Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam laptopa, który będzie służył tylko do obróbki zdjęć w Photoshopie. Najważniejsze, żeby odzwierciedlał kolory. SRGB blisko 100%, Adobe rgb też jak najbliżej 100%. Czytałam też że delta E ma być poniżej 2. Matryca IPS, najlepiej matowa. Pamięć RAM minimum 16 GB. Cenowo - najlepiej do 5 tys, ewentualnie trochę powyżej.
Znalazłam, myślałam że ideała - Lenovo Ideapad 5 PRO. Ma 98,7% srgb, adobe 73,3%, więc nieźle. Delta E 2,4. Cena fajna do 4 tys. Ale jak zobaczyłam na żywo to obraz wcale nie jest powalający, wręcz rozczarowujący. Chyba, że jak się go skalibruje to jest bardziej wyraźny bo tak to stał obok Lenovo Pavilion Gaming 17 i ekran miał o wiele lepszy (ale wygląd gorszy ). Albo ma jakieś przełączenie w wyświetlaniu obrazu, jeżeli coś takiego istnieje 
Możecie coś polecić do obróbki zdjęć? Aby Photoshop ładnie sobie poradził i kolorystyka zdjęć była ok.
PS. Nie chcę komputera stacjonarnego ani monitora zewnętrznego.

Edytowane przez karlajn88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wchodzisz sobie na testy na np. notebookcheck.net i czytasz jakie wyniki mają ekrany. Ekran można kalibrować, ale chyba nie ma żadnego laptopa, w którym to można zrobić porządnie, tj. sprzętowo. Jeżeli po prostu musisz (a nie tylko chcesz) mieć super dokładny ekran, to czekają cię dodatkowe, być może spore, wydatki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wypadku ekranu OLED mozna liczyc nawet na 96-97% pokrycia palety Adobe oraz średnią deltę E nawet poniżej 0,5. 

Mam Vivobooka Pro 16X M7600QE (Ryzen 5900 HX) oraz kolorymetr X-Rite i1 Display Pro Plus (aktualnie Calibrite ColorChecker Display Plus).

Ta wygladą reprodukcja kolorów po standardowej, 15-minutowej kalibracji za pomocą programu Calibrite CC Profiler:

https://www.dropbox.com/home/Calibration?preview=X-Rite_100cd+—+2022-09-14+15-32.html

A tak po agresywnej, 2,5 godzinnej kalibracji przy pomocy Argyll CMS 2.3.1 z nakładką graficzną DisplayCAL:

https://www.dropbox.com/s/zkb4udjzx53svma/DisplayCAL_5000_Patches_XXXL_Verification_Testchart_2022-09-21 19-41.html?dl=0

Główna różnica to lepsza reprodukcja czerwieni, choć w obydwu wypadkach jest wyraźny problem z jej dwoma najcimeniejszymi odcieniami.

Z moich pomiarów wynika, że przy ekranach OLED najlepsze efekty daje jasnośc na poziomie 100 cd/m2. O ile przy 80 cd/m2 delta E oscyluje w okolicach 0,6, o tyle przy 100 cd/m2 spada w okolice 0,3.

 

Niestety, w wypadku sprzetu Asusa trzeba sie liczyc z nienajlepszą jakością wykonania. Mój Vivobook ma problem ze zbyt delikatną powłoką ekranu (łatwo o płytka rysę) i czarnym pokryciem obudowy. W ciągu trzech miesięcy padł mi włącznik, a sporadycznie używany gladzik zrobił się chropowaty na środku (na szczęście mam gwarancję on-site). Do tego kontrast między kolorem klawiszy i znaków jest zbyt mały, co wymusza ciagłe korzystanie z podświetlenia, chyba że akurat coś mi oświetla klawiaturę. Z kolei dźwięk wentylatorow potrafi być drażniący (zbyt wysoki w niższych zakresach obrotów. Mój poprzedni HP Envy X360 OLED był wykonany o wiele lepiej. 

 

Niestety, jesli chodzi o ekrany OLED, w tym przedziale cenowym aktualnie nie ma sensownych alternatyw dla Asusa, a i do 10 000 zł bywa z tym krucho, bo HP Envy z matrycami OLED zniknęły z rynku, a Gigabyte Aero swego czasu zasłynął z kiepsko działającego Wi-Fi.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Stefan999 napisał:

ASUS VivoBook S16X i5-12500H/16GB/1TB/Win11 5499 złotych

Ma niezłą matryce, wysoką wydajność i solidną obudowę. Jest lekki i kompaktowy. Nie ma wielu laptopów z pełnym pokryciem Adobe RGB, więc DCI-P3 to chyba najlepsze co możesz mieć. 

