, czy wypasione DDR 4 (które pewnie mi nie pójdą na jakieś wow ustawienia)

2. Mobo - jest realnie jakaś różnica między chipsetami 690 i 790? Nic nie mogę znaleźć na poziomie realnych porównań, jakoś skłaniam się ku nowej technologii, macie jakąś rekomendację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Ultrastefan6000 napisał:

DDR 5 vs DDR 4 -podrkęcać ram trochę będę, ale nigdy przez wiele lat cudów nie zdziałałem - lepiej brać dobre DDR 5 które troszkę podkręcę, czy wypasione DDR 4 (które pewnie mi nie pójdą na jakieś wow ustawienia)

Składasz od zera, więc bierz DDR5. Płyta pod DDR4 to dobra opcja, gdy ktoś ma już Patrioty Vipery 4400 - wtedy wiadomo, że nie będzie ich wywalał, tylko puści powyżej 4000 Mhz z dobrymi opóźnieniami. 

4 minuty temu, Ultrastefan6000 napisał:

Mobo - jest realnie jakaś różnica między chipsetami 690 i 790?

Jedno najnowsze USB 3.2 więcej oraz więcej linii PCIE 4.0 z chipsetu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Blejdos napisał:

k kf obojętnie

13900KF :

-Multi - 38022

-Single - 2205

 

Edytowane przez razq
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś pomysł co trzeba doinstalować? Dziś zwróciłem na to uwagę, a jakoś nic mi nie przychodzi do głowy sterowniki chipsetu zainstalowane. Z tego co widzę nie wykrywa zintegrowanego GPU od intela.

devices.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, razq napisał:

13900KF :

-Multi - 38022

-Single - 2205

 

Na stockowych ustawieniach czy po OC ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, razq napisał:

Uzywa ktos z was ten program od intela do OC z windowsa ? ?

Wyglada „wygodniej” niz resety do biosu non stop. Do tego jest jakis benchmark i porownanie wynikow ?

14-CB4-A2-E-473-F-454-F-8648-4-C77-FB977 C53-AA2-BD-7-E23-4-F7-D-A7-F6-816-CE31-D D3-FE59-EC-231-F-4-B37-8-E8-F-3-BF7-DB14 4-F2523-ED-BCB0-43-C5-80-A5-3-C7-F7-A8-A EB8781-DC-A471-4-B6-D-987-F-DD41-EF01-BE

według mnie spoko dla testów a potem wywalenia i ustawienia tego co w nim w biosie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Blejdos napisał:

Na stockowych ustawieniach czy po OC ?

A wiesz, chyba po delikatnym oc o ile mozna nazwac to oc - zegar 5,6ghz 

na stockowym podobny wynik, chyba 37700 w multi. Singla nie sprawdzalem na stock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, razq napisał:

Ale konkretnie K ? Czy KF tez cie interesuje ?

ogolnie dokopalem sie do inf, ze teoretycznie KF moga sie krecic nieco lepiej niz K - tak BTW

U mnie 13600kf wyciska więcej na tym samym V niż K. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, razq napisał:

A wiesz, chyba po delikatnym oc o ile mozna nazwac to oc - zegar 5,6ghz 

na stockowym podobny wynik, chyba 37700 w multi. Singla nie sprawdzalem na stock

Bo u mnie jest odwrotnie niż u ciebie ty piszesz że masz na 13900 KF :

-Multi - 38022

-Single - 2205

A ja mam na 13900k na stocku :

Multi - 39500

Single > 2120

Tylko beż żadnego Oc i powiem szczerze że jestem zdeka rozczarowany na 12900k po oc miałem w single 2100 , a tutaj na stocku 2120 , a w testach na purepc 13900k w single w cb23 miał lekko ponad 2200 a wmulti ponad 40k, zastanawiam się co jest grane czy może dostali jakiegoś selekta że u mnie jest tak słabo , czy ja dostałem taką słabą sztukę , mobo mam z690 Hero może to wina płyty , ty na jakiej płycie siedzisz jaki model z690/z790 ?

 

Edytowane przez Blejdos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hero586 Zainstaluj na nowo od strony producenta płyty najnowszy chipset driver i zresetuj system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Blejdos napisał:

Bo u mnie jest odwrotnie niż u ciebie ty piszesz że masz na 13900 KF :

-Multi - 38022

-Single - 2205

A ja mam na 13900k na stocku :

Multi - 39500

Single > 2120

Tylko beż żadnego Oc i powiem szczerze że jestem zdeka rozczarowany na 12900k po oc miałem w single 2100 , a tutaj na stocku 2120 , a w testach na purepc 13900k w single w cb23 miał lekko ponad 2200 a wmulti ponad 40k, zastanawiam się co jest grane czy może dostali jakiegoś selekta że u mnie jest tak słabo , czy ja dostałem taką słabą sztukę , mobo mam z690 Hero może to wina płyty , ty na jakiej płycie siedzisz jaki model z690/z790 ?

 

Na z790, ddr5 oraz win11

Ja dopiero dzisiaj zaczynam nad tym siedziec. Bo na starym systemie, instalowanym na 12900K a pozniej przez tydzien uzywanym na ryzenie 9 w menu Warzone mialem z 10-20 fos wiecej niz teraz po swiezo postawionym systemie…

 

E:\ Sprawdz tutaj; 

 

https://www.hardwaretimes.com/intel-core-i9-13900k-may-be-up-to-25-slower-on-older-z690-motherboards-vs-z790/amp/

 

dokladnie taki sam wynik w CB jak u mnie…

Bo juz zasiales ziarnko niepewnosci w mojej glowie :D a mi duzo nie potrzeba, zeby stawiac windowsa kilka razy jednego wieczoru, odsylac sprzety itd xD

Edytowane przez razq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, razq napisał:

Na z790, ddr5 oraz win11

Ja dopiero dzisiaj zaczynam nad tym siedziec. Bo na starym systemie, instalowanym na 12900K a pozniej przez tydzien uzywanym na ryzenie 9 w menu Warzone mialem z 10-20 fos wiecej niz teraz po swiezo postawionym systemie…

 

E:\ Sprawdz tutaj; 

 

https://www.hardwaretimes.com/intel-core-i9-13900k-may-be-up-to-25-slower-on-older-z690-motherboards-vs-z790/amp/

 

dokladnie taki sam wynik w CB jak u mnie…

Bo juz zasiales ziarnko niepewnosci w mojej glowie :D a mi duzo nie potrzeba, zeby stawiac windowsa kilka razy jednego wieczoru, odsylac sprzety itd xD

Nie coś to jest nie tak bo u mnie w multi jest wynik lepszy od twojego na z790 , a ja mam z690 , z kolei u ciebie single jest sporo lepszy niż u mnie i testy które robili na PurePc w których mieli wyniki po 2280 w single i 40k+ w multi też robili na z690 bo nie mieli jeszcze wtedy płyt z790.

 

 

Cinebench R23 13900k.JPG

Edytowane przez Blejdos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Blejdos napisał:

z kolei u ciebie single

Something is no yes. Taki wynik single core to ja osiągam na 13600K podkręconym do 5.5 Mhz. Jaki boost na jednym rdzeniu osiągasz? 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Radio_Tirana napisał:

Something is no yes. Taki wynik single core to ja osiągam na 13600K podkręconym do 5.5 Mhz. Jaki boost na jednym rdzeniu osiągasz? 

5.8ghz przynajmniej tak pokazuje Hwinfo , ale coś jest nie tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...