Skocz do zawartości
VNMx

Modernizacja PC

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałbym zmodernizować swojego aktualnego PC jednak jak tak dłużej nad tym myślałem to nie wiem czy nie lepiej będzie po prostu go sprzedać i złożyć coś nowego. Przede wszystkim zależy mi na 3080 i chciałbym przy tej karcie zostać już na dłużej, jednak nie wiem czy pozostałe podzespoły mojego PC wystarczą więc gotowy jestem na dodatkowe wydatki związane z CPU płytą czy zasilaczem + chcę dorzucić kolejne 16GB ramu. Czy w takiej sytuacji lepiej wymienić samą kartę i dorzucić ram, a reszta podzespołów powinna uciągnąć, czy lepiej zdecydować się na złożenie nowego komputera? Jeżeli tak to jakie podzespoły dobrać do 3080? 

Aktualna konfiguracja:
RTX 2070s od MSI super armor oc
Ryzen 5 3600
B450 Tomahawk Max 
SPC Supremo L2 Gold 650W
16GB Ram
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta i ryzen 58003d, nowa platforma amd jest jak narazie bardzo nie opłacalna. 

Do czego w ogóle komp przeznaczony jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry, montaż i czasami grafika, głównie nacisk na gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w jakiej rozdzielczości grasz? Po taniości zmieniasz CPU na 5600X + jak coś mocniejszy PSU pod 3080. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależnie od budżetu, ryzen 5600 lub 5800x3d (IMO żaden pomiędzy nie ma sensu, zaś drogi x3d ma sens przede wszystkim do wymagających dla procesora gier typu shootery online). Obejdzie się bez wymiany płyty. Zasilacz też da radę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku poszedłbym w 5800, już wolę dopłacić te 6 stów więcej i mieć komfort na dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, VNMx napisał:

W takim wypadku poszedłbym w 5800, już wolę dopłacić te 6 stów więcej i mieć komfort na dłużej.

Żadnego większego komfortu mieć nie będziesz w stosunku do 5600, ponieważ różnica w wydajności w grach jest niezauważalna. Ogólnie u ciebie najpierw zmieniłbym GPU i sprawdził jak będzie działać. Ryzen 3600 vs 5600 w 1440 to może byc róznica tylko kilku klatek. Wszystko zalezy w jakie gry grasz. W multi fps tak awymiena jakiś sens będzie miała. Jaki dokładnie masz RAM? Poniżej masz test porównawczy tych CPU. 

Ryzen 5 3600 vs. Ryzen 5 5600, Worth Upgrading? 25 Game Benchmark, 1080p & 1440p - YouTube

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od GPU i później najwyżej o CPU do Ryzena 5 5600. 

Jak dasz 3080 i Ryzena 5600 to na bank w 1440 będziesz dobrze ustawiony. Jeżeli miałbym brać tutaj, to wolałbym już sprzedać CPU + mobo i przesiąść się na B660 Gaming X + 12600KF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier w 1440p? Dopłaci a potem procek będzie się nudził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, VNMx napisał:

Szału nie ma ale moznaby je spróbowac podkręcić na 3333 lub 3400mhz na standardowych timingach 16 18 18 tylko napięcie na RAM stopniowo podnosić od 1,35v do 1,45v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, VNMx napisał:

W takim wypadku poszedłbym w 5800, już wolę dopłacić te 6 stów więcej i mieć komfort na dłużej.

Tak jak napisałem, sens ma 5600 a potem IMO dopiero 5800x3d. Zwykły 5700x czy 5800x nie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, w takiej sytuacji na ten moment kupię GPU, RAM i zobaczę jak to będzie działać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc kupiłem karta doszła wszystko fajnie, jednak mam wrażenie że nie pokazuje pełnej mocy z aktualnym CPU. Wymiana na wspomniane wcześniej 5600x? Jeżeli tak to  czy obecna płyta wystarczy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być X może też być non-X tak defacto jest to bez różnicy. Ważniejsze włączyć PBO. Płyta wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem nad tym procesorem... Przy kupnie 5600/5600x wydam kolejne 800-1000 zł i w takiej sytuacji nie wiem czy nie lepiej będzie mi złożyć coś nowego, myślę tak głównie ze względu na stare podzespoły. Łatwiej chyba będzie sprzedać cały komputer niż osobno procesor i grafikę. Do tego dochodzi jakaś tam chęć wymiany ramów na trochę szybsze, skoro obecne są bez szału więc to już 3 rzecz o której myślę w kontekście wymiany i sam nie wiem czy nie lepiej zbudować coś nowego? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...