Czy brak dedykowanej karty graficznej w tym laptopie nie będzie problemem? Też szukam dla swojej dziewczyny laptopa do 6000 zł. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnie z tą integrą w Photoshopie jest. Mamy rok 2022, a nie 2005, mnóstwo rzeczy jest dopalanych przez gpu.

@Galvatron

dE na poziomie 0.5 to nie ma nawet typowy sensor, zwłaszcza po długim grzaniu (kalibracji) :D Nie mówiąc już o błędach kalibracji programowej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich pomiarów wynika, że w wypadku flagowego kolorymetru X-Rite'a czas kalibracji nie ma wpływu na jej dokładność - osiągam tę samą wartość dE (ok. 0,3) i po 15 min, i po 150 min. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Galvatron napisał:

Z moich pomiarów wynika, że w wypadku flagowego kolorymetru X-Rite'a czas kalibracji nie ma wpływu na jej dokładność - osiągam tę samą wartość dE (ok. 0,3) i po 15 min, i po 150 min. 

Czym to mierzysz? Bo wiesz, żeby zmierzyć błąd sensora A, musisz mieć dostęp do o wiele, wiele lepszego sensora B. Inaczej to oglądasz sobie różne tabelki mające mało pokrycia w rzeczywistości :)

@Dobrze
Kupowanie makbuka na Intelu to poroniony pomysł. Apple porzuciło Intela jakiś czas temu. I dobrze, ich obecne procki (jak i integry) rządzą.
Powtarzając się: chcesz, czy potrzebujesz bardzo dokładnego wyświetlacza? Jest duża różnica pomiędzy jednym i drugim :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MacBooki z M1 i praca w PS czy LR itp. to czysta przyjemność bo nawet obróbka wieeelu plików np. z wysokopikselowych matryc aparatów jest bezproblemowa a MacBooki maja matryce bardzo dobre.

oczywiście jak wyżej kolega napisał nawet nie patrz na MacBooki z Intelem bo to będą wyrzucone pieniądze 

Edytowane przez maxwawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jagular Teraz zrozumiałem, że chodzi Ci o błąd pomiarowy samego kolorymetru. Niestety, akurat tego nie jestem w stanie sprawdzić.

 

@Dobrze Zależnie od metody pomiaru ten Lenovo ma 83% lub 97% pokrycia palety Adobe RGB:

https://www.notebookcheck.net/Lenovo-ThinkBook-15p-4K-laptop-review-Multimedia-allrounder-with-a-great-4K-display-but-weak-connections.528822.0.html

Z kolei ten Macbook ma 80% pokrycia palety Adobe:

https://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-16-2019-Laptop-Review-A-convincing-Core-i9-9880H-and-Radeon-Pro-5500M-powered-multimedia-laptop.445902.0.html

Jednak główny problem z nim jest taki, że to sprzet poleasingowy, ktory może być mocno wyeksploatowany i mieć dość zużytą matrycę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz powyższego, drugi poważny problem opisałem wyżej: to sprzęt na porzuconej, wycofanej technologii, z coraz mniejszym wsparciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, jagular napisał:

Wchodzisz sobie na testy na np. notebookcheck.net i czytasz jakie wyniki mają ekrany. Ekran można kalibrować, ale chyba nie ma żadnego laptopa, w którym to można zrobić porządnie, tj. sprzętowo. Jeżeli po prostu musisz (a nie tylko chcesz) mieć super dokładny ekran, to czekają cię dodatkowe, być może spore, wydatki.

Kalibracja programowa na laptopie daje bardzo dobre efekty. IPS są dosyć liniowe, więc jakiś pokalibracyjny banding widoczny tylko na testach gradientowych, jest i tak pomijalny z tego co pamiętam. Także należy przy zakupie laptopa do grafiki kupić IPS (nie wiem jak tam OLED - może też liniowe) z przyzwoicie dużym gamutem (na pewno nie mniej wielkościowo niż sRGB). ... no i kalibracja i oprofilowanie po zakupie jest konieczne.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to już zależy pewnie od konkretnego modelu, jak i pewnie, ze względu na specyfikę procesu kalibracji programowej, od takich czynników, jak liczba bitów/kanał. Typowe 8bit zapewne ma zbyt małą rozdzielczość, w porównaniu do 12,14,16bit 3D LUT pro monitorów, żeby osiągać optymalne wyniki.

Wszystko to jednak dyskusja akademicka, bo nie ma informacji, czego realnie potrzebuje autorka. Na razie moja szklana kula mówi, że po prostu wylistowała wymagania ogólne opisane na jakiejś stronce o grafice. Jeżeli to jest prawda, to powinna być zadowolona chyba z każdego, szybkiego i z porządnym ekranem, laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, jagular napisał:


Wszystko to jednak dyskusja akademicka, bo nie ma informacji, czego realnie potrzebuje autorka. Na razie moja szklana kula mówi, że po prostu wylistowała wymagania ogólne opisane na jakiejś stronce o grafice. Jeżeli to jest prawda, to powinna być zadowolona chyba z każdego, szybkiego i z porządnym ekranem, laptopa.

Otóż nie wylistowałam ogólne wymagania z jakiejś stronki tylko czytałam mnóstwo artykułów, postów na forum czy Facebooku i wypisałam na co najbardziej zwrócić, na co inni polecają zwracać uwagę. Mam wypisane mnóstwo laptopów ale jak później sprawdzam ceny to okazuje się że jest produkt wycofany.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, tylko jakie to ma przełożenie na praktyczne wymagania? :)

Bo wiesz, jeżeli potrzebujesz po prostu laptopa do podłubania sobie fotek po to, żeby je wrzucić na np. insta, to każdy lepszy ekran, nawet bez wielkiej kalibracji, będzie ok. 

Jak potrzebujesz krytycznie dokładnego ekranu do produkcji plików lecących na pro drukarkę foto, to potrzebujesz czasami wbrew logice, ekranu możliwie dobrze pokrywającego dci-p3, no i oczywiście odpowiedniej kalibracji do odpowiednich parametrów, a następnie stabilnego miejsca pracy.

Jak to będzie druk klasyczny CMYK, to już chyba najważniejszą przestrzenią będzie argb i również kalibracja pod odpowiednie parametry, itd, itp.

Chodzi o to, żeby się nie okopać w dażeniu do sprzętowej doskonałości, jeżeli ona nie jest potrzebna. Poza tym, nie dostaniesz jej w tym budżecie. To, że ktoś napisał gdzieś tam, że ekran coś MUSI mieć i kurde już, nie jest warunkiem ostatecznym. 

Przykład technologii, która ma pewne super cechy, ale jednocześnie wręcz czasami nieprzydatne dla zastosowań pro to ekrany OLED. Obraz na nich wygląda cudnie, ale to przerost formy nad treścią do np. retuszu pod druk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego też OLEDu nie chcę bo u mnie będzie super ale u kogoś ze zwykłym ekranem będą już kolory mdłe. Chodzi o to by wyważyć wszystko. Żeby kolory w najbardziej możliwy sposób mi się pokrywały z tym co widzę ją i inni. Mąż ma np MSI gamingowego. Nie idzie go w ogóle skalibrować by chociaż w przybliżeniu pokazywał kolory te które mam na swoim obecnym laptopie i przy wydruku zdjęć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby zobaczyć, jak mniej więcej kolory będą wyglądać na przyzwoitym, zwykłym wyświetlaczu, wystarczy przełączyć program graficzny w tryb sRGB. Dzięki temu zobaczysz zdjęcie pozbawione kolorów z palety Adobe, których większość ekranów nie obsługuje. 

Oczywiście ekran powinien być skalibrowany.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, karlajn88 napisał:

No właśnie dlatego też OLEDu nie chcę bo u mnie będzie super ale u kogoś ze zwykłym ekranem będą już kolory mdłe. Chodzi o to by wyważyć wszystko. Żeby kolory w najbardziej możliwy sposób mi się pokrywały z tym co widzę ją i inni. Mąż ma np MSI gamingowego. Nie idzie go w ogóle skalibrować by chociaż w przybliżeniu pokazywał kolory te które mam na swoim obecnym laptopie i przy wydruku zdjęć. 

Rozmawiałem kiedyś z liderem w studiu retuszerskim obsługującym jednego z większych e-retailerów na Ziemi. Totalny mordor - w peaku do kilkudziesięciu tysięcy plików przemielonych dziennie, do kilkuset osób zatrudnionych (team stały + teamy oczywiście w Indiach do clippingu). Studio wyposażone w maki oraz Eizo Coloredge CG (czyli najwyższa seria zawodowych seryjnych monitorów). Sprzęt mieli ustawiony pod konkretną jasność i przełączony na sRGB i tyle. Dlaczego? Bo nie czuli potrzeby czegoś więcej z tego powodu, który wspominasz: każdy ma inne urządzenie, ogląda ekran w różnych warunkach, ma różne oczy, itd, itp.

Dalej nie podałaś zastosowań, ale chyba najlepsza metoda to po prostu trzymanie się WB D65, okolic sRGB/może DCI-P3 (przestrzeń szersza w niektórych kanałach od AdobeRGB, coraz częściej obecna, promowana chyba głównie przez Apple) i rozsądnej luminacji/jasności i tyle. Bez wielkich wodotrysków, bo nic z nich nie wynika.

Edytowane przez jagular

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
    • 40 powinno na górkę styknąć. I to na luzie jako dodatkowe.  Ewentualnie powinieneś pomyśleć nad jakimiś listwami przypodlogowymi z systemem dowolnego dodawania gniazdek.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...